wydarzenia 2016-17 galeria

„Kształty, kolory, kreatywność” – III edycja zabaw plastycznych 4-latków
22 czerwca w naszym przedszkolu, odbyła się III edycji Zabaw Plastycznych 4-latków „Kształty, kolory, kreatywność”. Do udziału w imprezie zaproszone zostały 3-osobowe drużyny z koszalińskich Przedszkoli nr 7, 8, 14 i 22. Spotkaniu przyświecało motto „Każdy człowiek jest na swój sposób artystą” Głównym celem przedsięwzięcia była radosna, a zarazem twórcza zabawa formami, fakturami i barwami, poznanie ciekawych technik plastycznych, a także kontakt ze sztuką przez
duże „S”. Turniej uświetniły występy pięciolatków z grup III i IV
Na zakończenie uczestnicy Zabaw Plastycznych zostali uroczyście nagrodzeni za kreatywność w myśleniu i odwagę w działaniu. Każde dziecko otrzymało imienny dyplom oraz upominek, który z pewnością będzie miłą pamiątką po wspólnej, artystycznej zabawie.

no images were found

Piknik na powitanie lata
20 czerwca dzieci z gr. III, IV i V wyruszyły na Górę Chełmską w poszukiwaniu oznak lata. Idąc leśną ścieżką przedszkolaki rozkoszowały się pięknem otaczającej przyrody, słuchały śpiewu ptaków i szumu wiatru. Dzieci dotleniały się, oddychając przyjemnym leśnym powietrzem. Promienie słońca przebijały się przez gęstwinę drzew, wśród której przedszkolaki ujrzały plac zabaw. To była miła niespodzianka i wspaniałe miejsce na piknik. Dzieci z wielkim apetytem sięgnęły do swoich plecaków po przygotowane przez rodziców przekąski i napoje. To dodało im energii do dalszej zabawy. Zmęczone ale szczęśliwe przedszkolaki wróciły do przedszkola.

no images were found


no images were found


no images were found

Program Kubusiowi przyjaciele natury”
W tym roku szkolnym dwie grupy 4 latków brały udział w programie edukacji zdrowotnej „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu dzieci brały udział w zajęciach kulinarnych, brały udział w zajęciach kształtujących pozytywną postawę wobec zwierząt( dokarmianie zimą ptaków) Ponadto w ramach zajęć przyrodniczych zakładaliśmy „zielone ogródki”, gdzie dzieci samodzielnie siały i sadziły kwiaty oraz warzywa. Dzieci również dowiedziały się jak segreguje się śmieci. Brały udział w programach artystycznych oraz teatrzykach propagujących pozytywne postawy ekologiczne. Na zakończenie programu nasze Przedszkole otrzymało certyfikat, a dzieci miłe upominki w postaci kolorowanek.

no images were found


Nadmorskie zacisze gr II

no images were found

Wycieczka 4 latków do „Nadmorskiego zacisza”
19.06.j dzieci z obu grup czterolatków wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Mielnie „Nadmorskie zacisze”. Dzieci miały okazję karmić zwierzęta, brać udział w zabawach sportowych oraz w zabawie tropiącej, w której należało odnaleźć zaznaczony na mapie skarb. .Dużą atrakcją była przejażdżka wagonikami z beczek . Czterolatki po wspaniałej zabawie z wielkim apetytem jadły kiełbaski z ogniska. Ostatnią atrakcją wycieczki było puszczanie baniek mydlanych. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do przedszkola.

no images were found

Wycieczka do NIekłonic
Dziś grupa III i IV pojechały na wycieczkę do stadniny koni Karmen w Niekłonicach. Przedszkolaki poznały życie mieszkańców boksów oraz ich codzienne zwyczaje. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy obchodzić się z końmi w jaki sposób dba sie o te zwierzęta oraz jak wygląda sprzęt jeździecki. Oczywiście nie zabrakło karmienia koni i przejażdżki na kucyku. Niezapomnianą atrakcją stała się wizyta w mieście Smerfów, gdzie na przedszkolaków czekały Smerfy zamienione w kamienie. Aby odczarować Smerfy dzieci musiały rozwiązać różne zadania. Jednym z zadań było np. zasadzenie Smerfetce marchewek w ogródku czy szukanie pobitego lustra Lalusia. Dzisiejsza wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil !
grupa III

no images were found


grupa IV

no images were found

Dzieci z grupy III, IV i V na warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZS nr 7 w Koszalinie.

Dzieci z grupy III, IV oraz V dnia 14.06. 2017 r. wzięły udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZS nr 7- popularną ,,Budowlankę” w Koszalinie. Dzieci z grupy V uczestniczyły w zajęciu dotyczącym architektury krajobrazu. Prowadzący wyjaśnili najpierw przedszkolakom co kryje się pod pojęciem architektura krajobrazu oraz czym zajmuje się ta dyscyplina. Panie pokazały dzieciom opracowywane projekty i urządzone , zagospodarowane makiety ogrodów, działek, terenów przydomowych. Następnie sześciolatki zaprojektowały swoje ogródki oraz działki. Na kartkach pojawiły się narysowane przez nie kwiaty, krzewy, drzewa, a także oczka wodne. Dzieci miały okazję również własnoręcznie ozdobić doniczkę oraz posadzić w niej kwiatka- aksamitkę. To były bardzo ciekawe oraz pouczające dla naszych przedszkolaków warsztaty.

no images were found

Festyn Rodzinny
9 czerwca ogród przedszkolny tętnił życiem, a czerwcowe słońce gorąco witało wszystkich uczestników Festynu rodzinnego, zorganizowanego przez Radę Rodziców. W tym roku głównymi organizatorami imprezy byli rodzice z gr.IV, wspierani przez wielu rodziców z innych grup. Zabawa rozpoczęła się od tanecznych występów dzieci z gr.IV. Potem wszyscy poprawiali swoją kondycję i ogólną sprawność ruchową podczas wspaniałego aerobiku. Po takiej rozgrzewce rozpoczęły się ciekawe konkursy i zawody sportowe. Prowadząca festyn gorąco zachęcała do rywalizacji nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Było przy tym dużo pozytywnych emocji i zabawy. Dzieci mogły też skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, kącika sportowego, cymbergaja, malowania twarzy, ozdabiania włosów kolorowymi warkoczykami, kącika plastycznego, złowić na wędkę szczęścia jakąś niespodziankę lub zdobyć nagrodę, wykonując szczęśliwy rzut piłką. Rodzice najchętniej korzystali z kącika kulinarnego lub słodkiego kącika łasucha, pełnego pysznych domowych wypieków. Można było również nabyć tanią książkę i zabawkę oraz wsiąść do prawdziwego policyjnego radiowozu. Interesującym punktem festynu był pokaz capoeira, dyscypliny pochodzącej z Brazylii, która łączy w sobie elementy sztuk walki, akrobatyki oraz tańca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w organizację, przygotowanie i prowadzenie Festynu!

no images were found

Wycieczka do Mielenka
6 czerwca była piękna, słoneczna pogoda. Od rana dzieci pytały o wyjazd nad morze. Po pierwszym śniadaniu przedszkolaki w dobrych nastrojach zajęły miejsca w autokarach i wyruszyliśmy na długo wyczekiwaną wycieczkę do Mielenka. W zaprzyjaźnionym ośrodku dzieci zjadły drugie śniadanie przygotowane przez nasze panie kucharki, a potem przedszkolaki powędrowały przez las na plażę. Morze przywitało nas spokojem i szumem fal, a plaża zaprosiła wszystkie dzieci do zabawy. Nieograniczona piaskownica zachęcała do budowania zamków z piasku, kopania tuneli i głębokich dołów. Przedszkolaki mogły biegać po piasku, zbierać muszelki i kamienie. Powrotny spacer leśnymi dróżkami pozwolił na obserwowanie przyrody w naturalnym środowisku oraz na słuchanie śpiewu ptaków. Po zabawach na świeżym powietrzu posiłek szybko znikał z papierowych talerzyków. Wycieczka dobiegła końca, ale o zabawach nad morzem będziemy długo pamiętać.
Serdecznie dziękujemy Państwu Jaworskim za pomoc w organizacji wycieczki i za udostępnienie ośrodka.

no images were found

„Przyjazny las” – teatrzyk z wartościami ekologicznymi.
02.06. w Przedszkolu odbył się teatrzyk pt.: „Przyjazny las”. Tematyką przewodnią była szeroko rozumiana ekologia. Dzieci utrwaliły sobie, jak należy zachowywać się w lesie czy nad jeziorem, aby nie szkodzić przyrodzie i zwierzętom. Dokładne i bogate informacje, które były przekazywane trzem niesfornym chłopcom przez takie zwierzęta jak: sowę, niedźwiedzia, wilka, smoka, lisa oraz złotą rybkę szybko spotkały się z aprobatą dzieci. Mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami i sami chwalili się jak przykładnie dbają o przyrodę.

no images were found

Dzień Dziecka – Dzień sportu
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Dniu sportu. Dzieci wzięły udział we wspólnej rozgrzewce przy muzyce. Następnie musiały pokonać pięć stacji rozmieszczonych w poszczególnych salach. Dzieci miały za zadanie poradzić sobie z pokonywaniem torów przeszkód, skokach na piłce, ćwiczeniach równoważnych i wielu innych. Na zakończenie wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.

