GRUPA I

„Serce dla babci i dziadka”- uroczystość z okazji Dnia babci i dziadka w grupie I

Dzień babci i dziadka to w kalendarzu przedszkolnym jedna z najważniejszych uroczystości. Uroczystość ta jest wyjątkowa, ponieważ łączy pokolenia, tak odległe z racji wieku, a zarazem tak bliskie sobie, ze względu na towarzyszące obu stronom uczucia i emocje. 24 stycznia (czwartek) maluszki z grupy I wystąpiły właśnie przed swoimi ukochanymi dziadkami, którzy wzorowo przybyli na spotkanie. Jakie prezenty przygotowały przedszkolaki swoim dziadkom i babciom….? Przede wszystkim piosenki wierszyki i tańce, którymi zachwyciły zebraną publiczność. Miłym jeszcze świątecznym akcentem przywitały gości podczas piosenek „Wkoło choinki” i „Świeci gwiazdka jedna, druga”. Następnie tupały, podskakiwały, klaskały i wysyłały buziaki podczas piosenki „Babciu, droga babciu” i zatańczyły do słów piosenki „Słowa dwa”, gdzie trzymając czerwone serca, pokazały jak bardzo kochają swoich dziadków. Między czasie pięknie, głośno i doniośle recytowały wiersze, czym pokazały swoją miłość do kochanych dziadków. Po wzruszającym występie trzylatki podarowały swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, a na koniec zaprosiły ich do wspólnego świętowania przy piosence „Weźmy się za ręce”.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok.

„Plotkowanie na polanie”- teatrzyk w wykonaniu rodziców w gr. I

Choć zima za pasem, nie przeszkodziło to w miniony poniedziałek 17 grudnia przenieść się na chwilkę w jesienne klimaty. A to za sprawą teatrzyku przygotowanego przez rodziców dzieci z grupy I. W pięknej jesiennej scenerii przygotowanej przez mamę Mai i Łukaszka, rodzice odegrali scenki na leśnej polanie, gdzie grzybki urządziły sobie „plotkowanie na polanie”. Teatrzyk według wiersza Doroty Gellner dzieci oglądały z ogromną uwagą i zachwytem. W rolach głównych wystąpiły mama Łukaszka jako Kania, mama Sary jako muchomorek i mama Marysi i Bartusia jako dwa bliżej nieokreślone grzybki. Grzybki na polanie plotkowały i się posprzeczały, co było pretekstem do morału, jaki płynął z przedstawienia. Dzieci zgodnie stwierdziły, że grzybki nieładnie postąpiły i nie warto się kłócić, bo jedną przecież są rodziną. Tak samo w grupie przedszkolnej, dzieci powinny się dzielić i pomagać sobie wzajemnie, a nie się sprzeczać. Na koniec przedszkolaki wraz z grzybkami zatańczyły „Jesiennego walczyka” i tym miłym akcentem pożegnały jesień. Ogromne podziękowania jeszcze raz dla mam maluszków, które poświęciły swój czas i zechciały wystąpić przez wdzięczną publicznością, jaką są trzylatki.

„Ubieramy choinkę” spotkanie świąteczne w grupie I

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia maluszki z gr. I zaprezentowały zgromadzonym gościom krótki, świąteczny program artystyczny. Dziewczynki na chwilkę zamieniły się w gwiazdeczki, a chłopcy w mikołaje. Podczas występu dzieci zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej, tj. „Ubierzemy choinkę” oraz „Mikołaj w czerwonej czapeczce” oraz zatańczyły do piosenki „Gwiazdka” i zagrały na dzwoneczkach do piosenki „Mikołaj, mikołaj jedzie samochodem”. Po wprowadzeniu świątecznego nastroju nadszedł czas na wykonanie świątecznych ozdób, które zawisły na grupowym bożonarodzeniowym drzewku. Dzieci wraz z rodzicami wykonały kolorowe łańcuchy oraz bombki ze swoim zdjęciem. Po spotkaniu każdy otrzymał bożonarodzeniowe pierniczki, które dzieci wykonały same w ramach zajęć kulinarnych. Dziękujemy rodzicom za przybycie i życzymy WESOŁYCH, POGODNYCH i RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

Maluszki z grupy I w sali zabaw „Frajda”

