GRUPA IV

Na straganie w dzień targowy takie toczą się rozmowy…

10 października dzieci z grupy IV miały przyjemność obejrzeć teatrzyk na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Wszystkie dzieci chętnie i z dużym zaciekawieniem obejrzały warzywne przedstawienie. Na końcu same próbowały swoich sił w roli aktorów. Podsumowaniem dzisiejszego zajęcia było wykonanie „zimowych zapasów” metodą stemplowania za pomocą buraka.

 

Jesień

23.09. zawitała do nas jesień! A wraz z nią do naszych ogrodów i lasów zawitały jesienne dary. 4-latki z grupy IV zainspirowane interaktywnymi zabawami wykonały makietę pt. „Jesień.

 

Marcheweczki z grządeczki

Podczas dnia tematycznego dzieci z grupy IV porządkowały marchewki od największej do najmniejszej. Średniaki wiedzą, że też mają różny wzrost, samodzielnie ustawili się od najwyższego do najniższego. Marchewki zostały posegregowane w jednorodne zbiory.  Następnie przyszedł czas na puszczenie wodzy fantazji. Na dywanie pojawiły się pomarańczowe i zielone rolki. Wszyscy wymyślali co można z nich zbudować lub ułożyć. Pomysłów było bez liku… wąż strażacki, długą rurę, pociąg, koronę, lornetkę… marchewkę. Wszystkie te pomysły zostały zrealizowane. W parach przedszkolaki dmuchały do siebie pomponem, tak, aby przeleciał przez tekturową rolkę. Bawiły się w ogrodników, którzy wyciągają marcheweczki z grządeczki – ta zabawa przyniosła dużo radości małym siłaczom. Każdy miał okazję stanąć w marchewkowej fotobudce i pochwalić się swoim pomarańczowym atrybutem związanym z marchewką. Średniaki na koniec pokolorowały farbami przestrzenną marchewkę.

 

Kiszenie kapusty

U średniaków z grupy IV pojawiły się dary z ogrodu między innymi marchew i kapusta.  Dzieci poznały nowe słowo: szatkowanie. Zobaczyły jak Pani kucharka szybko skraja główkę kapusty. Nim się obejrzały miska była wypełniona pysznymi biało zielonymi paseczkami. Dzieci chętnie próbowały poszatkowanego warzywa. Następnie tarli marchew na tarce i wymieszali ją z kapustą. Każdy miał okazje oby posolić zawartość miski. Ciekawscy oblizywali swoje paluszki z soli. Przyszedł czas na ubicie warzyw w słoiku za pomocą tłuczka. Dzieci dostrzegły, że w słoiku warzyw jest o wiele mniej niż było ich w misce. A na dodatek warzywa puściły sok! Do kapusty średniaki będą zaglądać, aby obserwować zmiany zachodzące w słoiku. Później przyjdzie pora na degustację już ukwaszonej kapusty i porównanie smaków.

 

Dzień marzyciela

W drugim tygodniu września dzieci z gr. IV bujały w obłokach i marzyły o niebieskich migdałach. Razem z Dyziem Marzycielem przyglądały się chmurą, odgadywały ich kształty oraz tworzyły swoje obłoczki z pomocą gąbki i farby.  Chętne dzieci dzieliły się swoimi marzeniami ze złotą rybką.  Przedszkolaki łapały na różowe kartki bańki mydlane, które tworzyły ciekawe plamy i wzory, były one powodem do wykazania się interesującymi pomysłami. Magiczny pył posypał się na głowy przedszkolaków – niech fantazjują!                                                                                           

„Warzywno-owocowe zwierzaki-cudaki”
26 marca maluszki z grupy II po raz kolejny miały okazję uczestniczyć w kulinarnych warsztatach. Nasi mali kucharze wyposażeni w fartuszki oraz deseczki ochoczo zabrali się za wykonanie zdrowej przekąski. Zadaniem dzieci było stworzenie owocowo-warzywnych zwierzątek. Wśród zwierzaków-cudaków znalazły się lwy, motyle, żółwie, myszki oraz wiele innych wesołych zwierzątek.
Najbardziej oczekiwanym momentem zajęć była oczywiście degustacja!


Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Maluszki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach integracyjnych z rodzicami. Tym razem spotkanie przeprowadzone zostało Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, której system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi. Metoda wyrasta z tak zwanego baraszkowania, które pojawia się u każdego dziecka we wczesnym dzieciństwie. Spotkanie miało na celu stworzenie dzieciom okazji do usprawniania motoryki, poznawania własnego ciała, bliskiej interakcji z rodzicem. Zaproponowane zabawy ruchowe przez swoją naturalność i prostotę realizowane były w atmosferze zabawy, co pozwoliło rozwinąć w dziecku aktywność, spontaniczność, poczucie bezpieczeństwa, doświadczania poczucia własnej siły. Najmłodsi podczas zajęć tego typu poznają swoje ciało, swe możliwości, zwiększają zaufanie do siebie samego, czuje się bezpieczniej, pewniej, chętniej podejmują inicjatywę, wchodzą w relacje z innymi. Maluszki dzięki wsparciu rodziców miały możliwość przeżycia radosnych chwil, z przyjemnością oddały się pasji baraszkowania, wzajemnej integracji i tworzeniu emocjonalnych więzi. Za współpracę dziękujemy Pani Monice Jasińskiej z pracowni diagnozy i terapii „Krok po kroku”.

Pasje Rodziców – koncertowanie
Rodzice Krzysia przedstawili instrumenty, na których grają. Dzieci zgadywały, co goście ze sobą przynieśli… okazało się, że to gitara i – jak powiedziała Mama Krzysia – jej większa siostra wiolonczela. Jednak gość pokazuje coś więcej… smyczek z końskiej kity, Rysio nazwał go patyczkiem. Przedszkolaki przeliczyły struny w obu instrumentach, choć gitara jest mniejsza ma ich więcej. Dzieci na początek posłuchały jak instrumenty grają w pojedynkę. Wiolonczela wydawała dźwięki niskie, „grube”, Iga i Malika rozpoznały, że grana melodia to „Stary niedźwiedź…” Jednak już po chwili do dzieci dobiegły dźwięki wysokie, szybkie, smyczek i palce poruszały się szybciej. Tata Krzysia na gitarze klasycznej zagrał utwór rodem z Hiszpanii, pokazał małym słuchaczom piękne brzmienia wydawane z pudła rezonansowego. Hania opowiedziała wszystkim, że widziała gitary „takie różowe i brokatowe i fioletowe, takie małe”. Rodzice zaczęli stroić swoje instrumenty, aby zagrać w duecie, widownia została zwerbowana do wydawania dźwięków. Kiedy usłyszeli refren piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” klaskali i tupali, w ten sposób po raz pierwszy zagrali z prawdziwą orkiestrą. Bardzo dziękujemy Rodzicom za wprowadzenie w świat instrumentów.

Dzień Kota
Maluszki rozpoczęły dzień zabawą z kłębkiem włóczki, wymyślały imię dla kota, bawiły się w skojarzenia. Powstała „pajęczyna”, którą dzieci nazywały bardzo różnorodnie, np. Helenka powiedziała, że to trampolina, Rysio, że miseczka, Milan miał skojarzenie z maską ulubionego bohatera – Spider-Mana… Trzylatki nawijały wełnę na kłębek, aby uchronić siwe papierowe myszki przed głodnym kocurem, ćwicząc przy tym sprawność dłoni. Nie mogło zabraknąć ruchu, na dywanie dzieci naśladowały koty poruszając się na czworakach, piły mleczko, chodziły swoimi ścieżkami, maluszki próbowały też robić tzw. „koci grzbiet”. Każdy przedszkolak wybrał sobie sylwetę kota i indywidualnie ułożył obrazek z pionowo pociętych części. Pracę jak zawsze trafiły na wystawę dla rodziców przy szatni grupy II.

