GRUPA III

Wycieczka do Sarbinowa

19.09. czterolatki wybrały się na wycieczkę do Sarbinowa. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Przedszkolaki najpierw odwiedziły „ Ranczo w dolinie”, mini zoo, na którym hodowane są – konie ,kozy owce ,osły lamy oraz ptactwo ozdobne. Po krótkiej przerwie śniadaniowej dzieci uczestniczyły w jeździe konnej. Nasz pobyt zakończył się spacerem wzdłuż promenady, podziwiając piękno Morza Bałtyckiego. Bardzo dziękujemy mamie Kazia z gr. III za pomoc przy organizacji wycieczki.

„ Wycieczka czterolatków na skrzyżowanie”

Już w przedszkolu, od najmłodszych lat staramy się kształtować u dzieci podstawowe zasady bezpieczeństwa poprzez bezpośredni kontakt i obserwację ruchu drogowego.Dzieci , pod opieką swoich pań ,wybrały się na wycieczkę na skrzyżowanie.
Czterolatki utrwalały sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, podstawowe zasady ruchu drogowego dla pieszych oraz znaki drogowe.
Aby wszystko to o czym mówiliśmy na dłużej utkwiło im w pamięci i dbając o lepszą widzialność , każde z dzieci otrzymało odblaskową kamizelkę.

„Pola Nadziei” – udział w akcji charytatywnej

Nasze przedszkolaki włączyły się do Ogólnopolskiej kampanii „ Pola Nadziei”. Dzieci -„wolontariusze” z grupy III, stworzyły w ogrodzie przedszkolnym POLE NADZIEI, sadząc cebulki żonkili – kwiatów, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Dzieci sadziły cebulki kwiatów w obecności , pani Jadwigi, prezes Hospicjum i pani Teresy , koordynatora wolontariatu
Celem akcji jest nie tylko zbieranie środków pieniężnych dla Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, ale także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci, już od najmłodszej grupy, na potrzeby chorych. Nasze Przedszkole kontynuuje współpracę z hospicjum i pragniemy wraz z dziećmi, i rodzicami je wspomagać ,organizując na terenie przedszkola różne akcje i zbiórki.
Mamy nadzieję , że naszym poletkom żonkilowym uda się przeczekać bezpiecznie zimę , a wiosną ucieszy nas widok żółtych „ Pól Nadziei” przy przedszkolu.

,,Dzień Grzyba”

W wtorek 25 września grupa III świętowała Dzień Grzyba.
Była to doskonała okazja do poznania różnorodnych zabaw i aktywności. Dzieci tego dnia poznały
wybrane grzyby jadalne i trujące, a także zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas grzybobrania, z zaciekawieniem oglądały
przyniesione do przedszkola pieczarki, podgrzybki, suszone borowiki i inne grzyby. Poznały budowę grzyba – wyróżniły kapelusz
oraz nogę, a także doskonaliły swoje umiejętności matematyczne podczas liczenia i segregowania grzybków do koszyczków.
Dzień ten był również doskonałą okazją do aranżacji kącika przyrody, który średniaki chętnie odwiedzają. Średniaki także z
wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne : borowiki i muchomorki.
Na zakończenie – dzieci dostały czekoladowe grzybki.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji i za przyniesienie do przedszkola darów lasu, które ubogaciły
nasz Dzień Grzyba.

,,Morze szepce w muszelce,, grupa III

27 września (czwartek) w grupie III był obchodzony Światowy Dzień Morza,który upłynął na ciekawych zajęciach i zabawach o tematyce morskiej. Przedszkolaki świetnie się do tego dnia przygotowały, w tym dniu królował kolor niebieski.
Średniaki miały okazję aby wysłuchać „szumu fal” w muszelkach, odbyły się konkurencje na łowienie rybek,
a także zagadki morskie i ćwiczenia oddechowe. Wiele radości dostarczyło dzieciom rozpoznawanie odgłosów morza i zwierząt
żyjących w nim, muszelkowe kształty- klasyfikacja, a także ćwiczenia percepcyjne i grafomotoryczne.

,,Święto Jabłka,,

4 października w grupie III obchodziliśmy ,,Święto Jabłka,,.
Przedszkolaki świetnie się do tego dnia przygotowały, w tym dniu królował kolor czerwony.
Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Najpierw odbyła się pogadanka na temat zdrowotnych walorów jabłek.
Przedszkolaki opisywały jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Wysłuchały wiersza ,,Entliczek-Pentliczek,, J.Brzechwy,
nauczyły się rymowanki o jabłku, wymieniły potrawy, które robi się z jabłek. Dzieci w tym dniu dowiedziały się również o tym jak
rośnie jabłoń, była również okazja do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości,
a także zabawy zręcznościowe z jabłuszkami, które dostarczyły wiele radości.
Dzień nie tylko był dniem innym niż zwykłe, ale dniem, o którym dzieci tak szybko nie zapomną i zostanie on w ich
pamięci jako dzień zachęcania do jedzenia owoców.
Dziękujemy rodzicom za przyniesienie pięknych jabłek. Dzieci wykonywały także prace plastyczne
,,jabłuszko z robaczkiem i Jabłonkę. Na koniec średniaki pozowały w jabłkowej fotobudce.

