GRUPA III

ROK SZKOLNY 2019-20

„Bawimy się razem z Panią Zimą”- zimowy przegląd talentów

W środę 05 lutego Michalinka z grupy III wzięła udział w zimowym przeglądzie talentów, pt. „Bawimy się z Panią Zimą” organizowanym przez Przedszkole nr 23 w Koszalinie. Dziewczynka zaprezentowała swoje umiejętności wokalne śpiewając zimową piosenkę, pt. „Wszędzie pełno śniegu”. Michalinka jako jedyny uczestnik zaprezentowała utwór do podkładu instrumentalnego, co było nie lada wyzwaniem i utrudnieniem. Nie stanowiło to jednak dla niej żadnego problemu i olśniła wszystkich zgromadzonych gości. Uroku całemu występowi dodały elementy dźwiękowe, a mianowicie dzwoneczki na rączkach Michalinki, których akompaniament podczas przerywników, wywołał uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy za wspaniałe występy. Podziękowania dla mamy Michalinki za pomoc  podczas wyprawy na przegląd talentów.

no images were found

 Lekcja biblioteczna- bajki i baśnie w grupie III

20 stycznia nasze czterolatki z grupy III po raz pierwszy udały się na lekcję biblioteczną do filii nr 4 Biblioteki Publicznej przy ulicy Ruszczyca. Dzieci podczas zajęć wysłuchały bajki, pt. „Mysz, która chciała być lwem”, oglądały książki dostępne w bibliotece, rozpoznawały zagadki- cienie dotyczące bajek oraz zostały zaangażowane do działań plastycznych, gdzie wykonały śliczne zakładki do książek. Na koniec swojej wizyty przedszkolaki wzięły udział w zabawach ruchowych z chustą animacyjną i kolorowymi piłeczkami. Dla niektórych czterolatków była to pierwsza wizyta w bibliotece. Natomiast, ku miłemu zaskoczeniu, wiele dzieci to stali bywalcy biblioteki, już dobrze znani Paniom bibliotekarkom. Spotkanie bardzo się dzieciom spodobało. Jednogłośnie stwierdziły, że jeszcze tam wrócą…może na wiosnę?. Serdecznie zachęcamy do udziału w trwającej akcji „Mała książka- wielki człowiek”.

no images were found

„Kocie sprawy”- przegląd recytatorski

W dniu 14 stycznia trzech przedstawicieli z grupy III wzięło udział w przeglądzie recytatorskim, pt. „Kocie sprawy” organizowanego przez klub „Na skarpie”, jednocześnie reprezentując tym samym nasze Przedszkole. Czterolatki w osobie Oli, Łukasza i Michała zaprezentowały się w następujących wierszach o kociej tematyce: „Chory kotek”, „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” oraz „W pokoiku na stoliku”. Nie mogło zabraknąć również odpowiedniego stroju i rekwizytów, dzięki którym występ naszych dzieci był jeszcze bardziej wyrazisty. Na dużej scenie dwa kotki Michał i Łukasz oraz Pani doktor Ola czuli się, jak u siebie w domu. Mimo bardzo dużej publiczności nasze przedszkolaki pokonały stres i pięknie wyrecytowały przygotowane wiersze, mówiąc głośno i wyraźnie. Dzieci wzięły również udział w poczęstunku, a także w rozdaniu nagród. Dzieci otrzymały książki, dyplomy oraz słodkie co nieco. Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci, a także mamie Łukaszka, która służyła pomocą podczas wyprawy na przegląd recytatorski.

no images were found

„Świąteczne zabawy”- spotkanie świąteczne z rodzicami w grupie III

17 grudnia czterolatki z grupy III i ich rodzice wzięli udział w nietypowym spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Forma przedświątecznego spotkania oparta była na zabawach. Dzieci układały kolorowe bombki na sylwecie choinki zgodnie z recytowanym przez nauczyciela wierszykiem, z pomocą rodziców robiły choinkowe łańcuchy, odgadywały świąteczne zagadki oraz chowały się za „choineczkami” podczas zabawy ruchowej. Między czasie dzieci swoje umiejętności zaprezentowały podczas recytacji wierszyka „Choinka”  oraz zaśpiewały piosenkę, pt. „Już blisko kolęda”. Dodatkowo rodzice wraz ze swoimi pociechami zrobili śliczne bałwanki, jako element dekoracyjny grupowej choinki. Na koniec wszyscy ze smakiem częstowali się świątecznymi pierniczkami, które specjalnie na tę okazję zrobiły czterolatki. Dziękujemy rodzicom za mile spędzony przedświąteczny czas….

no images were found

„Zdrowo jadamy i o siebie dbamy”- „zdrowe śniadanka” w grupie III

04 grudnia czterolatki z grupy III po raz kolejny miały okazję zrobić sobie zdrowe śniadanie. Tym razem miały okazję przygotować koktajl owocowy, gdzie najważniejszym składnikiem  był produkt mleczny, czyli kefir. Wszystkie dzieci wzieły czynny udział w przygotowaniu koktajlu: odkręcały nakrętki od butelek, nalewały kefir do dzbanka, obierały banany, wrzucały owoce do naczynia. Oczywiście nie zapomniały o bardzo ważnej czynności, czyli umyciu rąk. Celem zajęć z cyklu „zdrowe śniadanka” było zachęcenie do spożywania produktów mlecznych, czyli nabiału. Dzieciom bardzo smakował koktajl i jak zawsze prosili o dokładki. Do zobaczenia przy kolejnym zdrowym śniadanku.

no images were found

Wesołe rączki- zabawy matematyczne w grupie III

W piątek czterolatki z grupy III uczestniczyły w zajęciach z kształtowania orientacji własnego ciała. Dzieci za pomocą wędki łowiły kolorowe rączki, na których były zadania do wykonania. Miały one na celu kształtowanie świadomości pojęć typu „prawa i lewa ręka” oraz rozwijanie koordynacji oko- ręka. Wysłuchały wierszyka, pt. „Małe rączki”, na podstawie którego określały, co takiego mogą robić rączki?. Nie zabrakło ćwiczenia doskonalącego małą motorykę, gdzie dzieci rozwijały „cukierki” ze złotka oraz budowały różne budowle z kubeczków doskonaląc sprawność swoich wesołych rączek. Na koniec stworzyły plakat ze swoich rączek, odbijając namoczone w farbie dłonie na szarym papierze. 

no images were found

Sposób na jesienną nudę- zabawy z gąbką w grupie III

W poniedziałek czterolatki z grupy III uczestniczyły w nietypowych zajęciach. Wykorzystując swoją naturalną potrzebę ruchu, doskonaliły posługiwanie się dłońmi w zabawach z gąbką.  Na zajęciach ćwiczyły zmysł dotyku, poznając właściwości gąbki, ćwiczyły sprawność manualną i motorykę w zabawach z wodą oraz koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo- ruchową w zabawach ruchowych z gąbką. Doskonaliły swój zmysł dotyku odkrywając i samodzielnie doświadczając. Dzieci sprawdzały, jak gąbka absorbuje wodę, odpowiadając sobie na pytanie gdzie jest woda. Wyciskały dokładnie gąbkę obiema rękami, tak, żeby wodą wróciła do drugiego naczynia. Dzieci były zachwycone i długo, nie chciały zakończyć zabawy.