no images were found

,, O wilku i siedmiu koźlątkach ‘’ – teatrzyk nauczycielek z okazji Dnia Dziecka
Corocznie z okazji Dnia Dziecka personel naszego przedszkola przedstawia dzieciom teatrzyk. W tym roku dzieci obejrzały bajkę pt. ,,O wilku i siedmiu koźlątkach”. W rolę mamy kozy wcieliła się pani Jola, niesfornymi koźlątkami były panie: Ania, Ola, Anetka, Mariola, Dorotka i Agata. Narratorem była pani Basia, zaś w postać groźnego wilka wcieliła się pani Kasia K. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem oglądały teatrzyk oraz z przejęciem reagowały na rozgrywające się sceny bajki. Na zakończenie dzieci nagrodziły swoje panie za aktorski popis wielkimi brawami. Trafnie oceniły postępowanie koźlątek oraz odczytały morał bajki. Teatrzyk w wykonaniu swoich pań sprawił dzieciom wiele radości.

no images were found

Dom Samotnej Matki
Co roku z okazji zbliżającego się Dnia Matki w naszym przedszkolu organizowana jest zbiórka darów dla podopiecznych Domu Samotnej Matki „Dar Życia” w Koszalinie. W tym roku zbieraliśmy artykuły higieniczne, środki czystości, kosmetyki, pościele i kocyki dla dzieci oraz pampersy. Rodzice jak zwykle wykazali się wielkim zaangażowaniem. Dary zostały przekazane 22 maja do Domu Samotnej Matki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za pomoc w kolejnej akcji charytatywnej. Tego typu akcje integrują środowisko, uczą większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej!

no images were found

Chemia już w przedszkolu
29 maja dzieci czterolatki z gr.I i II wzięły udział w zabawach chemicznych z udziałem nauczycielki chemii oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie.Było to już to kolejne spotkanie edukacyjne w ramach współpracy nawiązanej między naszymi placówkami. Przedszkolaki obserwowały zjawiska chemiczne m in. rozpuszczalność styropianu w acetonie, doświadczenia z sodą, nadmanganianem potasu i inne. Na zakończenia dzieci same doświadczały z Cieczą newtonowska, która okazała się świetną zabawą sensoryczną.

no images were found


„ Przedszkole w ruchu’- udział w miejskich akcjach sportowych

W naszym przedszkolu jednym z priorytetów jest zachęcanie dzieci do aktywnego wypoczynku i udziału w różnych formach ruchu .Nasze przedszkolaki chętnie wzięły udział, w dwóch przedsięwzięciach o zasięgu miejskim, a mianowicie w „Biegu Wenedów” w sobotę 27.05 oraz „Leśnej Piątce- Pikuś” w niedzielę 28.05. Podczas pierwszej inicjatywy sportowej „Biegu Wenedów” , biorące w nim udział dzieci zmierzyły się w biegu na dystansie 200 metrów. Tu wszystkie wykazały się sprawnością ruchową, szybkością i wytrzymałością fizyczną w biegu sprintem.
Podczas drugiej imprezy sportowej pojawiło się już znacznie więcej sympatyków czynnego wypoczynku. Był to już czwarty z kolei bieg „Leśnej Piątki -Pikuś”. Nasze przedszkole reprezentowała znaczna grupa sportowców, skupiająca całe rodziny: dzieci, ich rodziców, rodzeństwa, a nawet babcie, dziadków i ciocie. Punkt o godzinie 12 w południe, zebrani na linii startu ruszyli przed siebie. Każdy pokonał dystans 2,4 km biegnąc, truchtając lub spacerując. Nie mierzono czasu, więc nie było ani jednego „wolniejszego” na trasie – wszyscy bawili się na równi. Na mecie dla każdego dziecka czekały upominki oraz nagrody sportowe otrzymały przedszkola wspierające inicjatywę „Leśnej Piątki- Pikuś”.
Była to fantastyczna i wspaniała zabawa. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy wzięli udział w akcjach i przyszli spędzić aktywnie czas.

no images were found

Edukacja Globalna-Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

W listopadzie w grupach najstarszych odbył się konkurs plastyczny w ramach projektu Edukacja Globalna, pt. „ Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po 2030r.” Konkurs został zorganizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Spośród wielu prac , pięć zostało wybranych przez komisję konkursową i przekazanych do CEN, który jest partnerem ORE. W maju odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i dwie prace plastyczne zostały wyróżnione. Autorami prac są Agatka i Maksym z gr. IV. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

no images were found

Wystawa kółka plastycznego
W holu przedszkola można obejrzeć wystawę, podsumowującą działalność kółka plastycznego. Na sztalugach zaprezentowane zostały wybrane techniki plastyczne. Celem działalności kółka było wprowadzenie dzieci w świat barw i kształtów, rozwijanie umiejętności posługiwania się środkami plastyki w swobodnej i inspirowanej przez nauczyciela działalności twórczej.
W ciągu roku dzieci poznawały różne techniki plastyczne m.in. wydrapywankę na podkładzie kolorowym, kalkografię, malowanie patyczkiem higienicznym. Mogły doświadczyć pracy na różnych pod względem faktury i właściwości podkładach, np. na tapecie, papierze ściernym. Praca twórcza inspirowana była oglądaniem reprodukcji wielkich malarzy, muzyką i literaturą.
W zajęciach uczestniczyły nie tylko dzieci szczególnie uzdolnione ale również te, które wymagały większej zachęty, pobudzania ich kreatywności. Dzieci te uczyły się odkrywać przyjemność tworzenia i czerpały radość z uzyskanych efektów. Wszyscy uczestnicy kołka plastycznego zostali nagrodzeni dyplomami Małego Artysty.

no images were found

Wycieczka do ogrodu botanicznego
Dnia 19.05 dzieci z grup III i IV były na wycieczce w ogrodzie botanicznym. Najpierw odbyła się lekcja biologii, przekąsiliśmy małe, zdrowe co nieco i wyruszyliśmy w teren. Ogród przyciągał pięknymi kolorami i zapachami magnolii, poznaliśmy smak i zapach czosnku niedźwiedziego. Przedszkolaki sprawdzały, które rośliny są przyjemne w dotyku, przy których się odpoczywa, które dają najwięcej cienia. Odgadywaliśmy, czym różni się las iglasty od liściastego i rozwiązaliśmy zagadkę, co to jest świerk a co choinka. Spragnieni mogli sprawdzić czy żółte kwiatki Berberysu naprawdę pozostawiają wilgoć w ustach. Wracając wysłuchaliśmy koncertu żab, które udowodniły, że potrafią naprawdę głośno rechotać.

no images were found

Wycieczka do Straży Granicznej
18 maja dzieci z grup III, IV i V wybrały się do Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej, okazją był Dzień Otwartej Szkoły. Przy wejściu wartownik wręczył każdemu dziecku przepustkę z pieczątką Szkoły, a potem czekały na dzieci same atrakcje. Już przy wejściu nastąpiła prezentacja umundurowania funkcjonariuszy, w Sali Tradycji przedszkolaki poznały sylwetkę Marszałka J. Piłsudskiego, który jest patronem Ośrodka Szkolenia, obejrzały ordery, sztandary i broń z okresu II wojny światowej. W jednej z sal wykładowych dzieci przekraczały granicę i otrzymywały pieczątkę na przepustce. Środki transportu na placu manewrowym (ciężarówka, bus do przewozu funkcjonariuszy, samochód do pracy w terenie) przyciągnęły uwagę nie tylko chłopców, dziewczynki również były nimi zainteresowane, ale atrakcją było wejście na pokład jednostki pływającej. Każdy chciał zasiąść za sterem. Czas szybko minął, a dzieci obiecały, że jeszcze kiedyś odwiedzą Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej.

no images were found

„SPRINTEM DO MARATONU”
15 maja wszystkie przedszkolaki oraz panie z naszego przedszkola wzięły udział
w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „SPRINTEM DO MARATONU”, zorganizowanym wspólnie z wydawnictwem „Bliżej przedszkola”. Każdy uczestnik otrzymał numer startowy, a nad bezpieczeństwem imprezy czuwał „punkt medyczny”. Tuż przed biegiem odbyła się krótka rozgrzewka, a następnie grupy ustawiły się na linii startu. Podczas biegu małym maratończykom dopingowali koledzy z pozostałych grup. Po wyczerpującym biegu na przedszkolaków czekał zdrowy izotonik (letnia woda z cytryną i miodem). Na zakończenie, jak przystało na prawdziwą sportową imprezę, każdy uczestnik otrzymał medal oraz dyplom dla swojej grupy. Udział przedszkolaków w tej imprezie biegowej miał na celu
popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

no images were found

Optymistyczne niezapominajki

Przedszkolaki z różnych grup wiekowych pojechały do Przedszkola nr 12, w którym został oficjalnie zakończony konkurs pt. „Optymistyczna niezapominajka. Dzieci obejrzały występ o niebieskich kwiatkach, który był wzbogacony piosenkami i tańcem z wstążkami. Do przedszkola wróciły z nami nie tylko upominki, ale też niezapominajki, które dzieci posadziły w ogródku kwiatowym. Prace były oceniane w kategorii dzieci młodsze (3 – 4-latki) i tu Ala z grupy II zajęła I miejsce, wyróżnienia zdobyli Oliwia i Antoś z grupy II oraz Hania z grupy I. W kategorii dzieci starsze (5 – 6-latki) Lena z grupy IV zajęła miejsce I, wyróżnienie Julcia z grupy II. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

no images were found

Zabawa tropiąca – Przygoda z Leśnym Skrzatem.

