grupa II

Piknik pożegnalny w grupie II
27 czerwca czterolatki wraz z rodzicami oraz paniami bawili się na pikniku pożegnalnym zorganizowanym z inicjatywy trójki grupowej. Słoneczna pogoda, wspaniałe miejsce na placu zabaw i miejscu do piknikowania przy ul. Lubiatowskiej w Koszalinie zagwarantowały wszystkim miło spędzony czas. Wszyscy rodzice zadbali o prowiant, napoje oraz dobry humor. Nie zabrakło ogniska z kiełbaskami. Najmłodsi mieli okazję do wspólnej zabawy na placu zabaw i gier na boiskach sportowych. Nawet pojawił się autobus z lodami. To było miłe pożegnanie przed wakacjami.

Wycieczka do Apteki
26 czerwca dzieci z grupy II udały się na wycieczkę do Apteki przy ulicy Piłsudskiego. Celem wycieczki było bliższe poznanie wyglądu i wyposażenia apteki oraz poznanie pracy aptekarza.
Na wycieczkę wyruszyli z nami rodzice Tosi, którzy byli pomysłodawcami tego przedsięwzięcia. Po dotarciu na miejsce przywitały nas panie farmaceutki, które zaprosiły dzieci na zaplecze i opowiedziały o swojej pracy, pokazały jak dużo leków znajduje się w aptece. Pani farmaceutka wytłumaczyła, co to jest recepta, jak ją można realizować i kto może kupować leki. Przedszkolaki dowiedziały się również, że zostanie farmaceutą to długa i ciężka droga, a praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna. Odwiedziliśmy też pomieszczenie, w którym przygotowuje się leki i maści.
Dzieci z uwagą słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne do osiągnięcia zdrowia, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców. Ponadto poinformowane zostały o tym, że nie wolno leków wyrzucać do kosza tylko przynieść do apteki, gdzie następnie zostaną zutylizowane. Na koniec 4-latki wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę.
Serdeczne dziękujemy rodzicom Tosi ,dzięki którym udało się zorganizować tą pouczającą wycieczkę.

Kitesurfing
23 czerwca czterolatki uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego poznały hobby taty Kubusia R. Dzieci wysłuchały objaśnienia na czym polega to hobby oraz obejrzały sprzęt potrzebny do uprawiania kitesurfingu: deskę, bar, latawiec oraz strój. Próbowały swoich sił pompując latawiec i podnosząc go do góry. Na zakończenie obejrzały film o kitesurferach na laptopie. Wszystkie czterolatki były bardzo zainteresowane spotkaniem i obiecały, że też będą uprawiać kitesurfing.
Serdecznie dziękujemy Panu Rachwalskiemu za zaprezentowanie swojego hobby.

Światowy Dzień Oceanów
Co roku 8 czerwca w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, żeby przypomnieć, że oceany – które wraz z atmosferą regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, stanowią źródło żywności i wielu surowców – są skomplikowanym i kruchym organizmem, wciąż pełnym tajemnic. W związku z tym 9 czerwca zaprosiłam dzieci z grupy II do zabawy. Czterolatki wybrały się w podróż, aby poszukać skarbów: muszelek i kamieni, w poszukiwaniach towarzyszył nam szum oceanu. Kolorowe i różnorodne muszelki zostały posegregowane i przeliczone. Na dużej mapie dzieci szukały mieszkańców podwodnego świata, a jest on wyjątkowo bogaty i różnorodny. Do zabawy wykorzystaliśmy kolorową chustę animacyjną, która zamieniła się w ocean, a papierowe statki pływały po wzburzonej wodzie. Na koniec czterolatki pokolorowały obrazki z przedstawicielami morskich głębin.

Dzień z samochodem
Samochody rozpoznają wszystkie dzieci: nazywają marki, określają kolory i wygląd. Ale co mieści się pod maską, o tym mogły się przekonać podczas zajęcia. Naszym ekspertem był pan Andrzej, który wytłumaczył czterolatkom: do czego służą kable i przewody, jak wygląda silnik, kiedy należy skontrolować zawartość oleju, gdzie wlewa się płyn do spryskiwania szyb. A najważniejsze, jak dzieci powinny zachować się w czasie jazdy, aby bezpiecznie dojechać do celu. Podczas wcześniejszych zajęć przedszkolaki zrobiły z kartonu samochód, który ozdobiły rysunkami warzyw i owoców.

Konkurs plastyczny
Już po raz drugi Przedszkole nr 14 w Koszalinie było organizatorem międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Podwodny świat widziany oczami dziecka”. Miło nam poinformować, że I miejsce zajęła Lena z grupy II, która otrzymała dyplom i prezenty w postaci książki, malowanki i kolorowych kredek.
Gratulujemy!


Dzień Mamy i Taty
23 maja dzieci z grupy II zaprosiły do przedszkola swoich rodziców na przygotowany przez siebie występ. 4-latki zaprezentowały się w krótkich teatrzykach doskonale wcielając się w swoje role. Była też mała orkiestra do muzyki A.Dworzaka, taniec z chustkami do utworu J.Straussa, piosenki okolicznościowe i tańce ze wstążeczkami. Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty kule do kąpieli, wykonane podczas warsztatów mydełkowych w przedszkolu oraz wazoniki.
Wspaniałe zabawy integracyjne przygotowała pani Kasia, gdzie rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w zumbie, konkurencjach sportowych, aby wygrać słodkie cukierki w „Bitwie o cukierka”.
To była wspaniała zabawa i wesoło spędzony wspólnie czas.
Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

Inspiracje muzyczne
W tym tygodniu w grupie II realizowany jest temat „W krainie muzyki”. Przedszkolaki poznawały nazwy różnych instrumentów muzycznych oraz słownictwo związane z orkiestrą( scena, dyrygent, filharmonia).
Dzieci poznały pięciolinie i wesołe nutki. 4-latki układały nakrętki- nuty na pięciolinii pod dyktando nauczyciela.
Ponadto śpiewały gamę oraz ruchem interpretowały treść utworu. Nie zabrakło również ćwiczeń grafomotorycznych oraz tańców, improwizacji ruchowych do muzyki poważnej oraz gry na instrumentach. Dzięki tym zajęciom i zabawom rozwijamy wyobraźnię i kreatywność u naszych 4-latków.