no images were found

Dzień Jeża w grupie III

Czterolatki z grupy III świętowały dzisiaj nietypowe święto, bo „Dzień Jeża”. Ktoś by mógł powiedzieć…”znowu jakieś święto”. Ale ten zwierz zasługuje na uwagę, między innymi z tego powodu, że jeże są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Warto więc w głowach już kilkulatków zaszczepić potrzebę wrażliwości na los zwierząt. Poprzez zabawę przedszkolaki poznały zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Na początku wysłuchały ciekawostek o tym pożytecznym zwierzaku. Następnie szukały ukrytego jeża, poznały wygląd jego legowiska, przykrywały go listkami, tworząc bezpieczne schronienie. W ramach ćwiczeń małej motoryki budowały domki dla jeży, wydzierając skrawki z gazet oraz mocowały klamerki na jeżowych grzbietach. W zabawie ruchowej zachowały świetną równowagę niosąc tacę z jabłkiem i jeżem. Nie zabrakło również kształtowania umiejętności matematycznych. Dzieci przeliczały kropki i kolce na jeżach w zakresie 5, a także porządkowały jeże zgodnie z wielkością. Na koniec czterolatki poznały największe zagrożenia dla jeża, za które odpowiedzialny jest niestety człowiek.  W czasie kiedy dzieci się uczyły o jeżach, te już smacznie śpią. Nie przeszkadzajmy im…. Dbajmy o jeże

no images were found

Dzień dyni, czyli wesołe zabawy z dynią w grupie III

Piątek w grupie III minął bardzo wesoło, bo pomarańczowo. A to za sprawą dyni, która królowała dzisiaj podczas zabaw ruchowych, poznawczych i manualnych. Dzieci poznały podstawowe rodzaje dyń. Segregowały je według wyglądu, utrwalając ich nazewnictwo. Manipulowały dyniami w zabawach ruchowych: slalom z dynią i toczenie dyni, rzut woreczkiem do dyni. Tańczyły z pomarańczowymi balonikami oraz poznawały dynię od środka. Starały się wyłuskać pestkę z łupiny po czym próbowały jej smaku. Na koniec czterolatki wykazały się dużą starannością i wykonały dyniowe obrazki. Dyniowe atrakcje zakończył soczek pomarańczowy, który tak zasmakował dzieciom, że prosiły o dokładkę. Dziękujemy rodzicom za pomarańczowe przebrania i dostarczenie na dzień tematyczny różnych rodzajów dyń.  

no images were found

Występ grupy III z okazji obchodów Dnia Nauczyciela

W czwartek 24 października czterolatki z grupy III wystąpiły przed swoimi rodzicami, prezentując program z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pięknie zaprezentowały piosenki o swoich Paniach, recytowały wiersze i życzenia, będące najlepszą nagrodą dla pedagogów i pracowników oraz zatańczyły do piosenek i melodii, wzbudzając zachwyt wśród zgromadzonej publiczności. Czterolatki… już nie maluchy, pokazały, że ich umiejętności z roku na rok są coraz większe, a trema to już im nie straszna.

no images were found

Zdrowe śniadanka w grupie III

W trwającym obecnie roku przedszkolnym, w ramach edukacji zdrowotnej, kontynuujemy w naszej grupie przygotowywanie samodzielnych śniadanek. Najlepszym sposobem na niejadka, który nie lubi warzyw jest zrobienie sobie kanapek samemu. I ten sposób doskonale się sprawdza. Czterolatki mają już wprawę i bez problemy tworzą sobie zdrowe kanapki na śniadanie. Do dyspozycji miały kolorowe warzywa, które w towarzystwie żółtego sera lądowały na kromkach chleba. Zabawa w połączeniu z nauką i tym razem nie poszła na marne. Dzieci już wiedzą, że warzywa mają dużo witamin i należy je jeść, dlatego nie miały żadnych problemów z tworzeniem swoich własnych, kolorowych kanapek. 

no images were found

„Zdrowe ząbki mamy”- wizyta Pani stomatolog w grupie III

We wtorek dzieci z grupy III wzięły udział w zajęciach edukacyjnych z lekarzem stomatologiem. Przesympatyczna Pani Ula z pobliskiego gabinetu stomatologicznego przybyła na spotkanie, aby opowiedzieć, na czym polega jej praca i jak dbać o zęby, żeby były zdrowe. Wyjaśniła czym się zajmuje lekarz stomatolog, pokazała dzieciom przykładowe narzędzia używane przez stomatologa, pozwalając im kolejno ich dotykać. Lekarz pokazał dzieciom, jaką ilość pasty powinno się nałożyć na szczoteczkę i w jaki sposób szczotkuje się zęby. Każdy po kolei przećwiczył z Panią Ulą, sposób, w jaki powinno się prawidłowo je szczotkować. Czterolatki dowiedziały się również dużo ważnych rzeczy, między innymi: Od czego ząbki się psują? Jaki napój jest najzdrowszy dla ząbków? oraz Jak często powinno się myć zęby?  Na zakończenie dzieci wręczyły Pani Uli plakat zdrowych ząbków, a Pani Ula wręczyła dzieciom dyplomy dzielnych pacjentów. Bardzo dziękujemy Pani Urszuli za poświęcony czas.

no images were found

Wyjście do sklepu spożywczego czterolatków z gr. III

W miniony piątek czterolatki z grupy III odwiedziły pobliski sklep spożywczy, celem  zapoznania się z wystrojem lad z owocami i warzywami oraz utrwalenia ich nazw i wyglądu. Przedszkolaki przyglądały się owocom i warzywom na półkach, podawały ich nazwy oraz określały, czy są one sprowadzane z ciepłych krajów, czy rosną w naszym kraju. Ponadto przyglądały się pracy pracowników działu owocowo- warzywnego, wykładających towar oraz pracy kasjerki podczas kasowania zakupów. Podczas wycieczki dzieci wzbogaciły swój słownik o takie wyrazy jak: waga, paragon, reklamówka.

no images were found

„Soczek marchewkowo- jabłkowy”- zajęcia kulinarne w grupie III

W środę czterolatki z grupy III wzięły udział w zajęciach kulinarnych, gdzie sporządzały sok marchewkowo- jabłkowy.  Zajęcia te odbyły się w ramach poszerzania swojej wiedzy na temat warzyw i ich właściwości odżywczych. Dzieci przyglądały się całemu procesowi tworzenia soku, który powstawał przy pracy urządzenia, tj. sokowirówka. Dzieci zachwycone łatwością powstania soku, zadeklarowały, że w domku też poproszą mamę lub tatę o podobny soczek.

no images were found

Jesienna przygoda czterolatków z gr. III

Po deszczowej i ponurej pogodzie, nareszcie przyszedł dzień, kiedy czterolatkami z grupy III mogły wyjść na dłuższy spacer. Tym razem wybrały się one ścieżką przyrodniczo- edukacyjną wzdłuż szpitala, gdzie doszły do miejsca, chyba najbardziej lubianego przez dzieci…placu zabaw. Miejsce to posłużyło dzieciom do aktywnego spędzenia czasu. Tam przeszły niełatwy tor przeszkód doskonaląc przede wszystkim równowagę. Ponadto dzieci zbiegały z górek oraz oglądały rosnące przy ścieżce grzybki…muchomorki. Doskonale wiedziały, że nie można ich zbierać. Dzieci zadowolone ze spaceru, oświadczyły, że na pewno jeszcze wrócą w to miejsce.