16.05. dzieci z grupy III i IV wybrały się do pobliskiego lasu. Celem tej wyprawy była zabawa tropiąca. Na samym początku grupa III przekazała tajemniczy list od Leśnego Skrzata przedstawicielowi grupy IV. W liście tym były ukryte wskazówki i przebieg zabawy. Zadaniem grupy III była pomoc Leśnemu Skrzatowi ukryć sześć tajemniczych kopert oraz oznakowanie szlaku znakami graficznymi. Grupa IV dzielnie krok po kroku rozwiązywała napotkane zadania min. układała z patyków figurę geometryczną, porządkowała miejsce gdzie chochliki naśmieciły, szukała w trawie zaginionego buta dziadka oraz piłki dzieci porwanej przez ptaka. Na zakończenie leśnych zmagań na grupę IV czekał upominek od grupy III oraz od Leśnego Skrzata. Na placu przedszkolnym grupę IV przywitały przedszkolaki z grupy III z wielkimi gratulacjami za wykonanie sześciu ukrytych zadań!

no images were found

Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

12 maja grupa III, IV, i V wybrała się na Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych organizowany przez PWSZ . Na festynie przedszkolaki miały okazję odwiedzić szpital pluszowego misia, nauczyć się wykonywania pierwszej pomocy, zmierzyć oraz zwarzyć się. Nie lada atrakcją była sama karetka do której można było wejść i poznać wyposażenie tego pojazdu. Ponadto dzieci miały okazję ozdabiać pluszową lalkę oraz rysować kolorową kredą po chodniku. Na zakończenie chętne przedszkolaki cierpliwie czekały na pomalowanie twarzy. Zabawa była udana, a dzieci w wesołych nastrojach wróciły do przedszkola.

no images were found

Warsztaty świec żelowych
12 maja dzieci z gr. III, IV i V miały niecodzienną okazję do stworzenia własnej świecy żelowej w szklanym naczyniu. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez animatorkę „Kreatywnej Edukacji” z Inowrocławia, każde dziecko zostało Twórcą Światła. Przedszkolaki mogły wykazać się kreatywnością przy wyborze kolorowych piasków oraz ciekawych ozdób i zapachów. Zajęcia uczyły łączenia elementów, pogłębiały wrażliwość estetyczną oraz uczyły kreatywnego spojrzenia na proces twórczy. Przedszkolaki były zachwycone zajęciami i przekonały się, że mogą samodzielnie stworzyć piękne upominki dla swoich rodziców.

no images were found

„Pierwsza pomoc” – zajęcia edukacyjne w przedszkolu

09.05. we wtorek w Przedszkolu we wszystkich grupach odbyły się zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je pracownicy Grupy Ratownictwa PCK.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.
Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.
Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze . Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Natomiast starszaki samodzielnie , pod okiem ratowników, samodzielnie popisywały się umiejętnościami praktycznymi podczas udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej.
Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

no images were found

Zakończenie koła korekcyjno- sportowego „ Mali Sportowcy”
Wychodząc naprzeciw potrzebom rozwojowym dzieci na temat różnorodnych form aktywności fizycznej dzieci, powstało kolo korekcyjno- sportowe „ Mali Sportowcy”.
W zajęciach brało udział `12 dzieci z grupy 5- latków. Udział w zajęciach miało na celu rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe oraz stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, zwiększenia sprawności i możliwości ruchowych. . Zabawy i zajęcia ruchowe dały swobodę i zapewniły spontaniczność. Zajęcia odbywały się wg. ustalonego harmonogramu i zawierały też ćwiczenia zapobiegające wadom postawy i ćwiczenia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki Również muzyka i atrakcyjne przybory zachęcały do udziału i wzbogaciły ich ofertę. Na zakończenie kółka dzieci otrzymały dyplom

no images were found

„Mali Sportowcy” kółko sportowe dla 4-latków
Przez sześć miesięcy chętne czterolatki uczęszczały na zajęcia kółka sportowego . W każdy wtorek dzieci uczyły się kontrolować ruch, swoje ciało, poznawały swoje możliwości. Poprzez zabawę, ruch i muzykę przedszkolaki nabierały pewności siebie, ćwiczyły zwinność, gibkość, równowagę oraz wykonywały wiele ćwiczeń korekcyjnych, a także przeciw płaskiej stopie. Na zakończenie „kółka” dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

no images were found

VI Święto Optymistycznych Przedszkoli
10 maja nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z okazji VI Święta Optymistycznych Przedszkoli. Na początku spotkania 7 pięciolatków z grupy IV w koszulkach w kolorach tęczy wniosło optymistyczną flagę. Rozmowa z dziećmi pomogła określić cechy optymisty oraz odpowiedzieć na pytanie: Co to jest optymistyczne przedszkole? Przywitanie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że uczestnicy spotkania mają dobry humor, lubią się śmiać, są weseli i chętnie biorą udział w zabawach. Jak na prawdziwe święto przystało nie mogło zabraknąć wesołej zabawy. Piosenka „Słoneczko” zaprosiła przedszkolaki do tańca, a kolorowe balony i pompony wirowały w rytmie muzyki, natomiast wesołe i sympatyczne figurki pojawiały się w przerwie piosenki „Happy”. Na zakończenie spotkania dzieci zatańczyły i zaśpiewały pełną energii piosenkę z filmu „Trolle”, przy której wykazały się prawdziwym optymizmem. Po takiej dawce radości przedszkolaki obejrzały mapę optymistycznego przedszkola i wkleiły zdjęcia swoich grup. W salach każde dziecko narysowało swoją mapę i zabrało ją do domu, aby podzielić się optymizmem ze swoimi bliskimi.
Tego dnia dzieci i chętni rodzice naszych przedszkolaków udzielali wywiadu na temat: Co to jest optymistyczne przedszkole? Dzieci oceniły, że jest to wesołe, kolorowe i sympatyczne miejsce, w którym mają kolegów i fajne zabawki. Rodzice przyznali, że jest to miejsce przyjazne dzieciom, do którego przychodzą z uśmiechem i uczą się poprzez zabawę.

no images were found

Dzień Tańca
W Przedszkolu odbył się Dzień Tańca, w którym brały udział wszystkie grupy przedszkolne. Zabawa odbyła się na świeżym powietrzu przy ulubionych dźwiękach dzieci. Dzień z tańcem oprowadził wszystkich tancerzy po krainie Troli, następnie weszliśmy w świat baniek mydlanych, odwiedziliśmy też afrykańskie krainy, nie mogło zabraknąć parady zwierząt. Zumba party – wszyscy otrzymali kolorowe baloniki i tańczyli przy nieco szybszej muzyce. Odbył się konkurs na najlepiej tańczącą parę, zespoły wykazały się niebywałym wyczuciem rytmu i dlatego wszyscy dostali zasłużone medale super tancerzy. Zabawa taneczna wprowadziła dzieci w wesoły nastrój i pozwoliła uwolnić ogromne zasoby energii.

no images were found

Kółko matematyczne „Mądra sowa”
Zajęcia kółka matematycznego odbywały się od grudnia do maja, uczestniczyło w nim 15 dzieci. Podczas spotkań dzieci doskonaliły swoje umiejętności matematyczne, wykazywały zainteresowanie podjętymi działaniami, chętnie brały udział w różnych czynnościach. Przeliczały elementy zbiorów, posługiwały się liczebnikami porządkowymi i głównymi. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane podczas wykonywania pomiarów mebli w sali, oceny wagi zabawek, badania pojemności naczyń i szybkości samochodów. Określanie kierunków i udział w zabawie „W którą stronę idziemy?” wyzwoliły pomysłowość dzieci w nazywaniu kroków: duże, średnie, małe, tip-topki. Znajomość figur geometrycznych nie sprawiała problemów, a zabawy nimi (segregowanie, tworzenie zbiorów i kompozycji) dały wiele radości. W wyszukiwaniu figury o określonych cechach pomógł kod Semadeniego, który przy pomocy symboli wskazywał cechę figury: kształt, wielkość, barwę i grubość. Na ostatnich kilku zajęciach zajęliśmy się cyframi, układaniem ich w określonym porządku i tworzeniem ich wizerunku z przyborów gimnastycznych. Układanie zadań z treścią pobudziło pomysłowość dzieci w tworzeniu sytuacji matematycznych. Udział w kółku matematycznym wzbogacił umiejętności dzieci i zachęcił do poszukiwań matematycznych.

no images were found

,,Mam talent” – przedszkolna prezentacja talentów
25.04.2017 r. w naszym przedszkolu odbył się przegląd pt. ,,Mam talent”, który zarazem stał się podsumowaniem zajęć kółka tanecznego i teatralnego. Dzieci w kolorowych strojach prezentowały się znakomicie. Repertuar programu artystycznego był bardzo bogaty. Dzieci z kółka teatralnego wykonały wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima:. ,,Kwoka”, ,,Spoźniony słowik”,,,Żaba”. Zaśpiewały i zatańczyły piosenki w języku angielskim: ,,Lissen” i ,,Yellow”. Natomiast dzieci z kółka tanecznego zaprezentowały polkę, pasodoble oraz taniec klaskany. Lenka, Wojtek, Jagoda i Michalina z gr. V pokazali układ choreograficzny do utworu ,,Boney M”, a Gabrysia i Damian wykonali cza-czę do utworu ,,Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Młodzi artyści podczas prezentacji wierszy i tańców przedstawili swoje umiejętności i wyjątkowe uzdolnienia. Jury w osobach Tymka, Tamary i Wiktorii – dzieci z grupy III miało ogromny trud w ocenianiu wystąpień. Nie było wygranych ani przegranych. Występ zakończył się wręczeniem dyplomów dla wszystkich uczestników prezentacji. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim koleżankom i kolegom.

no images were found

Światowy Dzień Książki
Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny oraz emocjonalny. Ponadto sprzyja rozwijaniu postaw twórczych i wyzwala ekspresję dziecięcą. Książka potrafi przenieść człowieka w nieznany świat pełen przygód, fantazji. W związku ze Światowym Dniem Książki w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące naszej bohaterki – książki, podczas których dzieci zachęcane były do oglądania ilustracji, a następnie do czytania bajek. Niestety „moda” na czytanie książek wygasa, jednakże nasza placówka stara się rozkochać podopiecznych w słowie pisanym, między innymi poprzez utworzenie w hollu przedszkola punktu wymiany książek, zapraszanie gości w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, stworzenie kącików czytelniczych w salach dzieci. Bardzo dziękujemy za wspieranie naszych działań.