Czerwony Kapturek – teatrzyk nauczycielek
19 maja dzieci obejrzały kolejny już teatrzyk z cyklu „Panie dzieciom”, który przygotowały panie: Mariola i Kasia. Czterolatki z obu grup miały okazję udać się do krainy Czerwonego Kapturka, gdzie spotkały się ze swoimi ulubionymi bohaterami. Dzięki przedstawieniu przedszkolaki przypomniały sobie jak ważna jest prawdomówność oraz bezpieczeństwo, a przy okazji doskonale się bawiły.

„Liczydło” – zajęcie techniczne
17 maja odbyło się kolejne zajęcie z cyklu „Mały majsterkowicz”. Przy pomocy urządzeń oraz materiałów technicznych, takich jak: wiertarko-wkrętarka, papier ścierny, nożyce, kleje, itd., czterolatki wykonały ogromne liczydło. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły, a następnie dekorowały stelaż liczydła. Ogromny trud włożyły także w przeliczanie oraz nawlekanie na satynowe wstążeczki „kinder-jajek”, które posłużyły nam jako koraliki. Należy podkreślić, iż najwięcej satysfakcji sprawiło dzieciom rozwiązywanie na liczydle pierwszych zadań matematycznych. Z ust przedszkolaków padło stwierdzenie: „nasze liczydło to taki całkiem fajny kalkulator”.

Pachnące kule
12 maja dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, podczas których wykonywały pachnące kule kąpielowe. Czterolatki mieszały w małej miseczce składniki: kwasek cytrynowy, sodę, odrobinę mleka w proszku oraz kilka kropel olejku, potem mogły wybrać i dodać barwnik spożywczy i zapach. Podczas pracy dowiedziały się, że kwasek i soda mają za zadanie musować, mleko w proszku odżywiać, a olejek – nawilżać skórę. Z wilgotnej masy dzieci formowały kule ręcznie bez formy. Pachnące kule zapakowane w folię i przewiązane kolorową wstążeczką będą doskonałym prezentem dla rodziców.

Drzewko za makulaturę
Grupa II 4-latków przystąpiła w kwietniu do akcji zorganizowanej przez Głos Koszaliński pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku „Drzewko za makulaturę”.
Dzieci przynosiły do przedszkola makulaturę, którą następnie dzięki pomocy pana Krzysztofa- tatę Tosi -można było wymienić na drzewka. 2 kilogramy makulatury to jedno drzewko.
Nam udało się zdobyć sześć sadzonek brzozy. 11 maja cała grupa zaopatrzona w narzędzia ogrodnicze poszła sądzić drzewka w naszym ogrodzie przedszkolnym. Pan Andrzej oczywiście przygotował dołki, do których 4-latki sadziły drzewa. Przedszkolaki zasypywał łopatkami i szpadelkami ziemię, następnie grabiły, a na koniec mocno ugniatały ziemię, żeby brzózki przetrwały jak najdłużej.
Teraz tylko będziemy je pielęgnować i obserwować ich wzrost.
Serdeczne podziękowania dla rodziców Tosi za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Pierwsza pomoc” – zajęcia edukacyjne w przedszkolu
09.05. we wtorek w Przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je pracownicy Grupy Ratownictwa PCK., Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze . Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych .

Konkurs recytatorski „Emilki”
Powiatowy przegląd recytatorski dla przedszkolaków jest cykliczną imprezą organizowaną w Tygodniu Bibliotek. W tym roku finał konkursu odbył się się 10 maja o godz. 10.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii. Przegląd cieszy się dużą popularnością wśród przedszkolaków z Koszalina i powiatu koszalińskiego. W tym roku udział w nim wzięło 30 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Konkurs organizowany jest od 2006 r. i każdego roku nosi inny tytuł związany z nazwiskiem lub imieniem autora recytowanych wierszy. W tym roku uczestnicy recytowali utwory Emilii Waśniowskiej. Nasze przedszkole reprezentowała Emilka z grupy II, która prezentowała wiersz „Dla Taty i Mamy”. Emilka za swój występ otrzymała książkę E.Waśniowskiej pt.”Dwa wielbłądy” oraz dyplom. Ponadto wszyscy uczestnicy uczestniczyli w słodkim poczęstunku, a także obejrzeli teatrzyk kukiełkowy „Calineczka” w wykonaniu teatru „Frajda”.
Gratulujemy Emilce udanego występu.

Mali muzykanci
21 kwietnia w naszym przedszkolu odbyła się III edycja turnieju powiatowego „Mali Muzykanci”. W zabawie wzięło udział pięć drużyn 4-latków.Naszą placówkę reprezentowali: Oliwia, Antoś, Franek, Julcia i Ula, którzy rozwiązywali różne zadania i zagadki związane z muzyką oraz zaprezentowały instrumentację utworu A.Dworzaka ‚Humoreska”.
Serdecznie gratulujemy „Małym muzykantom”.

Konkurs recytatorski
19 kwietnia odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „Dziecięca poezja”, którego organizatorem było przedszkole nr 8 w Koszalinie oraz Biblioteka Publiczna Filia nr 11.
Udział w nim wzięło aż 18 wykonawców z koszalińskich przedszkoli. Cele konkursu było kształtowanie kompetencji czytelniczych, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie dzieci poezją.
Nasze przedszkole reprezentowała Maja z grupy II, która przygotowała wiersz D.Gellner „Bosa osa” oraz stosowny strój do prezentowanego utworu.
Maja wypadła doskonale, pokonała chwilową tremę i wyrecytowała swój wiersz. Za swój występ otrzymała zasłużone brawa. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz uczestniczyli w słodkim poczęstunku. Ponadto dzieci miały okazję posłuchać krótkiego koncertu muzycznego na skrzypce w wykonaniu uczennic ze Szkoły Muzycznej oraz piosenki „Być motylem” wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 8.

Konkurs plastyczny
„W zdrowym ciele -zdrowy duch” to tytuł Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Niepubliczne Przedszkole „Kamyczek” w Koszalinie. III miejsce zajął Filip z grupy II, który 6 kwietnia wspólnie z babcią odebrał dyplom i nagrodę z rąk pani Joanny Dworaczyk- piłkarki ręcznej zawodniczki klubu „Gwardia Koszalin”. Gratulujemy!

Kolorowe latawce – zajęcie techniczne
5 kwietnia czterolatki ponownie wcieliły się w rolę małych majsterkowiczów. Tym razem wykonały piękne, kolorowe latawce. Swoją przygodę zaczęły od obejrzenia prezentacji multimedialnej „Latawce naszych marzeń”. Kiedy w głowach przedszkolaków powstały już projekty – dzieci przystąpiły do pracy. Niezbędne okazały się być: młotki, gwoździe, wkręty, papier ścierny, kombinerki, sznurek, listewki oraz wkrętarka. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem. Dziękuję rodzicom Franka za pomoc w organizacji materiałów.

