grupa III

POZNAJEMY BIBLIOTEKĘ
17.10.2017r. pięciolatki wybrały się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyły swoją pierwszą lekcję biblioteczną. Pani Ania, bibliotekarka, opowiedziała dzieciom o zasadach tam panujących, o tym, jak należy postępować z książkami, zaprezentowała ich różne rodzaje, m.in. encyklopedię, Czarną Książkę Kolorów (dla osób niewidomych). Przedszkolaki zostały również oprowadzone po bibliotece. Wielkim zdziwieniem był dla nich fakt, iż znajduje się tam sala komputerowa, gry, czy też zabawki dla najmłodszych. Podczas wizyty pięciolatki wysłuchały bajki pt. „Kamyczek”, rozwiązywały zagadki słowne oraz obrazkowe, uczestniczyły w quizie. Na koniec każdy samodzielnie wykonał zakładkę do książki. W imieniu wszystkich dzieci, Kaja, wręczyła pani Ani skromny upominek w ramach podziękowania za tak fascynującą i pełną przygód lekcję.

ŚWIĘTO JABŁKA
13.10 pięciolatki obchodziły Święto Jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji, a mianowicie: rozwiązywanie zagadek z „zielonej jabłoni”, zabawy zręcznościowe „Kelnerzy”, „Jabłko na chuście”. Przy okazji zabaw przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę o jabłku: poznawały różne gatunki jabłek, kolory, kształty, zapachy. Rozmawiały także o tym, co możemy przygotować z tych owoców, podjęły próbę zaprawienia kompotu. Ponadto wykonały kilka zadań matematycznych: tworzyły zbiory, przeliczały owoce, porównywały wielkość, wykonywały ćwiczenia wspomagające kształtowanie orientacji przestrzennej, rozwiązywały zadania z treścią. Na zakończenie dnia pięciolatki za pomocą magicznego zaklęcia zmieniły się w „robaczki” i chętnie pozowały do zdjęć w „jabłku”.

JARZYNOWE WARIACJE
Na początku października świat pięciolatków kręcił się wokół kolorowych warzyw. Dzieci wielozmysłowo poznawały warzywa, rozwiązywały o nich zagadki, zadania matematyczne, słuchały wierszy, opowiadań, poznawały walory zdrowotne. Nie zabrakło również eksperymentów i zabaw sensoplastycznych. Przedszkolaki stworzyły także warzywne pacynki, które następnie zostały wykorzystane do zabaw teatralnych. To była niesamowita warzywna przygoda.

RODZEŃSTWO CZYTA BAJKI – WIZYTA KINGI
26.09 dzieci odwiedziła Kinga – siostra Filipa, a jednocześnie absolwentka naszego przedszkola. Kinga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Przygody Kaczora Donalda”. W ramach podziękowania pięciolatki podarowały dziewczynce skromny prezent w postaci kwiatka.

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO WE WŁOKACH
22 września pięciolatki wzięły udział w drugiej edycji warsztatów edukacyjnych „Poznaj florę wokół siebie” w ogrodzie botanicznym we Włokach pod kierunkiem Pani Grażyny Zyber. Pogoda wprawdzie nie dopisała, jednak dzieci i tak wróciły zadowolone i zauroczone pięknem przyrody, jak również ciekawymi opowieściami właścicielki ogrodu.

RODZICE CZYTAJĄ
Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. 14 września pięciolatki odwiedziła Pani Ania – mama Tosi, która przeczytała dzieciom wiersze J. Brzechwy, m.in. „Koziołeczek”, „Katar”, „Samochwała”, „Pomidor”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przeczytanych utworów. W podziękowaniu za poświęcony czas Tośka wręczyła mamie laurkę. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i pogodnej atmosferze. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera rozwój mowy, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość oraz pozostawia cudowne wspomnienia.

URODZINY GRUPY
Od naszego pierwszego spotkania w przedszkolu minęły już dwa lata. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy świętować drugie urodziny naszej grupy. Tego dnia czekało na nas zarówno mnóstwo atrakcji, jak i zabaw integracyjnych, które wzbudziły w nas wiele pozytywnych emocji. Zapewne to wielkie urodzinowe przyjęcie pozostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.