no images were found

Teatrzyk „O rycerzu, co księżniczkę ratował”
24 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Duet z Krakowa. Artyści przedstawili spektakl zatytułowany „O rycerzu, co księżniczkę ratował”. Była to opowieść o chłopcu, który zmienił się w rycerza i wspólnie z przedszkolakami uratował księżniczkę, budząc ją ze snu. Zabawne przygody bohaterów miały na celu przekazanie dzieciom wartości edukacyjnych i wychowawczych. Maluchy były zapraszane do czynnego udziału w przedstawieniu, były wspólne zabawy, śpiewanie piosenek oraz zadania do wykonania. Dzieci przekonały się, że rycerzem, czyli kimś kto pomaga, można być na co dzień, a nie tylko w bajkach.

no images were found

III Międzyprzedszkolny Turniej Muzyczny -„ Mali Muzykanci”

W piątek 21.04. w naszym Przedszkolu odbył się III Międzyprzedszkolny Turniej Muzyczny „ Mali Muzykanci”.
W turnieju wzięły udział wybrane pięcioosobowe drużyny czterolatków z koszalińskich Przedszkoli nr:12, 13 , przedstawiciele czterolatków z naszego przedszkola oraz przedszkola z Powiatu Koszalińskiego: Przedszkole Gminne w Boninie i Samorządowe „ Promyki Bałtyku” z Mścic. Cele turnieju to rozwijanie wrażliwości na muzykę, rozbudzanie zainteresowań muzycznych dzieci ,znajomość i rozwijanie umiejętności gry na instrumentach oraz integracja przedszkoli.
Gośćmi specjalnymi naszego turnieju były Panie Dyrektorki w/ w przedszkoli oraz absolwentka z naszego przedszkola Judytka, obecnie uczennica Szkoły Muzycznej, która umilała czas grą na skrzypcach.
Przed rozpoczęciem turnieju dzieci losowały nazwy dla swojej drużyny, były to: tamburyna, talerze, kołatki, dzwoneczki i marakasy. Następnie układały obrazek- instrument z elementów, rozpoznawały znane zabawy muzyczne po melodii ( Stary Niedźwiedź, Kółko Graniaste, Ojciec Wirgiliusz, Mam chusteczkę), rozpoznawały na slajdach miejsca w Koszalinie , które związane są z muzyką ( Amfiteatr, Filharmonia) i podawały nazwę częściowo zasłoniętego instrumentu oraz rozpoznawały nazwę instrumentu po jego brzmieniu. Drużyny miały też za zadanie przygotować improwizację lub instrumentację wybranego przez siebie utworu muzycznego, z którego wywiązały się doskonale. Wszystkie drużyny zdobyły maksymalną ilość punktów i otrzymały tytuł „ Małego Muzykanta”
Dla wszystkich uczestników były dyplomy i upominki ,kolorowanki i puzzle, oraz czekał słodki poczęstunek.

no images were found

Listy dla Ziemi
Listy dla Ziemi to akcja, która na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych oraz obchodów Dnia Ziemi. Każdego roku starsze dzieci z naszego przedszkola biorą udział w tej akcji. „Pisanie” listów było poprzedzone pogadankami oraz zajęciami tematycznymi. Tegoroczny temat to przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez informowanie o szkodliwości palenia śmieci w piecach domowych. Przedszkolaki „pisały” listy na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, który otrzymaliśmy od Fundacji Ekologicznej ARKA. Celem akcji jest wyjaśnienie dzieciom w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmienić swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko
i własne zdrowie.

no images were found

Światowy Dzień Ziemi
20 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne światowe święto. W tym dniu we wszystkich grupach królowały wiosenne kolory. Na początku spotkania grupy przedstawiły przygotowane wcześniej hasła ekologiczne: ,,Zanieczyszczamy las – wkrótce nie będzie nas” lub ,, O przyrodę dbamy – zdrową planetę mamy”. Dzieci wzięły również udział w ekologicznych zabawach: rozwiązywanie zagadek, przyrodniczy quiz pt: ,,Prawda czy fałsz” oraz w segregowały odpady do właściwych pojemników. Ponadto grupy wykonały prace plastyczne ilustrujące różne środowiska przyrodnicze: łąkę, park, las, jezioro oraz kulę ziemską. Podczas ekologicznej zabawy dzieci utrwaliły wiadomości jak należy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

no images were found

Pomoc dla szpitala
Nasze przedszkole gościło Panią Annę Iwanisik, która jest pielęgniarką na oddziale dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Na ręce Pani Ani przekazaliśmy zebrane materiały plastyczne, książki i zabawki. Dziękujemy wszystkim rodzicom i bliskim o dobrych sercach, którzy przyczynili się do umilenia pobytu dzieciom przebywającym na oddziałach dziecięcych koszalińskiego szpitala.

no images were found


Pola Nadziei- akcja żonkil

W środę 12.04. nasze przedszkole już po raz trzeci wzięło udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „ Pola Nadziei”. Przedszkolaki z grupy V , nasi mali wolontariusze, wraz ze swoimi Rodzicami sprzedawali żonkile, zasadzone jesienią w przedszkolnym ogródku. W czwartek rano zakończyliśmy akcję i zebraliśmy 538,00 zł. Dochód ze sprzedaży żonkili ,zostanie przekazany podopiecznym z Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Celem akcji jest nie tylko zbieranie środków pieniężnych, ale także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci na potrzeby chorych. Żonkile mają przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym dla nich czasie.
Bardzo dziękujemy Rodzicom z gr. V za pomoc przy organizacji akcji.
Za zrozumienie i gest dobrego serca SERDECZNIE DZIĘKUJEMY wszystkim rodzicom!

no images were found

Warsztaty edukacyjne „Elektryczność i magnetyzm”
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość świata. 7 kwietnia wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. „Elektryczność i magnetyzm”. I chociaż niektóre eksperymenty wydawały się trudne, bo były związane z fizyką, to dały dzieciom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata techniki. Prowadząca zapoznała uczestników z zasadami przepływu prądu oraz jak należy podłączyć baterię i żarówkę, aby stworzyć układ elektryczny. Podczas warsztatów dzieci poznały pojęcie magnetyzmu i jego tajemnice. Mogły zaobserwować przyciąganie i odpychanie magnesów oraz dowiedziały się, co sprawia, że jedne magnesy są silniejsze od innych. Elektrostatyka to kolejne trudne pojęcie, które można było sprawdzić przy pomocy baloników oraz drobnych karteczek. Po wysłuchaniu dużej dawki wiedzy przedszkolaki miały możliwość samodzielnego doświadczania i eksperymentowania na urządzeniach (wahadło Newtona, magnesy do układania, balony i drobne styropianowe kulki). Okazało się, że nauka może być doskonałą zabawą. Dzięki takim działaniom przedszkolaki mogły dotknąć, zobaczyć i lepiej zrozumieć wiele ciekawych zjawisk fizycznych.

no images were found

Kiermasz wielkanocny
6 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się „Kiermasz wielkanocny” z inicjatywy Rady Rodziców. Głównymi organizatorami byli rodzice dzieci z grupy III. Bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie oraz przygotowanie ozdób. Na szczególne podziękowania zasługują mamy: Bianki, Tamary, Zuzi, Krzysia i Mateusza, które przygotowały świąteczny wystrój, jak również zajęły się obsługą kiermaszu.

no images were found

„ Jestem bezpieczny”- turniej wiedzy o bezpieczeństwie

Wiek przedszkolny jest jak najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków, w tym także rozpoczęcia edukacji komunikacyjno-drogowej. Tym sposobem powstał pomysł zorganizowania międzygrupowego konkursu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
W środę 30.03 . w naszym przedszkolu odbył się turniej wiedzy o bezpieczeństwie pt. „ Jestem bezpieczny.”
W turnieju wzięły udział cztery drużyny czteroosobowe 5- latków z gr. III i IV.
Głównymi celami konkursu było: utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i zasad ruchu drogowego; sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach; promowanie bezpiecznego stylu życia; wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespole oraz przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji oraz znajomość numerów alarmowych. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dyrektor przedszkola i funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji. W zajęciach również wziął udział pluszowy Miś policjant.
Dzieci brały udział w kilku konkurencjach: rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania w formie quizu o bezpieczeństwie w domu, na podwórku i na ulicy, segregowały przedmioty na bezpieczne i niebezpieczne do zabawy, wskazywały jak zachowają się i kogo zawiadomią w różnych niebezpiecznych sytuacjach, dobierały numery alarmowe do odpowiednich pojazdów specjalnych i postaci (strażaka, policjanta, ratownika medycznego), układały z puzzli pojazdy( policyjny, straż pożarna, karetka). Podczas zabawy ruchowej dzieci na usłyszany odgłos psa przyjmowały bezpieczną pozycję przed jego atakiem. Na zakończenie dzieci z gr. V przedstawiły improwizację ruchową do piosenki pt. „ Sygnalizator”.
Uczestnicy turnieju wykazali się wysoką znajomością przepisów ruchu drogowego, a także wiedzą o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw w domu, w przedszkolu i na placu zabaw. Doskonale znają numery alarmowe i wiedzą w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Na wszystkie pytania konkursowe i zagadki padały tylko prawidłowe odpowiedzi. W związku z tym komisja konkursowa pogratulowała wiedzy i umiejętności uczestnikom konkursu i uznała, że zwycięzcami zostały wszystkie drużyny.
W nagrodę dzieci otrzymały książeczki, opaski odblaskowe i pamiątkowe dyplomy. Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji za pomoc w organizacji turnieju.