Wesoły świat Jana Brzechwy – teatrzyk nauczycielek

31 marca dzieci z grup I oraz II mogły obejrzeć kolejny już teatrzyk przygotowany przez nauczycielki. Tym razem przedszkolaki odkrywały wiersze Jana Brzechwy, takie jak: „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Leń”, czy też „Kaczka Dziwaczka”. Dzieci z ogromnym skupieniem śledziły przygody swoich ulubionych bohaterów. Ponadto  uczestniczyły we wspólnym muzykowaniu. Należy podkreślić, iż nasze czterolatki uwielbiają niespodzianki tego rodzaju – były zachwycone.

 

Wiosenne zabawy z rodzicami

28 marca odbyły się w II grupie Wiosenne zabawy, które poprowadziła pani Mariola. Dzieci zaśpiewały piosenkę o „Wiośnie” i ‚Wielkanocy” a następnie wspólnie z rodzicami improwizowały  do muzyki J.Straussa używając szyfonowych chustek.

Dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki oraz wspólnie opisywali z czym kojarzy im się wiosna.

Następnie wszyscy wspólnie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstały przepiękne Wielkanocne kartki. Karki zostaną przekazane na kiermasz Wielkanocny, który odbędzie sie w naszym przedszkolu już 6 kwietnia.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.

Zabawy w teatr

W grupie II z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w sali  powstał kącik teatralny, który będzie miejscem do spontanicznych zabaw teatralnych. Dzieci już dziś bawiły się w teatr tworząc krótkie scenki za pomocą kukiełek, strojów, masek. Poznały też słownictwo charakterystyczne dla „teatru” dzięki metodzie „burzy mózgów”.

Wycieczka do piekarni
W tym tygodniu 4-latki realizują temat „Skąd się bierze chleb?”, aby dobrze zapoznać się z tematyką 14 marca udaliśmy się na wycieczkę do Piekarni „Drzewiańskiej” przy ulicy Zwycięstwa. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały różne rodzaje pieczywa, bułki, rogale, bagietki witryny z ciastami, a także obserwowały w jaki sposób kroi się chleb. Dowiedziały się także, w jaki sposób należy sprzedawać chleb i jaki strój powinni mieć sprzedawcy. Na zakończenie wszystkie dzieci spróbowały pyszny razowy chleb.

XI Przegląd Twórczości Koszalińskich Poetów
9 marca w Przedszkolu nr 11 odbył się „XI Przegląd Twórczości Koszalińskich Poetów”. Naszą placówkę reprezentował Franuś, który wyrecytował wiersz Reginy Adamowicz pt. „Brzydki żuczek”. Podczas przeglądu nie zabrakło występów małych gospodarzy. Ponadto koszalińskie poetki, które gościły na przeglądzie, odczytały swoje utwory. Dzieci były zachwycone. Po wysłuchaniu utworów wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy Franusiowi.

Tęczowe zabawy
Warto wiedzieć, iż czterolatki potrafią zagrać na wybranych instrumentach perkusyjnych według podanego wzoru – kolorowe paski papieru jako zapis fragmentu danej melodii, ułożone według kolejności uderzanych płytek. Dzieci świetnie potrafią zagrać m.in. na dzwonkach, bum-bum rurkach. Zabawy tego rodzaju nazywamy „tęczową muzyką”. W związku z tym 08.03 przedszkolaki bawiły się kolorami tęczy – barwiły sól kuchenną, obserwowały wędrującą wodę, stworzyły słodką tęczę z cukierków. Wrażenia były niesamowite.

Hobby moich rodziców
To cykl zajęć, które od marca w grupie II prowadzą chętni rodzice.7 marca w grupie II gościła mama Kai, która jest trenerem w Szkole Pamięci IQ. Dzisiaj 4-latki miały okazję wziąć udział w krótkich zajęciach , zabawach i grach przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej. Przedszkolaki rozwijały koncentrację, zapamiętywały serię obrazków , słuchały bajeczki, w której musiały zapamiętać szczegóły , a także ćwiczyły refleks i wyobraźnię.
Dzięki pani Monice 4-latki dowiedziały się, jak utrwalać prawidłowe, pamięciowe nawyki, a przy tym jeszcze świetnie bawiły się. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu zajęć.

Zabawy z wodą
W tym tygodniu w grupie II realizowana jest tematyka „Woda -poznajemy jeden z żywiołów”. Już od rana dzieci wzięły udział w zajęciu z tablicą interaktywną, gdzie za pomocą programu edukacyjnego TABLIT poznały zastosowanie wody w życiu codziennym oraz dowiedziały się jak powstaje deszcz. Następnie utrwalały zdobyte wiadomości grając w memo obrazkowe oraz zagadki obrazkowe.
W sali na dzieci czekały niespodzianki. 4-latki eksperymentowały z wodą określając jej cechy, właściwości, stany skupienia. Dzieci badały rozpuszczalności cukru, soli, maki w wodzie. Badały co tonie w wodzie, a na koniec samodzielnie eksperymentowały z wodą przelewając ją do naczyń o różnej pojemności łyżką, butelką, a także różnymi naczyniami. Mali badacze sprawdzali także, w którym naczyniu jest najwięcej wody, a w którym najmniej. Podczas różnych zabaw i zajęć przedszkolacy dowiedzieli się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie oraz w naszym codziennym życiu.
Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom.

Mały majsterkowicz – zajęcie techniczne
Edukacja techniczna odgrywa istotną rolę we wspomaganiu osobowości dziecka. Rozwija między innymi sprawności manualne, myślenie techniczne, jak również umiejętność rozwiązywania problemów konstrukcyjnych. W związku z tym 01.03.2017r. czterolatki wcieliły się w rolę małych majsterkowiczów. Dzieci wykonały piękne ramki do własnoręcznie narysowanych ilustracji. Przy okazji przedszkolaki poznały nowe urządzenie – wkrętarkę. Czterolatki dowiedziały się także, jaka jest różnica między wkrętami a gwoździami. Dzieci bawiły się rewelacyjnie, z kolei dekorowanie ramek dało im powód do dumy oraz ogromnej satysfakcji.