Sala zabaw to idealne miejsca dla dzieci, które gwarantuje maluchom moc wrażeń i atrakcji. I takie właśnie wrażenia miały maluszki z grupy I w miniony poniedziałek. Dzieci przez 2 godziny miały zapewnioną pozytywną dawkę ruchu oraz moc radości i uśmiechu. Przedszkolaki miały okazję spożytkować swoją energię na wspólnej zabawie, tańcu i zabawach tematycznych w różnych kącikach sali. Między czasie odpoczęły przy bułeczce i wodzie, a na zakończenie poskakały przy dyskotekowych reflektorach i dźwiękach muzyki tanecznej. Było bardzo fajnie…

Spotkanie z pracownikiem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie w grupie I

W piątek 07 grudnia do maluszków z grupy I przyszedł gość z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie na pogadankę o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta zasypiają na zimę, m.in. niedźwiedź, jeż, borsuk, jaką człowiek oferuje pomoc względem tych zwierząt, które nie śpią zimą, m.in. dzikowi, sarnie. Dowiedziały się bardzo ważnej rzeczy, o której nawet dorośli często zapominają, a mianowicie czym powinno się karmić ptaki zimą. Wcale nie chlebem i bułkami, a ziarnem. Między czasie brały udział w zabawie ruchowej zbierając żołędzie jako pokarm dla dzików oraz patrzyły jak wiewiórka zbiera i magazynuje orzechy na zimę. Na koniec maluszki otrzymały moc gadżetów. Każdy otrzymał drewniany medal, a także dla grupy puzzle ze zwierzęcymi obrazkami, skakanki oraz magnesy dla najbardziej aktywnych słuchaczy. Dzieci otrzymały również karmnik, który posłuży do dokarmiania ptaków zimą. Na pewno się przyda…W dowód wdzięczności dzieci dały własnoręcznie zrobioną choineczkę oraz podziękowanie za przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych.

Konkurs fotograficzny w grupie I, pn. „Za co kocham swoje miasto”

Dobiegł końca konkurs fotograficzny, pn. „Za co kocham swoje miasto”, którego celem było kształtowanie poczucia przynależności do danego miejsca na Ziemi…swojej „ małej ojczyzny”, czyli Koszalina. Konkurs ogłoszono z racji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci miały za zadanie przynieść zdjęcie na tle ciekawych miejsc znajdujących się w naszym pięknym mieście. Wśród ciekawych miejsc, godnych odwiedzenia oraz, z których powinniśmy być dumni jako mieszkańcy, znalazły się Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki, Park Wodny, Koszaliński Park Książąt Pomorskich oraz Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział w konkursie.

„Zdrowo jadamy i o siebie dbamy”- „zdrowe śniadanka” w grupie I

22 listopada maluszki z grupy I po raz kolejny miały okazję skomponować sobie zdrowe śniadanie. Tym razem miały zrobić pastę twarogową z twarożku i różnych składników, tj. szczypior, starty ogórek, rzodkiewka, słonecznik, świeże zioła w postaci bazylii oraz szczypiorek i pomidor. Celem zajęć kulinarnych z cyklu „zdrowe śniadanka” jest możliwość poznania nowych smaków oraz zachęcenie do spożywania zdrowych produktów, przez możliwość zrobienia sobie śniadania samemu. To dzieci mając wybór, to one decydują co z czym chcą zjeść i jakie dobiorą składnik. Do zobaczenia przy kolejnym zdrowym śniadanku.

Pasowanie na przedszkolaka w grupie I

Już na nami długo wyczekiwana uroczystość, a mianowicie Pasowanie na przedszkolaka. We wtorek 27 listopada maluszki z grupy I oficjalnie dołączyły do dumnego grona przedszkolaków. Przed licznie zebranymi gośćmi maluszki zaprezentowały program artystyczny, podczas którego pokazały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Podczas pasowania nie mogło zabraknąć również przysięgi, której słowa potwierdziły, mówiąc zgodnie i głośno „przyrzekamy”. Na koniec nastąpiło najważniejsze, a mianowicie pasowanie każdego z osobna przez Panią Dyrektor przedszkola. Dzieci dumne i przejęte ważną chwilą otrzymały dyplom i misia, który będzie pamiątką, miejmy nadzieję na całe życie.

Grzybobranie w grupie I

W miniony piątek (16 listopada) na terenie podwórka przedszkolnego wyrosły dziesiątki grzybów. Był to dobry i ostatni moment, aby maluszki z grupy I wybrały się na „grzybobranie”. Mali grzybiarze ze swoimi koszyczkami z zapałem zbierali wszystkie napotkane grzybki. Dumni ze swoich zbiorów, maszerowali po przedszkolnym podwórku i pokazywali napotkanym przedszkolakom swoje zbiory. Po spacerze każdy maluszek w ramach edukacji matematycznej przeliczał zebrane w swoim koszyczku grzybki i klasyfikował je na dwie grupy: jadalne i niejadalne. Poprzez zabawę w grzybobranie, które było dla dzieci miłym i radosnym doświadczeniem, dzieci przyswoiły sobie ważne wiadomości. Utrwaliły wygląd muchomora, wyodrębniając jego szczególne cechy oraz to, że pod żadnym pozorem nie można ich jeść, ponieważ są trujące.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie wraz z dziećmi ślicznych grzybków.

