grupa III

W ŚWIECIE WRÓŻEK, CZARÓW I MAGII – ZABAWA ANDRZEJKOWA
30.11.2017r. pięciolatki z grup II oraz II uczestniczyły w zabawie andrzejkowej, podczas której za pomocą czarodziejskiej różdżki przeniosły się do świata magii i wróżb. Dzieci świetnie się bawiły wróżąc za pomocą monet, serduszek, kolorów, cyferek oraz butów. Najwięcej przyjemności sprawiło średniakom lanie wosku przez dziurkę klucza i odgadywanie, co może oznaczać powstała figurka. Nie zabrakło również wesołych tańców przy ulubionych utworach przedszkolaków. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść w świat marzeń i fantazji.

WYSTĘP PIĘCIOLATKÓW DLA MALUSZKÓW ZE ŻŁOBKA „SMYK”
29.11.2017r. przedszkolaki odwiedziły żłobek miejski „Smyk”, gdzie zaprezentowały program artystyczny pt. „Pod grzybem”. Dzieci były bardzo przejęte, gdyż pierwszy raz wystąpiły poza naszą placówką. Ale…. Wszystko się udało! Wiersze zostały pięknie wyrecytowane, piosenki zaśpiewane jak przystało na prawdziwych artystów, układ taneczny wywołał uśmiech na buziach podopiecznych żłobka. W ramach podziękowań maluszki zaśpiewały pięciolatkom piosenkę, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne do utworu „Mam tę moc”. Niespodzianek jednak nie było końca – na dzieci i panie czekał słodki poczęstunek oraz upominki. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie oraz świetną zabawę.

DZIEŃ KREDKI
24.11.2017r. w sali pięciolatków swoje urodziny obchodziła kredka. To święto w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum oddziaływań przedszkolaków. Średniaki przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa! Na wstępie dzieci poznały i segregowały różne rodzaje kredek, wymyślały ich „nowoczesne” zastosowanie, rozwiązywały zagadki matematyczne ukryte na chuście animacyjnej. Pięciolatki wychwytywały i układały rytmicznie powtarzające się sekwencje, tworzyły własne sekwencje przez rysowanie, mieszały kolory, pokonywały tor przeszkód zwracając szczególną uwagę na kierunek, w którym zostały ułożone kredki. Najwięcej uśmiechu wywołał na buziach średniaków „wyścig temperówek”. To był niesamowity dzień.

POD GRZYBEM – WYSTĘP ARTYSTYCZNY DLA RODZICÓW
23.11.2017r. przedszkolaki zaprezentowały swoim rodzicom program artystyczny pt. „Pod grzybem”. To historia leśnych zwierząt, które zapragnęły zamieszkać pod grzybkiem – wśród ciszy, spokoju oraz innych uroków lasu. Niestety muchomorek bardzo się zdenerwował, gdyż bohaterowie inscenizacji zapomnieli zapytać go o pozwolenie na przebywanie pod jego dachem. Ostatecznie historia zakończyła się szczęśliwie – grzyb doszedł do wniosku, iż razem zawsze jest raźniej i o wiele weselej. Pięciolatki w czasie przedstawienia zaśpiewały piosenki M. Kluzy pt. „Deszczowy rock and roll” oraz „Jesień pędzlem malowała”, jednakże hitem okazał się taniec do utworu A. Soler „Sofia”, który podbił serce niejednego widza.

BALONOWE SZALEŃSTWO – SENSOPLASTYKA
Sensoplastyka, czyli edukacja sensoryczno-plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Autorką metody jest Izabela Anna Stefańska. Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dbamy o usprawnienie ruchowe, wpływamy na rozwój mowy, poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, wspieramy również rozwój poznawczy. 16.11.2017r. pięciolatki spełniały się sensorycznie podczas „balonowego szaleństwa” – było kolorowo, wesoło i bardzo brudno! Można zatem stwierdzić, iż powiedzenie „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci” jest jak najbardziej trafne – radości w naszej sali nie było końca!

W GABINECIE WETERYNARYJNYM
10.11.2017r. przedszkolaki zostały zaproszone do gabinetu weterynaryjnego mamy Emilki. Pani doktor zorganizowała świetne zajęcia, podczas których zaprezentowała przebieg badania pieska. Ponadto zaangażowała dzieci do pracy – pięciolatki pomagały m.in. w mierzeniu temperatury, obcinaniu pazurków, osłuchiwaniu zwierzątka, sprawdzały, czy jego serce bije prawidłowo. Największą atrakcją było zrobienie zastrzyku – najodważniejsi podawali witaminy. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek – Pani Elżbieta wraz z Emilką wręczyły dzieciom własnoręcznie wykonane chorągiewki oraz naklejki. Bardzo dziękujemy za fantastyczne spotkanie.

