grupa III

W POSZUKIWANIU STATKU PIRATÓW
11.06 pięciolatki udały się na spacer w okolice Aquaparku. Zadaniem dzieci było odnalezienie pirackiego okrętu. Podczas poszukiwań średniaki nie zdawały sobie sprawy z tego, iż szukają placu zabaw. Radość w oczach pięciolatków była bezcenna, gdy odkryły ten fakt. Zabawa również okazała się być fantastyczna!

no images were found

WODNA DOLINA
Korzystając ze słonecznej pogody 07.06 pięciolatki wybrały się na długi spacer. Miejscem wypoczynku przedszkolaków była „Wodna dolina”. Pobyt na placu zabaw oraz wspólny „piknik” sprawił dzieciom mnóstwo radości. Wyjście okazało się być motywacją do pokonywania dłuższych odległości, gdyż średniaki dopytywały się, jakie miejsca odwiedzą w tym roku szkolnym.

no images were found

DZIEŃ RYCERSKI
05.06 w naszym przedszkolu zorganizowany został „Dzień rycerski”. Pięciolatki wzięły udział w dwóch warsztatach tematycznych: łucznictwo, tańce. Zabawa rozpoczęła się odwiedzinami damy dworu z XV wieku, która przybliżyła dzieciom tradycje i zwyczaje tych odległych czasów. Dzieci miały okazję poznać tańce, m. in.: koński, maltański, praczki. Sprawiło im to mnóstwo radości. Podczas warsztatu z łucznictwa przedstawiony został strój oraz sprzęt rycerza, tj. hełm, naramiennik, rękawice, obojczyk, miecz, itd. Najbardziej atrakcyjną częścią zajęć okazało się być strzelanie z łuku. Pięciolatki były zachwycone. Na koniec spotkania każdy przedszkolak został pasowany na rycerza.

W KRAINIE WIERSZY JANA BRZECHWY
24.05 odbył się grupowy konkurs recytatorski „W krainie wierszy Jana Brzechwy”, w którym mógł wziąć udział każdy chętny pięciolatek. Przedszkolaki recytowały wiersze przed swoimi kolegami z grupy oraz maluszkami. Wysłuchaliśmy takie utwory jak: „Entliczek pentliczek”, „Żuk”, „Kwoka”, „Na straganie”, „Pomidor”, „Na wyspach Bergamutach”, „Skarżypyta”. Uczestnikami konkursu było 11 dzieci, które z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do występu. Trudno zatem było rozstrzygnąć, kto wygrał. W ostateczności jury stwierdziła, iż wszystkie pięciolatki zasłużyły na podium. Z kolei Pani dyrektor wyróżniło dwoje dzieci: Ulę oraz Oliwiera, którzy wywołali najwięcej uśmiechu na twarzach publiczności. Serdecznie gratulujemy! Dziękuję również rodzicom za przygotowanie dzieci;)

no images were found

WYCIECZKA DO NIEKŁONIC
21.05 dwie grupy pięciolatków pojechały na wycieczkę do stadniny koni Karmen w Niekłonicach. Przedszkolaki poznały życie mieszkańców boksów oraz ich codzienne zwyczaje. Dzieci dowiedziały się między innymi, w jaki sposób należy obchodzić się z końmi, poszerzały słownik o nowe wyrazy dotyczące sprzętu jeździeckiego. Oczywiście nie zabrakło karmienia zwierząt, czy też przejażdżki na kucyku. Niezapomnianą atrakcją stała się wizyta w „Wiosce Smerfów”, gdzie na pięciolatków czekały zamienione w kamienie Smerfy. Aby niebieskie stwory zostały odczarowane, dzieci musiały rozwiązać różne zadania. Jednym z nich było szukanie pobitego lustra Lalusia. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości.

no images were found

PIŁKARSKIE EMOCJE
17.05 pięciolatki odwiedziły Stadion ZOS Bałtyk, gdzie uczestniczyły w pierwszym grupowym treningu piłki nożnej, który poprowadził pan Maciej – tata Olka – zawodowy trener. Na początku dzieci obejrzały obiekt, a następnie świetnie bawiły się podczas wspólnych zabaw. Radości na buziach przedszkolaków nie było końca. Pięciolatkom nie brakło również sił, mimo, iż trening nie należał do puli tych najłatwiejszych. Średniaki obejrzały także piłkarskie triki pana Kamila, które wywołały wiele pozytywnych emocji. Pan Maciej zadbał również o poczęstunek dla dzieci oraz upominki. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie😉

MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY
16.05 Lena i Szynom – reprezentanci grupy III, wzięli udział w XV edycji konkursu „Matematyczne łamanie głowy”, który odbył się na Politechnice Koszalińskiej. Konkurs skierowany był do przedszkoli pracujących według programu „Dziecięca matematyka” prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Pięciolatki uczestniczyły w czterech konkurencjach, które dotyczyły następujących bloków programowych: orientacja przestrzenna, przyczyna i skutek – przewidywanie następstw, kształtowanie umiejętności liczenia obiektów, dodawanie i odejmowanie, rozdawanie i rozdzielanie po kilka. Dzieci świetnie poradziły sobie z wszystkimi konkurencjami, w skutek czego zajęły pierwsze miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

no images were found

TĘCZOWE ZABAWY
8.05 był dla średniaków dniem przepełnionym zabawami badawczymi i eksperymentami. Każdy pięciolatek miał możliwość wykonania własnej cukierkowej tęczy, a także mógł się zmierzyć z „uciekającym brokatem”. Ponadto piękna pogoda pozwoliła przedszkolakom pobawić się z kolorową plamą – malowanie na folii bąbelkowej za pomocą pędzla, który trzymano tylko przy użyciu stóp wywołało mnóstwo pozytywnych emocji. Można zatem stwierdzić, iż zabawy sensoplastyczne należą do ulubionych zajęć dzieci. Dzisiejszy dzień związany był z realizacją tematu kompleksowego dotyczącego wiosennych zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych. Średniaki przez cały tydzień będą poszerzały posiadaną już wiedzę.

