GRUPA I

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 12 października, maluszki zadebiutowały swoim udziałem w bardzo ważnej uroczystości, jakim był Dzień Nauczyciela. Na zaproszenie dzieci z grupy III najmłodsze przedszkolaki miały okazję zobaczyć program artystyczny swoich starszych kolegów- czterolatków. W odświętnych, galowych strojach, z przejęciem i pełni zachwytu oglądali tańce i pokaz umiejętności recytatorskich swoich kolegów i koleżanek. Za rok to oni będą podziwiani przez nowo przybyłych przedszkolaków.
Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za przygotowanie odświętnych ubrań.

Dzień Marchewki w grupie I

W piątek, 12 października, maluszki z grupy I wzięły udział w wyjątkowym, bo marchewkowym dniu. Zakończeniem cyklu zajęć o tematyce „Szukamy witamin w ogrodzie- kolorowe warzywa” był „DZIEŃ MARCHEWKI”, podczas którego dzieci miały wiele ciekawych zadań do wykonania. Podczas degustacji warzywa, odgadły używając zmysłu smaku i wzroku, jakie warzywo obchodziło swoje święto. Podczas marchewkowych pląsów maluszki tańczyły w towarzystwie marchewek, przy piosence, pt. „Urodziny marchewki” poruszały się tańcząc w kółeczku. Podczas zabaw ruchowych szukały w sali ukrytych marchewek, pokonywały slalom między pachołkami z marchewkami na talerzyku, a także brały udział w konkursie na najszybciej zjedzoną marchewkę. Dodatkowo wykazały się świetną wiedzą podczas marchewkowego wywiadu, a na koniec przyglądały się, jak powstaje sok marchewkowy. Wszystkie dzieci otrzymały marchewkowy medal za świetną zabawę i wspaniale wykonane zadania.

Nasze pyszne kanapki

W ramach edukacji zdrowotnej maluszki z grupy I w miniony czwartek (11 października), na chwilkę zamieniły się w kucharzy i kucharki i samodzielnie przygotowały sobie śniadanko. Najlepszym sposobem na niejadka lub opornego maluszka, który nie lubi warzyw jest zrobienie sobie kanapek samemu. Zadaniem maluszków było zrobić zdrowe kanapki na śniadanie według własnego pomysłu. Do dyspozycji miały kolorowe warzywka, tj. sałatę, pomidorka, ogórka, rzodkiewkę i szczypior, które w towarzystwie żółtego sera lądowały na chlebkach pomysłowych maluszków. Zabawa w połączeniu z nauką nigdy nie idzie na marne. Dzieci wiedzą, że warzywa mają dużo witamin i należy je jeść, dlatego nie miały żadnych problemów z tworzeniem swoich własnych, kolorowych kanapek.

„Jesienny spacer maluszków z grupy I”

Maluszki z grupy I po raz pierwszy wybrały się na spacer poza bramy przedszkola. Ciepło ubrane, i w trosce o bezpieczeństwo odziane w kamizelki odblaskowe, spacerowały i obserwowały zmiany zachodzących w środowisku przyrodniczym. W ramach tematyki jesiennej doświadczały wielozmysłowego poznania otaczającej przyrody, za pomocą zmysłu węchu, wzroku i słuchu. Oglądały drzewa znajdujące się w bliskim otoczeniu, zwracając uwagę na zmieniającą się ich barwę oraz nasłuchiwały szelestu liści poruszanych przez wiatr.

„Wycieczka po przedszkolu”

Jednym z ważnych zadań, które spełniają nauczyciele przedszkoli jest budzenie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem. Dlatego 21 września maluszki z grupy I wyszły ze swojej sali, aby zapoznać się z przestrzenią przedszkola, w ramach tematu tygodniowego Kto z nami chodzi do przedszkola?. Maluszki odwiedziły między innymi gabinet Pani Dyrektor, kuchnię i jej pomieszczenia pomocnicze oraz grupy starszaków. Z zaciekawieniem przyglądały się pracy Pani dyrektor, pań kucharek, intendentki i zabawie starszych dzieci. Był to dobry moment na zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność używania zwrotów grzecznościowych w kontaktach z dorosłymi osobami.


„Uczył Marcin Marcina”- maluchy i starszaki jako uczeń i nauczyciel

Przedszkolaki z grupy I każdego dnia poznają coś nowego w otaczającym je świecie przedszkolnym. Na początku poznały najbliższe otoczenie: szatnię, salę przedszkolną, łazienkę. Potem przyszedł czas na krótki spacer dookoła przedszkola, który miał na celu oswojenie dzieci i przybliżenie im dalszej przestrzeni, jakim jest podwórko przedszkolne. Po kilku dniach do codziennego życia maluchów wkroczyły starszaki pełniąc rolę „małych nauczycieli”.Mieli oni za zadanie opiekować się maluszkami na spacerze, ucząc ich prawidłowego chodzenia w parze oraz pomagać „małym uczniom” w bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu terenowego na placu zabaw. Taka forma organizowania sytuacji edukacyjnych, sprawiła, iż maluchy o wiele szybciej przyswoiły sobie nowe zasady. Mali nauczyciele byli nie tylko towarzyszami zabawy, ale również odpowiedzialnie zajmowali się młodszymi kolegami i koleżankami ucząc ich ważnych umiejętności, np. jak korzystać z huśtawek i jak zachowywać się bezpiecznie na placu zabaw. Maluszki były zachwycone opieką starszych kolegów i czekają na następne spotkania, bo przyjemnie pracować razem, kiedy wszyscy się świetnie bawią.

Dni adaptacyjne w grupie I

Pójście do przedszkola to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Trzylatki z grupy pierwszej mają już za sobą pierwszy pobyt w murach przedszkola. Przedszkolaki, w towarzystwie rodziców i przyszłych opiekunów, wzajemnie się poznawały, uczestniczyły w pierwszych wspólnych zabawach, a także odkrywały zakątki przedszkolnej sali. Elementem przewodnim spotkań adaptacyjnych był milutki Miś imieniem Pyś, który towarzyszył maluchom podczas wspólnych zabaw, witając się, przytulając, a nawet rozdając buziaki i przybijając piątki. Dzięki wspólnej zabawie zniknęły wszelkie bariery, a u dzieci i rodziców pojawił się uśmiech na twarzy. Choć to dopiero pierwsze kroki w nowym, nieznanym miejscu, to kroki wyjątkowo udane. Życzymy wszystkim maluchom odwagi i spokojnego przyzwyczajania się do nowych warunków a rodzicom wytrwałości w podjętej decyzji i spokoju ducha. Mamy nadzieję, że będzie to dobry początek przedszkolnej przygody …