no images were found

„Mały wilczek i trzy życzenia”- czytanie bajek w gr. III

W piątek zawitał do nas kolejny gość. Tym razem była to mama Oli, która przyszła przeczytać czterolatkom ulubioną książeczkę Oli. Przygoda Wilczka była związana z jabłuszkiem, które pojawiało się bardzo często w minionym tygodniu, jako temat przewodni zajęć edukacyjnych. Dziękujemy mamie Oli za poświęcony czas i zachęcamy również pozostałych rodziców do odwiedzania naszej grupy.

no images were found

Teatrzyk kamishibai  w wykonaniu taty Oli z grupy III (02.10.2019 )

Czterolatki z grupy III obejrzały i usłyszały dzisiaj opowiadanie, pt. „Jabłko” Władmira Sutiejewa w troszkę innym niż dotychczas wykonaniu. Tata Oli przy użyciu teatrzyku kamishibai – „teatru obrazkowego”, wywodzącego się z Japonii, opowiedział historie jabłuszka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania i obdarzyły uwagą  swojego gościa. Po teatrzyku dzieci odpowiedziały na wszystkie pytania dotyczące bohaterów oraz wzięły udział wraz ze swoim gościem w zabawie ruchowej „Sałatka owocowa”. Dziękujemy tacie Oli za sympatyczne spotkanie.

no images were found

„Szyszki, kasztany i żołędzie”- zabawy badawcze materiałem przyrodniczym w grupie III

Czterolatki z grupy III wzięły udział w zabawach badawczych, podczas których zgłębiały wiedzę na temat jesiennych darów przyrody. Obserwowały zachowanie szyszki w wodzie, sprawdzając czy ją lubi i dlaczego się „zamknęła”. Zobaczyły co się kryje w środku kasztana, żołędzia i szyszki, a także samodzielnie sprawdzały co się stanie z różnym materiałem przyrodniczym po wrzuceniu go do wody. Samodzielnie wysuwały wnioski, dlaczego jedne rzeczy pływają, a drugie toną, przyswajając sobie pojęcia ciężki- lekki. Po zabawach każdy zainteresowany, mógł obserwować świat przyrody, zgłębiając jego tajemnice.

no images were found

Jesienne grzybki w grupie III

W środę czterolatki z grupy III odwiedziła mama Łukaszka, która przyniosła przedszkolakom  jesienne dary, a mianowicie grzyby. Dzieci miały okazję wielozmysłowego poznania ich, dotykając, wąchając i oglądając najpopularniejsze polskie grzyby. Pojawiły się kurki, kozaki, podgrzybki i borowiki. Przy okazji dzieci poznały budowę grzybków oraz podały przykłady grzybowych potraw, które jedzą. Podczas spotkania dzieci usłyszały również wiersz o grzybkach, pt. „Ślimaczek na grzybach”. Dziękujemy Pani Justynie za prezentację polskich grzybów.

no images were found

Wycieczka na skrzyżowanie świetlne i przejście dla pieszych dzieci z grupy III

W ramach tygodniowych zajęć o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych na skrzyżowaniu, czterolatki z grupy III wybrały się na przejście dla pieszych i skrzyżowanie świetlne. Zwróciły uwagę na miejsce przejścia dla pieszych, poznając na nim charakterystyczne oznaczenia: znak drogowy i pasy oraz obserwowały ruch uliczny poznając znaczenie światła czerwonego i zielonego dla pieszych korzystających z oznaczonego sygnalizacją świetlną  miejsca dla pieszych. Na wycieczkach dzieci ćwiczyły umiejętność prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Wycieczki pomogły utrwalić wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa.

no images were found

„Dzień Kropki” w grupie III

13 września był wyjątkowym dniem w grupie III, ponieważ odbył się tam „Dzień kropki”. Wypełniony był on wieloma kropkowymi działaniami. Każdy tego dnia, kto w kropki był ubrany ten uśmiechem był witany. Było to święto kreatywności i zabawy, a kropka była głównym bohaterem piątkowych zabaw. Czterolatki przywitały się podając sobie kropkę z rąk do rąk, wskazały właściwą figurę, która najbardziej przypomina im kropkę, pięknie uzasadniając swoją odpowiedź (…bo jest okrągła…) oraz szukały ukrytych w sali kropek. Pobawiły się swoją ulubioną dużą, kolorową kropką, czyli chustą animacyjną, a także pokonały kropkowy tor przeszkód, doskonaląc podskoki obunóż i na jednej nodze. Następnie odkrywały po dotyku przedmioty ukryte w kropkowym pudle, przekonując się tym samym, że kropki są wszędzie. Kształtowały pojęcia matematyczne biorąc udział w zabawach, gdzie układały kropkowe rytmy oraz określały wielkość kropki. Na koniec stworzyły wystawę kropkowych obrazków, kolorując kredkami kropki, według własnego pomysłu. Był to wyjątkowy dzień, który zakończył się również kropkowym akcentem, a mianowicie dzieci wzięły udział w aktywnym czytaniu książki, pt. „Naciśnij mnie” Herve Tulleta. Interaktywna książka zaprosiła dzieci do niezwykłej lektury poprzez naciskanie jej, klaskanie, potrząsanie i dmuchanie na nią. Radość była niesamowita.

no images were found

ROK SZKOLNY 2018-19

Koktajl truskawkowy, czyli pierwsze owoce lata w gr. I

Kolejnym zajęciem z cyklu doskonalenia wrażliwości zmysłów było robienie koktajlu z truskawek. Ale zanim dzieci go posmakowały, najpierw poznały właściwości tego pysznego owocu lata, określając jego walory smakowe podczas degustacji. Dzieci określały także jego kolor i zapach, wykorzystując zmysł wzroku i węchu. Następnie dzieci nazywały produkty, które są potrzebne do wykonania koktajlu truskawkowego: kefir, miód, banan i truskawki. Oto przepis na pyszną, witaminową „bombę”. Dzieci ze smakiem wypiły koktajl prosząc jeszcze o dokładki. Jak wszystkie  stwierdziły… truskawki są pyszne i zdrowe.

no images were found

„Zabawy badawcze z piaskiem” w gr. I

19 czerwca maluszki z grupy I wzięły udział w ciekawych zajęciach badawczych, gdzie sprawdzały i poznawały właściwości piasku. Na początku dzieci podały miejsca, gdzie piasku jest najwięcej, czyli na plaży i w piaskownicy. Potem dzieci dotykając suchy piasek wymieniały jego cechy. Same doszły  do wniosku, że piasek jest suchy i sypki. Dzieci za pomocą patyka i paluszka tworzyły śliczne szlaczki, słoneczka i obrazki według własnego pomysłu. Zakopywały kamyczki i odkrywały je kierując delikatny strumień powietrza. Następnie odkrywały właściwości piasku mokrego. Zgodnie stwierdziły, że tylko z piasku połączonego z wodą można zrobić piaskowe babki. Zadaniem ich było również łączenie babek z właściwymi foremkami. Na koniec zadaniem dzieci było odnalezienie kamyczków w przedszkolnej piaskownicy. Zajęcia miały na celu rozwijanie ciekawości poznawczej oraz doskonalenie wrażliwości dotykowej i umiejętności manualnych.