Warsztaty plastyczne inicjatywa rodzica.
02.03 .2017 r. w grupie II odbyły się warsztaty plastyczne. Dzięki uprzejmości mamy Hani zawitała do naszej grupy ciocia Hani pani Natalia, która jest instruktorką, pedagogiem i właścicielką Akademii Smaku i Rękodzieła Pasyonatca w Ustroniu Morskim.
Dzieci miały okazję poznawać plastykę za pomocą twórczych zabaw kreatywnych m.in. zabawy z drucikami.
Wielką radość sprawiło dzieciom wykonanie własnoręcznie Wielkanocnych pisanek pod okiem i instrukcjami pani Natalii. Przedszkolaki oklejały styropianowe jajeczka plasteliną, a następnie ozdabiały cekinowymi kwiatkami i brokatem .Na zakończenie nabiły pisanki na patyczki i przy pomocy pań udekorowały wstążkami. Prace prezentowały się wspaniale. Kolorowe pisanki zostaną przekazane na Wielkanocny Kiermasz Charytatywny, który odbędzie się już niedługo w naszym przedszkolu.
Jeszce raz serdeczne podziękowania dla pani Igi i pani Natalii za pomoc w zorganizowaniu warsztatów.

Spacerkiem po Koszalinie
21 lutego czterolatki z grupy I i II wybrały się na spacer, aby obejrzeć znane i charakterystyczne obiekty w Koszalinie. Celem był Park Wodny, ale niestety wietrzna pogoda nie pozwoliła nam dotrzeć na miejsce.
Po drodze dzieci zobaczyły Szpital, budynki Straży Granicznej, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz Park Linowy.Zatrzymaliśmy się też ,aby obejrzeć mapę ze ścieżkami rowerowymi w Koszalinie. Po powrocie do przedszkola dzieci zbudowały w sali z klocków nasze miasto.

Kolorowe kanapki
To kolejny dzień dobrych manier. Tym razem dzieci uczyły się właściwych zachowań przy stole. Przed śniadaniem czterolatki wysłuchały opowiadania „Przy stole” z książki „Dobre maniery”. Dowiedziały się, że nie należy rozmawiać z pełną buzią, należy spokojnie spożywać posiłek, gryźć z zamkniętymi ustami oraz jak poprawnie posługiwać się sztućcami. A potem zasiadły przy wspólnym stole i spożywały kanapki, które samodzielnie zrobiły. Kolorowe i pachnące znikały bardzo szybko, nawet niejadki zjadły ich kilka.

Wesoły teatrzyk o dobrych manierach
Dobre maniery to życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji. 15 lutego dzieci z grupy I i II wzięły udział w kolejnym dniu z cyklu „Dobre maniery przedszkolaka”. Tym razem w formie wesołego teatrzyku przedszkolaki uczyły się o dobrym wychowaniu. 4-latki wysłuchały wiersza J.Brzechwy „Kwoka” oraz „Misie zuchy”. Następnie same wcieliły sie w rolę aktorów i przedstawiły inscenizację. Dzięki wesołej zabawie na pewno wszystkie przedszkolaki zapamiętają o kulturalnym zachowaniu się .

Dzień Przyjaźni
14 lutego dzieci z grupy I i z grupy II postanowiły uczcić walentynkowy dzień i zorganizowały wspólne spotkanie integracyjne pod hasłem „Dzień Przyjaźni”.
Były konkursy, zagadki, pląsy i śpiewy a także rozmowy o tym jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Dzieci rozpoznawały kolegów po dotyku, układały dekalog przyjaźni, mówiły o swoich przyjaciołach. Nie zabrakło wspólnych tańców z balonikiem, odbijania rąk na sercu przyjaźni czy też wspaniałych zdjęć w Foto Budce. Tak jak przystało na dzień przyjaźni atmosfera była miła i serdeczna. Mamy nadzieję, ze przyjaźnie zawarte w przedszkolu będą trwały latami…
Przyjaciel wie, ile wart jest sam,
Przyjaciel wie, kiedy odejść ma.
A gdy już jest, wszystko wie bez słów,
Przyjaciel mój umie żyć za dwóch.
Serdecznie dziękujemy Kai i jej rodzicom za przepiękne Walentynkowe serce dla wszystkich pań. To była piękna niespodzianka.

Zakładamy zielony ogródek
10 lutego czterolatki wzięły udział w zajęciu związanym z realizacją programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Tym razem zakładaliśmy zielony ogródek. Na początku dzieci poznały cykl rozwojowy roślin z cebulek i z nasion, obejrzały cebulki tulipanów i hiacynta oraz nasiona rzeżuchy, aksamitek i złocienia. Potrafiły ocenić ich wygląd, a nawet zapach. Do prac związanych z sianiem i sadzeniem zaangażowały się wszystkie dzieci. Przedszkolaki samodzielnie wrzucały ziemię do skrzynki i doniczek, a potem sadziły i siały kwiaty oraz warzywa (cebulę, ziemniaki, buraki, pietruszkę). Oczywiście, nie zabrakło rozmowy o konieczności podlewania roślin i obserwacji ich wzrostu. Na koniec dzieci przygotowały metryczki naszych upraw i włożyły do pojemników, a skrzynkę i doniczki postawiły na parapecie.

Koncert muzyczny
31 stycznia czterolatki po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć w koncercie umuzykalniającym pt.”Zdrowe piosenki” w wykonaniu Agencji Kulturalno-Usługowej ARTOS pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej. Piosenkami i pięknymi melodiami artyści opowiadali o szczotce, paście, kubku, mydle, ciepłej wodzie i zdrowych smakach. Dzieci miały okazję posłuchać keybordu oraz bawić się do piosenek. Dzieci nagrodziły artystów gromkimi brawami.

Spotkanie tematyczne -z panią fryzjerką
31 stycznia czterolatki odwiedziła mama Oliwiera, która pracuje jako fryzjerka. Dzieci poznały akcesoria, przyrządy i narzędzie, których używa podczas swojej pracy, a także przełamywały strach przed peleryną fryzjerską i nożyczkami do strzyżenia .Ponadto dowiedziały się ,na czym polega praca pani fryzjerki, a także poddały się niektórym zabiegom-dopinanie włosów, wykonanie loków, poznały fryzury na bale, wesela i komunię. Niespodzianką było fantazyjne uczesania warkocza oraz przeróżne ozdoby do włosów. Podczas wizyty gościa wszyscy doskonale się bawili. Serdecznie dziękujemy pani Wiolecie.