Dzień Przyjaźni
Tego dnia w grupie panowała atmosfera życzliwości. Na podstawie przygód Bolka i Lolka niektóre dzieci dostrzegły między sobą podobną relacje. Na początku maluszki przywitały się ze sobą za pomocą przyjacielskich gestów: machali do siebie, przytulali się i podali sobie ręce. Były zabawy w parach przy muzyce, przejście z przyjacielem po wyznaczonej „ścieżce”. Zabawa na gazecie z atrybutem w formie balonika, gdzie dzieci miały ruszać różnymi częściami ciała w taki sposób, aby nie upuścić balonika. Atrakcją dla dzieci okazała się fotobudka, gdzie mogły pozować do zdjęć ze swoimi przyjaciółmi, uśmiechów było, co nie miara. Helena i Hania po zabawie szukały spokoju między książeczkami, pewnie szukały tam zgranych duetów… Przy stolikach dzieci pracowały w parach, nad pracą z plasteliny pt. „Przyjaciele – Bolek i Lolek” Rączki trochę się napracowały, aby uformować całą postać jednego z chłopców, dzieci bardzo się starały, bo wiedziały, że ich pracę trafią na wystawę dla rodziców.

Ogólnopolski Projekt „Tydzień Polskich Bajek”
Grupa II przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Tydzień bajek polskich”. Przedsięwzięcie rozpoczął Tata Frania, który przeczytał maluszkom wybrane wiersze, np. „Lokomotywa” Juliana Tuwima czy „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. „Lokomotywa” zabrała dzieci w podróż „na wprost”. Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie rozmaite ładunki, wśród których znajdują się zwierzęta, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, oraz bagaże. „Stefek Burczymucha” wiersz z morałem, pokazał dzieciom, iż przyznanie się do własnych lęków czy obaw nie jest powodem do wstydu. Szczerość zawsze popłaca, kłamstwo, gdy wyjdzie na jaw, staje się źródłem upokorzenia. Najmłodsi z zaciekawieniem słuchali Pana, który przysiadł się do nich na dywan i z zaangażowaniem oddawał czytaną treść. Dzieci usłyszały również fragmenty z książki „Kraina Lodu”, opowieści o Olafie i jego towarzyszach z mroźnej krainy, którzy podczas różnych perypetii pomagali sobie wzajemnie.
Tacie Frania dziękujemy za odwiedziny!

Zabawy na śniegu.
Maluszki zasoby swojej energii, wykorzystują podczas popytu na świeżym powietrzu. Na przedszkolnym podwórku wciąż utrzymuje się śnieg, który dostarcza wielu wrażeń i daje możliwości do charakterystycznych zabaw. Przedszkolaki tropiły ślady, jeździły na sankach, próbowały lepić kule i zamki śniegowe, co pozwoliło na rozwijanie pomysłowości i własnej inwencji w zabawach na śniegu. Zabawy na świeżym powietrzu sprzyjają zdrowiu pod względem hartowania organizmu.

Święto Babci i Dziadka
Maluszki po raz pierwszy gościły w swojej sali Babcie i Dziadków. Wszystko za sprawą świąt, jakie w tym tygodniu obchodzili. W tym specjalnym dniu śpieszyły wszystkie Bacie i Dziadkowie do swoich wnuków, aby tym razem wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanego występu. Aby utwierdzić przybyłych gości w przekonaniu o ciepłych uczuciach, dzieci zaprezentowały walczyka, wiersze i piosenki oraz krótkie rymowanki, złożyły też życzenia swoim ukochanym bliskim i wręczyły pamiątki z odciskiem swojej dłoni.

Dzień Kubusia Puchatka
Maluszki z grupy II brały udział w zabawach logicznych związanych tematyką z Kubusiem Puchatkiem i Stumilowym Lasem. Dzieci poradziły sobie rewelacyjnie z zagadkami dotyczącymi Kubusia i jego przyjaciół, sprawnie wskazywały opisywane przedmioty. Naklejone na koszulki emblematy przydały się podczas zabawy przy muzyce, kiedy maluszki musiały odnaleźć symbole, które do siebie pasują. Dzieci wybrały swojego ulubionego bohatera i pomalowały jego postać farbami. Kącik z atrybutami z bajki „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, które dzieci przyniosły tego dnia do przedszkola cieszył się dużą popularnością wśród najmłodszych przedszkolaków. Miód to przysmak Kubusia Puchatka, przedszkolaki również lubią ten słodki dodatek, który pojawił się na stołach podczas obiadu.