WYJAZD DO BAŁTYCKIEGO TEATRU DRAMATYCZNEGO
08.11.2017r. przedszkolaki odwiedziły Bałtycki Teatr Dramatyczny, gdzie obejrzały spektakl pt. „Pippi Pończoszanka”. To historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Ta zadziorna dziewuszka mieszka w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką o imieniu Nilssson. Rodzeństwo Annika i Tommy to przyjaciele Pippi, przeżywają razem niesamowite przygody. Ma torbę pełną złotych monet i … nie chodzi do szkoły, kroczy przez życie sama bez rodziców i pomocy innych. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników. Dzieci obejrzały sztukę z zainteresowaniem.

SPOTKANIE EDUKACYJNE Z PANIĄ WETERYNARZ
31.10.2017r. grupę pięciolatków odwiedziła mama Emilki – Pani weterynarz. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania utworu Jana Brzechwy pt. „Żuk”, co wywołało w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji. Pani Elżbieta opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz zaprezentowała narzędzia, które można znaleźć w gabinecie weterynaryjnym: stetoskop, termometr, strzykawki, kleszczyki, grzebyczek. Ponadto pięciolatki poznały sposoby właściwej pielęgnacji oraz potrzeby zwierząt domowych. Wiedzą także, co należy robić, aby zwierzęta nie chorowały. Należałoby wspomnieć, iż wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził króliczek Emilki, który również gościł w naszej sali. Niespodzianek jednak nie było końca – przedszkolaki otrzymały od Pani weterynarz upominek w postaci notesików, naklejek i kolorowanek. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie zajęcia.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
30.10.2017r. grupa pięciolatków szczyciła się towarzystwem Pani Emilii oraz Pana Roberta, którzy przeczytali dzieciom utwór Roberta Karwata pt. „Pióra motyla”. Przedszkolaki przeniosły się do zaczarowanego ogrodu, gdzie motyl ma pióra, kwiaty kwitną przez cały rok, księżniczka odnajduje swojego księcia, a marzenia się spełniają. Tekst został odczytany z podziałem na role, co wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych. Spotkanie zakończyło się ciekawą dyskusją na temat wyglądu motyla i wspólnym śpiewem piosenki. Dziękujemy krewnym Tosi za poświęcony czas i zaangażowanie.

Z PASJĄ DO GRZYBÓW
24.10.2017r. sala pięciolatków pachniała grzybami. Wszystko to za sprawą taty Majki, który odwiedził dzieci i opowiedział im o swojej wielkiej pasji, jaką jest grzybobranie. Pan Piotr zaprezentował przedszkolakom strój grzybiarza, przedstawił zalety pobytu w lesie, przypomniał o zasadach, których należy tam przestrzegać. Podczas wizyty naszego gościa zostały także poruszone następujące zagadnienia: budowa i sposób rozmnażania grzybów, warunki sprzyjające ich wzrostowi, rodzaje, klasyfikacja grzybów (jadalne, niejadalne), charakterystyka miejsc, w których najczęściej je spotykamy. Jak na prawdziwego grzybiarza przystało, pan Piotr, zaprezentował najmłodszym naturalne okazy, m. in.: olszówkę, podgrzybka brunatnego, pieprznika jadalnego (kurkę), opieńkę miodową, purchawkę, gąskę krowią. W ramach urozmaicenia zajęć pięciolatki otrzymały kolorowanki-muchomorki, które możemy obecnie podziwiać na tablicy prac dzieci. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas.

ŚWIĘTO DRZEWA
Przez cały tydzień pięciolatki rozmawiały o rodzajach drzew, liściach oraz ich owocach. Swoją wiedzę wzbogacały podczas zajęć przy pomocy obrazków, naturalnych okazów, a także w czasie spacerów. Dzięki temu potrafią rozróżnić liść klonu, dębu, jarzębiny i kasztanowca, zauważają różnicę między takimi drzewami jak: świerk, sosna, czy też modrzew. 20.10.2017r. podczas, gdy Drzewo świętowało w naszej sali, dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania oraz nazywania coraz większej liczby roślin na podstawie cech charakterystycznych: drzew parkowych i leśnych po liściach, owocach, nasionach; drzew w sadach po owocach. Przyporządkowywały naturalne okazy do plansz, na których widniały sylwety drzew. Przedszkolaki poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z owych roślin, jak również preferowane zachowania w stosunku do nich. Każde dziecko zna budowę drzewa (korona, pień, korzeń), ponadto może pochwalić się wiedzą, czym jest żywica. Największą atrakcją okazał się jednak sensoryczny tor przeszkód, który wywołał wielkie zaskoczenie. Bałagan w sali sprawił, że uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków.