no images were found

„HISTORIA KSIĄŻKI” – WIZYTA W BIBLIOTECE
07.05 przedszkolaki ponownie odwiedziły Filię nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym, podczas którego dowiedziały się w jaki sposób powstały pierwsze książki drukowane, poszerzały wiedzę na temat ich historii, wykonywały zakładki według instrukcji Pani bibliotekarki, a także brały udział w zabawach ruchowych. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy za lekcję, która z pewnością przyczyni się do kształtowania kompetencji czytelniczych najmłodszych.

no images were found

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W KARNIESZEWICACH
27.04 pięciolatki miały okazję odwiedzić Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe. Podążając tropami zwierząt odbijały je w specjalnym piasku aby poznać ich kształt. Dowiedziały się wielu interesujących informacji dotyczących zwierząt żyjących w lesie. Poznały cechy charakterystyczne ich wyglądu, zachowań i przyzwyczajeń. Dowiedziały się również jak radzić sobie w momencie zagrożeń płynących ze świata zwierząt leśnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się mikroskopy. Dzieci miały okazję podglądać z bardzo bliska skarby znalezione w lesie. Poznały śpiew różnych ptaków m.in. dzięcioła, wróbla, sikorki czy kowalika. Każdy otrzymał miły upominek Wyjazd sprawił wszystkim wielką radość.

no images were found

PRZEDSZKOLNE SHOW W ŻŁOBKU MIEJSKIM ‘SMYK’
Już po raz kolejny przedszkolaki odwiedziły podopiecznych Żłobka Miejskiego Smyk w Koszalinie, gdzie zaprezentowały krótki występ artystyczny. Pięciolatki zaprosiły maluszków w niezwykłą podróż lokomotywą do trzech krain: instrumentów, piosenki i tańca. W każdej z krain czekały na dwulatków niespodzianki takie jak pokaz zumby, wspólne tańce, instrumentalizacja utworu muzycznego oraz śpiew piosenki w języku angielskim. Podopieczni żłobka również przygotowali swoje „małe-wielkie” show dla średniaków: zaśpiewali piosenki, zaprezentowali wspaniałe układy taneczne. Ponadto osłodziły spotkanie poczęstunkiem, wręczyły fantastyczne prezenty. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie przedszkolaków. Czekamy na kolejne spotkania😉

KOLOROWE ŁAKOCIE
23.04 w sali pięciolatków unosił się zapach domowego ciasta. Przedszkolaki dekorowały biszkoptowe babeczki za pomocą cukrowego lukru oraz kolorowych posypek. Było wesoło, kreatywnie i pysznie. Dzieci nie mogły się powstrzymać od spróbowania łakoci. Nie ma się co oszukiwać – słodycze wykonane samodzielnie smakują najlepiej! Wypieki mają być niespodzianką dla podopiecznych Miejskiego Żłobka „Smyk” w Koszalinie, do których średniaki wybierają się jutro.

no images were found

BEZPIECZNIE NA DRODZE ORAZ W INTERNECIE
11.04 grupę pięciolatków odwiedził funkcjonariusz policji – tata Antosia. Opowiedział on dzieciom o bezpieczeństwie w Internecie, udzielił wskazówek dotyczących rozmów telefonicznych przez nie prowadzonych. Ponadto przypomniał numery alarmowe i wymienił kilka sytuacji, w których przedszkolaki powinny pod nie zadzwonić. Na średniaków czekała również niespodzianka – wyjście na skrzyżowanie znajdujące się w pobliżu przedszkola w towarzystwie policjantów. Dzieci miały możliwość utrwalenia informacji dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, jak również zaprezentowania swoich umiejętności w praktyce. Wielką frajdą było dla przedszkolaków obejrzenie radiowozu oraz sprzętu policyjnego, m.in. kajdanek, nakryć głowy. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało opaskę odblaskową. Dziękujemy tacie Antosia za przygotowanie pouczających i atrakcyjnych zajęć.

no images were found

ŚWIĘTO WODY I ZDROJKA
„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce. Został on zainicjowany w 2009 r. przez Żywiec Zdrój, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci. W ramach realizacji programu pięciolatki obchodziły 10.04 „Święto wody i Zdrojka”, podczas którego poszerzały swoją wiedzę na temat znaczenia niezwykle istotnej roli wody w życiu człowieka oraz przyrodzie. Oczywiście zdobywanie nowych informacji nie mogło się odbyć bez wesołych, a zarazem atrakcyjnych zabaw. Przedszkolaki między innymi zgadywały, jakie substancje są rozpuszczone w wodzie za pomocą smaku i węchu. Podczas zabaw ruchowych poszerzały słownictwo o nowe pojęcia (pragnienie). Dzieci potrafią podzielić wodę na dwie grupy: stałe, ciecze. Ponadto wiedzą, iż występuje ona również w stanie gazowym, np. w postaci pary wodnej. Wodne wyścigi rzędów nie dość, że były źródłem radości – sprawiły, iż pięciolatki czuły pragnienie i z wielką niecierpliwością czekały na kubek wody – jak to określiły „kubek zdrowia”. Zdrojkowe przygody będą trwać w naszej grupie do końca tygodnia.