Dzień ryby
Maluszki brały dziś udział w zabawach, które przybliżyły im tematykę ryb. Widzą, że naturalnym środowiskiem życia ryb jest woda. Milusińscy obejrzeli teatrzyk pt. „O rybaku i złotej rybce”, utrwaliły podstawową wartość, jaką jest dobro. Dzieci brały udział w grach zręcznościowych takich jak: łowienie rybek oraz przejście po wąskim strumyku. Obejrzały wizualizacje życia pod wodą, połączoną z szumem morza, co pozwoliło na chwilę wyciszenia po ekscytującym połowie ryb. Dzieci rozwijały też małą motorykę, tzn. podnosiły sprawność dłoni, palców przez ugniatanie plasteliny i precyzyjne jej przyklejanie w odpowiednie miejsca na karcie pracy. Te zajęcia pozwoliły na poszerzenie znajomości bajek, rozwijanie myślenia, wyobraźni oraz sprawności manualnych a także pobudziły ciekawość dotyczącą środowiska.

Świąteczne spotkanie
W grupie drugiej dzieci wraz z rodzicami przygotowały kolorowe ozdoby świąteczne i przystroiły zielone drzewko. Pierwsze na choince pojawiły się światełka. Z materiałów papierniczych powstały kolorowe, długie, finezyjne łańcuchy. Na gałązkach obok różnobarwnych sznurów zawisły dedykowane, indywidualne bombki z wizerunkiem każdego maluszka. Dzieci w występie dla rodziców, wcieliły się w rolę bałwanków – zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki o tematyce zimowej. Podczas występu zostały wykorzystane foliowe woreczki, którymi dzieci szeleściły imitując spadający śnieg. Nie zabrakło też świątecznych życzeń, do których dzieci dołączyły zapakowane słodkie upominki.

„Pierniczki”- zajęcie cukiernicze
Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie i ozdabianie świątecznych pierników! Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity w grupie II bowiem tego dnia dzieci ozdabiały pierniczki, które upiekły dzień wcześniej. Z pomocą zawitał Tata Maliki, który z wielkim zaangażowaniem pokazał dzieciom sztukę dekoracji cukierniczej. Ozdabianie pierników okazało się fantastyczną zabawą. To były bardzo smaczne i pachnące warsztaty!
Dziękujemy!

Pasje rodziców – kucharz
Drugie zajęcia kulinarne w grupie maluszków. Kucharz pokazywał jak od podstaw robi się ciasto piernikowe, dzieci zobaczyły, z jakich produktów będzie przygotowywane. Iga i Malika pomagały w dodawaniu składników, wszyscy wąchali przyjemny zapach przyprawy korzennej, która nadaje specyficzny zapach i kolor piernikom. Chętne dzieci mogły podchodzić do stołu, gdzie było wyrabiane ciasto, maluszki obserwowały jak łączą się wszystkie składniki i powstaje gładka masa. Wszyscy za pomocą foremek wycinali różne kształty na swoich kolorowych podkładach. Paluszki mogły pougniatać pachnące piernikowe ciasto, uformować z nich to, co podpowie im bogata wyobraźnia. Zachęcamy rodziców do przekazywania maluszkom swoich pasji, które pozwolą rozbudzić w nich wszechstronne zainteresowania. Za przedstawienie pierwszej pasji serdecznie dziękujemy Tacie Maliki.


Wycieczka do sali zabaw
Maluszki pojechały na swoją pierwszą wycieczkę przedszkolną do sali zabaw. Dzieci miały możliwość korzystania z licznych atrakcji m. in. z basenu z kulkami, z różnego typu zjeżdżalni, trampoliny, labiryntu dwupoziomowego z przeszkodami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też domki i kąciki zainteresowań, ścianki dźwiękowe oraz jeździki. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja grupy rówieśniczej, kształtowanie ogólnej zwinności i orientacji w przestrzeni. Dwie godziny zabawy z krótką przerwą na posiłek szybko minęły, przyszedł czas powrotu. Dzieci były zachwycone miejscem, zadowolone z pobytu, nieco zmęczone. Najważniejsze, że szczęśliwe i pełne nowych wrażeń wracały do przedszkola.