POZNAJEMY BIBLIOTEKĘ
17.10.2017r. pięciolatki wybrały się do Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyły swoją pierwszą lekcję biblioteczną. Pani Ania, bibliotekarka, opowiedziała dzieciom o zasadach tam panujących, o tym, jak należy postępować z książkami, zaprezentowała ich różne rodzaje, m.in. encyklopedię, Czarną Książkę Kolorów (dla osób niewidomych). Przedszkolaki zostały również oprowadzone po bibliotece. Wielkim zdziwieniem był dla nich fakt, iż znajduje się tam sala komputerowa, gry, czy też zabawki dla najmłodszych. Podczas wizyty pięciolatki wysłuchały bajki pt. „Kamyczek”, rozwiązywały zagadki słowne oraz obrazkowe, uczestniczyły w quizie. Na koniec każdy samodzielnie wykonał zakładkę do książki. W imieniu wszystkich dzieci, Kaja, wręczyła pani Ani skromny upominek w ramach podziękowania za tak fascynującą i pełną przygód lekcję.

ŚWIĘTO JABŁKA
13.10 pięciolatki obchodziły Święto Jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji, a mianowicie: rozwiązywanie zagadek z „zielonej jabłoni”, zabawy zręcznościowe „Kelnerzy”, „Jabłko na chuście”. Przy okazji zabaw przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę o jabłku: poznawały różne gatunki jabłek, kolory, kształty, zapachy. Rozmawiały także o tym, co możemy przygotować z tych owoców, podjęły próbę zaprawienia kompotu. Ponadto wykonały kilka zadań matematycznych: tworzyły zbiory, przeliczały owoce, porównywały wielkość, wykonywały ćwiczenia wspomagające kształtowanie orientacji przestrzennej, rozwiązywały zadania z treścią. Na zakończenie dnia pięciolatki za pomocą magicznego zaklęcia zmieniły się w „robaczki” i chętnie pozowały do zdjęć w „jabłku”.

JARZYNOWE WARIACJE
Na początku października świat pięciolatków kręcił się wokół kolorowych warzyw. Dzieci wielozmysłowo poznawały warzywa, rozwiązywały o nich zagadki, zadania matematyczne, słuchały wierszy, opowiadań, poznawały walory zdrowotne. Nie zabrakło również eksperymentów i zabaw sensoplastycznych. Przedszkolaki stworzyły także warzywne pacynki, które następnie zostały wykorzystane do zabaw teatralnych. To była niesamowita warzywna przygoda.

RODZEŃSTWO CZYTA BAJKI – WIZYTA KINGI
26.09 dzieci odwiedziła Kinga – siostra Filipa, a jednocześnie absolwentka naszego przedszkola. Kinga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Przygody Kaczora Donalda”. W ramach podziękowania pięciolatki podarowały dziewczynce skromny prezent w postaci kwiatka.

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO WE WŁOKACH
22 września pięciolatki wzięły udział w drugiej edycji warsztatów edukacyjnych „Poznaj florę wokół siebie” w ogrodzie botanicznym we Włokach pod kierunkiem Pani Grażyny Zyber. Pogoda wprawdzie nie dopisała, jednak dzieci i tak wróciły zadowolone i zauroczone pięknem przyrody, jak również ciekawymi opowieściami właścicielki ogrodu.

RODZICE CZYTAJĄ
Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. 14 września pięciolatki odwiedziła Pani Ania – mama Tosi, która przeczytała dzieciom wiersze J. Brzechwy, m.in. „Koziołeczek”, „Katar”, „Samochwała”, „Pomidor”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przeczytanych utworów. W podziękowaniu za poświęcony czas Tośka wręczyła mamie laurkę. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i pogodnej atmosferze. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera rozwój mowy, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość oraz pozostawia cudowne wspomnienia.

URODZINY GRUPY
Od naszego pierwszego spotkania w przedszkolu minęły już dwa lata. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy świętować drugie urodziny naszej grupy. Tego dnia czekało na nas zarówno mnóstwo atrakcji, jak i zabaw integracyjnych, które wzbudziły w nas wiele pozytywnych emocji. Zapewne to wielkie urodzinowe przyjęcie pozostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.