GRUPA II

„Pierniczki”- zajęcie cukiernicze
Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie i ozdabianie świątecznych pierników! Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity w grupie II bowiem tego dnia dzieci ozdabiały pierniczki, które upiekły dzień wcześniej. Z pomocą zawitał Tata Maliki, który z wielkim zaangażowaniem pokazał dzieciom sztukę dekoracji cukierniczej. Ozdabianie pierników okazało się fantastyczną zabawą. To były bardzo smaczne i pachnące warsztaty!
Dziękujemy!

Pasje rodziców – kucharz
Drugie zajęcia kulinarne w grupie maluszków. Kucharz pokazywał jak od podstaw robi się ciasto piernikowe, dzieci zobaczyły, z jakich produktów będzie przygotowywane. Iga i Malika pomagały w dodawaniu składników, wszyscy wąchali przyjemny zapach przyprawy korzennej, która nadaje specyficzny zapach i kolor piernikom. Chętne dzieci mogły podchodzić do stołu, gdzie było wyrabiane ciasto, maluszki obserwowały jak łączą się wszystkie składniki i powstaje gładka masa. Wszyscy za pomocą foremek wycinali różne kształty na swoich kolorowych podkładach. Paluszki mogły pougniatać pachnące piernikowe ciasto, uformować z nich to, co podpowie im bogata wyobraźnia. Zachęcamy rodziców do przekazywania maluszkom swoich pasji, które pozwolą rozbudzić w nich wszechstronne zainteresowania. Za przedstawienie pierwszej pasji serdecznie dziękujemy Tacie Maliki.


Wycieczka do sali zabaw
Maluszki pojechały na swoją pierwszą wycieczkę przedszkolną do sali zabaw. Dzieci miały możliwość korzystania z licznych atrakcji m. in. z basenu z kulkami, z różnego typu zjeżdżalni, trampoliny, labiryntu dwupoziomowego z przeszkodami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też domki i kąciki zainteresowań, ścianki dźwiękowe oraz jeździki. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja grupy rówieśniczej, kształtowanie ogólnej zwinności i orientacji w przestrzeni. Dwie godziny zabawy z krótką przerwą na posiłek szybko minęły, przyszedł czas powrotu. Dzieci były zachwycone miejscem, zadowolone z pobytu, nieco zmęczone. Najważniejsze, że szczęśliwe i pełne nowych wrażeń wracały do przedszkola.

Dzień Pluszowego Misia
Dzieci wchodząc z rana do sali zobaczyły coś, co je zdziwiło – tajemnicze ślady na podłodze, wszyscy zastanawiali się, do kogo należą, kto był w sali pod ich nieobecność. Maluszki podążając nieznanym im tropem odnalazły koperty, w których były zagadki, ich odpowiedzi naprowadziły dzieci na temat pluszowych misi. Inną atrakcją, która czekała tego dnia na dzieci był teatr cieni pt. „Złotowłosa i trzy misie”, dzieci z zaciekawieniem śledziły losy niesfornej dziewczynki i misiowej rodziny. Potem z zaangażowaniem opowiadały, co wydarzyło się w przedstawionych scenach. Dzieci odróżniały złe zachowania i podawały przykłady dobrych. Grupa tego dnia brała udział w zabawach tematycznych związanych z misiami, dzieci nauczyły się krótkiej rymowanki z pokazywaniem, rozwijały orientację w przestrzeni, układały misiowy przysmak z klocków – plastry miodu. Miś zostawił dla dzieci swój przysmak, słodki upominek w postaci małego słoiczka miodu, który dzieci zabrały do domu.

Dzień kredki
Maluszki uczestniczyły w zabawach tematycznych z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki segregowały kredki pod względem koloru, w czym pomagała im chusta animacyjna, dobierały je też w pary, co pozwoliło utrwalić przeliczanie do dwóch. Poznały różne rodzaje kredek: ołówkowe, woskowe, pastelowe, te ostatnie zaciekawiły je najbardziej, ponieważ można je rozcierać paluszkami. Dzieci w grupach brały udział w kreatywnym układaniu kredek, gdzie musiały wykazać się pomysłowością. Maluszki musiały nauczyć się współdziałać w małej grupie, aby stworzyć własny prosty obrazek z kredek. Przedszkolaki przy piosence pt. „Kolorowe kredki”, ćwiczyły swoją spostrzegawczość i szybką reakcje na umówiony sygnał a najważniejsze, że wesoło się bawiły.

Pasowanie na przedszkolaka
20 listopada odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, ponieważ pierwszy raz wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością. Maluszki zostały przywitane przez brata Igi -starszaka z grupy IV. Podczas uroczystości, odświętnie ubrane dzieci, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, które zdobyły podczas jeszcze krótkiego pobytu w przedszkolu. Recytowały rymowanki, muzykowały, oraz pokazały najbliższym krótki pokaz taneczny. Po występie, pani Dyrektor zaczarowaną kredką pasowała dzieci na „przedszkolaka”. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało pluszowego misia.