Misiowe zabawy w grupie I
Niedawno swoje święto obchodził najmilszy przyjaciel wszystkich dzieci – Pluszowy Miś. Z tej okazji maluszki z grupy I przyniosły do przedszkola swoje ulubione misiaczki, by zaprezentować je swoim kolegom. Miłą niespodzianką dla wszystkich dzieci były odwiedziny Dużego Misia, który bawił się z nimi w rytmie misiowych piosenek. Oprócz tańca były też różne zabawy dydaktyczne i ruchowe oraz wierszyki i opowiadania ilustrowane ruchem, które uczyły dzieci poszanowania zabawek. Nie zabrakło też zajęć plastycznych, podczas których dzieci mogły stworzyć swoje własne projekty misiów. Na zakończenie spotkania Duży Miś podarował przedszkolakom swój ulubiony przysmak – słodki i zdrowy miodek.

Rodzinne spotkanie patriotyczne w grupie trzylatków

Rozwijanie postaw patriotycznych w przypadku tak małych dzieci jest trudnym tematem do realizacji. Uświadamianie trzylatkowi, jakiej jest narodowości, że mieszka w ojczyźnie, która nazywa się Polską ze stolicą w Warszawie może stanowić fakt nie w pełni dla nich zrozumiały, dlatego kształcenie tych umiejętności jest tak ograniczone. Przedszkolaki w tym wieku poznają i nabywają umiejętności związane z najbliższym otoczeniu z rodziną. Mowa ojczysta, wzmacnianie więzi rodzinnych, kształtuje w małym człowieku obraz przynależności do kraju, do Polski. Dlatego w grupie I odbyło się patriotyczne spotkanie rodzinne, aby pokazać naszym jeszcze małym obywatelom, czym jest tworzenie kultury ojczystej. Będąc razem, spędzając razem czas oddziałujemy na jego rozwój i przygotowujemy go do życia w społeczeństwie, w państwie, jakim jest Polska. Maluszki w krótkim programie, pt. „Mój dom- Polska” pokazały, jak rozumieją początki swojej przynależności do narodu.
Do radosnej piosenki, pt. „Jestem Polakiem” weszły machając wstążeczkami, odpowiedziały na ważne pytania „Katechizmu polskiego dziecka”, wystukały rytm marsza do wierszyka „Marsz z bębenkiem”, uderzając rytmicznie dłońmi o uda. Ponadto miały okazję uważnie oglądać różnych form wyrazu dumy z bycia Polką i Polakiem: czytanego wiersza przez mamę Oli „Dziękuję Polsko” oraz śpiewanego przez rodziców hymnu i pracowników przedszkola „Mazurka Dąbrowskiego”. Swoją postawą wzbudziły zachwyt wszystkich zebranych gości. Występ zakończył utwór „Symbole Polski”, po którym dzieci wraz z rodzicami utworzyli z kartek biało- czerwonych flagę polski, będącą symbolem narodowym. Na koniec dzieci wraz z rodzicami zasiedli do stolików, aby wykonać pracę plastyczną w postaci flagi Polski. Każdy mały patriota za swoją odwagę i postawę otrzymał dyplom oraz słodki upominek.

Patriotyczne ciasteczka
Wiele jest pomysłów na świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednym z elementów umilających obchody najważniejszego dla Polaków dnia w roku może być wspólne pieczenie „patriotycznych ciasteczek”. W grupie I maluszki poznały przepis na bardzo proste ciasteczka, wykonane z dostępnych w każdym domu polskich produktów. Dzieci samodzielnie łączyły składniki według przepisu obrazkowego oraz instrukcji nauczyciela. Potem wałkowały ciasto, nadając mu fakturę haftu ludowego i wykrawały ciasteczka foremką w kształcie ludowej laleczki. Takie ciasteczka mogą być miłym upominkiem dla bliskich z okazji Święta Niepodległości, dlatego dzieci przygotowały biało-czerwone opakowania, utrwalając w ten sposób nasze barwy narodowe.