Dzień Pluszowego Misia
Dzieci wchodząc z rana do sali zobaczyły coś, co je zdziwiło – tajemnicze ślady na podłodze, wszyscy zastanawiali się, do kogo należą, kto był w sali pod ich nieobecność. Maluszki podążając nieznanym im tropem odnalazły koperty, w których były zagadki, ich odpowiedzi naprowadziły dzieci na temat pluszowych misi. Inną atrakcją, która czekała tego dnia na dzieci był teatr cieni pt. „Złotowłosa i trzy misie”, dzieci z zaciekawieniem śledziły losy niesfornej dziewczynki i misiowej rodziny. Potem z zaangażowaniem opowiadały, co wydarzyło się w przedstawionych scenach. Dzieci odróżniały złe zachowania i podawały przykłady dobrych. Grupa tego dnia brała udział w zabawach tematycznych związanych z misiami, dzieci nauczyły się krótkiej rymowanki z pokazywaniem, rozwijały orientację w przestrzeni, układały misiowy przysmak z klocków – plastry miodu. Miś zostawił dla dzieci swój przysmak, słodki upominek w postaci małego słoiczka miodu, który dzieci zabrały do domu.

Dzień kredki
Maluszki uczestniczyły w zabawach tematycznych z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki segregowały kredki pod względem koloru, w czym pomagała im chusta animacyjna, dobierały je też w pary, co pozwoliło utrwalić przeliczanie do dwóch. Poznały różne rodzaje kredek: ołówkowe, woskowe, pastelowe, te ostatnie zaciekawiły je najbardziej, ponieważ można je rozcierać paluszkami. Dzieci w grupach brały udział w kreatywnym układaniu kredek, gdzie musiały wykazać się pomysłowością. Maluszki musiały nauczyć się współdziałać w małej grupie, aby stworzyć własny prosty obrazek z kredek. Przedszkolaki przy piosence pt. „Kolorowe kredki”, ćwiczyły swoją spostrzegawczość i szybką reakcje na umówiony sygnał a najważniejsze, że wesoło się bawiły.

Pasowanie na przedszkolaka
20 listopada odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, ponieważ pierwszy raz wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością. Maluszki zostały przywitane przez brata Igi -starszaka z grupy IV. Podczas uroczystości, odświętnie ubrane dzieci, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, które zdobyły podczas jeszcze krótkiego pobytu w przedszkolu. Recytowały rymowanki, muzykowały, oraz pokazały najbliższym krótki pokaz taneczny. Po występie, pani Dyrektor zaczarowaną kredką pasowała dzieci na „przedszkolaka”. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało pluszowego misia.


Urządzenia elektryczne
Dzieci poznawały urządzenia elektryczne. Odgadywały, co przedstawiają ilustracje, które ukazywały sprzęty z ich najbliższego otoczenia. Maluszki miały możliwość obejrzenia sprzętów, które znajdują się w przedszkolu, zobaczyły wyposażenie kuchni – lodówkę, różnego rodzaju kuchenki, czajnik elektryczny oraz pralni – pralkę, żelazko. Najmłodsi próbowali swoich sił podczas odkurzania, włączały odkurzacz za pomocą przycisku, chętni mogli odkurzyć z dywanu paproszki. Przedszkolaki zrobiły też pranie, które potem suszyło się na podwórku. Dziewczynki jak i chłopcy chętnie uczestniczyli w przypinaniu prania spinaczami oraz w prasowaniu żelazkiem na desce ubranek dla lalek. Dzieci rozwijały nie tylko sprawność manualną, ale też wzbogacały słownik czynny przez nazywanie czynności, jakie wykonują podczas zabawy z danym urządzeniem elektrycznym. Podczas zabaw swobodnych wszyscy chętnie bawili się żelazkiem, pralką, czajnikiem oraz kuchenką.

Spotkanie integracyjne
Maluszki miały przyjemność gościć w swojej sali rodziców i wraz z nimi wykonać pracę plastyczną większego formatu. Miały też inne zadanie do wykonania: powiedzieć rodzicom „Katechizm małego polaka” oraz przedstawić krótką rymowankę o ojczyźnie. Wizyta rodziców toczyła się w trudnej dla 3-latka tematyce, jaką jest patriotyzm. Należy pamiętać, iż najbliższe otoczenie, czyli rodzina a potem społeczność przedszkolna oddziałują na młodego polaka kształtując w nim przynależność do kraju.