no images were found

„Łąkowe rachuneczki, czyli zabawy matematyczne” w grupie I

W miniony piątek w grupie I odbyły się zabawy kształtujące pojęcia matematyczne. Tematem przewodnim była łąka i jej mali mieszkańcy. Dzieci wykazały się znajomością kolorów dobierając motylka do kwiatka, tym samym łącząc w pary rzeczy tego samego koloru. Klasyfikowały przedmioty według wielkości, dopasowując małe i duże pszczółki do odpowiedniego ula: małego lub dużego oraz przeliczały kropki na biedronkach w zakresie do 4 grupując je według ilości kropek do odpowiedniego zbioru. Zajęciom towarzyszyły muzyka i zabawy ruchowe wokół zielonej, kolorowej łąki.  Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami pokazując, jak dobrze radzą sobie z pojęciami matematycznymi.    

no images were found

Wycieczka grupy I do sali zabaw
Dzisiaj maluszki  z grupy I zawitały do sali zabaw Madagaskar. Tematem przewodnim zajęć była piracka wyspa. Dzieci podczas 2 godzin zabaw miały okazję wziąć udział w wielu atrakcjach. Na początku rozgrzały się, ruszyły w poszukiwaniu złotych monet, robiły fale chustą animacyjną oraz budowały z klocków statek piracki. Potem przyszedł czas na łowienie ryb i szaleństwa na dmuchanej zjeżdżalni. Dzieci miały okazję również potańczyć i poskakać przy dyskotekowych dźwiękach. A na koniec czekały na dzieci zabawy… w piasku. W międzyczasie dzieci odpoczęły przy drugim śniadanku, gdzie nabrały siły na dalsze harce. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń. Już nie mogą się doczekać kolejnej wycieczki autokarem….

no images were found

Przegląd recytatorski w gr I, pt. „Polskie rymowanki, czyli wlazł kotek na płotek”

04 czerwca u przedszkolaków z grupy I odbył się przegląd recytatorski, gdzie chętne maluszki  zaprezentowały polskie wierszyki i rymowanki. Okazuje się, że mamy ich sporo w polskiej literaturze. Dzieci zaprezentowały takie wierszyki-rymowanki, jak „Wlazł kotek na płotek”, „Poszła Ola do przedszkola”, „Pani Zosia”, „Ołóweczek”, „W pokoiku na stoliku”, „Pewna Pani miała psa”, „Chory kotek”. Wszyscy wykazali się niezwykłą  odwagą i świetną pamięcią prezentując przygotowane wierszyki. Celem przeglądu było zwrócenie uwagi na bogaty zbiór polskich wierszyków i rymowanek, którymi nasz język może się pochwalić. Ale przede wszystkim celem było zachęcenie dzieci do sięgania po książeczki z dziecięcego repertuaru. Aby chciały słuchać, oglądać i w przyszłości czytać książki. Serdecznie dziękuję rodzicom, którzy przygotowali swoje pociechy i zechcieli przybyć na przegląd.

 

no images were found

 

Kreatywne zabawy nakrętkami

Kto powiedział, że dzieci potrzebują do zabawy pięknych, nowoczesnych i naszpikowanych elektroniką zabawek? Maluszki z grupy I dowiodły, że do zabawy mogą się nadać zwykłe, kolorowe nakrętki. Te plastikowe elementy produktów kosmetycznych, chemicznych i przemysłowych to jest coś, co każdy z nas ma w domu. W ciągu dnia spotykamy się kilkukrotnie z jakąś zakrętką, są małe, kolorowe i wszyscy chętnie je zbieramy. W naszej grupie posłużyły one, jako zabawka podczas twórczych i kreatywnych zabaw. Dzieci wykorzystały je do zabaw tropiących, ruchowych, muzycznych i konstrukcyjno- manipulacyjnych. Podczas improwizacji ruchowej tańczyły z nakrętkami na głowie, ramionach i dłoniach, utrzymując przy tym równowagę. Wykorzystywały je jako instrument, wydobywając różne dźwięki. Wrzucały je do różnych pojemników z plastiku, szkła, metalu, papieru, słuchając odgłosów, jakie wydają. Wypełniały nakrętkami kontury elementów przyrody: drzewa, chmury, słońca, kwiatka, ćwicząc małą motorykę. I w końcu wspólnymi siłami podczas zabawy konstrukcyjnej ułożyły z nakrętek….przedszkole. Radości nie było końca. Dzieci świetnie się bawiły, a nakrętki na pewno jeszcze nie raz zawitają do przedszkolnej sali.

no images were found

Pierwsza lekcja biblioteczna w gr. I

05 kwietnia w grupie I odbyła się po raz pierwszy lekcja biblioteczna, podczas której maluszki odwiedziła Pani bibliotekarka z Biblioteki Publicznej Filii nr 4 przy ul. Ruszczyca. Spotkanie miało na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat miejsca, jakim jest biblioteka oraz wyjaśnienie po co się do niej chodzi. Ale przede wszystkim celem było wzbudzenie u małych czytelników zainteresowań książką. Na pierwsze spotkanie Pani bibliotekarka przyprowadziła przyjaciela biblioteki Misia Uszatka oraz przyniosła ze sobą rozmaite pozycje książkowe. Wydane nieco inaczej miały pokazać, że książka nie musi być nudna, a ciekawie wydana może być interesująca i warta uwagi. W ramach wspierania rozwoju mowy dzieci wysłuchały przygód jednego z ulubionych bohaterów Trupcia Chrupcia oraz rozwiązały zadanie dotyczące popularnych i znanych bajek. Na koniec spotkania czekały na dzieci wesołe zabawy z chustą animacyjną.

no images were found

Otwarcie nowego kącika czytelniczego w gr. I

Dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają się bardzo szybko. Jest to czas największej ruchliwości i zmian we wszystkich obszarach rozwoju. Pojawia się zainteresowanie literami, słowem pisanym, a co za tym idzie gotowość do nauki czytania. Żeby zachęcić maluszki z grupy I do częstszego sięgania po książkę i rozbudzić w nich zainteresowanie książką, powstał pomysł odnowienia kącika czytelniczego i uzupełnienia go nowymi pozycjami książkowymi. Z pomocą przyszli rodzice, którzy chętnie wspomogli akcję i zakupili dla swoich dzieci nowe książki. Kącik czytelniczy oficjalnie otworzyła Pani Dyrektor, zachęcając dzieci do korzystania ze zgromadzonych książek. Przy okazji uświadomiła dzieci, jak powinno się obchodzić z książkami i jak dbać o kącik. Ku uciesze dzieci pojawiły się różnorodne książeczki z literatury dziecięcej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od książek o zawodach i wszelkich pojazdach, po księżniczki i ulubieńców wszystkich pokoleń: Kubusia Puchatka, Czerwonego Kapturka. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zakupili nowe książeczki.

