grupa III

„Pożegnanie Starszaków”
Dziś grupa III żegnała 6- latki, które po wakacjach po raz pierwszy przekroczą próg szkoły podstawowej. Na wstępie grupa V przedstawiła program artystyczny w którym dzieci pożegnały się ze swoim przedszkolem, paniami, kolegami i beztroską zabawą. Następnie 5-latki zatańczyły i wyrecytowały wiersz żegnając odchodzące do szkoły 6-latki. Oczywiście nie zabrakło upominków – grupa III wręczyła absolwentom własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

Warsztaty edukacyjne
Dziś grupa III wzięła udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Zespół Szkół nr 7 w Koszalinie. Tematem warsztatów było zagadnienie „energii odnawialnej”. Forma warsztatów była bardzo urozmaicona. Dzieci wzięły udział w pogadance dotyczącej odnawialnych źródeł energii podczas której wykazały się dużą wiedzą. 5-latki poznały budowę wiatraka oraz samodzielnie konstruowały go aby działał prawidłowo. Następnie dzieci poznały Boba Budowniczego i z wielkim zaangażowanie wzięły się do malowania domów. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, które umożliwiły im poznanie zasady wykorzystania prądu oraz jego produkcji z energii wiatru.

Mali ogrodnicy
12 czerwca pięciolatki wcieliły się w rolę małych ogrodników – zmieniły ogród przedszkolny w bardziej kolorowy, wesoły. Wszystko to za sprawą mamy Krzysia, która podarowała nam przepiękne kwiaty. Dzieci posadziły rośliny za pomocą narzędzi ogrodniczych. Należy podkreślić, iż bardzo poważnie podeszły do zadania: starannie dobierały kwiaty tworząc wspaniałe kompozycje, pracę wykonywały bardzo dokładnie, z wielkim zaangażowaniem. Ponadto bawiły się przy tym rewelacyjnie. Serdecznie dziękujemy mamie Krzysia.

„W krainie motyli”
Dziś w grupie III odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki zaprezentowały się w bajce pt. „W krainie motyli”. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz przepięknie zatańczyły „Motyli taniec”. Była też mała przedszkolna orkiestra oraz taniec ze wstążkami. Po występie nie zabrakło życzeń, prezentów oraz uśmiechu najbliższych. Za swoje aktorskie popisy 5-latki zostały nagrodzone burzą braw.
Takie uroczystości są okazją aby umacniać i pielęgnować rodzinne więzi !

„Brzydkie Kaczątko” – przedstawienie teatralne z cyklu Rodzice – Dzieciom
Dziś dzieci z grupy III i IV czekała niespodzianka. Rodzice z grupy III przygotowali przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko”. Dzieci z uśmiechem na twarzy oglądały bajkę. Z zapartym tchem oczekiwały kolejnych postaci pojawiających się na scenie. Każda z postaci występujących na scenie zagrana była wyjątkowo i oryginalnie. Rodzice włożyli mnóstwo pracy by zaprezentować się przedszkolakom jak najlepiej. Dla dzieci była to wielka frajda móc zobaczyć swojego rodzica w roli bajkowej postaci. Najmłodsi nagrodzili występy swoich rodziców wielkimi brawami oraz wręczyli kolorowe kwiatki.

„Samoloty duże i małe”.
28.04 w grupie III odbył się dzień tematyczny pt. „Samoloty duże i małe”. Tego dnia dzieci zorganizowały wystawę samolotów przyniesionych z domu. Porównywały je ze sobą, grupowały wg danych kryteriów. 5-latki obejrzały również prezentację multimedialną „ Najpopularniejsze samoloty” dzięki której poznały historię i rodzaje samolotów. Przedszkolaki zainspirowane filmem postanowiły samodzielnie wykonać swój własny statek powietrzny. Kolejną atrakcją tego dnia była praca techniczna do której dzieci użyły młotka, gwoździ, drewna oraz kolorową wełnę. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przybijały gwoździki i przeplatały wełnę w efekcie czego powstał samolot 3D. Tego dnia nie zabrakło również składania papieru i testowania papierowych modeli.
Poprzez takie zabawy plastyczno-techniczne dzieci rozwijają wyobraźnię, pomysłowość i radość tworzenia.

5-latki w Bibliotece
Dziś grupa III odwiedziła Bibliotekę przy ulicy Ruszczyca. Młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania „Przyjście wiosny” i podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat pierwszych zwiastunów tej pory roku. Następnie 5-latki ochoczo zabrały się za rozwiązywanie zagadek za które można było zdobyć słodki punkt.
Spotkanie zakończyła wesoła zabawa pt. „Kolory wiosny”. Było ciekawie i śmiesznie, a zarazem pouczająco!

„Wielkanocne potyczki”
06.04 w Przedszkolu nr 19 odbyły się warsztaty wielkanocne „Wielkanocne potyczki”. Naszą placówkę reprezentowali: Wiktoria, Zuzia oraz Ksawery. Tematem przewodnim było jajko. Dzieci świetnie się bawiły podczas obserwowania eksperymentów, jak również zabaw. Mogły także pochwalić się talentami plastycznymi. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali nagrody. Ponadto Ksawery został wyróżniony za wykonanie najładniejszej pisanki, a co za tym idzie, otrzymał nagrodę specjalną.