no images were found

„SŁOWEM MALOWANE” – MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI
05.04 w sali klubowej „Na skarpie” odbył się XV międzyprzedszkolny przegląd „Słowem malowane” zorganizowany przez Przedszkole nr 23 w Koszalinie. Naszą placówkę reprezentowało trio w składzie: Hani, Kuby oraz Franka – pięciolatków z grupy III. Dzieci zaprezentowały utwór Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Miały również okazję do wysłuchania znanych wierszy recytowanych przez pozostałych uczestników, jak i czytanych przez koszalińskich poetów. Wysoki poziom przedstawionych wierszy sprawił, iż jury oznajmiło, że wszyscy uczestnicy powinni zająć najwyższe miejsce na podium. Zatem tak się stało – wszyscy zdobyli fantastyczne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto pyszny tort oraz poczęstunek osłodził literacki poranek. Gratulujemy pięciolatkom udanego występu.

no images were found

„KURA I JAJKO” – WARSZTAT ŚWIĄTECZNY
29 marca przedszkolaki odwiedziła Pani Sylwia, która zaprosiła dzieci do uczestnictwa w warsztacie pt. „Kura i jajko”. Podczas spotkania pięciolatki utrwalały swoją wiedzę na temat tradycji oraz zwyczajów dotyczących zbliżających się świąt Wielkanocnych. Ponadto miały możliwość wykonania dwóch prac plastycznych: pisanki-niespodzianki, a także wielkanocnej, barwnej kury. Średniaki były zachwycone prostotą wykonania, jak również efektownym wyglądem prac. Dziękujemy Pani Sylwii za to, iż mimo śnieżnej pogody za oknem mogliśmy poczuć odrobinę magii Wielkanocy.

no images were found

PIĘCIOLATKI W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ
27.03 pięciolatki były gośćmi Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej. Dzieci miały możliwość zwiedzenia najskrytszych zakamarków obiektu – biegały po magazynie zapełnionym księgami, gdzie znalazły nie tylko kurz, ale również sympatycznego mola książkowego, który wraz z Panią dyrektor, Mariolą Jackiewicz, opowiedział przedszkolakom o bibliotece o profilu naukowym, przybliżył pojęcia takie jak: karta biblioteczna, zbiór biblioteczny, czy też sygnatura, zachęcił do obejrzenia prezentacji multimedialnej nt. „Wynalazków, które zmieniły świat”. Średniaki uczestniczyły również w warsztatach o tematyce wielkanocnej, które zostały poprowadzone w języku angielskim przez Panią Ewę Sokołowską-Katzer – dzieci m.in. utrwalały nazwy kolorów, zwierząt, świątecznego jedzenia, wykonywały proste polecenia, kolorowały według instrukcji. Na koniec spotkania pięciolatki wysłuchały świątecznej bajki czytanej przez mamę Oliwiera, a także obejrzały seans filmowy pt. „Franklin w bibliotece” mający na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dziękujemy Pani Agnieszce za zorganizowanie spotkania, które na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

no images were found

MALI OGRODNICY
Wiosna to pora roku, na którą wszyscy czekają z wielką niecierpliwością. Pięciolatki postanowiły przywołać ją poprzez sadzenie cebulek i nasion. Dzieci stworzyły więc mały ogródek, w którym każdy umieścił swoją doniczkę z cebulką. W przedszkolnym kąciku przyrody posadziły również miętę oraz bazylię. Teraz wystarczy dbać o sadzonki, dokonywać codziennej pielęgnacji, jak i obserwacji.

no images were found

„WIOSENNY KURNIK” – ZAGRODA POWROTY
Czy wiecie, że w ciągu doby kura może znieść tylko jedno jajko? Tego i wielu innych rzeczy nasze pięciolatki dowiedziały się podczas wizyty przemiłych Pań Gospodyń i ich małych przyjaciół z wiejskiego podwórka. W przedszkolu pojawił się ogromny , drewniany kurnik! Była kura, kogut, gęś, indyk, kaczki, a także ich malutkie pisklaki. Dzieci miały okazję nakarmić zwierzęta, a także potrzymać je na rękach. Była to ogromna frajda dla wszystkich dzieci.

no images were found

ZAPACHNIAŁO ŚWIĘTAMI…
W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi 20.03.2018r. pięciolatki gościły uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie. Dzieci miały okazję posłuchać bajeczek czytanych przez trzecioklasistów o przygodach świątecznych jajeczek. Wzięły również udział w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyły girlandy. Z pomocą starszych kolegów m. in. odrysowywały szablony zajączków, wycinały, przyklejały do kolorowych wstążek. Dekoracje możemy obecnie podziwiać w hollu naszego przedszkola. Serdecznie dziękujemy Pani Monice Jaśkiewicz oraz jej uczniom za pełne wrażeń spotkanie.