no images were found

Zielony ogródek w grupie I

Świat przyrody, szczególnie w okresie nadchodzącej wiosny jest piękny i fascynujący. Jest to dobry moment, aby zbliżyć dziecko do tego świata i umożliwić mu poznawanie go poprzez aktywny i bezpośredni kontakt. Takim działaniem było w miniony piątek (29 marca) zakładanie przez maluszki pierwszego własnego ogródka w sali przedszkolnej. Po prezentowanych przedmiotach trafnie oceniły co będą zaraz robiły. Na początku najmłodsze przedszkolaki wzięły udział w pokazie sadzenia roślin przez nauczycielkę. Podczas zajęć dzieci sprawdzały właściwości danych nasion i roślin używając do tego zmysłu węchu i dotyku. Poznawanie w ten sposób przyrody dało dzieciom możliwość wzbogacenia ich wiedzy o dodatkowe wiadomości z zakresu życia roślin. Zdobyły podstawowe wiadomości dotyczące czynników, jakie są potrzebne do ich wzrostu. Potem dzieci podzielone na grupy sadziły fasolę, cebulę i owies, co wzbogaciło ich wiadomości dotyczące hodowania wybranych roślin. Dzieci z przejęciem i ciekawością podejmowały kolejne czynności sadzenia roślin: spulchnianie ziemi, robienia dołków w ziemi, siania ziarenek lub wkładania cebulki korzeniem w dół, przysypywania ziemią czy podlewania. Przez kolejne dni maluszki będą podlewały rośliny i będą bacznie obserwować zmiany zachodzące w roślinach, co pomoże im dokonywać właściwych spostrzeżeń.

no images were found

Laboratorium małego naukowca: „Zabawy badawcze z lodem” w grupie I

W grupie I miały miejsce pierwsze nietypowe zajęcia małego naukowca przybliżające dzieciom świat przyrody. W ramach zajęć przybliżających dzieciom wygląd kuchni i jej wyposażenie dzieci poznały właściwości lodu. Dzieci kilka dni wcześniej, podczas wizyty w kuchni umieściły wodę w zamrażarce, po to, aby przygotować materiał do zajęć. Zajęcia te oparte były na przeprowadzanych doświadczeniach, które doprowadziły „małych naukowców” do samodzielnych wniosków. Maluszki poprzez zmysł dotyku, węchu i smaku manipulowały kostkami lodu, poznając jego właściwości. Mali badacze okazali się wielkimi znawcami nauki, którzy obserwacje szybko zamieniali w trafne spostrzeżenia. Przedszkolaki przeprowadziły w grupach doświadczenia umieszczając kostki lodu w ciepłej i zimnej wodzie oraz umieściły pojemnik z lodem na kaloryferze. Przedszkolaki dokładnie obserwowały co się dzieje z lodem? Trzylatki szybko zauważyły, że to ciepło wpływa na topnienie lodu.

no images were found

„W przedszkolnej kuchni”-wycieczka maluszków z grupy I do przedszkolnej kuchni

W ramach zajęć tematycznych dotyczących zawodu kucharza\ kucharki trzylatki z grupy I zapoznały się dokładniej z miejscem pracy przedszkolnych Pań kucharek, z wyglądem kuchni i jej wyposażeniem. Zobaczyły sprzęt kuchenny, który niekiedy nie przypomina tego, który jest w kuchniach domowych. Wszystko jest większe i ciekawsze. Jest obieraczka, duże lodówki, wyparzarka i wielka patelnia. Dzieci wymieniały czynności, jakie wykonują Panie kucharki- osoby z najbliższego otoczenia przedszkolnego, a także nazywały narzędzia pracy, tj. chochla, garnki i inne. Zwróciły również uwagę na ubiór osób pracujących w kuchni. Była to niezwykle ciekawa wyprawa…..

no images were found

„Dzień Wesołego Balonika” w grupie I

Radość to jedna z podstawowych emocji, którą odczuwają ludzie. Dzieci są zazwyczaj optymistami. Bardzo lubią się śmiać i robić to co przynosi im zadowolenie. Dlatego w grupie I odbył się „Dzień wesołego balonika”, który był zwieńczeniem dobiegającego już końca karnawału. Przyszedł czas na ostatnie tańce i hulanki. A jak karnawałowe tańce to oczywiście muszą być i karnawałowe przebrania. Po raz ostatni dzieci wykorzystały w zabawach swoje przebrania. Trzylatki podczas licznych zabaw miały okazję manipulować balonami, przynoszącymi zazwyczaj dużo radości najmłodszym. Na początku wypełniały powietrzem policzki, tworząc z buzi baloniki, używając zmysłu dotyku odgadywały co znajduje się w środku dotykowego pudełka. Bardzo ładnie określały cechy balonika będącego głównym przedmiotem zabaw tematycznych. Podczas dalszych zmagań dzieci podbijały balony przy użyciu chusty animacyjnej, różnymi częściami ciała, dobierały się w grupki biorąc pod uwagę kolor baloników. Podczas tańców zacieśniały więzi z rówieśnikami i integrowały się ze sobą. Miały okazję rozwijać umiejętności matematyczne, podczas których określały położenie balonika względem krzesła, a także rozwijały spostrzegawczość, odgadując, który balon schował się w tajemniczym kuferku. Na końcu maluszki narysowały swoim balonikom minki, odpowiednie do nastrojów po zabawie. Czy były to radosne i wesołe chwile? Jak najbardziej …tak.

no images were found

„Tajemniczy kufer”- zabawy karnawałowe w grupie I

Karnawał to czas wypełniony radością, optymizmem, zabawą i tańcami. Nie tylko dorośli świętują w tym czasie, ale i dzieci czekają na możliwość przebierania się i zabawy. Z tej okazji u maluszków z grupy I pojawił się „tajemniczy kuferek”, który skrywał w sobie przeróżne skarby związane z karnawałem. Dzieci w ciągu dnia, przez cały karnawał, mogły do niego zajrzeć i przebrać się za dostępne w nim rzeczy. Różdżki, skrzydełka, korony, suknie, maski i wiele innych przebrań czekało na dzieci. Zabawa za każdym razem była udana i przynosiła dzieciom dużo radości.

no images were found

„Tłusty czwartek” w grupie I

To beztroskie święto lubią chyba wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to wyjątkowy dzień, w którym nikt nie patrzy na dodatkowe kalorie i tradycji oddawania się słodkim przyjemnościom poddają się wszyscy bez wyjątku. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, mamy Michalinki z grupy I dzieci z całego przedszkola wraz z personelem mogli zajadać się pysznymi, słodkimi pączkami. Te „pulchne nadziewane kulki” sprawiły dużo radości i wywołały uśmiech na twarzach wszystkich, bez wyjątku. Jeszcze raz dziękujemy mamie Michalinki na słodkie chwile z pączkami.

no images were found

„Serce dla babci i dziadka”- uroczystość z okazji Dnia babci i dziadka w grupie I

Dzień babci i dziadka to w kalendarzu przedszkolnym jedna z najważniejszych uroczystości. Uroczystość ta jest wyjątkowa, ponieważ łączy pokolenia, tak odległe z racji wieku, a zarazem tak bliskie sobie, ze względu na towarzyszące obu stronom uczucia i emocje. 24 stycznia (czwartek) maluszki z grupy I wystąpiły właśnie przed swoimi ukochanymi dziadkami, którzy wzorowo przybyli na spotkanie. Jakie prezenty przygotowały przedszkolaki swoim dziadkom i babciom….? Przede wszystkim piosenki wierszyki i tańce, którymi zachwyciły zebraną publiczność. Miłym jeszcze świątecznym akcentem przywitały gości podczas piosenek „Wkoło choinki” i „Świeci gwiazdka jedna, druga”. Następnie tupały, podskakiwały, klaskały i wysyłały buziaki podczas piosenki „Babciu, droga babciu” i zatańczyły do słów piosenki „Słowa dwa”, gdzie trzymając czerwone serca, pokazały jak bardzo kochają swoich dziadków. Między czasie pięknie, głośno i doniośle recytowały wiersze, czym pokazały swoją miłość do kochanych dziadków. Po wzruszającym występie trzylatki podarowały swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, a na koniec zaprosiły ich do wspólnego świętowania przy piosence „Weźmy się za ręce”.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok.