Kuchenne urządzenia elektryczne
27 stycznia w grupie II odbyło się niecodzienne zajęcie. Tematem były urządzenia elektryczne, które znajdują się w każdej domowej kuchni. Dzieci wiedziały, że lodówka, mikrofala, piekarnik, radio to sprzęty, które należy podłączyć do prądu. Oczywiście, omówiliśmy zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu elektrycznego, a zwłaszcza z jakiego sprzętu dzieci mogą korzystać w obecności dorosłych. Na zajęciu czterolatki obejrzały i dowiedziały się jak działają: toster, mikser i blender. Ten ostatni posłużył do zrobienia koktajlu bananowego. Wniosek był jeden: produkty (jogurt naturalny i banany) zostały szybko rozdrobnione i wymieszane.

U fryzjera

W tym tygodniu czterolatki realizują temat „U fryzjera”. 30 stycznia dzieci same mogły przemienić się we fryzjerów, a to za sprawą kolorowych fartuszków i różnych akcesoriów. Przedszkolaki dowiedziały się, co robi fryzjer, w jaki sposób obsługuje klientów, jakich słów grzecznościowych powinien używać. Zabawa bardzo wszystkim sie podobała, a klienci ochoczo ustawiali się w kolejce po nową fryzurę.

Dzień Babci i Dziadka

25 stycznia w grupie II odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście przybyli bardzo licznie. Dzieci wystąpiły w zimowym programie artystycznym. Nie zabrakło świątecznych tańców i piosenek oraz wierszy i piosenek o ukochanych dziadkach. Piękne życzenia złożyły przedszkolaki w piosence „Niech nam żyją wszystkie babcie i dziadkowie też-bo bez nich świat jest markotny o czym dobrze wiesz”.
Dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty wachlarzyki dla babci i krawat dla dziadka. Były całusy, życzenia oraz mnóstwo radości.
Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną , uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.

Dekoracja hollu

W tym roku rodzice z grupy II mieli za zadanie udekorować holl na Bal Karnawałowym. Przez dwa dni rodzice z wielkim zaangażowanie pompowali balony, robili śnieżynki oraz przygotowywali inne ozdoby. Tematem przewodnim tegorocznego balu była zima, dlatego dekoracja utrzymana była w tej kolorystyce i tonacji. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i poświęcony czas. Dziękujemy rodzicom Oliwiera K. i Ali, mamie Oliwiera C., Julii, Franka, Agatki, Uli, Ani.

Bawimy się figurami geometrycznymi

13 stycznia dzieci w grupie II bawiły się figurami geometrycznymi. Celem zabaw było utrwalenie podstawowych figur: koła, kwadratu, trójkąta i prostokąta. Zabawy rozpoczęły się tańcem figur, dzieci tworzyły mostki, łączyły takie same lub różne figury. Następnie z mozaiki geometrycznej wyszukiwały taką samą figurę. Zabawy zakończyła gra na instrumentach perkusyjnych, które kształtem przypominały figury: trójkąt, bębenek, grzechotka i kołatka.

Zimowe zabawy
Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu rzucały śnieżkami, biegały , a także przesypywały śnieg łopatkami ora usypywały górki. Niektóre dzieci wzięły się nawet za odśnieżanie. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

Dzień prostokąta zabawy matematyczne z serii w „Figurolandii”
Kto wie, jaka to figura?
To jest bardzo prosta sprawa!
Cztery boki, proste kąty.
Zgadnąć nazwę – to zabawa.

Już po raz czwarty 4-latki wzięły udział w zabawach tematycznych tym razem w „Dniu Prostokąta”. Dzieci nie tylko rozwijały znajomości pojęć matematycznych ,ale także utrwalały orientację w schemacie ciała oraz rozwijały dużą i małą motorykę podczas zabaw ruchowych. Przedszkolaki w grupach musiały ułożyć prostokąt z szarf, woreczków, lasek i klocków. Następnie wybierały z „walizki z figurami” bilet-prostokąt ,który przeniósł je do Krainy Prostokąta. W krainie czekały na dzieci przeróżne zadania: wyszukiwanie prostokątów w naszej sali, budowanie wieży z prostokątnych klocków, układanie prostokątów przy tablicy, czy też dopasowywanie kształtów figur geometrycznych poprzez przenoszenie ich w odpowiednie miejsce za pomocą rurki do picia. Na zakończenie 4-latki formowały z plasteliny prostokąt. Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji zajęć.

Dzień naukowca
4 stycznia odbyło się kolejne zajęcie z cyklu „Przedszkolak badaczem i odkrywcą”.  Tym razem zajęliśmy się zjawiskami takimi jak: wulkan oraz tornado. Spotkanie małych naukowców rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej, dzięki której poznaliśmy ww. zjawiska, jak również nowe urządzenie – tablet. Podjęliśmy również próbę wykonania własnych wulkanów oraz tornad, przy czym rewelacyjnie się bawiliśmy. Zajęcia tego typu rozwijają nasze zainteresowania przyrodnicze, a ponadto budzą ciekawość i aktywność poznawczą.

„Kraina Lodu” – teatrzyk nauczycielek
Już od jakiegoś czasu w naszym przedszkolu zauważyć można fascynację bajką „Kraina Lodu”. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia panie: Dorotka i Kasia postanowiły sprawić czterolatkom niespodziankę w postaci teatrzyku, w którym oprócz wykorzystania piosenek oraz standardowych kukiełek, zostały wprowadzone elementy Papierowego Teatru Kamishibai. Przedszkolaki były niesamowicie skupione, zaangażowały się w śpiewanie utworów z Disneyowskiego „Frozen”, z kolei ich twarze w cudowny sposób oddawały przeżywane emocje. Dzieci szczególnie doceniły starania Pań, nagradzając je wielkimi brawami. Bardzo dziękujemy Majce z grupy II za udostępnienie lalek.

„Tańcowała igła z nitką” – zabawy badawcze z magnesami
14 grudnia uczetniczyliśmy w kolejnych zajęciach z cyklu „Przedszkolak badaczem i odkrywcą”. Tym razem poznawaliśmy właściwości magnesu. Zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu J. Brzechwy pt. ”Tańcowała igła z nitką”. Wiersz miał na celu wyłonienie problemu, który brzmiał następująco: „Jak można znaleźć zagubioną w puszystym dywanie igłę?”. Kiedy już dowiedzieliśmy się, że niezbędny będzie do tego magnes – zaczęliśmy badać jego właściwości, a mianowicie: sprawdzaliśmy czy przyciąga metalowe, drewniane, papierowe, czy też plastikowe przedmioty, a także zbadaliśmy w jaki sposób zachowuje się w obecności drugiego magnesu. Ponadto sprawdziliśmy czy istnieje możliwość przyciągania metalowych przedmiotów przez kartkę papieru. Nie zabrakło również wesołej zabawy ruchowej, która wprawiła nas w fantastyczny nastrój. Dzięki zabawom badawczym doskonalimy umiejętność logicznego myślenia i wnioskowania, odkrywamy otaczający świat, a przede wszystkim przyjmujemy postawę badawczą, co sprawia nam wiele satysfakcji.