„Dzień kundelka w trzylatkach”

W miniony piątek w grupie I odbył się „Dzień kundelka”. Jest to niezwykle ważne święto, bo obchodzone w miesiącu październiku, zwanym miesiącem dobroci dla zwierząt. Wszystkie kundelki w tym dniu obchodzą swoje święto i cała uwaga zwrócona jest właśnie na nie. Maluszki z naszej grupy miały okazję tego dnia wziąć udział w kilku zabawach wzbogacających wiedzę na temat psa- kundelka. Przyniosły ze sobą swoich pluszowych milusińskich, których przedstawiły przechodząc po czerwonym dywanie i z którymi razem pokonywały przeszkody, biorąc udział w zabawach ruchowych naśladując sposób poruszania się piesków. Poszerzyły swoje słownictwo o pojęcie „kundelka”, zgadywały nazwę akcesoriów do codziennego użytku dla psów po ich cieniu oraz wytężając zmysł słuchu i dotyku zgadywały co znajduje się w tajemniczym pudle. Na koniec stworzyły wystawę piesków i pomalowały budy dla psów przy użyciu kolorowych farb. Między czasie mogły zapoznać się, w kąciku czytelniczym, z propozycjami książkowymi o tematyce oczywiście psiej. Maluszki przyniosły swoje ulubione książeczki o pieskach, aby podzielić się nimi i pokazać rówieśnikom z grupy. To była naprawdę fajna zabawa ….

„Pies najlepszym przyjacielem człowieka”

Do maluszków z grupy I zawitał w miniony czwartek gość specjalny, a mianowicie Mania, śliczny jamniczek ze swoją właścicielką. W ramach cyklu zajęć o zwierzakach domowych zaprosiliśmy do naszej grupy pracowników koszalińskiego schroniska, którzy przyszli na krótką pogadankę, aby opowiedzieć trzylatkom o kilku ważnych sprawach. Maluszki między innymi dowiedziały się co to jest schronisko i komu służy, jak zachować się w stosunku do bezpańskich psów oraz jak dbać o zwierzaki. Przedszkolaki miały okazję przywitać się z pieskiem, który okazał się bardzo pieszczotliwym czworonogiem. Mania została obdarowana przez maluszki nie tylko całusami i pieszczotami, ale i drobnym prezentem w postaci zabawek i przekąsek. W ramach spotkania grupa I zorganizowała mini zbiórkę karmy dla koszalińskiego schroniska. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękuję za ogromne serce i zaangażowanie w zbiórkę dla potrzebujących czworonogów.

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 12 października, maluszki zadebiutowały swoim udziałem w bardzo ważnej uroczystości, jakim był Dzień Nauczyciela. Na zaproszenie dzieci z grupy III najmłodsze przedszkolaki miały okazję zobaczyć program artystyczny swoich starszych kolegów- czterolatków. W odświętnych, galowych strojach, z przejęciem i pełni zachwytu oglądali tańce i pokaz umiejętności recytatorskich swoich kolegów i koleżanek. Za rok to oni będą podziwiani przez nowo przybyłych przedszkolaków.
Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za przygotowanie odświętnych ubrań.

Dzień Marchewki w grupie I

W piątek, 12 października, maluszki z grupy I wzięły udział w wyjątkowym, bo marchewkowym dniu. Zakończeniem cyklu zajęć o tematyce „Szukamy witamin w ogrodzie- kolorowe warzywa” był „DZIEŃ MARCHEWKI”, podczas którego dzieci miały wiele ciekawych zadań do wykonania. Podczas degustacji warzywa, odgadły używając zmysłu smaku i wzroku, jakie warzywo obchodziło swoje święto. Podczas marchewkowych pląsów maluszki tańczyły w towarzystwie marchewek, przy piosence, pt. „Urodziny marchewki” poruszały się tańcząc w kółeczku. Podczas zabaw ruchowych szukały w sali ukrytych marchewek, pokonywały slalom między pachołkami z marchewkami na talerzyku, a także brały udział w konkursie na najszybciej zjedzoną marchewkę. Dodatkowo wykazały się świetną wiedzą podczas marchewkowego wywiadu, a na koniec przyglądały się, jak powstaje sok marchewkowy. Wszystkie dzieci otrzymały marchewkowy medal za świetną zabawę i wspaniale wykonane zadania.