no images were found

Z WIZYTĄ W FILHARMONII KOSZALIŃSKIEJ
Pięciolatki z gr. II i III miały dziś okazję odwiedzić Filharmonię Koszalińską. Już sam budynek wzbudził u dzieci ogromne zainteresowanie. Dzieci powitał dyrektor Filharmonii Koszalińskiej Pan Robert Wasilewski. Spotkanie rozpoczęło się w foyer Filharmonii, gdzie dzieci uzyskały wiedzę na temat historii tego miejsca oraz patrona Filharmonii. Przedszkolaki otrzymały mnóstwo informacji dotyczących orkiestry symfonicznej, instrumentów muzycznych czy dyrygenta. Ostatnim punktem zwiedzania Filharmonii było obcowanie z żywą muzyką klasyczną podczas słuchania fragmentu próby orkiestry. Dzieci z wielką uwagą i skupieniem obserwowały poczynania dyrygenta i muzyków. Z całą pewnością nie był to ostatni wyjazd do Filharmonii Koszalińskiej.

no images were found

„WIEJSKIE PRZEDSTAWIENIE” – ZABAWY INTEGRACYJNE PIĘCIOLATKÓW I MALUSZKÓW
Umiejętne zastosowanie zabaw integracyjnych ma duże znaczenie dla całego procesu pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Kształtują one między innymi poczucie odpowiedzialności wynikające z relacji wzajemnego współdziałania i podejmowania decyzji, umożliwiają nawiązanie więzi, wytworzenie przyjaznej atmosfery. 13.03 pięciolatki ponownie spotkały się z maluszkami. Tym razem przedszkolaki zostały podzielone na drużyny, w których wykonywały zadania związane z obejrzanym wcześniej teatrzykiem cieni pt. „Domy trzech świnek”. Dzieci prezentowały cienie zwierząt, tworzyły balonowe świnki oraz ich domy z freblowskich darów, zaganiały zwierzęta do zagrody za pomocą łapek. Był to fantastycznie spędzony czas. Podczas zajęć zostały wykorzystane elementy metody F. Froebla.

PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH – REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO
05.03.2018r. pięciolatki otrzymały list napisany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Artystycznego ‘Akademia Bystrzaka’ w Krakowie. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na moment, w którym będą mogły otworzyć kopertę. Gdy nadszedł czas zajęć średniaki zajrzały do środka przesyłki, gdzie znalazły Pyzę, jej paszport, list, legendę o smoku wawelskim, kolorowankę, mapę Krakowa oraz zdjęcia Pyzy na krakowskim szlaku. Były zachwycone. Przez cały tydzień spędzony z nową przyjaciółką – Pyzą – pięciolatki poznawały krakowskie szlaki, zwyczaje, tańce, strój ludowy, legendy, wykonywały prace plastyczne z nimi związane, pracowały z mapą Polski oraz Krakowa. Ponadto każdy miał możliwość wykonania swojej własnej Pyzy, co sprawiło dzieciom mnóstwo radości. Pod koniec tygodnia średniaki napisały list do ‘Bystrzaków’, który wraz z paszportem i koszalińską legendą jest już w drodze do Krakowa. Był to niesamowity tydzień, pełen przygód, jak również emocji.

no images were found

SPOTKANIE EDUKACYJNE Z PIELĘGNIARKĄ
22.02.2018r. pięciolatki gościły mamę Julii – pielęgniarkę. Pani Ewa opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie, zaprezentowała strój, jak również narzędzia niezbędne do wykonywania pracy pielęgniarki. Podczas zajęć została podkreślona konieczność wizyt kontrolnych u lekarza pediatry, opiekowania się chorymi i udzielania im pomocy. Średniaki miały możliwość m. in. dokonania pomiaru ciśnienia przy użyciu ciśnieniomierza, osłuchania kolegów stetoskopem, zmierzenia temperatury termometrem elektronicznym. Bardzo dziękujemy za pouczające spotkanie.

no images were found

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD TANECZNY „MAGIA TAŃCA”
21.02.2018r. w Centrum Kultury 105 w Koszalinie odbyła się pierwsza edycja konkursu tanecznego „Magia tańca”, którego głównym organizatorem było Przedszkole nr 19. Naszą placówkę reprezentował zespół „One Step” – Lena, Agata i Ula z grupy III. Dziewczynki zaprezentowały układ taneczny do piosenki Luisa Fonsi pt. „Despacito”, którym podbiły serca nie jednego widza. Po obejrzeniu występów wszystkich grup tanecznych jury udało się na pełną emocji naradę, podczas której ustalono, iż wszystkie zespoły zasłużyły na zajęcie pierwszego miejsca. Tak więc każda grupa taneczna otrzymała nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie tańca;)

no images were found

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
W ramach realizacji tematu kompleksowego dotyczącego promocji zdrowia 19.02 grupę pięciolatków odwiedził tata Oliwiera, który na co dzień jest ratownikiem medycznym w firmie „SE MED”. Pan Krzysztof opowiedział dzieciom, w jaki sposób należy dbać o zdrowie, zapobiegać chorobom, ale także jak postępować w przypadku, gdy już zachorujemy. Gość zaprezentował przedszkolakom czynności takie jak: mierzenie pulsu, czy też ciśnienia. Pięciolatki miały możliwość posłuchania odgłosów serca przez stetoskop, co sprawiło im wiele radości. Z wielkim zaangażowaniem średniaki uczyły się udzielać pierwszej pomocy w postaci zakładania opatrunków (bandaże, plastry). Serdecznie dziękujemy tacie Oliwiera za poświęcony czas oraz za kształtowanie postawy prospołecznej wśród najmłodszych.

FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ
15.02 odbył się III Festiwal Piosenki Angielskiej „English Songs” zorganizowany przez Przedszkole nr 12 oraz Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Naszą placówkę podczas przeglądu reprezentowała Alicja z grupy III, która zaśpiewała piosenkę pt. „Action song for kids”. Ala zrobiła ogromne wrażenie na widzach – na buziach pozostałych uczestników wywołała mnóstwo uśmiechu i radości, dzięki swojej pozytywnej energii. Podczas finału ogłoszono, iż wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy Alicji profesjonalnego występu i wielkiej odwagi;)

DZIEŃ PRZYJAŹNI
14 luty to dzień szczególny dla wszystkich zakochanych. Nie mniej data ta jest ważna dla średniaków, gdyż, jak co roku – zgodnie z tradycją, tego dnia świętowały „Dzień przyjaźni”. Pięciolatki zabawę zaczęły od wyjaśnienia słowa ‘przyjaciel’ i stworzenia dekalogu, w którym zostały zawarte tajniki prawdziwej przyjaźni. Najwięcej radości przedszkolakom sprawiły takie rozrywki jak: odszukanie drugiej połowy serca, wyłowienie piłeczki przyjaźni za pomocą przyborów kuchennych spośród wielu innych kolorowych kulek, zakręcony balonowy taniec oraz wróżby z serca imion. Ogrom emocji i radości towarzyszył dzieciom do końca pobytu w przedszkolu.

no images were found

„SMUTNA KRÓLEWNA” – TEATRZYK NAUCZYCIELEK
13.02.2018r. przedszkolaki z grup I oraz III obejrzały kolejny już teatrzyk nauczycielek pt. „Smutna królewna”. To opowieść o Emilce, królewnie, która była zrozpaczona brakiem obecności najlepszego przyjaciela – Adasia. Król wraz z poddanymi próbowali sprawić, aby księżniczka ponownie zaczęła się uśmiechać, jednak ich starania nie przynosiły pożądanych skutków. Ostatecznie historia Emilki zakończyła się szczęśliwie – Adam wrócił za sprawą Żabiego Czarodzieja do królestwa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śledziły prezentowaną historię. W ramach integracji maluszki wraz ze średniakami narysowały, a następnie pokolorowały bohaterów teatrzyku. Spotkanie skończyło się wspólną zabawą.

no images were found

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
02.02 grupę pięciolatków odwiedziła ciocia Olka, która w ramach kampanii ogólnopolskiej ‚Cała Polska czyta dzieciom’ przeczytala przedszkolakom dwa opowiadania: ‚Scooby Doo’ oraz ‚Smerfy’. Pięciolatki z wielkim zainteresowaniem słuchały przygód swoich ulubionych bohaterów, oglądały ilustracje w książkach, zadawały mnóstwo pytań. W ramach podziękowania Olek wręczył swojej cioci drobny upominek. Dziękujemy za poświęcony czas oraz za pomoc i wsparcie w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych wśród średniaków;)

no images were found

ODWIEDZINY ZWIERZAKÓW
01.02.2018r. pięciolatki gościły krewnych Tosi oraz ich pupili – chomika, kotka, pieska. Wspólna zabawa ze zwierzętami, wykonywane przez nie sztuczki, możliwość pielęgnacji, a nawet sama obecność sprawiły, iż radości w naszej sali nie było końca! Dzięki spotkaniu edukacyjnemu dzieci utrwalały swoją wiedzę z zakresu opieki nad zwierzętami domowymi, uwrażliwiały się na ich potrzeby, uczyły się odpowiedzialności. Serdecznie dziękujemy p. Ani, Emilii, Robertowi oraz Krzysztofowi za rewelacyjne spotkanie.

no images were found

ABECADŁO DLA BABCI I DZIADKA
25.01 w grupie pięciolatków obchodziliśmy święto Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny pt. „Abecadło dla Babci i Dziadka”, a następnie zaprosiły gości do wzięcia udziału w wesołych zabawach integracyjnych. Radości nie było końca – wspólne obieranie ziemniaków, pokonywanie torów przeszkód, przyszywanie guzików, czy też tańce sprawiły, iż przedszkolaki spędziły czas ze swoimi dziadkami w fantastycznej atmosferze. Dziękujemy za wspólną zabawę;-)

no images were found

„KOLOROWY ŚNIEG” – ZABAWY INTEGRACYJNE MALUSZKÓW I PIĘCIOLATKÓW NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Czy śnieg może być kolorowy? Oczywiście, że tak! Przekonały się dzisiaj o tym maluszki i pięciolatki z grupy III, które podczas wspólnych zabaw integracyjnych sprawiły, iż przedszkolny plac zabaw zmienił się w królestwo kolorów. Przedszkolaki były zafascynowana barwieniem śniegu za pomocą bibuły oraz farb. Nie mniej frajdy sprawiła im wspólna zabawa na sankach;-)

„MAGICZNE ŚWIĘTA” – TEATRZYK NAUCZYCIELEK
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia panie: Sylwia i Kasia postanowiły sprawić przedszkolakom niespodziankę w postaci teatrzyku, w którym oprócz wykorzystania standardowych pacynek, zostały wprowadzone elementy śpiewu oraz tańca. Dzieci były niesamowicie skupione, zaangażowały się w śpiewanie ulubionych utworów, z kolei wspólne tańce z Mikołajem wywołały na ich buziach mnóstwo radości. Inscenizacja zakończyła się quizem, podczas którego zarówno maluszki, jak i pięciolatki mogły zaprezentować swoją wiedzę dotyczącą tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci szczególnie doceniły starania Pań, nagradzając je wielkimi brawami.