Urządzenia elektryczne
Dzieci poznawały urządzenia elektryczne. Odgadywały, co przedstawiają ilustracje, które ukazywały sprzęty z ich najbliższego otoczenia. Maluszki miały możliwość obejrzenia sprzętów, które znajdują się w przedszkolu, zobaczyły wyposażenie kuchni – lodówkę, różnego rodzaju kuchenki, czajnik elektryczny oraz pralni – pralkę, żelazko. Najmłodsi próbowali swoich sił podczas odkurzania, włączały odkurzacz za pomocą przycisku, chętni mogli odkurzyć z dywanu paproszki. Przedszkolaki zrobiły też pranie, które potem suszyło się na podwórku. Dziewczynki jak i chłopcy chętnie uczestniczyli w przypinaniu prania spinaczami oraz w prasowaniu żelazkiem na desce ubranek dla lalek. Dzieci rozwijały nie tylko sprawność manualną, ale też wzbogacały słownik czynny przez nazywanie czynności, jakie wykonują podczas zabawy z danym urządzeniem elektrycznym. Podczas zabaw swobodnych wszyscy chętnie bawili się żelazkiem, pralką, czajnikiem oraz kuchenką.

Spotkanie integracyjne
Maluszki miały przyjemność gościć w swojej sali rodziców i wraz z nimi wykonać pracę plastyczną większego formatu. Miały też inne zadanie do wykonania: powiedzieć rodzicom „Katechizm małego polaka” oraz przedstawić krótką rymowankę o ojczyźnie. Wizyta rodziców toczyła się w trudnej dla 3-latka tematyce, jaką jest patriotyzm. Należy pamiętać, iż najbliższe otoczenie, czyli rodzina a potem społeczność przedszkolna oddziałują na młodego polaka kształtując w nim przynależność do kraju.

„Dzień Jeża” w grupie II
We wtorek 13 listopada maluszki z grupy II wzięły udział w „Międzynarodowym Dniu Jeża”. Wszystkie dzieci założyły fartuszki, dokładnie umyły rączki i ochoczo przystąpiły do wykonania owocowych pyszności. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem! Starannie nadziewały owoce na wykałaczki i z dumą prezentowały pyszne, pełne witamin „Jeżyki”. Dzisiejsze zajęcie miało na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowania zdrowych smakołyków oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to co jest zdrowe może ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować!

Dzień z dynią
Dzieci z grupy II uczestniczyły w zabawach z dynią w roli głównej. Maluszki określały, jaka jest dynia, sprawdzały, co jest w jej środku. Niektórzy odkryli smakowite pestki, które później próbował każdy przedszkolak. Pachnący miąższ, który dzieci zjadają w przedszkolu w postaci zupy-kremu. Różnorodne zabawy z dynią przyczyniły się do rozwijania koordynacji wzrokowo – ruchowej. Maluszki celowały dynią w kręgle, toczyły ją po określonym torze, układały jej wysuszone pestki na konturze. Każdy miał okazje do zrobienia własnego pomarańczowego okazu. Najpierw 3-latki formowały gazetowe kule, które później zawijały w bibułę. Maluszki wybierały liście i pędy, które z pomocą pań zostały przyczepione do papierowej dyni. Piękne, unikatowe okazy cieszą oczy naszych milusińskich na wystawie przy sali.


Tor przeszkód
Zestaw zabaw ruchowych w przedszkolu zaspokaja duże potrzeby ruchowe najmłodszych przedszkolaków, rozwija ich sprawność pod każdym względem. Poprzez rozwój sprawności ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, harmonijne i zwinniejsze. Maluszki podczas kolejnych zabaw ruchowych pokonywały tor przeszkód. Akcja zabawy rozgrywała się w tematyce skradania, obserwowania i koncentracji. 3-latki pilnowały się, aby nie strącić ruchomych elementów oraz nie dotknąć laserowych nitek, którymi były gumy do grania nałożone na krzesła. Dzieciom wiele radości sprawiło pokonywanie przeszkód w pozycjach niskich. W grupie pojawiło się dopingowanie osób ćwiczących przez te, które czekają na swoją kolej, jest to dobrą oznaką integrowania się dzieci w grupie rówieśniczej.

Zabawy na świeżym powietrzu
Maluszki korzystają z ładnej pogody i uczestniczą w zabawach ruchowych na terenie przedszkolnym. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej oraz podnoszenie odporności organizmu, to był cel, który 3 – latki osiągnęły tego dnia. Zdobyły umiejętność poruszania się po wyznaczonym terenie, reagowanie na sygnały słuchowe, współdziałania z rówieśnikami podczas realizacji zadania. Dzieci po raz pierwszy brały udział z zabawach sportowych, które odbywały się na zasadzie toru przeszkód czy slalomu z wykorzystaniem przyrządów sportowych (hula – hop, plastikowe piłki, pachołki).

Dzień Drzewa
Dzieci z grupy drugiej brały udział w zabawach rozwijających zmysły. Dowiedziały się jak pachnie kora, igły sosny i jodły kaukaskiej. Dzieci przeszły po ścieżce sensorycznej, która budziła dużą ciekawość. Stopy dotykały materiału przyrodniczego, który był źródłem zmysłowych doznań i wrażeń. Grupa uczestniczyła też w zabawie ruchowo – naśladowczej, w której każdy maluszek był przez chwilę drzewem. Wspólnymi siłami 3-latki stworzyły obraz drzewa, każdy miał możliwość odciśnięcia tekturowej rolki umoczonej w farbie, dzięki czemu na plakacie powstało sporo kolorowych listków. Podczas pobytu na świeżym powietrzu dzieci miały okazje dotykać i przytulać się do drzew. Z chęcią opisywały, jakie było drzewo, którego dotykały i oglądały. Dzięki rodzicom w sali powstał kącik tematyczny, w którym dzieci do końca tygodnia mają możliwość oglądania, słuchania, dotykania a nawet wąchania zgromadzonych tam rekwizytów.