„Dzień Jeża” w grupie II
We wtorek 13 listopada maluszki z grupy II wzięły udział w „Międzynarodowym Dniu Jeża”. Wszystkie dzieci założyły fartuszki, dokładnie umyły rączki i ochoczo przystąpiły do wykonania owocowych pyszności. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem! Starannie nadziewały owoce na wykałaczki i z dumą prezentowały pyszne, pełne witamin „Jeżyki”. Dzisiejsze zajęcie miało na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowania zdrowych smakołyków oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to co jest zdrowe może ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować!

Dzień z dynią
Dzieci z grupy II uczestniczyły w zabawach z dynią w roli głównej. Maluszki określały, jaka jest dynia, sprawdzały, co jest w jej środku. Niektórzy odkryli smakowite pestki, które później próbował każdy przedszkolak. Pachnący miąższ, który dzieci zjadają w przedszkolu w postaci zupy-kremu. Różnorodne zabawy z dynią przyczyniły się do rozwijania koordynacji wzrokowo – ruchowej. Maluszki celowały dynią w kręgle, toczyły ją po określonym torze, układały jej wysuszone pestki na konturze. Każdy miał okazje do zrobienia własnego pomarańczowego okazu. Najpierw 3-latki formowały gazetowe kule, które później zawijały w bibułę. Maluszki wybierały liście i pędy, które z pomocą pań zostały przyczepione do papierowej dyni. Piękne, unikatowe okazy cieszą oczy naszych milusińskich na wystawie przy sali.


Tor przeszkód
Zestaw zabaw ruchowych w przedszkolu zaspokaja duże potrzeby ruchowe najmłodszych przedszkolaków, rozwija ich sprawność pod każdym względem. Poprzez rozwój sprawności ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, harmonijne i zwinniejsze. Maluszki podczas kolejnych zabaw ruchowych pokonywały tor przeszkód. Akcja zabawy rozgrywała się w tematyce skradania, obserwowania i koncentracji. 3-latki pilnowały się, aby nie strącić ruchomych elementów oraz nie dotknąć laserowych nitek, którymi były gumy do grania nałożone na krzesła. Dzieciom wiele radości sprawiło pokonywanie przeszkód w pozycjach niskich. W grupie pojawiło się dopingowanie osób ćwiczących przez te, które czekają na swoją kolej, jest to dobrą oznaką integrowania się dzieci w grupie rówieśniczej.

Zabawy na świeżym powietrzu
Maluszki korzystają z ładnej pogody i uczestniczą w zabawach ruchowych na terenie przedszkolnym. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej oraz podnoszenie odporności organizmu, to był cel, który 3 – latki osiągnęły tego dnia. Zdobyły umiejętność poruszania się po wyznaczonym terenie, reagowanie na sygnały słuchowe, współdziałania z rówieśnikami podczas realizacji zadania. Dzieci po raz pierwszy brały udział z zabawach sportowych, które odbywały się na zasadzie toru przeszkód czy slalomu z wykorzystaniem przyrządów sportowych (hula – hop, plastikowe piłki, pachołki).

Dzień Drzewa
Dzieci z grupy drugiej brały udział w zabawach rozwijających zmysły. Dowiedziały się jak pachnie kora, igły sosny i jodły kaukaskiej. Dzieci przeszły po ścieżce sensorycznej, która budziła dużą ciekawość. Stopy dotykały materiału przyrodniczego, który był źródłem zmysłowych doznań i wrażeń. Grupa uczestniczyła też w zabawie ruchowo – naśladowczej, w której każdy maluszek był przez chwilę drzewem. Wspólnymi siłami 3-latki stworzyły obraz drzewa, każdy miał możliwość odciśnięcia tekturowej rolki umoczonej w farbie, dzięki czemu na plakacie powstało sporo kolorowych listków. Podczas pobytu na świeżym powietrzu dzieci miały okazje dotykać i przytulać się do drzew. Z chęcią opisywały, jakie było drzewo, którego dotykały i oglądały. Dzięki rodzicom w sali powstał kącik tematyczny, w którym dzieci do końca tygodnia mają możliwość oglądania, słuchania, dotykania a nawet wąchania zgromadzonych tam rekwizytów.