no images were found

„KŁOPOTY W LAPONII” – SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE
Grudzień to czas szczególny dla wszystkich ludzi – oczekujemy bowiem na święta Bożego Narodzenia, które są najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im wyjątkowa, niepowtarzalna atmosfera. 14.12 rodzice pięciolatków przygotowali dla swoich pociech niesamowitą niespodziankę – świąteczny teatrzyk pt. „Kłopoty w Laponii”. To historia zwariowanych Mikołajów, którzy gromadzili pomysły na ‚cięcia w budżecie’ oraz oszczędności. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze I ostatecznie grzeczne dzieci otrzymały prezenty. W gronie najgrzeczniejszych znalazły się nasze pięciolatki – przedszkolaki otrzymały pendrive’a z filmem, który natychmiast został wyświetlony. Po seansie filmowym czekał na naszych gości słodki poczęstunek. Serdecznie dziękuję Państwu za pomoc w organizacji spotkania, poczęstunku oraz za miło spędzony czas 😉

no images were found

ŚWIĄTECZNE WYPIEKI
06.12 w sali pięciolatków unosił się zapach korzennych przypraw. Wszystko to za sprawą mam Leny i Oliwiera, które w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, upiekły z dziećmi pierniki. Po przygotowaniu stanowiska pracy, umyciu rąk i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, dzieci wraz z gośćmi z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy – wyrabiały, a następnie wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. W efekcie powstały cztery blaszki pierników w kształcie reniferów, gwiazdek, serduszek, itp. Pod czujnym okiem szefowej kuchni pierniczki nabrały koloru piekąc się w piekarniku. Serdecznie dziękujemy mamie Oliwiera i Leny za „pysznie” spędzony czas.

no images were found

Następnego dnia pięciolatki pięknie udekorowały pierniki za pomocą lukru, pisaków żelowych i cukrowych, kolorowych posypek, perełek, gwiazdeczek, serduszek, itd. Świąteczne wypieki przedszkolaków można będzie posmakować podczas spotkania integracyjnego z rodzicami.

no images were found

SERCE ZA ODWAGĘ
05.12.2017r. pięciolatki przyłączyły się do II edycji ogólnopolskiej akcji przedświątecznej pt. „Serce za odwagę”, której celem jest przygotowanie kartek świątecznych dla Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Organizatorami akcji są Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. W ten symboliczny sposób dzieci złożą podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny. Oddadzą hołd osobom, dzięki którym na co dzień mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.

no images were found

W ŚWIECIE WRÓŻEK, CZARÓW I MAGII – ZABAWA ANDRZEJKOWA
30.11.2017r. pięciolatki z grup II oraz II uczestniczyły w zabawie andrzejkowej, podczas której za pomocą czarodziejskiej różdżki przeniosły się do świata magii i wróżb. Dzieci świetnie się bawiły wróżąc za pomocą monet, serduszek, kolorów, cyferek oraz butów. Najwięcej przyjemności sprawiło średniakom lanie wosku przez dziurkę klucza i odgadywanie, co może oznaczać powstała figurka. Nie zabrakło również wesołych tańców przy ulubionych utworach przedszkolaków. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść w świat marzeń i fantazji.

no images were found

WYSTĘP PIĘCIOLATKÓW DLA MALUSZKÓW ZE ŻŁOBKA „SMYK”
29.11.2017r. przedszkolaki odwiedziły żłobek miejski „Smyk”, gdzie zaprezentowały program artystyczny pt. „Pod grzybem”. Dzieci były bardzo przejęte, gdyż pierwszy raz wystąpiły poza naszą placówką. Ale…. Wszystko się udało! Wiersze zostały pięknie wyrecytowane, piosenki zaśpiewane jak przystało na prawdziwych artystów, układ taneczny wywołał uśmiech na buziach podopiecznych żłobka. W ramach podziękowań maluszki zaśpiewały pięciolatkom piosenkę, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne do utworu „Mam tę moc”. Niespodzianek jednak nie było końca – na dzieci i panie czekał słodki poczęstunek oraz upominki. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie oraz świetną zabawę.

no images were found

DZIEŃ KREDKI
24.11.2017r. w sali pięciolatków swoje urodziny obchodziła kredka. To święto w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum oddziaływań przedszkolaków. Średniaki przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa! Na wstępie dzieci poznały i segregowały różne rodzaje kredek, wymyślały ich „nowoczesne” zastosowanie, rozwiązywały zagadki matematyczne ukryte na chuście animacyjnej. Pięciolatki wychwytywały i układały rytmicznie powtarzające się sekwencje, tworzyły własne sekwencje przez rysowanie, mieszały kolory, pokonywały tor przeszkód zwracając szczególną uwagę na kierunek, w którym zostały ułożone kredki. Najwięcej uśmiechu wywołał na buziach średniaków „wyścig temperówek”. To był niesamowity dzień.

no images were found

POD GRZYBEM – WYSTĘP ARTYSTYCZNY DLA RODZICÓW
23.11.2017r. przedszkolaki zaprezentowały swoim rodzicom program artystyczny pt. „Pod grzybem”. To historia leśnych zwierząt, które zapragnęły zamieszkać pod grzybkiem – wśród ciszy, spokoju oraz innych uroków lasu. Niestety muchomorek bardzo się zdenerwował, gdyż bohaterowie inscenizacji zapomnieli zapytać go o pozwolenie na przebywanie pod jego dachem. Ostatecznie historia zakończyła się szczęśliwie – grzyb doszedł do wniosku, iż razem zawsze jest raźniej i o wiele weselej. Pięciolatki w czasie przedstawienia zaśpiewały piosenki M. Kluzy pt. „Deszczowy rock and roll” oraz „Jesień pędzlem malowała”, jednakże hitem okazał się taniec do utworu A. Soler „Sofia”, który podbił serce niejednego widza.