no images were found

IV Międzyprzedszkolny Turniej Dobrego Wychowania

23.03.2017 r. w naszym przedszkolu odbył się IV Miedzyprzedszkolny Turniej Dobrego Wychowania. Corocznie uczestniczą w turnieju drużyny dzieci pięcioletnich z koszalińskich przedszkoli. W tym roku pięcioletni zawodnicy reprezentowali Przedszkola nr 16, 21, 35, Przedszkole Integracyjne oraz nasze jako gospodarza turnieju. Główną ideą spotkania jest kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach, podnoszenie poziomu kultury osobistej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wyposażenie dzieci w wiedzę na temat zasad savoir-vivre. Turniej Dobrego Wychowania składał się z 7 konkurencji, które dotyczyły zasad kulturalnego zachowania w rozmaitych miejscach i sytuacjach. Zadania turniejowe obejmowały następującą tematykę: stosowanie zwrotów grzecznościowych, kulturalne zachowanie się przy stole i w miejscach publicznych, składanie życzeń z okazji różnych uroczystości. Jedną z konkurencji była umiejętność odróżniania dobrych manier od złych na podstawie scenek odgrywanych przez pięciolatki z grupy IV, a także wybór odpowiedniego stroju do odpowiedniej okazji w demonstrowanym pokazie mody przez dzieci sześcioletnie. Przedszkolaki wykazały się również umiejętnością nakrywania stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre, a zmagania zakończyły nauczycielki, które wykazały się umiejętnością składania serwetki. IV Międzyprzedszkolny Turniej Dobrych Manier uatrakcyjniły występem czterolatki z grupy I prezentując piosenkę pt: ,,Grzeczne słówka” i tańce. Na zakończenie uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki o kulturalnym zachowaniu się, a także malowanki i odznaki ,,Mistrza Dobrych Manier”.

no images were found

Powitanie wiosny
Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyła się impreza związana z pierwszym dniem wiosny. Dzieci przebrane w kolorowe stroje od samego rana niecierpliwie oczekiwały nadejścia nowej pory roku – wiosny. Choć pogoda nie dopisała w holu naszego przedszkola atmosfera była gorąca. Wszystkie grupy wzięły udział w zabawach tanecznych, integracyjnych, plastycznych i matematycznych utrwalających znajomość pór roku. Główną atrakcją imprezy była Panna Marzanna – odchodzący symbol zimy.

no images were found


„Złota kaczka” – teatrzyk w przedszkolu
W marcu nasze przedszkole odwiedził teatr „ART-RE”, który zaprezentował dzieciom bajkę pt. „Złota kaczka”. Poznając perypetie biednego szewczyka Lutka, który postanowił odmienić swój los i stać się bogatym, przedszkolaki mogły znaleźć odpowiedzi na wiele istotnych pytań, m. in.: „Ile można poświęcić dla bogactwa i zaszczytów”, „Czy szczęście można kupić?”, „Co tak naprawdę liczy się w życiu?”. Dzieci były zachwycone.

no images were found

Pan Hałasiński
7 marca odbyła się kolejna audycja umuzykalniająca pt.”O panu Hałasińskim”, w której wzięły udział grupy III, IV i V. Przedszkolaki wysłuchały bajki muzycznej o panu Hałasińskim, który dzięki spotkaniu z ptaszkiem Daszkiem, zwierzętami leśnymi (zajączek, bóbr, wiewiórka) i lekarzem zmienił swoje nastawienie do muzyki, a mianowicie polubił muzykę graną na instrumentach, a zrezygnował z hałaśliwej muzyki mechanicznej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak powstają instrumenty lutniarskie (gitara, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas), a nawet kilkoro dzieci wcieliło się w role lutnika oraz zwierząt i „pracowało” przy tworzeniu gitary. Oczywiście, bajka muzyczna okraszona była delikatnymi dźwiękami gitary, skrzypiec i altówki.

no images were found

Matematyczne zabawy w konstruowanie gier
Konstruowanie gier, a następnie wspólne ich rozgrywanie jest jednym ze sposobów wspomagania rozwoju umysłowego dzieci, a szczególnie doskonalenia umiejętności matematycznych i logicznego myślenia. Konstruowanie gier służy wzmacnianiu potencjału twórczego dziecka, aby mogło ono śmiało projektować i wytrwale realizować swoje pomysły. W grupie II czterolatków dzieci skonstruowały grę ,,ściankę” w formie opowiadania dotyczącego wyścigu dwóch wiewiórek do dziupli z orzeszkami.
Instrukcje i reguły określone zostały podczas wspólnego rysowania planszy. Na arkuszu szarego papieru została narysowana ,,dróżka” odmierzona za pomocą klocka tworząc chodniczek, zaznaczono też pole „start” i „meta.” Dziewczynki za pomocą rzutów kostką określały o ile oczek do przodu ma się poruszać ich wiewiórka, chłopcy również za pomocą rzutów kostką, ilością przeliczanych oczek na kostce sterowali drugą wiewiórką. Podczas gry nie zabrakło pułapek i premii. Do mety pierwsza dotarła wiewiórka dziewczynek . Dzieci były bardzo zainteresowane zabawą, nie tylko doskonaliły umiejętność przeliczania, ale również uczyły się pracować w zespole.
Bardzo silne emocje przeżywały też dzieci z gr. IV i V, podczas konstruowania i rozgrywania pierwszej gry „ściganki”. Potem powstała gra „Cztery pory roku” oraz indywidualnie zaprojektowane gry planszowe, dzięki którym dzieci doskonaliły swoje umiejętności rachunkowe oraz uczyły się dzielnie znosić porażki z nadzieją na sukces.

no images were found

Pamiętamy o zwierzętach
Po raz kolejny w naszym przedszkolu została ogłoszona zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska pod hasłem „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”. W wystawionych na holu pojemnikach znalazły się karma i puszki dla piesków i kotów. Podczas ferii dzieci z grup III i IV wzięły udział w zajęciu, gdzie rozmawialiśmy o potrzebach zwierząt i warunkach
w jakich powinny mieszkać. Dowiedziały się też, że różne rasy psów wymagają innej karmy. Zabawy w przekazywanie uczuć ulubionemu kotkowi zachęciło do kreatywnego tworzenia ciepłych słów. Dla przyniesionych z domu maskotek dzieci zbudowały klockowe budy i legowiska. Na zakończenie dzieci pokolorowały obrazki zwierząt. Wszystkie dary zostaną przekazane do koszalińskiego schroniska „Leśny zakątek”. Zajęcie wpłynęło na kształtowanie wrażliwości dzieci na losy zwierząt.

no images were found

Savoir vivre przy stole
Śniadanie, to najważniejszy posiłek, bo dodaje energii na cały dzień. W piątek dzieci z grupy III, IV i V same przygotowały zdrowe śniadanie. Wcześniej poznały zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Próbowały swoich sił w estetycznym nakrywaniu stołu, wybierając talerzyki, sztućce i elementy dekoracyjne. Oceniały też efekty swojej pracy. Dzieci mogły zobaczyć również pokaz artystycznego składania serwetek. Sztuka ta choć bardzo trudna zafascynowała szczególnie Filipa, który korzystając z instrukcji w książce krok po kroku, samodzielnie uczył się składania serwetek. Po śniadaniu dzieci wykorzystały zgromadzone akcesoria do zabawy tematycznej „W restauracji”, utrwalając poznane zasady.

no images were found

„Zabawy Walentynkowe w gr. III, IV i V”

Dzień Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że jest to przede wszystkich święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi.
Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci, z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki. Każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym. Warto zatem sprawić, by najmłodsi też poczuli walentynkowy klimat.
Dzieci z gr. III, IV i V, zanim rozpoczęły wesołe zabawy, rozmawiały na temat Walentynek, dnia, w którym obdarowuje się ukochaną osobę drobnym upominkiem, czyli tzw. „walentynką”. Dzieci opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Potem były zabawy przy muzyce – „Taniec na gazecie”, „Odszukaj druga połówkę”, „Mam serduszko”, „Walentynkowy taniec z balonami”, itp. Przedszkolaki wykonały także walentynki dla swoich najbliższych. Dzień Walentynkowy na pewno można zaliczyć do udanego.

no images were found

„Afryka w moich oczach” – konkurs plastyczny
10 lutego został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci i rodziców z naszej placówki pt. „Afryka w moich oczach”. Celem konkursu plastycznego było między innymi: poznawanie przez dzieci kultur różnych krajów, zmotywowanie dzieci do odkrywania świata, jak również rozwijanie uzdolnień plastycznych. Rodzice wraz z dziećmi wykazali się bardzo dużą kreatywnością, dlatego wszystkie prace konkursowe zdobyły I miejsce. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie wręczone zostały dyplomy oraz upominki, z kolei prace przedszkolaków można zobaczyć w hollu naszego przedszkola. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

no images were found

„Wszystkie kolory świata” – licytacja laleczek
6 lutego w naszym przedszkolu odbyła się wielka licytacja szmacianych lalek, która była podsumowaniem akcji realizowanej w ramach światowego projektu UNICEF „Wszystkie kolory świata”. Podczas imprezy przedszkolaki z grup I, II oraz III przedstawiły część artystyczną, w czasie której prezentowały swoje umiejętności zarówno wokalne, jak i taneczne. Kolejnym, a zarazem zasadniczym punktem spotkania była licytacja 29 laleczek, które zostały uszyte przez dzieci uczęszczające do naszej placówki oraz ich rodziny. Licytację poprowadził Tata Igora z gr. I, któremu serdecznie dziękujemy. Wszystkie laleczki zostały zlicytowane na łączną kwotę 1640 zł. Cena minimalna lalki wynosiła 10 zł – jest to koszt szczepionki ratującej życie w Sierra Leone. Dziękujemy Państwu za wielkie zaangażowanie i dobre serce.