„Szaszłyki owocowe”- zajęcia kulinarne w gr. III

W piątek 05.10. w grupie czterolatków było smacznie , a przede wszystkim zdrowo. Dzieci własnoręcznie przygotowały pyszne witaminowe szaszłyki. Przed przystąpieniem do pracy, wszystkie dzieci pamiętały o dokładnym umyciu rąk . Potem ubrały fartuszki, pamiętając o zachowaniu podstawowych zasad higieny, w których wyglądały jak prawdziwe kuchciki. Każde dziecko otrzymało tackę ,szaszłyk i przystąpiło do działania.
Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy w właściwym funkcjonowaniu organizmu. Efektem końcowym wspólnej pracy było próbowanie i smakowanie własnych szaszłyków owocowych..

Dzień marchewki- robienie soku w gr. III

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków w środę w grupie czterolatków odbył się „ Dzień Marchewki”. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat właściwego odżywiania się oraz zachęcenia naszych milusińskich do spożywania warzyw pod różnymi postaciami . Z myślą o jarzynowych witaminkach dzieci , postanowiły zrobić sok.- z marchewki. .Jednak zanim przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa.
Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.
Bardzo dziękujemy mamie Kazia i rodzicom Stasia S. za wypożyczenie sokowirówki niezbędnej do zrobienia soku.

Wyjście czterolatków do Przedszkola nr 3

Październik jest miesiącem w którym pracownicy oświaty obchodzą swoje święto. Czterolatki z naszego przedszkola przygotowały uroczystość z okazji „ Dnia Nauczyciela” i zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne maluszkom oraz ich paniom wraz z panią wicedyrektor z Przedszkola nr 3. Występ bardzo się wszystkim podobał a trzylatki nagrodziły małych artystów brawami. Dzieci z gr. III poczuły się bardzo dumne , ponieważ wystąpiły przed młodszą od siebie publicznością .
Bardzo dziękuję rodzicom z gr. III za pomoc w przygotowaniu dzieci.

Spacer do lasu dzieci z gr. III

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku , ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza . Dostarcza nam ogromnej ilości skarbów , które można w ciekawy sposób wykorzystać do pracy z dziećmi. Czterolatki bardzo lubią jesienne wycieczki i spacery. W piątek wybrały się na spacer do pobliskiego lasu, podczas którego zbierały dary jesieni: kolorowe liście, żołędzie, kasztany, kawałki kory i mchu. Po przyjściu do przedszkola dzieci oglądały zebrane eksponaty, a następnie układały i segregowały w kąciku przyrody . Wszystkie zgromadzone skarby wykorzystamy do zajęć oraz wykonania różnorodnych prac , które są doskonałym sposobem pobudzania wyobraźni , pomysłowości i kreatywności dzieci

Występ dzieci z gr. III dla rodziców

Czterolatki długo przygotowywały się do występu w przedszkolu z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezentując swoje umiejętności przed większą publicznością, jaką jest personel naszej placówki. Przełamując tremę i nieśmiałość, dzieci z gr. III postanowiły zaprosić również swoich rodziców i w poniedziałek zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne . Rodzice z dumą i uśmiechem na twarzy obejrzeli występ , nagradzając małych artystów brawami. Była to doskonała okazja do spędzenia chwili czasu z dzieckiem oraz integracji grupy.

„ Niepodległa od 100 lat”- spotkanie z rodzicami
„ Niepodległa od 100lat”- pod takim hasłem w grupie III odbyło się spotkanie z rodzicami , w związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości . Głównym tematem spotkania było wykonanie z rodzicami i dziećmi – kotylionów. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zaprezentowały krótki program o charakterze patriotycznym , zaśpiewały piosenki „ Polska ”i „ Nasz kraj”, zadeklamowały wiersz „ Katechizm polskiego dziecka” oraz wszyscy odśpiewaliśmy „ Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie rodzice z wielkim zapałem i zaangażowaniem, z pomocą dzieci zabrali się do pracy plastycznej. Kotyliony dzieci przypną do ubrań na uroczystość , z okazji Święta Niepodległości obchodzonego w naszym Przedszkolu. Spotkanie było świetną okazją do wytłumaczenia dzieciom pojęcia patriotyzmu oraz do rozmów o symbolach narodowych naszej Ojczyzny.