Miasteczko drogowe
We wtorek w przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne „ Miasteczko drogowe”, w którym wzięły udział wszystkie dzieci. Zajęcia przeprowadziła Pani Magda, funkcjonariuszka Straży Miejskiej .Nieodzowną scenografią zajęć było „Miasteczko drogowe”, a jego elementy umożliwiały urealnienie sytuacji drogowych, w których „młodzi kierowcy” poznawali tajniki bezpieczeństwa drogowego.
Dzieciom przypomniano o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, stosowania się do sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Dzieci mogły wcielić się w role uczestników ruchu drogowego i zobaczyć, jak należy się zachowywać na ulicy, jezdni, czy w innych miejscach, w których poruszają się pojazdy.

Świąteczny występ
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 13 grudnia 4-latki zaprosiły do przedszkola swoich rodziców. Świątecznie ubrani -dziewczynki jako śnieżynki chłopcy jako bałwanki w świątecznie przystrojonej sali przedstawiły program artystyczny.
4-latki zaprezentowały rodzicom wiersze i piosenki o choince, zimie, świętach. Zatańczyły też do melodii „Jingle bells” w aranżacji Andre Rieu. Występ wprowadził wszystkich obecnych w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój.
Uwieńczeniem spotkania było wspólne wykonanie przez rodziców i dzieci, świątecznych kartek.
Kartki zostaną przekazane na Kiermasz Charytatywny zorganizowany przez Radę Rodziców.

Mikołajkowe Zabawy Sportowe

5 grudnia dzieci z grupy II ubrane w mikołajkowe czapeczki wzięły udział w Mikołajkowych Zabawach Sportowych. Przedszkolaki zmagały się z różnymi zadaniami- miały do pokonania niezwykle trudny tor przeszkód. Trzeba było przejść przez drabinkę, równoważnię, zjechać ze ślizgawki. Zdaniem 4-latków było także przejście przez tunel oraz skoki na gumowych piłkach. Na koniec czekał na dzieci jeszcze bieg slalomem z prezentem Mikołajkowym, który trzeba było schować do worka. Zmagania sportowe wymagały od przedszkolaków nie tylko wysiłku, ale odwagi, zręczności i wytrzymałości.Głównym celem zabaw było nie tylko wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajem, ale także rozwijanie sprawności ruchowej oraz edukację poprzez zabawę.

Zdrowe kanapki

2 grudnia w grupie 4-latków realizowane były zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Tym razem dzieci przygotowywały zdrowe kanapki na śniadanie.Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania urozmaiconego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków.Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie śniadanie.Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.

Akademia Aquafresh

Od listopada w grupie II rozpoczęliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”-VI Edycja. Tegoroczna edycja programu to kontynuacja działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci. W tym roku dzieci uczestniczące w akcji dowiedzą się również, dlaczego cukier jest niezdrowy, jak należy prawidłowo myć rączki i dlaczego jest to tak istotne. W tym tygodniu 4-latki poznały bohaterów mieszkających w Pastusiowej Krainie i wraz z nimi zdobywają odznaki po każdym przeprowadzonym zajęciu. Przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne na projektorze, słuchały krótkich słuchowisk o przygodach bohaterów . Edukacja z zakresu dbania o higienę jamy ustnej powinna być kontynuowana w domu dlatego też 4-latki otrzymały do domu Pastusiowy Kalendarz Mycia Zębów. Gdy będą systematycznie myły zęby w domu przynajmniej dwa razy dziennie otrzymają po miesiącu Pastusiową Odznakę Zdrowego Uśmiechu.Przed nami jeszcze dużo zabaw i zajęć z Billim, Lilli, Milkim, Szczotkusiem, Zębusiem i Złym Robaczkiem Próchniaczkiem.

Festiwal Piosenki Bajkowej

25 listopada reprezentacja dzieci z grupy II reprezentowała nasze przedszkole podczas X Festiwalu piosenki Bajkowej, który odbył się w Zespole Szkół nr 2 im Stanisława Lema w Koszalinie.Czterolatki zaśpiewały Hymn Przedszkola a Olek wystąpił jako uczestnik festiwalu z piosenką „Kot w butach”. Oluś zaprezentował się świetnie za co otrzymał gromkie brawa.Dziękujemy rodzicom za pomoc w przewiezieniu dekoracji.

Deszczowe zabawy
„Tam za lasem, tam za górką, wiatr dokuczał małym chmurkom. Aż się chmurki rozpłakały i deszcz padał przez dzień cały.” Ten krótki wiersz rozpoczął deszczowe zabawy, które odbyły się 18 listopada w grupie II. Zabawa naśladowcza przypomniała o jesiennych zjawiskach atmosferycznych: deszcz, wiatr, burza i kolorowa tęcza. Następnie dzieci poruszały się między „kamieniami” i na umówiony znak stawały w oznaczonym miejscu, tworząc duże „kałuże”. Padający deszcz wydaje ciekawe dźwięki, do naśladowania których wykorzystałam gazety i worki foliowe. „Preludium deszczowe” F. Chopina zachęciło dzieci do tworzenia tańca, a niebieskie chusteczki pobudziły wyobraźnię. Na zakończenie przedszkolaki pokolorowały parasolki i nakleiły krople deszczu.

Projekcja Króla Maciusia
W środę 16.11. czterolatki z obu grup obejrzały projekcję bajki telewizyjnej Król Maciuś I. Jak wiadomo autorem opowiadania o Królu Maciusiu jest największy obrońca praw dzieci czyli Janusz Korczak. Projekcja bajki jest ściśle powiązana z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Przedszkolaki wzięły również udział w pokazie sprzętu multimedialnego. Miały okazję zobaczyć jaki sprzęt jest potrzebny, aby taki pokaz filmowy mógł się odbyć. Dzieci świetnie poradziły sobie z poznaniem nazewnictwa urządzeń, sposobem podłączania poszczególnych elementów. Jednak najbardziej czterolatkom podobała się możliwość obejrzenia bajki na dużym ekranie.