Nasze pyszne kanapki

W ramach edukacji zdrowotnej maluszki z grupy I w miniony czwartek (11 października), na chwilkę zamieniły się w kucharzy i kucharki i samodzielnie przygotowały sobie śniadanko. Najlepszym sposobem na niejadka lub opornego maluszka, który nie lubi warzyw jest zrobienie sobie kanapek samemu. Zadaniem maluszków było zrobić zdrowe kanapki na śniadanie według własnego pomysłu. Do dyspozycji miały kolorowe warzywka, tj. sałatę, pomidorka, ogórka, rzodkiewkę i szczypior, które w towarzystwie żółtego sera lądowały na chlebkach pomysłowych maluszków. Zabawa w połączeniu z nauką nigdy nie idzie na marne. Dzieci wiedzą, że warzywa mają dużo witamin i należy je jeść, dlatego nie miały żadnych problemów z tworzeniem swoich własnych, kolorowych kanapek.

„Jesienny spacer maluszków z grupy I”

Maluszki z grupy I po raz pierwszy wybrały się na spacer poza bramy przedszkola. Ciepło ubrane, i w trosce o bezpieczeństwo odziane w kamizelki odblaskowe, spacerowały i obserwowały zmiany zachodzących w środowisku przyrodniczym. W ramach tematyki jesiennej doświadczały wielozmysłowego poznania otaczającej przyrody, za pomocą zmysłu węchu, wzroku i słuchu. Oglądały drzewa znajdujące się w bliskim otoczeniu, zwracając uwagę na zmieniającą się ich barwę oraz nasłuchiwały szelestu liści poruszanych przez wiatr.

„Wycieczka po przedszkolu”

Jednym z ważnych zadań, które spełniają nauczyciele przedszkoli jest budzenie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem. Dlatego 21 września maluszki z grupy I wyszły ze swojej sali, aby zapoznać się z przestrzenią przedszkola, w ramach tematu tygodniowego Kto z nami chodzi do przedszkola?. Maluszki odwiedziły między innymi gabinet Pani Dyrektor, kuchnię i jej pomieszczenia pomocnicze oraz grupy starszaków. Z zaciekawieniem przyglądały się pracy Pani dyrektor, pań kucharek, intendentki i zabawie starszych dzieci. Był to dobry moment na zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność używania zwrotów grzecznościowych w kontaktach z dorosłymi osobami.


„Uczył Marcin Marcina”- maluchy i starszaki jako uczeń i nauczyciel

Przedszkolaki z grupy I każdego dnia poznają coś nowego w otaczającym je świecie przedszkolnym. Na początku poznały najbliższe otoczenie: szatnię, salę przedszkolną, łazienkę. Potem przyszedł czas na krótki spacer dookoła przedszkola, który miał na celu oswojenie dzieci i przybliżenie im dalszej przestrzeni, jakim jest podwórko przedszkolne. Po kilku dniach do codziennego życia maluchów wkroczyły starszaki pełniąc rolę „małych nauczycieli”.Mieli oni za zadanie opiekować się maluszkami na spacerze, ucząc ich prawidłowego chodzenia w parze oraz pomagać „małym uczniom” w bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu terenowego na placu zabaw. Taka forma organizowania sytuacji edukacyjnych, sprawiła, iż maluchy o wiele szybciej przyswoiły sobie nowe zasady. Mali nauczyciele byli nie tylko towarzyszami zabawy, ale również odpowiedzialnie zajmowali się młodszymi kolegami i koleżankami ucząc ich ważnych umiejętności, np. jak korzystać z huśtawek i jak zachowywać się bezpiecznie na placu zabaw. Maluszki były zachwycone opieką starszych kolegów i czekają na następne spotkania, bo przyjemnie pracować razem, kiedy wszyscy się świetnie bawią.

Dni adaptacyjne w grupie I

Pójście do przedszkola to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Trzylatki z grupy pierwszej mają już za sobą pierwszy pobyt w murach przedszkola. Przedszkolaki, w towarzystwie rodziców i przyszłych opiekunów, wzajemnie się poznawały, uczestniczyły w pierwszych wspólnych zabawach, a także odkrywały zakątki przedszkolnej sali. Elementem przewodnim spotkań adaptacyjnych był milutki Miś imieniem Pyś, który towarzyszył maluchom podczas wspólnych zabaw, witając się, przytulając, a nawet rozdając buziaki i przybijając piątki. Dzięki wspólnej zabawie zniknęły wszelkie bariery, a u dzieci i rodziców pojawił się uśmiech na twarzy. Choć to dopiero pierwsze kroki w nowym, nieznanym miejscu, to kroki wyjątkowo udane. Życzymy wszystkim maluchom odwagi i spokojnego przyzwyczajania się do nowych warunków a rodzicom wytrwałości w podjętej decyzji i spokoju ducha. Mamy nadzieję, że będzie to dobry początek przedszkolnej przygody …