no images were found

„Wszystkie kolory świata” – wystawa laleczek
W ramach akcji charytatywnej „Wszystkie kolory świata” dzieci z naszego przedszkola przygotowywały wraz ze swoimi rodzinami szmaciane laleczki, symbolizujące pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Udało nam się zebrać 29 fantastycznych lalek. Każda z nich jest wyjątkowa – ma swój „akt urodzenia”, w którym przypisano imię, nazwisko, kraj pochodzenia, a także dane twórcy. Szmaciane laleczki prezentowane były na balu lalek, a także pojawiały się na facebook’owej stronie przedszkola. Można było je również zobaczyć podczas wystawy zorganizowanej w naszym hollu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas i zaangażowali się w akcję.

no images were found

Bal lalek
1 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal lalek, który był związany z akcją realizowaną w ramach światowego projektu UNICEF „Wszystkie kolory świata”. Dzieci podczas imprezy miały okazję zaprezentować szmaciane laleczki z różnych stron świata, które wykonały wspólnie ze swoimi rodzinami. W ramach podziękowania za dobre serduszka przedszkolaki otrzymały drobne upominki. Kolejnym elementem balu były zabawy muzyczno-ruchowe, które wprawiły dzieci w fantastyczny nastrój. Nie zabrakło również tańców dowolnych przy ulubionych utworach naszych pociech, a także pamiątkowej sesji zdjęciowej. Uśmiech na twarzach dzieci świadczył o tym, iż bal lalek zostanie w ich pamięci na długi czas.

no images were found

„Zdrowe piosenki” – koncert umuzykalniający
31 stycznia dzieci z grup I, II, III oraz IV uczestniczyły w koncercie umuzykalniającym pt. „Zdrowe piosenki” w wykonaniu Agencji Kulturalno-Usługowej ARTOS pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej. Piosenkami i pięknymi melodiami artyści opowiadali o szczotce, paście, kubku, mydle, ciepłej wodzie i zdrowych smakach. Dzieci miały okazję posłuchać keybordu oraz bawić się do piosenek. Dzieci nagrodziły artystów gromkimi brawami.

no images were found

Bal karnawałowy
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.Tak też było u nas 20 stycznia odbył się bal karnawałowy.Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.Przedszkolaki bawiły się w holu przedszkola, którego wystrój przygotowany przez rodziców z gr.II wprowadził je w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.Były tańce, zabawy, konkursy oraz pamiątkowe zdjęcia.Dzieci bawiły się znakomicie. „Bal w Lodowej Krainie” już za nami, pozostanie na długo w naszej pamięci i wspomnieniach. Wszystkim, którzy pomogli nam go przygotować serdecznie dziękujemy, a już wkrótce – za rok będzie przecież następny wspaniały bal.

no images were found

Góra Grosza
Nasza placówka brała udział w XVII edycji Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Akcja miała też wymiar edukacyjny – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XVII edycji Góry Grosza. Razem zebraliśmy 325,62 zł.

no images were found

Świąteczna wystawa
Dzieci z kółka plastycznego samodzielnie wykonały świąteczne dekoracje. Zwykłe słoiki przemieniły w ozdobne lampiony. Z tzw. nieużytków zrobiły wesołego lodowego ludzika, który będzie wspaniałą dekoracją dziecięcego pokoju. Ze starej płyty CD wykonały bombkę na choinkę. Ozdobiły też szare, papierowe torebki, w których można schować np. własnoręcznie wykonany upominek lub obrazek dla kogoś bliskiego. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w holu przedszkola.

no images were found

Paczka dla Hospicjum

W grudniu, tradycyjnie już w naszym Przedszkolu, odbyła się zbiórka artykułów żywnościowych i chemicznych . Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane podopiecznym Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, przez sześciolatki podczas spotkania świątecznego w Hospicjum. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, dzieciom i personelowi Przedszkola za przyłączenie się do akcji

no images were found

Świąteczny Kiermasz Charytatywny

14 grudnia odbył się w naszym Przedszkolu kiermasz świąteczny przygotowany przez Radę Rodziców i nauczycieli.Holl wypełniły dziś najróżniejsze, kolorowe i bardzo pomysłowe ozdoby przyniesione przez dzieci z domu czy wykonane na zajęciach warsztatowych w przedszkolu. kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem i niemal wszystkie ozdoby zostały wyprzedane, resztę będzie można nabyć jeszcze jutro.Podczas kiermaszu dzieci z wszystkich grup prezentowały programy artystyczne, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Całkowity dochód z kiermaszu (1252zł)przekażemy dla małej Zosi Makulec. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom , którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu.

no images were found

Przygotowania do kiermaszu świątecznego …rodzice z gr.I przygotowali dziś dekoracje oraz wystawili prace przeznaczone na kiermasz. .. rozpoczynamy jutro o godz. 14.30, zbieramy pieniążki dla chorej Zosi Makulec ❤,❤,

no images were found

„ Miasteczko drogowe”- zajęcia edukacyjne

13 grudnia w przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne „ Miasteczko drogowe”, w którym wzięły udział wszystkie dzieci. Zajęcia przeprowadziła Pani Magda, funkcjonariuszka Straży Miejskiej .Nieodzowną scenografią zajęć było „Miasteczko drogowe”, a jego elementy umożliwiały urealnienie sytuacji drogowych, w których „młodzi kierowcy” poznawali tajniki bezpieczeństwa drogowego.
Dzieciom przypomniano o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, stosowania się do sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Dzieci mogły wcielić się w role uczestników ruchu drogowego i zobaczyć, jak należy się zachowywać na ulicy, jezdni, czy w innych miejscach, w których poruszają się pojazdy.
W skład „Miasteczka drogowego”, oprócz specjalnych makiet imitujących jezdnię, przejścia dla pieszych, są także pionowe znaki drogowe, sygnalizacja świetlna oraz auta, które dzieci mogą na siebie zakładać w trakcie zabaw i zajęć z bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zajęcia przy użyciu” Miasteczka drogowego” ,we wspaniały sposób łączą sytuacje edukacyjne, służące bezpieczeństwu naszych najmłodszych ze wspaniałą zabawą i oryginalnością.

no images were found

Mikołajki w Przedszkolu

Zgodnie z tradycją wszystkie dzieci 6 grudnia oczekują na przyjście Św. Mikołaja, nasze przedszkolaki także. Od samego rana dzieci nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa, wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu. Mikołajowa tradycja jest naszym dzieciom dobrze znana. W tym roku, jak zwykle spotkaliśmy się wszyscy na holu. Dzieci , ubrane na czerwono w czapkach mikołajowych na głowie, z niecierpliwością oczekiwały gościa, który oczywiście przybył mimo, że za oknem nie było śniegu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Mikołaj był bardzo pomysłowy. Zainicjował całe bogactwo zabaw wyzwalających aktywność ruchową, intelektualną i emocjonalną. Całe przedszkole bawiło się doskonale, a miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Radę Rodziców.Dziękujemy Mikołaju ( tacie Stasia z gr. V) za wizytę w naszym przedszkolu i zapraszamy za rok!

no images were found

no images were found

no images were found

„ Mikołajki na sportowo”

Ruch to ulubiona forma spędzania czasu dzieci. Zabawy ruchowe nie tylko uczą dzieci odpowiedniej koordynacji ruchowej, wyzwalają ich energię i wspomagają rozwój, ale są też świetną integracją z rówieśnikami. 5 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej
odbyła się największa w regionie impreza Mikołajkowa dla dzieci z koszalińskich przedszkoli w wieku 5-6 lat, w której uczestniczyły dzieci z gr. III, IV i V. W wydarzeniu udział wzięły piłkarki ręczne Energa AZS Koszalin oraz koszykarze AZS Koszalin. Opiekunem dzieci z naszego przedszkola była bramkarka AZS piłkarek ręcznych ,Beata Kowalczyk. Gościem specjalnym był Święty Mikołaj, który przybył do naszego miasta ze słodkimi prezentami dla najmłodszych. Z uwagi na to, że akcja Mikołajkowa miała charakter sportowo-rekreacyjny dzieci zabrały ze sobą obuwie zmienne i stroje sportowe, jak również mikołajkowe czapeczki , które podkreśliły świąteczny charakter całego wydarzenia. Nie zabrakło też wspólnych zabaw tanecznych przy muzyce. Mikołaj obserwujący zmagania dzieci, oczywiście docenił ich starania i każdego uczestnika zabawy obdarował słodkim upominkiem.Było wiele radości i dobrej zabawy.

no images were found

X FESTIWAL PIOSENKI BAJKOWEJ

25 listopada w Zespole Szkół nr 2 im Stanisława Lema odbył się X JUBILEUSZOWY FESTIWAL PIOSENKI BAJKOWEJ zorganizowany przez Przedszkole nr 22. Podczas festiwalu wystąpiło 16 wykonawców z koszalińskich przedszkoli , którzy zaśpiewali piosenki o tematyce bajkowej. Dziękujemy wszystkim przedszkolom za skorzystanie z zaproszenia i piękne przygotowanie dzieci, a zaproszonym gościom za przybycie. W Festiwalu udział wzięły Przedszkola nr 3,7,8,9,10,12,13,14,16,19,22,23,34,35, Przedszkole Integracyjne oraz Niepubliczne Przedszkole „EDUKOLAND”.

no images were foundPOROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

25 listopada2016r. podczas X JUBILEUSZOWEGO FESTIWALU PIOSENKI BAJKOWEJ zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Przedszkolem nr 22 w Koszalinie a Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie.Przedmiotem porozumienia jest współpraca w pogłębianiu integracji uczniów z wychowankami przedszkola.