Zabawy z trójkątem -dzień tematyczny z serii w Figurolandii
W poniedziałek 4-latki juz po raz trzeci wzięły udział w zabawach matematycznych z serii w Figurolandii. Tym razem poznawały wygląd i właściwości kolejnej figury geometrycznej – trójkąta .Na początku wysłuchały utworu D.Wawiłow pt. ” Trójkątna bajka:” .Następnie przyszedł czas na działanie i zabawy. Dzieci układały trójkąt z różnych przedmiotów ,wyszukiwały trójkątne przedmioty w sali, składały chusteczkę w trójkąt, układały z własnych ciał trójkąt oraz bawiły się w „trójkątną sałatkę”.
Na zakończenie układały kompozycje z trójkątów, a następnie przyklejały je na kartce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu zajęć

Jesienne spotkanie ze sztuką
7 listopada w Przedszkolu nr 8 odbyło się „Jesienne spotkanie ze sztuką”. Nasze przedszkole reprezentował Jakub Rachwalski, który wyrecytował wiersz Jana Brzechwy pt. „Pomidor”. Spotkanie miało na celu zainteresowanie dzieci otaczającą naturą, jak również kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody. Po wysłuchaniu wszystkich utworów komisja uznała, iż wszyscy uczestnicy przeglądu zasługują na pierwsze miejsce, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy Kubusiowi.

Tajemnice powietrza – doświadczenia i eksperymenty
2 listopada odbyło się kolejne spotkanie w grupie czterolatków z cyklu „Przedszkolak badaczem i odkrywcą”, podczas którego średniaki odkrywały tajemnice powietrza. Mali badacze rozpoczęli od ustalenia czym w ogóle jest powietrze oraz określenia jego właściwości fizycznych. Dzieci sprawdzały także czy powietrze można zobaczyć, ogrzać i usłyszeć, czy gasi ono świeczkę, a nawet czy się porusza. Najatrakcyjniejszymi zabawami okazały się jednak budowanie balonowej rakiety oraz domowego poduszkowca. Poznając właściwości powietrza czterolatki świetnie się bawiły, a zarazem wiele nauczyły.

„Przyjaciele Pieska Łatka” – teatrzyk nauczycielek
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest nauka o otaczającym świecie, przyrodzie i jej darach, poznanie zasad zdrowego żywienia oraz zachęcenie dzieci do dbania o środowisko naturalne. W związku z realizacją programu 28 października czterolatki z grupy I oraz II miały okazję obejrzeć teatrzyk o tematyce zdrowotnej, który przygotowały dla nich panie: Ania i Kasia. Średniaki z ogromnym skupieniem śledziły przygody Pieska Łatka, który podczas wędrówki spotykał swoich przyjaciół i dowiadywał się, w jaki sposób dbają oni o zdrowie. Przedszkolaki zachęcane były między innymi do mycia ząbków, uprawiania sportu, jak również zdrowego odżywiania. Spektakl wywołał na twarzach dzieci mnóstwo uśmiechu. Ponadto okazał się miłą niespodzianką dla naszych czterolatków, które w ramach podziękowań nagrodziły swoje Panie wielkimi brawami.

Spotkanie edukacyjne z krawcową
26 października czterolatki z grupy drugiej odwiedziła krawcowa. Pani Ania zaprezentowała dzieciom przybory, którymi na co dzień posługuje się w pracy (m.in. igły, szpilki, naparstki, nici, mydełko, miara) oraz przedstawiła etapy powstawania ubrania (mierzenie, kopiowanie formy, krojenie, fastrygowanie, szycie). Dzieci z ciekawością obserwowały pracę naszego gościa – poprosiły nawet krawcową o nową pościel dla naszych lalek, którą następnie miały okazję ozdobić cekinami, jak również guzikami. Największą atrakcją okazało się jednak nawlekanie nici na igłę. W ramach podziękowania czterolatki wręczyły Pani Ani własnoręcznie wykonaną laurkę i zaśpiewały piosenkę. Dla wszystkich ta lekcja była nie lada wyzwaniem, a zarazem niesamowitą przygodą.

Wycieczka do zakładu krawieckiego
W tym tygodniu 4-latki realizują temat pt. „W zakładzie krawieckim”. Dlatego też 24 października udaliśmy się do Zakładu Krawieckiego pani Barbary Perzyny „Jamades” przy ulicy Zwycięstwa. Przedszkolaki zwiedziły zakład, szwalnię, zapoznane zostały z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, maszyny typu overlock, oglądały stół do krojenia ubrań oraz poznały etapy powstawania ubrania .Dzieci oglądały także gotowe ubrania uszyte przez krawcową oraz przeglądały aktualne żurnale.
Dzięki tej wycieczce 4-latki dowiedziały się, czym zajmuje się krawcowa, jakich akcesoriów używa do swojej pracy oraz jaki jest proces powstania bluzki. Ponadto dowiedziały się ile trudu i wysiłku kosztuje uszycie ubrania.

Wizyta w teatrze
19.10. przedszkolaki z gr. I i II po raz pierwszy pojechały do BTD w Koszalinie. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Wierszyki – Wybryki” w wykonaniu Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlk. Aktorzy zaprezentowali się w kolorowym i rozśpiewanym przedstawieniu interpretując wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Czterolatki z wielkim zaciekawieniem śledziły akcję spektaklu oraz brały czynny udział w zabawie z aktorami. Lena i Olek wcielili się w role aktorów i biorąc udział w inscenizacji wiersza „Rzepka”.

Bal Warzyw

W niezwykłą podroż do krainy warzyw 18 października zabrały swoich rodziców dzieci z grupy 4-latków.Przedszkolaki recytowały wiersze o warzywach , a także śpiewały warzywne piosenki, które ilustrowały ruchem. Swoje wiersze przedszkolaki recytowały przez mikrofon głośno i wyraźnie pokonując tremę. Nie zabrakło gry na instrumentach: grzechotkach i klawesach. Czterolatki zaprezentowały się w krakowiaczku do piosenki „Burak i cebula”. Występ ogromnie się podobał, a rodzice nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami. W czwartek 20.10 dzieci zaprezentują sie przed swoimi kolegami z grupy I.

Dzień z kwadratem -zabawy tematyczne z serii w Figurolandii
„Kwadrat to dziwna jest figura, bo nie wiadomo, gdzie dół, a gdzie góra…” – takimi słowami rozpoczęły się w grupie II kolejne zajęcia poświęcone figurom geometrycznym. We wtorek 11 października głównym bohaterem spotkania był kwadrat, który zainspirował dzieci i do wesołej i zarazem pouczającej zabawy. Przedszkolaki mierzyły boki kwadratu sprawdzając, czy są równe, układały robota z różnych kwadratów, a także w zespołach układały kwadraty z liny, klocków, poduszek oraz plastikowych lasek. Dzieci próbowały swoich sił także podczas układania tych czworokątów samodzielnie z rozmaitych materiałów. Były więc kwadraty ze wełny i patyczków. Następnie 4-latki poszukiwały przedmiotów w kształcie kwadratu ukrytych w swojej sali. „Mali detektywi” znaleźli kwadratowe książki, talerze, opakowania po płytach CD, klocki oraz inne „kwadratowe skarby”. Na zakończenie układały przy stolikach kompozycje z kolorowych kwadratów.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców za pomoc przy zorganizowaniu zajęć.