no images were found

BALONOWE SZALEŃSTWO – SENSOPLASTYKA
Sensoplastyka, czyli edukacja sensoryczno-plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Autorką metody jest Izabela Anna Stefańska. Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dbamy o usprawnienie ruchowe, wpływamy na rozwój mowy, poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, wspieramy również rozwój poznawczy. 16.11.2017r. pięciolatki spełniały się sensorycznie podczas „balonowego szaleństwa” – było kolorowo, wesoło i bardzo brudno! Można zatem stwierdzić, iż powiedzenie „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci” jest jak najbardziej trafne – radości w naszej sali nie było końca!

no images were found

W GABINECIE WETERYNARYJNYM
10.11.2017r. przedszkolaki zostały zaproszone do gabinetu weterynaryjnego mamy Emilki. Pani doktor zorganizowała świetne zajęcia, podczas których zaprezentowała przebieg badania pieska. Ponadto zaangażowała dzieci do pracy – pięciolatki pomagały m.in. w mierzeniu temperatury, obcinaniu pazurków, osłuchiwaniu zwierzątka, sprawdzały, czy jego serce bije prawidłowo. Największą atrakcją było zrobienie zastrzyku – najodważniejsi podawali witaminy. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek – Pani Elżbieta wraz z Emilką wręczyły dzieciom własnoręcznie wykonane chorągiewki oraz naklejki. Bardzo dziękujemy za fantastyczne spotkanie.

no images were found

WYJAZD DO BAŁTYCKIEGO TEATRU DRAMATYCZNEGO
08.11.2017r. przedszkolaki odwiedziły Bałtycki Teatr Dramatyczny, gdzie obejrzały spektakl pt. „Pippi Pończoszanka”. To historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Ta zadziorna dziewuszka mieszka w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką o imieniu Nilssson. Rodzeństwo Annika i Tommy to przyjaciele Pippi, przeżywają razem niesamowite przygody. Ma torbę pełną złotych monet i … nie chodzi do szkoły, kroczy przez życie sama bez rodziców i pomocy innych. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników. Dzieci obejrzały sztukę z zainteresowaniem.

no images were found

SPOTKANIE EDUKACYJNE Z PANIĄ WETERYNARZ
31.10.2017r. grupę pięciolatków odwiedziła mama Emilki – Pani weterynarz. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania utworu Jana Brzechwy pt. „Żuk”, co wywołało w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji. Pani Elżbieta opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz zaprezentowała narzędzia, które można znaleźć w gabinecie weterynaryjnym: stetoskop, termometr, strzykawki, kleszczyki, grzebyczek. Ponadto pięciolatki poznały sposoby właściwej pielęgnacji oraz potrzeby zwierząt domowych. Wiedzą także, co należy robić, aby zwierzęta nie chorowały. Należałoby wspomnieć, iż wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził króliczek Emilki, który również gościł w naszej sali. Niespodzianek jednak nie było końca – przedszkolaki otrzymały od Pani weterynarz upominek w postaci notesików, naklejek i kolorowanek. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie zajęcia.

no images were found

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
30.10.2017r. grupa pięciolatków szczyciła się towarzystwem Pani Emilii oraz Pana Roberta, którzy przeczytali dzieciom utwór Roberta Karwata pt. „Pióra motyla”. Przedszkolaki przeniosły się do zaczarowanego ogrodu, gdzie motyl ma pióra, kwiaty kwitną przez cały rok, księżniczka odnajduje swojego księcia, a marzenia się spełniają. Tekst został odczytany z podziałem na role, co wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych. Spotkanie zakończyło się ciekawą dyskusją na temat wyglądu motyla i wspólnym śpiewem piosenki. Dziękujemy krewnym Tosi za poświęcony czas i zaangażowanie.

no images were found

Z PASJĄ DO GRZYBÓW
24.10.2017r. sala pięciolatków pachniała grzybami. Wszystko to za sprawą taty Majki, który odwiedził dzieci i opowiedział im o swojej wielkiej pasji, jaką jest grzybobranie. Pan Piotr zaprezentował przedszkolakom strój grzybiarza, przedstawił zalety pobytu w lesie, przypomniał o zasadach, których należy tam przestrzegać. Podczas wizyty naszego gościa zostały także poruszone następujące zagadnienia: budowa i sposób rozmnażania grzybów, warunki sprzyjające ich wzrostowi, rodzaje, klasyfikacja grzybów (jadalne, niejadalne), charakterystyka miejsc, w których najczęściej je spotykamy. Jak na prawdziwego grzybiarza przystało, pan Piotr, zaprezentował najmłodszym naturalne okazy, m. in.: olszówkę, podgrzybka brunatnego, pieprznika jadalnego (kurkę), opieńkę miodową, purchawkę, gąskę krowią. W ramach urozmaicenia zajęć pięciolatki otrzymały kolorowanki-muchomorki, które możemy obecnie podziwiać na tablicy prac dzieci. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas.