no images were found

„Dzieciństwo bez próchnicy”
Choroba próchnicowa zębów jest poważnym problemem zdrowotnym dzieci i młodzieży, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Powodują ją działania kwasów wytwarzanych z cukrów przez bakterie obecne w jamie ustnej. W ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy rozpoczęto realizację projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”. Współfinansowanie zapewnione zostało przez Ministerstwo Zdrowia. Celem projektu jest zmniejszenie nasilenia występowania choroby próchnicowej zębów poprzez kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci, rodziców, nauczycieli przedszkolnych, pielęgniarek i lekarzy pediatrów. Dwie grupy z naszej placówki: pięciolatki – grupa IV i sześciolatki – grupa V, przystąpiły do realizacji tego projektu. Na zajęciach dzieci wysłuchały pogadanki o konieczności dbania o higienę jamy ustnej, poznały technikę szczotkowania zębów oraz miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności operując dużą szczoteczką na modelu szczęki. Obejrzały też film edukacyjny, podczas którego króliczek Pampiś zachęcał dzieci do dbania o zęby. Dzieci zaczęły szczotkować zęby nowymi szczoteczkami i pastą z fluorem, a czas mierzony jest małą klepsydrą. Rodzice otrzymali Poradnik, w którym są zawarte najważniejsze informacje o chorobie próchnicowej zębów, diecie i higienie jamy ustnej dzieci.

no images were found

Wycieczka do BTD dzieci z gr. III, IV i V

W poniedziałek dzieci z gr. III, IV i V wybrały się na wycieczkę do BTD na przedstawienie pt. „ Strażniczka Magicznego Lasu”.
W Wielkim Magicznym Lesie Północnym doszło do zdarzeń dziwnych, a nawet przerażających. Stary żubr odmówił robienia zdjęć, zabrakło imion dla dzieci pewnej powszechnie szanowanej ryby, a podgrzybek zaczął mówić po łacinie. Jakby tego było mało, strażniczka Magicznego Lasu, potężna czarodziejka Andrea zaczęła się zadawać z bardzo podejrzaną świnią, która podaje się za artystę oraz z owłosioną Amerykanką z wielkimi zębami i jeszcze większą walizką na kółkach. Mieszkańców Magicznego Lasu czekała walka o życie. Przeżyli mnóstwo przygód, strasznych i niebezpiecznych. Ich przyjaźń została wielokrotnie wystawiona na ciężką próbę. Głównym przesłaniem przedstawienia jest ochrona środowiska , a dzieci przypominały głównym bohaterom jak należy zachować się w lesie.

no images were found

Bal u Króla Maciusia I

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dlatego w czwartek 17.11. w naszym przedszkolu odbył się „Bal u Króla Maciusia . Autorem opowiadania „Król Maciuś I” jest Janusz Korczak największy obrońca praw dzieci. Przedszkolaki doskonale znają postać „Króla Maciusia I ” dlatego bal był doskonałą okazją na pokazanie dzieciom czym są prawa dziecka, co to znaczy, że każdy człowiek ma swoje prawa, jak ważnym jest to, żebyśmy szanowali drugiego człowieka. Przekazywanie dzieciom tych wartości już od najmłodszych lat sprawi, że będą oni wrażliwymi, świadomymi swoich praw dorosłymi.

no images were found

Kopciuszek

16 listopada Teatr Frajda zaprezentował dzieciom znaną baśń Charlesa Perraulta o Kopciuszku, złej macosze, jej kapryśnych córkach, dobrej wróżce i zakochanym księciu. Była to znana opowieść o pasierbicy zwanej przez swoją macochę Kopciuszkiem. Pewnej nocy jej los cudownie się odmienia za sprawą złotego pantofelka. Dziewczyna trafia na bal do królewicza, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.

no images were found

Konkurs dotyczący skonstruowania gry planszowej ,,Polska – moja ojczyzna”

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Aby uczcić ten dzień w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs dla dzieci i rodziców  ,, Polska – moja ojczyzna”. Zgodnie z priorytetem realizowanym w tym roku dotyczącym rozwijania umiejętności matematycznych konkurs dotyczył skonstruowania gry planszowej. Wpłynęło 8 gier planszowych, które zostały wyeksponowane w holu naszej placówki. Prace konkursowe okazały się bardzo  różnorodne , ciekawe i pomysłowe. We wszystkich pracach widoczny był duży wkład pracy całej rodziny. Trudno było wybrać najciekawszą, dlatego też wszystkie zostały nagrodzone przez organizatorów. Dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wzięcie udziału w naszym konkursie.

no images were found

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI  W PRZEDSZKOLU

Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla przedszkolaka te pojęcia są abstrakcyjne, a dla Polaka bardzo ważne. W naszym przedszkolu  tradycją stało się uroczyście obchodzić to  Narodowe Święto.
W tym roku szkolnym uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowały sześciolatki wraz z dwoma grupami pięciolatków. Dnia 09.11.2016 r  odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem władz miejskich,  zaproszonych gości, pracowników i naszych młodszych przedszkolaków.
Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły poprzez recytację wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym oraz tańce, a galowe stroje, biało – czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę narodowej  uroczystości. Dzieci z grupy IV zaprezentowały się w wierszu  ,,Kim Ty Jesteś” oraz w  układzie tanecznym do utworu  pt ,,Polska”, a dzieci z grupy III przedstawiły taniec z biało- czerwonymi chusteczkami do utworu F. Chopina ,,Mazurek a-moll”. Starszaki zaprezentowały się natomiast  w wierszach dotyczących historii naszego narodu i odzyskania niepodległości i w tańcach wojskowych  takich jak: ,,Przybyli ułani”, ,,Pierwsza kadrowa ”i ,,Nasza Ojczyzna”. Również  w środę   09.11. listopada do obchodów tego ważnego święta dołączyli rodzice naszych małych artystów, którzy występ naszych przedszkolaków nagrodzili wielkimi brawami.

no images were found

 

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

W dniach 02.11- 08.11. 2016r. w Przedszkolu odbył się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „ Razem dla pokoju”. W zajęciach wzięły udział nauczycielki i dzieci z najstarszych grup wiekowych ( 5-6 latki ).
Edukacja globalna sprzyja kształtowaniu postaw: odpowiedzialności, szacunku i otwartości od najmłodszych lat. Poprzez zabawę dzieci mogły poznawać mapę, globus, rozpoznawały i nazywały kontynenty , w tym Afrykę. Stworzyły kącik książek i przedmiotów o tematyce afrykańskiej (ludność, roślinność, zwierzęta). Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o życiu dzieci w Afryce, poznały ich obyczaje, ulubione zabawy, dowiedziały się o problemach zdrowotnych, żywieniowych ludności afrykańskiej oraz ubóstwie, braku wody pitnej. Podczas TEG dzieci wykonały prace plastyczne pt. „ Jaj wyobrażam sobie kraje rozwijające się po 2030 r”. Dla rodziców została zorganizowana wystawa tych prac, spośród których jury wybrało cztery , które zostały przekazane na konkurs . Przedszkolaki słuchały bajek pochodzących z Afryki , jak „Słoń i człowiek”( bajka ludów Borana i Oromo), „ Kameleon i jaszczurka”( bajka opowiadana w Malawi, Tanzanii i Mozambiku) i inne. Dzieci utrwalały swoją wiedzę o Afryce podczas rozmaitych zabaw i gier planszowych ( „ gra o wodę”, gra o zasoby”). Podsumowaniem TEG było spotkanie z wolontariuszką, która przebywała na misji w Afryce ( w Kenii) i w sposób bardzo ciekawy i interesujący przybliżyła dzieciom powyższą tematykę.
Dzięki TEG dzieci, pracownicy przedszkola i rodzice mogli zrozumieć zależności łączące ludzi na całym świecie, w szczególności zależności między globalnym Południem i globalną Północą. Zajęcia te pozwoliły w zupełnie nowy sposób postrzegać świat.
logo-edglob

no images were found

Z muzyką i poezją
21 października dzieci z naszego przedszkola odwiedziły uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego. Podczas spotkań w każdej grupie zaprezentowały wiersze polskich poetów J. Brzechwy i J. Tuwima. Przedszkolaki przypomniały sobie utwory: „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Leń”, „Na straganie”, „Katar”. Dodatkiem do czytania był krótki quiz muzyczny „Jaka to melodia?”, podczas którego dzieci rozpoznawały znane melodie grane na flecie poprzecznym. Mogły popisać się znajomością piosenek: „Jedzie pociąg”, „Stary niedźwiedź” czy „Wlazł kotek”. Na zakończenie spotkania każda grupa obdarowała uczennice laurkami i zrobiła pamiątkowe zdjęcie

no images were found

Książka dla szpitala
W październiku zorganizowano zbiórkę książek, materiałów plastycznych oraz drobnych zabawek dla dzieci
z Oddziału Dziecięcego Szpitala im. Mikołaja Kopernika. Akcję wspierali rodzice i dzieci z naszej placówki. Zebrano dużo książeczek do czytania, kolorowanki i drobne maskotki. Wszystkie dary zostały posegregowane i dostarczone do Szpitala.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za pomoc w organizacji naszej akcji.

no images were found

Wystawa grzybów

Pogoda w ostatnich dniach była deszczowa i w lesie pojawia się jak informują media jeszcze mnóstwo grzybów. Zanim sięgniemy po jednego z nich, należy sprawdzić, czy nie jest trujący.Jak co roku, w ramach współpracy z PSSE w Koszalinie przygotowaliśmy wystawę grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Można ją już oglądać od poniedziałku w holu przedszkola. A na ekspozycje składa się wiele modeli różnych gatunków grzybów wraz krótkim ich opisem.