no images were found

„Plotkowanie na polanie”- teatrzyk w wykonaniu rodziców w gr. I

Choć zima za pasem, nie przeszkodziło to w miniony poniedziałek 17 grudnia przenieść się na chwilkę w jesienne klimaty. A to za sprawą teatrzyku przygotowanego przez rodziców dzieci z grupy I. W pięknej jesiennej scenerii przygotowanej przez mamę Mai i Łukaszka, rodzice odegrali scenki na leśnej polanie, gdzie grzybki urządziły sobie „plotkowanie na polanie”. Teatrzyk według wiersza Doroty Gellner dzieci oglądały z ogromną uwagą i zachwytem. W rolach głównych wystąpiły mama Łukaszka jako Kania, mama Sary jako muchomorek i mama Marysi i Bartusia jako dwa bliżej nieokreślone grzybki. Grzybki na polanie plotkowały i się posprzeczały, co było pretekstem do morału, jaki płynął z przedstawienia. Dzieci zgodnie stwierdziły, że grzybki nieładnie postąpiły i nie warto się kłócić, bo jedną przecież są rodziną. Tak samo w grupie przedszkolnej, dzieci powinny się dzielić i pomagać sobie wzajemnie, a nie się sprzeczać. Na koniec przedszkolaki wraz z grzybkami zatańczyły „Jesiennego walczyka” i tym miłym akcentem pożegnały jesień. Ogromne podziękowania jeszcze raz dla mam maluszków, które poświęciły swój czas i zechciały wystąpić przez wdzięczną publicznością, jaką są trzylatki.

no images were found

„Ubieramy choinkę” spotkanie świąteczne w grupie I

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia maluszki z gr. I zaprezentowały zgromadzonym gościom krótki, świąteczny program artystyczny. Dziewczynki na chwilkę zamieniły się w gwiazdeczki, a chłopcy w mikołaje. Podczas występu dzieci zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej, tj. „Ubierzemy choinkę” oraz „Mikołaj w czerwonej czapeczce” oraz zatańczyły do piosenki „Gwiazdka” i zagrały na dzwoneczkach do piosenki „Mikołaj, mikołaj jedzie samochodem”. Po wprowadzeniu świątecznego nastroju nadszedł czas na wykonanie świątecznych ozdób, które zawisły na grupowym bożonarodzeniowym drzewku. Dzieci wraz z rodzicami wykonały kolorowe łańcuchy oraz bombki ze swoim zdjęciem. Po spotkaniu każdy otrzymał bożonarodzeniowe pierniczki, które dzieci wykonały same w ramach zajęć kulinarnych. Dziękujemy rodzicom za przybycie i życzymy WESOŁYCH, POGODNYCH i RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

no images were found

Maluszki z grupy I w sali zabaw „Frajda”

Sala zabaw to idealne miejsca dla dzieci, które gwarantuje maluchom moc wrażeń i atrakcji. I takie właśnie wrażenia miały maluszki z grupy I w miniony poniedziałek. Dzieci przez 2 godziny miały zapewnioną pozytywną dawkę ruchu oraz moc radości i uśmiechu. Przedszkolaki miały okazję spożytkować swoją energię na wspólnej zabawie, tańcu i zabawach tematycznych w różnych kącikach sali. Między czasie odpoczęły przy bułeczce i wodzie, a na zakończenie poskakały przy dyskotekowych reflektorach i dźwiękach muzyki tanecznej. Było bardzo fajnie…

no images were found

Spotkanie z pracownikiem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie w grupie I

W piątek 07 grudnia do maluszków z grupy I przyszedł gość z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie na pogadankę o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta zasypiają na zimę, m.in. niedźwiedź, jeż, borsuk, jaką człowiek oferuje pomoc względem tych zwierząt, które nie śpią zimą, m.in. dzikowi, sarnie. Dowiedziały się bardzo ważnej rzeczy, o której nawet dorośli często zapominają, a mianowicie czym powinno się karmić ptaki zimą. Wcale nie chlebem i bułkami, a ziarnem. Między czasie brały udział w zabawie ruchowej zbierając żołędzie jako pokarm dla dzików oraz patrzyły jak wiewiórka zbiera i magazynuje orzechy na zimę. Na koniec maluszki otrzymały moc gadżetów. Każdy otrzymał drewniany medal, a także dla grupy puzzle ze zwierzęcymi obrazkami, skakanki oraz magnesy dla najbardziej aktywnych słuchaczy. Dzieci otrzymały również karmnik, który posłuży do dokarmiania ptaków zimą. Na pewno się przyda…W dowód wdzięczności dzieci dały własnoręcznie zrobioną choineczkę oraz podziękowanie za przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych.

no images were found

Konkurs fotograficzny w grupie I, pn. „Za co kocham swoje miasto”

Dobiegł końca konkurs fotograficzny, pn. „Za co kocham swoje miasto”, którego celem było kształtowanie poczucia przynależności do danego miejsca na Ziemi…swojej „ małej ojczyzny”, czyli Koszalina. Konkurs ogłoszono z racji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci miały za zadanie przynieść zdjęcie na tle ciekawych miejsc znajdujących się w naszym pięknym mieście. Wśród ciekawych miejsc, godnych odwiedzenia oraz, z których powinniśmy być dumni jako mieszkańcy, znalazły się Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki, Park Wodny, Koszaliński Park Książąt Pomorskich oraz Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział w konkursie.

no images were found

„Zdrowo jadamy i o siebie dbamy”- „zdrowe śniadanka” w grupie I

22 listopada maluszki z grupy I po raz kolejny miały okazję skomponować sobie zdrowe śniadanie. Tym razem miały zrobić pastę twarogową z twarożku i różnych składników, tj. szczypior, starty ogórek, rzodkiewka, słonecznik, świeże zioła w postaci bazylii oraz szczypiorek i pomidor. Celem zajęć kulinarnych z cyklu „zdrowe śniadanka” jest możliwość poznania nowych smaków oraz zachęcenie do spożywania zdrowych produktów, przez możliwość zrobienia sobie śniadania samemu. To dzieci mając wybór, to one decydują co z czym chcą zjeść i jakie dobiorą składnik. Do zobaczenia przy kolejnym zdrowym śniadanku.

no images were found

Pasowanie na przedszkolaka w grupie I

Już na nami długo wyczekiwana uroczystość, a mianowicie Pasowanie na przedszkolaka. We wtorek 27 listopada maluszki z grupy I oficjalnie dołączyły do dumnego grona przedszkolaków. Przed licznie zebranymi gośćmi maluszki zaprezentowały program artystyczny, podczas którego pokazały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Podczas pasowania nie mogło zabraknąć również przysięgi, której słowa potwierdziły, mówiąc zgodnie i głośno „przyrzekamy”. Na koniec nastąpiło najważniejsze, a mianowicie pasowanie każdego z osobna przez Panią Dyrektor przedszkola. Dzieci dumne i przejęte ważną chwilą otrzymały dyplom i misia, który będzie pamiątką, miejmy nadzieję na całe życie.