„Kto ty jesteś, Polak mały”- spotkanie integracyjne z dziećmi z Przedszkola nr3
Maluszki z Przedszkola nr3 , wraz ze swoimi paniami , przyszły z wizytą do czterolatków. Dzieci z niecierpliwością czekały na to spotkanie , ponieważ była to ich pierwsza autokarowa wycieczka poza teren swojego przedszkola Trzy dni po uroczystych obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci z obu przedszkoli postanowiły spotkać się aby utrwalić wiedzę na temat swojego kraju . Przedszkolaki przygotowały krótki występ patriotyczny ,podczas którego zaśpiewały hymn, następnie wykonały różnymi technikami flagi- pracę plastyczną oraz obejrzały bajkę pt. „ Symbole Narodowe”. Spotkanie to miało na celu kształtowaniu uczuć patriotycznych, uświadamianie poczucia przynależności narodowej ale również pomagają one umocnić więź przedszkola ze środowiskiem. Dziękujemy trzylatkom z Przedszkola nr 3 i pani Monice za miłe spotkanie a rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci.

„Zajęcia z pierwszej pomocy u czterolatków”
W grupie czterolatków odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadziła mama Kornelki. Pani Olga jest nauczycielem i pracuje w szkole, ale jest również wykwalifikowanym ratownikiem medycznym i opowiedziała przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe .Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia . Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Potem swoją wiedzę sprawdzały na swoich pluszakach. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych .Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Dziękujemy mamie Kornelki za przeprowadzenie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Rodzice czytają dzieciom w gr.III
W grupie czterolatków rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia,. Żeby umilić dzieciom czas oczekiwania na Mikołaja, i kontynuując spotkania z rodzicami, do dzieci przyszła mama Julii i przeczytała dzieciom bajkę pt. „Moja pierwsza świąteczna książeczka”. Magia zbliżających się świąt sprawiła ,że dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały bajki. Należy pamiętać, że taki dzień, w którym mama albo tata odwiedzą dziecko w przedszkolu, będzie zapamiętany na długo. Bardzo dziękujemy mamie Julii za spotkanie.

Przedszkolaki w BTD

W poniedziałek dzieci z grupy III obejrzały w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym przedstawienie pt. „ Kraina Śpiochów”. To opowieść o Królu Śpiochu, jego poddanych, którzy bardzo lubią spać, lecz łamiącą królewskie nakazy jest jego córka Królewna Śpioszka.
A przecież wiadomo, że sen to zdrowie i uroda , Król musi zatem ratować córkę. Jego przygody okazały się zabawne, pouczające i niezwykłe. To wspaniałe przedstawienie zachwyciło wszystkich, wesołymi piosenkami, kolorową scenografią i kostiumami, a zwłaszcza bezpośredni kontakt z aktorami, którzy zeszli ze sceny i chodzili między fotelami . Wrażenia z pobytu w teatrze pozostaną na długo niezapomniane.

„Świąteczne pierniki” w gr. III
Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników Piątek dla czterolatków był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki korzystając z pomocy i z udziałem mamy: Weroniki, Dominika i Stasia S. Najpierw odpowiednio dzieci się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepyszne. Dziękujemy mamom za spotkanie i pomoc .

„ Zabawy Mikołajkowe z rodzicami gr. III”

W grupie czterolatków odbyło się świąteczne spotkanie z rodzicami pod hasłem „ Zabawy Mikołajkowe z rodzicami”. Dzieci , ubrane na czerwono w czapkach mikołajowych , z niecierpliwością wyczekiwały gości. Podczas spotkania nieoczekiwanie na salę wszedł Mikołaj, który wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy a po niej dzieci wraz z rodzicami dekorowały pierniczki ozdobami spożywczymi. Pierniczki zostaną przekazane na kiermasz świąteczny w naszym przedszkolu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji spotkania , a w szczególności Mikołajowi ( tacie Franka).

„Zabawy Mikołajkowe w Przedszkolu nr3”
Dzieci z gr. III wybrały się na wycieczkę do Przedszkola nr 3. Spotkanie z trzylatkami odbyło się pod hasłem „ Zabawy Mikołajkowe”. Nasza wizyta rozpoczęła się krótkim występem dzieci z obu przedszkoli , następnie przedszkolaki obejrzały bajkę pt
„ Historia Świętego Mikołaja”. Spotkanie zakończyło się wykonaniem prac plastycznych , dzieci kolorowały obrazki przedstawiające postać Mikołaja oraz worek z prezentami. Takie spotkania są doskonałą okazją do integracji dzieci obu przedszkoli oraz pomagają w nawiązywaniu relacji rówieśniczych. Dziękujemy maluszkom z Przedszkola nr3 i ich paniom za miłe spotkanie.