Ziemniaczane pieczątki

Dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców 06 października dzieci miały okazję wykonywać pracę plastyczną z użyciem ziemniaczanych pieczątek. Zadaniem każdego rodzica było przygotowanie w domu takiej pieczątki i przyniesienie jej do przedszkola. W sali pojawiły się jesienne pieczątki z grzybkami, kwiatkami, liśćmi, biedronkami, koszykami i wiele wiele innych. 4-latki bawiły się wspaniale i oczarowane stemplowały rozmaite wzory maczając je w farbie. To była zabawa na całego. Dziękujemy rodzicom za pomoc i pomysłowość.

W krainie wody – eksperymenty i doświadczenia

5.10 czterolatki z grupy II wcieliły się w rolę małych naukowców. Przedmiotem badań była woda. Dzieci zaczęły od określenia jej koloru, wyglądu, zapachu, jak również smaku. Udało im się ustalić, że wodę spotykamy w różnych postaciach (m.in. lód, śnieg, krople deszczu). Gdy przedszkolaki poznały już materiał badań przystąpiły do wykonania kilku ciekawych eksperymentów: badanie rozpuszczalności substancji takich jak: cukier, sól, piasek, olej, kawa, pieprz, czy też kasza, sprawdzenie co pływa w wodzie, a co tonie (m.in. styropian, kamień, guzik, plastikowe piłeczki), ustalenie, co nasiąka wodą (np. wata, papier, wełna). Mali badacze odkryli, że woda jest doskonałym materiałem do zabawy – zabarwiły wodę farbami, a następnie przelewały ją do plastikowych kubeczków zgodnie z instrukcjami nauczyciela (przelewanie wody z dużego pojemnika do kubków tak, aby w każdym było tyle samo; rozlanie wody w taki sposób, by w każdym kolejnym kubku było jej więcej). Największą atrakcją okazało sie jednak rozpuszczenie kostki lodu za pomocą suszarki do włosów. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, w związku z tym każdy dzielny naukowiec otrzymał „medal kropelkę” w nagrodę za niezwykłe zaangażowanie.

Dzień Kropki – grupa II

28 września świętowaliśmy Dzień Kropki. Celem tego nietypowego święta było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, jak również zachęcenie ich do tworzenia i działania. Swoją kropkową przygodę zaczęliśmy od wysłuchania opowiadania P. Reynoldsa „The Dot” o dziewczynce Vasthie, która nie chciała rysować, gdyż nie wierzyła w swoje możliwości, jednakże zachęcona przez swoją nauczycielkę zaczęła tworzyć piękne kropki. Opowiadanie zachęciło nas do stworzenia wspólnego plakatu, na którym pokolorowaliśmy własne kropki: kropki w kropki, paski, serduszka, itd. Następnie poprzez zabawę odkrywaliśmy inne talenty: matematyczne (tworzenie zbiorów, porównywanie wielkości, orientacja w przestrzeni), taneczne (balonowo-kropkowy taniec, tańce w kole, kółkach i kółeczkach) oraz plastyczne (tworzenie pracy plastycznej z kropek). Był to fantastyczny dzień.

W Figurolandii- „Zabawy z kołem”- dzień tematyczny

Matematyka nie jest nudna. 4-latki wzięły udział w zajęciu tematycznym z serii w „Figurolandii”- ” Zabawy z kołem”. W tym dniu dzieci poprzychodziły do przedszkola z opaskami na głowie lub z przyklejonymi kołami do ubrań. Utrwalając znajomość figur geometrycznych dzieci przy muzyce układały koła z woreczków, klocków, nakrętek oraz talerzyków. Następnie odszukiwały w otoczeniu przedmiotów w kształcie koła. Nie zabrakło zabaw z piłką, zabaw ruchowych oraz wyszukiwania koła wśród innych figur.Powstały prace plastyczne , podczas których dzieci układały z kolorowych guzików koła oraz odrysowywały koła od różnych przedmiotów np. od garnków, kubków itp. Zajęcia zakończyliśmy zabawą ruchową , w której dzieci naśladowały różne pojazdy.

Spacer do ogródków działkowych

15 września wybraliśmy się na spacer do pobliskich ogródków działkowych.Celem spaceru było zapoznanie dzieci z miejscem, takim jak ogródki działkowe oraz przybliżenie prac i obowiązków jakie mają właściciele tych mini – ogrodów. Spacerując ogrodową alejką przedszkolaki bacznie obserwowały kwiaty, krzewy, drzewa owocowe, podglądały napotkane owady.Dzieci odszukiwały i nazywały znane im warzywa i owoce.

Sałatka owocowa

Każdego dnia w przedszkolu coś ciekawego się dzieje, dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności bądź utrwalają wcześniej poznaną wiedzę. Realizując temat o warzywach i owocach dzieci przynosiły do przedszkola wybrane owoce i warzywa do kącika, oglądały je, określały ich kolor, kształt oraz sposoby wykorzystania.We wtorek 13 września okazał się dla przedszkolaków pysznym dniem, w którym mogły pochwalić się talentem kulinarnym. Dzieci własnoręcznie przygotowywały sałatkę owocową z arbuza, winogron, śliwek i banana. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Najpierw nastąpił pokaz krojenia owoców, po czym dzieci samodzielnie kroiły owoce na sałatkę. Na koniec oczywiście miejsce miała grupowa degustacja.Sałatka nie tylko była smaczna, ale i zdrowa, o czym mogły się przekonać się wszystkie dzieci.

Wycieczka do Mielna

8 września obie grupy 4-latków wybrały się na wycieczkę autokarową do Mielna. Była to wycieczka w ramach „pożegnania lata”. Pogoda była typowo letnia, dlatego tez przedszkolaki chętnie bawiły się na piasku, spacerowały promenadą, podziwiały piękno krajobrazu nadmorskiego oraz arcydzieła koszalińskiego artysty Cukina. Wielką atrakcją było łapanie mosiężnego morsa za kieł, co podobno przynosi szczęście.

no images were found