no images were found

Grzybobranie w grupie I

W miniony piątek (16 listopada) na terenie podwórka przedszkolnego wyrosły dziesiątki grzybów. Był to dobry i ostatni moment, aby maluszki z grupy I wybrały się na „grzybobranie”. Mali grzybiarze ze swoimi koszyczkami z zapałem zbierali wszystkie napotkane grzybki. Dumni ze swoich zbiorów, maszerowali po przedszkolnym podwórku i pokazywali napotkanym przedszkolakom swoje zbiory. Po spacerze każdy maluszek w ramach edukacji matematycznej przeliczał zebrane w swoim koszyczku grzybki i klasyfikował je na dwie grupy: jadalne i niejadalne. Poprzez zabawę w grzybobranie, które było dla dzieci miłym i radosnym doświadczeniem, dzieci przyswoiły sobie ważne wiadomości. Utrwaliły wygląd muchomora, wyodrębniając jego szczególne cechy oraz to, że pod żadnym pozorem nie można ich jeść, ponieważ są trujące.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie wraz z dziećmi ślicznych grzybków.

no images were found

Misiowe zabawy w grupie I
Niedawno swoje święto obchodził najmilszy przyjaciel wszystkich dzieci – Pluszowy Miś. Z tej okazji maluszki z grupy I przyniosły do przedszkola swoje ulubione misiaczki, by zaprezentować je swoim kolegom. Miłą niespodzianką dla wszystkich dzieci były odwiedziny Dużego Misia, który bawił się z nimi w rytmie misiowych piosenek. Oprócz tańca były też różne zabawy dydaktyczne i ruchowe oraz wierszyki i opowiadania ilustrowane ruchem, które uczyły dzieci poszanowania zabawek. Nie zabrakło też zajęć plastycznych, podczas których dzieci mogły stworzyć swoje własne projekty misiów. Na zakończenie spotkania Duży Miś podarował przedszkolakom swój ulubiony przysmak – słodki i zdrowy miodek.

no images were found

Rodzinne spotkanie patriotyczne w grupie trzylatków

Rozwijanie postaw patriotycznych w przypadku tak małych dzieci jest trudnym tematem do realizacji. Uświadamianie trzylatkowi, jakiej jest narodowości, że mieszka w ojczyźnie, która nazywa się Polską ze stolicą w Warszawie może stanowić fakt nie w pełni dla nich zrozumiały, dlatego kształcenie tych umiejętności jest tak ograniczone. Przedszkolaki w tym wieku poznają i nabywają umiejętności związane z najbliższym otoczeniu z rodziną. Mowa ojczysta, wzmacnianie więzi rodzinnych, kształtuje w małym człowieku obraz przynależności do kraju, do Polski. Dlatego w grupie I odbyło się patriotyczne spotkanie rodzinne, aby pokazać naszym jeszcze małym obywatelom, czym jest tworzenie kultury ojczystej. Będąc razem, spędzając razem czas oddziałujemy na jego rozwój i przygotowujemy go do życia w społeczeństwie, w państwie, jakim jest Polska. Maluszki w krótkim programie, pt. „Mój dom- Polska” pokazały, jak rozumieją początki swojej przynależności do narodu.
Do radosnej piosenki, pt. „Jestem Polakiem” weszły machając wstążeczkami, odpowiedziały na ważne pytania „Katechizmu polskiego dziecka”, wystukały rytm marsza do wierszyka „Marsz z bębenkiem”, uderzając rytmicznie dłońmi o uda. Ponadto miały okazję uważnie oglądać różnych form wyrazu dumy z bycia Polką i Polakiem: czytanego wiersza przez mamę Oli „Dziękuję Polsko” oraz śpiewanego przez rodziców hymnu i pracowników przedszkola „Mazurka Dąbrowskiego”. Swoją postawą wzbudziły zachwyt wszystkich zebranych gości. Występ zakończył utwór „Symbole Polski”, po którym dzieci wraz z rodzicami utworzyli z kartek biało- czerwonych flagę polski, będącą symbolem narodowym. Na koniec dzieci wraz z rodzicami zasiedli do stolików, aby wykonać pracę plastyczną w postaci flagi Polski. Każdy mały patriota za swoją odwagę i postawę otrzymał dyplom oraz słodki upominek.

no images were found

Patriotyczne ciasteczka
Wiele jest pomysłów na świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednym z elementów umilających obchody najważniejszego dla Polaków dnia w roku może być wspólne pieczenie „patriotycznych ciasteczek”. W grupie I maluszki poznały przepis na bardzo proste ciasteczka, wykonane z dostępnych w każdym domu polskich produktów. Dzieci samodzielnie łączyły składniki według przepisu obrazkowego oraz instrukcji nauczyciela. Potem wałkowały ciasto, nadając mu fakturę haftu ludowego i wykrawały ciasteczka foremką w kształcie ludowej laleczki. Takie ciasteczka mogą być miłym upominkiem dla bliskich z okazji Święta Niepodległości, dlatego dzieci przygotowały biało-czerwone opakowania, utrwalając w ten sposób nasze barwy narodowe.

no images were found

„Dzień kundelka w trzylatkach”

W miniony piątek w grupie I odbył się „Dzień kundelka”. Jest to niezwykle ważne święto, bo obchodzone w miesiącu październiku, zwanym miesiącem dobroci dla zwierząt. Wszystkie kundelki w tym dniu obchodzą swoje święto i cała uwaga zwrócona jest właśnie na nie. Maluszki z naszej grupy miały okazję tego dnia wziąć udział w kilku zabawach wzbogacających wiedzę na temat psa- kundelka. Przyniosły ze sobą swoich pluszowych milusińskich, których przedstawiły przechodząc po czerwonym dywanie i z którymi razem pokonywały przeszkody, biorąc udział w zabawach ruchowych naśladując sposób poruszania się piesków. Poszerzyły swoje słownictwo o pojęcie „kundelka”, zgadywały nazwę akcesoriów do codziennego użytku dla psów po ich cieniu oraz wytężając zmysł słuchu i dotyku zgadywały co znajduje się w tajemniczym pudle. Na koniec stworzyły wystawę piesków i pomalowały budy dla psów przy użyciu kolorowych farb. Między czasie mogły zapoznać się, w kąciku czytelniczym, z propozycjami książkowymi o tematyce oczywiście psiej. Maluszki przyniosły swoje ulubione książeczki o pieskach, aby podzielić się nimi i pokazać rówieśnikom z grupy. To była naprawdę fajna zabawa ….

no images were found

„Pies najlepszym przyjacielem człowieka”