no images were found

Spotkanie z Policjantką w gr. III, IV i V

W ramach Miejskiego Programu Edukacyjnego „ Bezpieczny Przedszkolak”, w grupie III, IV i V odbyło się spotkanie z Panią Policjant , funkcjonariuszką Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.
Aby wszystkie zdobyte wiadomości dzieciom się szybko , pani Policjant wykorzystała do zajęć gigantyczną grę planszową pt. „ Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Dzieci zostały podzielone na trzy zespoły, kolejno rzucały kostką , przeliczały oczka i poruszały się po planszy. Podczas zabawy rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa. Omawiane i przedstawiane były głównie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w obszarze: ,,ja jako świadomy maluch” – wiem kiedy i jak wezwać pomoc oraz skupiające się na właściwych zachowaniach w kontakcie z osobą obcą, w przypadku zgubienia się (oddalenia się od rodziców, opiekunów), prawidłowego zachowania się w kontakcie z bezpańskim psem oraz w temacie ,,ja jako najmłodszy uczestnik ruchu drogowego” – bezpieczny pieszy, rowerzysta i pasażer.
Program „Bezpieczny Przedszkolak” ma zaprocentować bardziej odpowiedzialnymi zachowaniami dzieci ,a także zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa ich rodziców i opiekunów. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie miało wpływ na nabywanie przez dzieci prawidłowych nawyków i umiejętności radzenia sobie w obliczu zagrożenia.

no images were found

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. Na uroczystości obecni byli wszyscy pracownicy przedszkola, przybyły również emerytki oraz przedstawiciel Rady Rodziców. W tym uroczystym dniu 5-latki z gr III zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Poprzez wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dzieci wyraziły swoją wdzięczność za codzienną opiekę nad nimi, za trud, cierpliwość, miłość i poświęcenie a dodatkiem do życzeń były laurki.
Na zakończenie Pani dyrektor złożyła życzenia i wręczyła nagrody pracownikom przedszkola.Ten dzień był szczególnie wyjątkowy dla Pani dyrektor Hanny Thomas, która otrzymała w kuratorium Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz dla Pani Marioli Zdanowicz, która otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina. Serdecznie Gratulujemy.

no images were found


http://ekoszalin.pl/galeria/4950-Nauczyciele-nagrodzeni

no images were found


no images were found

Pola Nadziei”- sadzenie żonkili

Nasze przedszkolaki, już po raz trzeci, włączyły się do Ogólnopolskiej kampanii „ Pola Nadziei”. Dzieci -„wolontariusze” z grupy V, stworzyły w ogrodzie przedszkolnym POLE NADZIEI, sadząc cebulki żonkili – kwiatów, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Dzieci sadziły cebulki kwiatów w obecności Dyrektora Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, pana Wojciecha Glińskiego, koordynatora wolontariatu,pani Teresy Krysztofiak i pani Dyrektor Przedszkola.Celem akcji jest nie tylko zbieranie środków pieniężnych, ale także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci na potrzeby chorych. Żonkile mają przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym dla nich czasie.Nasze Przedszkole nawiązało współpracę z koszalińskim hospicjum i pragniemy wraz z dziećmi i rodzicami je wspomagać ,organizując na terenie przedszkola różne akcje i zbiórki , o których będziemy rodziców informować .Mamy nadzieję , że naszym poletkom żonkilowym uda się przeczekać bezpiecznie zimę , a wiosną ucieszy nas widok żółtych „ Pól Nadziei” przy przedszkolu.

http://koszalin.gosc.pl/doc/3494294.Korzonkiem-do-dolu-to-urosnie

no images were found

„Przygody wesołego Psiuńcia”

27 października gościliśmy w naszym przedszkolu artystów, którzy przygotowali dla naszych milusińskich spektakl pt. „Przygody wesołego Psiuńcia”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem śledziły poczynania misia Tymcia, który dostał odpowiedzialne zadanie od swego taty –Niedźwiedzia. A całkiem przez przypadek zaprzyjaźnił się z pieskiem. Naszym przedszkolakom bardzo spodobał się spektakl, a dzieci przekonały się, że pies jest prawdziwym i oddanym przyjacielem.

no images were found

Międzynarodowy dzień bez przemocy
Nasze przedszkole bierze udział w programie „Chronimy dzieci ” organizowanym przez fundację Dajemy dzieciom siłę. Dlatego 3 października zorganizowaliśmy „Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy”, który w kalendarzu obchodzony jest 2 października. Przedszkolaki wzięły udział w korowodzie w okolicy przedszkola propagując takie wartości i uczucia jak: szacunek do drugiego człowieka, tolerancja, dobroć, miłość. Ponadto w holu naszego przedszkola mozna obejrzeć wystawę dotyczącą praw dziecka

no images were found

„Wycieczka do Mielenka „

30 września grupa III i IV wybrały się na wycieczkę do Mielenka . Pogoda dopisała, pozwoliła nam na spacer brzegiem morza i podziwianie nadmorskiego krajobrazu . Były wesołe zabawy na plaży , dzieci rysowały na piasku, budowały zamki, zbierały muszelki i kamyki, kopały tunele. Pięciolatki uczestniczyły także w pikniku na świeżym powietrzu, samodzielnie piekły kiełbaski przy ognisku. Dzieci brały udział w wielu zabawach ruchowych i sportowych, grały w piłkę ,paletki , kręgle , malowały kredą , jeździły autami.Serdeczne podziękowania dla Rodziców Maksyma J. z gr. IV za miłe przyjęcie, przygotowanie ogniska i zorganizowanie ciekawych zabaw – udostępnienie mnóstwo zabawek , oraz ściany do malowania kredą. Dzięki nim czas minął nam bardzo radośnie i niestety bardzo szybko… To był wspaniały dzień.

no images were found

WYCIECZKA DO POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ

W czwartek 29.09. dzieci z gr. III, IV i V wybrały się na wycieczkę do Politechniki Koszalińskiej , która zorganizowała dni otwarte pod hasłem” Zachodniopomorski Festiwal Nauki”. Na miejscu dzieci obejrzały pokaz z robotyki „ O! To robot”, czyli wykorzystanie zasad matematyki i fizyki do programowania robotów. Te roboty, które dzieci bardzo zainteresowały skonstruowane są z klocków Lego Mindstorms EV3. „ O! To robot” jest tak skonstruowany aby dzięki uczeniu się przez zabawę dziecko rozwinęło swoje zainteresowania i umiejętności z zakresu: matematyki, automatyki, mechaniki i informatyki. Następnie dzieci mogły przez mikroskop zaobserwować najmniejsze organizmy zamieszkujące wodę oraz pająki, owady i inne. Dzieci odwiedziły czytelnię, w której obejrzały wystawę pt. „ Koszalin na starej fotografii”; przy stanowiskach komputerowych oglądały zdjęcia naszej planety- Ziemi, podziwiając jej piękno i bogactwo. Niektóre dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych , wykonując prace przy użyciu arkusza magnetycznego. Pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy podczas pokazu nowoczesnych maszyn rolniczych. Kto wie może wśród naszych wychowanków w przyszłości znajdzie się student Politechniki Koszalińskiej ?

Grupa V

no images were found


Grupa IV

no images were found


Grupa III

no images were found

Dzień Przedszkolaka

20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym szczególnym dniu dzieci z wszystkich grup ubrane w zabawne stroje pomaszerowały na przedszkolny plac, gdzie czekało na nie mnóstwo atrakcji. Swą przygodę zaczęliśmy od złożenia uroczystych przyrzeczeń, których teksty umieściliśmy na „magicznym baloniku”, dzięki czemu przysięgi miały stać się łatwiejsze do spełnienia. Nie zabrakło także wesołego „korowodu przedszkolaków” oraz wspólnego tańca, który wywolał na buziach naszych pociech wiele radości. Dzieci stworzyły również ogromne portrety przedszkolaków, układały puzzle, przechodziły pod liną w rytm piosenki.Na koniec każde dziecko otrzymało medal wzorowego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie, przyniosła wielką radość i moc niezapomnianych wrażeń.

no images were found

Teatrzyk „Baltazar Bombka”

15 września wszystkie przedszkolaki obejrzały teatrzyk w wykonaniu aktorów z Krakowa „Duet” pt.”Baltazar Bombka”. Dobry i mądry Smok Wawelski wraz ze swoim kucharzem Bartłomiejem wyrusza na poszukiwania szalonego naukowca. W podróży przeszkadza im cały czas zły czarownik. Jednak dzięki pomocy naszych przedszkolaków, które były włączane w akcję spektaklu udało się go pokonać. Ponadto dzieci dowiedziały się , jak korzystać z mądrej pomocy, jak umieć o nią prosić oraz do czego służy numer alarmowy i kiedy należy go używać?

no images were found

Przedszkolaki z grupy IV i V w Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym

W tym roku przypada 98. rocznica powstania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Tegoroczne centralne obchody tych wojsk odbyły się w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym. W ramach obchodów koszary zostały otwarte dla zwiedzających, dzięki temu dzieci z grupy IV i V miały możliwość odwiedzin w Koszalińskiem Pułku Przeciwlotniczym. Na placu przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wystawionych pojazdów wojskowych, sprzętu wojskowego oraz uzbrojenia. Dzieci poznały sprzęt wojskowy taki jak: przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe, samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych oraz armaty przeciwlotnicze. Żołnierze pokazywali bardzo chętnie przedszkolakom sprzęt wojskowy, wyjaśniali do czego służy oraz jak należy go obsługiwać. Odważniejsi mieli nawet okazję do pobytu w tych pojazdach i obsługi sprzętu wojskowego. Na zakończenie wycieczki dzieci zostały obdarowane przez żolnierzy breloczkami, odznakami oraz balonami. Wycieczka była bardzo interesująca i ciekawa, a żołnierzom z Koszalińskiego Pułku gratulujemy Ich święta.

Grupa IV

no images were found

Grupa V

no images were found