no images were found

ŚWIĘTO DRZEWA
Przez cały tydzień pięciolatki rozmawiały o rodzajach drzew, liściach oraz ich owocach. Swoją wiedzę wzbogacały podczas zajęć przy pomocy obrazków, naturalnych okazów, a także w czasie spacerów. Dzięki temu potrafią rozróżnić liść klonu, dębu, jarzębiny i kasztanowca, zauważają różnicę między takimi drzewami jak: świerk, sosna, czy też modrzew. 20.10.2017r. podczas, gdy Drzewo świętowało w naszej sali, dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania oraz nazywania coraz większej liczby roślin na podstawie cech charakterystycznych: drzew parkowych i leśnych po liściach, owocach, nasionach; drzew w sadach po owocach. Przyporządkowywały naturalne okazy do plansz, na których widniały sylwety drzew. Przedszkolaki poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z owych roślin, jak również preferowane zachowania w stosunku do nich. Każde dziecko zna budowę drzewa (korona, pień, korzeń), ponadto może pochwalić się wiedzą, czym jest żywica. Największą atrakcją okazał się jednak sensoryczny tor przeszkód, który wywołał wielkie zaskoczenie. Bałagan w sali sprawił, że uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków.

no images were found

POZNAJEMY BIBLIOTEKĘ
17.10.2017r. pięciolatki wybrały się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyły swoją pierwszą lekcję biblioteczną. Pani Ania, bibliotekarka, opowiedziała dzieciom o zasadach tam panujących, o tym, jak należy postępować z książkami, zaprezentowała ich różne rodzaje, m.in. encyklopedię, Czarną Książkę Kolorów (dla osób niewidomych). Przedszkolaki zostały również oprowadzone po bibliotece. Wielkim zdziwieniem był dla nich fakt, iż znajduje się tam sala komputerowa, gry, czy też zabawki dla najmłodszych. Podczas wizyty pięciolatki wysłuchały bajki pt. „Kamyczek”, rozwiązywały zagadki słowne oraz obrazkowe, uczestniczyły w quizie. Na koniec każdy samodzielnie wykonał zakładkę do książki. W imieniu wszystkich dzieci, Kaja, wręczyła pani Ani skromny upominek w ramach podziękowania za tak fascynującą i pełną przygód lekcję.

no images were found

ŚWIĘTO JABŁKA
13.10 pięciolatki obchodziły Święto Jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji, a mianowicie: rozwiązywanie zagadek z „zielonej jabłoni”, zabawy zręcznościowe „Kelnerzy”, „Jabłko na chuście”. Przy okazji zabaw przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę o jabłku: poznawały różne gatunki jabłek, kolory, kształty, zapachy. Rozmawiały także o tym, co możemy przygotować z tych owoców, podjęły próbę zaprawienia kompotu. Ponadto wykonały kilka zadań matematycznych: tworzyły zbiory, przeliczały owoce, porównywały wielkość, wykonywały ćwiczenia wspomagające kształtowanie orientacji przestrzennej, rozwiązywały zadania z treścią. Na zakończenie dnia pięciolatki za pomocą magicznego zaklęcia zmieniły się w „robaczki” i chętnie pozowały do zdjęć w „jabłku”.

no images were found

JARZYNOWE WARIACJE
Na początku października świat pięciolatków kręcił się wokół kolorowych warzyw. Dzieci wielozmysłowo poznawały warzywa, rozwiązywały o nich zagadki, zadania matematyczne, słuchały wierszy, opowiadań, poznawały walory zdrowotne. Nie zabrakło również eksperymentów i zabaw sensoplastycznych. Przedszkolaki stworzyły także warzywne pacynki, które następnie zostały wykorzystane do zabaw teatralnych. To była niesamowita warzywna przygoda.

no images were found

RODZEŃSTWO CZYTA BAJKI – WIZYTA KINGI
26.09 dzieci odwiedziła Kinga – siostra Filipa, a jednocześnie absolwentka naszego przedszkola. Kinga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Przygody Kaczora Donalda”. W ramach podziękowania pięciolatki podarowały dziewczynce skromny prezent w postaci kwiatka.

no images were found

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO WE WŁOKACH
22 września pięciolatki wzięły udział w drugiej edycji warsztatów edukacyjnych „Poznaj florę wokół siebie” w ogrodzie botanicznym we Włokach pod kierunkiem Pani Grażyny Zyber. Pogoda wprawdzie nie dopisała, jednak dzieci i tak wróciły zadowolone i zauroczone pięknem przyrody, jak również ciekawymi opowieściami właścicielki ogrodu.

no images were found

RODZICE CZYTAJĄ
Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. 14 września pięciolatki odwiedziła Pani Ania – mama Tosi, która przeczytała dzieciom wiersze J. Brzechwy, m.in. „Koziołeczek”, „Katar”, „Samochwała”, „Pomidor”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przeczytanych utworów. W podziękowaniu za poświęcony czas Tośka wręczyła mamie laurkę. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i pogodnej atmosferze. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera rozwój mowy, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość oraz pozostawia cudowne wspomnienia.

no images were found

URODZINY GRUPY
Od naszego pierwszego spotkania w przedszkolu minęły już dwa lata. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy świętować drugie urodziny naszej grupy. Tego dnia czekało na nas zarówno mnóstwo atrakcji, jak i zabaw integracyjnych, które wzbudziły w nas wiele pozytywnych emocji. Zapewne to wielkie urodzinowe przyjęcie pozostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

no images were found