Do maluszków z grupy I zawitał w miniony czwartek gość specjalny, a mianowicie Mania, śliczny jamniczek ze swoją właścicielką. W ramach cyklu zajęć o zwierzakach domowych zaprosiliśmy do naszej grupy pracowników koszalińskiego schroniska, którzy przyszli na krótką pogadankę, aby opowiedzieć trzylatkom o kilku ważnych sprawach. Maluszki między innymi dowiedziały się co to jest schronisko i komu służy, jak zachować się w stosunku do bezpańskich psów oraz jak dbać o zwierzaki. Przedszkolaki miały okazję przywitać się z pieskiem, który okazał się bardzo pieszczotliwym czworonogiem. Mania została obdarowana przez maluszki nie tylko całusami i pieszczotami, ale i drobnym prezentem w postaci zabawek i przekąsek. W ramach spotkania grupa I zorganizowała mini zbiórkę karmy dla koszalińskiego schroniska. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękuję za ogromne serce i zaangażowanie w zbiórkę dla potrzebujących czworonogów.

no images were found

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 12 października, maluszki zadebiutowały swoim udziałem w bardzo ważnej uroczystości, jakim był Dzień Nauczyciela. Na zaproszenie dzieci z grupy III najmłodsze przedszkolaki miały okazję zobaczyć program artystyczny swoich starszych kolegów- czterolatków. W odświętnych, galowych strojach, z przejęciem i pełni zachwytu oglądali tańce i pokaz umiejętności recytatorskich swoich kolegów i koleżanek. Za rok to oni będą podziwiani przez nowo przybyłych przedszkolaków.
Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za przygotowanie odświętnych ubrań.

no images were found

Dzień Marchewki w grupie I

W piątek, 12 października, maluszki z grupy I wzięły udział w wyjątkowym, bo marchewkowym dniu. Zakończeniem cyklu zajęć o tematyce „Szukamy witamin w ogrodzie- kolorowe warzywa” był „DZIEŃ MARCHEWKI”, podczas którego dzieci miały wiele ciekawych zadań do wykonania. Podczas degustacji warzywa, odgadły używając zmysłu smaku i wzroku, jakie warzywo obchodziło swoje święto. Podczas marchewkowych pląsów maluszki tańczyły w towarzystwie marchewek, przy piosence, pt. „Urodziny marchewki” poruszały się tańcząc w kółeczku. Podczas zabaw ruchowych szukały w sali ukrytych marchewek, pokonywały slalom między pachołkami z marchewkami na talerzyku, a także brały udział w konkursie na najszybciej zjedzoną marchewkę. Dodatkowo wykazały się świetną wiedzą podczas marchewkowego wywiadu, a na koniec przyglądały się, jak powstaje sok marchewkowy. Wszystkie dzieci otrzymały marchewkowy medal za świetną zabawę i wspaniale wykonane zadania.

no images were found

Nasze pyszne kanapki

W ramach edukacji zdrowotnej maluszki z grupy I w miniony czwartek (11 października), na chwilkę zamieniły się w kucharzy i kucharki i samodzielnie przygotowały sobie śniadanko. Najlepszym sposobem na niejadka lub opornego maluszka, który nie lubi warzyw jest zrobienie sobie kanapek samemu. Zadaniem maluszków było zrobić zdrowe kanapki na śniadanie według własnego pomysłu. Do dyspozycji miały kolorowe warzywka, tj. sałatę, pomidorka, ogórka, rzodkiewkę i szczypior, które w towarzystwie żółtego sera lądowały na chlebkach pomysłowych maluszków. Zabawa w połączeniu z nauką nigdy nie idzie na marne. Dzieci wiedzą, że warzywa mają dużo witamin i należy je jeść, dlatego nie miały żadnych problemów z tworzeniem swoich własnych, kolorowych kanapek.

no images were found

 

„Jesienny spacer maluszków z grupy I”

Maluszki z grupy I po raz pierwszy wybrały się na spacer poza bramy przedszkola. Ciepło ubrane, i w trosce o bezpieczeństwo odziane w kamizelki odblaskowe, spacerowały i obserwowały zmiany zachodzących w środowisku przyrodniczym. W ramach tematyki jesiennej doświadczały wielozmysłowego poznania otaczającej przyrody, za pomocą zmysłu węchu, wzroku i słuchu. Oglądały drzewa znajdujące się w bliskim otoczeniu, zwracając uwagę na zmieniającą się ich barwę oraz nasłuchiwały szelestu liści poruszanych przez wiatr.

no images were found

„Wycieczka po przedszkolu”

Jednym z ważnych zadań, które spełniają nauczyciele przedszkoli jest budzenie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem. Dlatego 21 września maluszki z grupy I wyszły ze swojej sali, aby zapoznać się z przestrzenią przedszkola, w ramach tematu tygodniowego Kto z nami chodzi do przedszkola?. Maluszki odwiedziły między innymi gabinet Pani Dyrektor, kuchnię i jej pomieszczenia pomocnicze oraz grupy starszaków. Z zaciekawieniem przyglądały się pracy Pani dyrektor, pań kucharek, intendentki i zabawie starszych dzieci. Był to dobry moment na zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność używania zwrotów grzecznościowych w kontaktach z dorosłymi osobami.

no images were found


„Uczył Marcin Marcina”- maluchy i starszaki jako uczeń i nauczyciel

Przedszkolaki z grupy I każdego dnia poznają coś nowego w otaczającym je świecie przedszkolnym. Na początku poznały najbliższe otoczenie: szatnię, salę przedszkolną, łazienkę. Potem przyszedł czas na krótki spacer dookoła przedszkola, który miał na celu oswojenie dzieci i przybliżenie im dalszej przestrzeni, jakim jest podwórko przedszkolne. Po kilku dniach do codziennego życia maluchów wkroczyły starszaki pełniąc rolę „małych nauczycieli”.Mieli oni za zadanie opiekować się maluszkami na spacerze, ucząc ich prawidłowego chodzenia w parze oraz pomagać „małym uczniom” w bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu terenowego na placu zabaw. Taka forma organizowania sytuacji edukacyjnych, sprawiła, iż maluchy o wiele szybciej przyswoiły sobie nowe zasady. Mali nauczyciele byli nie tylko towarzyszami zabawy, ale również odpowiedzialnie zajmowali się młodszymi kolegami i koleżankami ucząc ich ważnych umiejętności, np. jak korzystać z huśtawek i jak zachowywać się bezpiecznie na placu zabaw. Maluszki były zachwycone opieką starszych kolegów i czekają na następne spotkania, bo przyjemnie pracować razem, kiedy wszyscy się świetnie bawią.

no images were found

Dni adaptacyjne w grupie I

Pójście do przedszkola to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Trzylatki z grupy pierwszej mają już za sobą pierwszy pobyt w murach przedszkola. Przedszkolaki, w towarzystwie rodziców i przyszłych opiekunów, wzajemnie się poznawały, uczestniczyły w pierwszych wspólnych zabawach, a także odkrywały zakątki przedszkolnej sali. Elementem przewodnim spotkań adaptacyjnych był milutki Miś imieniem Pyś, który towarzyszył maluchom podczas wspólnych zabaw, witając się, przytulając, a nawet rozdając buziaki i przybijając piątki. Dzięki wspólnej zabawie zniknęły wszelkie bariery, a u dzieci i rodziców pojawił się uśmiech na twarzy. Choć to dopiero pierwsze kroki w nowym, nieznanym miejscu, to kroki wyjątkowo udane. Życzymy wszystkim maluchom odwagi i spokojnego przyzwyczajania się do nowych warunków a rodzicom wytrwałości w podjętej decyzji i spokoju ducha. Mamy nadzieję, że będzie to dobry początek przedszkolnej przygody …

no images were found