Wielkanocne czary – zajęcie techniczne
3 kwietnia pięciolatki wcieliły się w rolę małych majsterkowiczów. Przy pomocy narzędzi technicznych, takich jak: wkrętarka, gwoździe, papier ścierny, kombinerki, młotki, nożyce, oraz ogromnej ilości kartonów, papierów i kolorowych bibuł stworzyły niezwykłą rodzinę wielkanocnych zajączków. Wszystkie dzieci były bardzo dzielne, pracowały z wielkim zaangażowaniem – stąd też rewelacyjne efekty pracy. W naszej sali zapachniało świętami.

„Wielka gra” – zabawy logopedyczne
Jeśli chcemy, aby dziecko w wieku przedszkolnym mówiło poprawnie można mu w tym pomóc poprzez odpowiednią stymulację. Podjęcie wesołych zabaw o charakterze logopedycznym pozwala uniknąć utrwalania błędnej wymowy, jak również wtórnych zaburzeń o charakterze emocjonalnym. Uczymy się mówić poprzez koordynowanie ruchów odpowiednich grup mięśniowych biorących udział w owym procesie. Odbierane wrażenia kinestetyczne, a także słuchowe umożliwiają kontrolę tych ruchów. Warunkiem poprawnej wymowy jest wysoka sprawność aparatów: oddechowego, słuchowego, fonacyjnego, artykulacyjnego. W związku z powyższym pięciolatki uczestniczyły w zajęciach rozwijających poprawność wymowy: wykonywały ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych, ćwiczenia słuchowe, oddechowe, dźwiękonaśladowcze oraz ortofoniczne – a wszystko to z pomocą „wielkiej gry logopedycznej”, która pojawiła się w sali przedszkolaków. Wesołe zabawy wprawiły dzieci w fantastyczny nastrój, który udzielał się do końca pobytu w przedszkolu.

Matematyczny zawrót głowy
01.03.2017r. pięciolatki pogłębiały swoją wiedzę z zakresu edukacji matematycznej poprzez liczne gry i zabawy. „Matematyczny zawrót głowy” miał na celu kształcenie, jak również doskonalenie takich umiejętności jak: kojarzenie liczby z jej zapisem graficznym – cyfrą, kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach, jak również w pamięci, rozwijanie spostrzegawczości, pamięci oraz logicznego myślenia. Mali matematycy doskonale się bawili, nie zdając sobie sprawy z tego, iż uczą się wielkich rzeczy.

„Dzień Babci i Dziadka”
Każdy przedszkolak o tym wie, że Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby. Dlatego 5-latki zaprosiły swoich Dziadków na występ artystyczny dedykowany właśnie dla nich. Tego dnia nie zabrakło piosenek, wierszy i życzeń. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki!

„W krainie lodu” – zabawy badawcze
Zima jest porą roku, która dostarcza dzieciom wielu atrakcji, jak również okazji do zdobywania wiedzy o przyrodzie poprzez obserwację na spacerach oraz proste doświadczenia, które możemy wykonać w domu. W związku z powyższym 18 stycznia pięciolatki wcieliły się w rolę małych naukowców – dzieci wykonały kilka interesujących eksperymentów, m. in. sprawdzały czy pranie wyschnie w ogrodzie przedszkolnym, badały czy lód pływa w ciepłej / zimnej wodzie, co się z nim dzieje, gdy ogrzewamy go suszarką do włosów, polewamy gorącą wodą, zastanawiały się w jakich warunkach rozpuszcza się szybciej. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób możemy stworzyć kolorowe bryły lodu, jednakże największą atrakcją okazało się malowanie pałacu Elsy z „Krainy Lodu”. Nie mniej frajdy sprawiło dzieciom wydobywanie zabawek, które zostały zamrożone w dużych kostkach lodu. Pięciolatki były zachwycone.

„Basia i gotowanie” –wizyta mamy Tamary
13.01. naszą grupę odwiedziła mama Tamarki. Propagując akcję „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki wysłuchały bajkę pt. „Basia i gotowanie” Zofii Staneckiej oraz „Pobawimy się?” Piji Lindenbaum. Przeczytane książki bardzo podobały się dzieciom na co wskazywał uśmiech na twarzach przedszkolaków!
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!

„Karmnik”
Okres zimy to czas kiedy to ptaki potrzebują naszej pomocy. W tym czasie należy pamiętać jak ważne jest dokarmianie tych zwierząt. Dlatego dziś naszą grupę odwiedził Tata Wiktorii, który z pomocą dzieci wykonał karmik. 5-latki miały również okazję poznać narzędzia niezbędne do jego wykonania (młotek, gwoździe, wiertarka, kombinerki itp.). Od tej chwili dzieci obiecały, że będą systematycznie dokarmiać ptaki w tak trudnym okresie jakim jest zima.
Bardzo serdecznie dziękujemy Tacie Wiktorii za poświęcony czas !

Zima
Korzystając z uroków zimy 5-latki wesoło bawiły się na śniegu w ogrodzie przedszkolnym. Z czerwonymi nosami i z uśmiechem na twarzy wszyscy wrócili do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie. Pierwszy śnieg, wywołał u Nas wiele radości! Czy taka wspaniała zima zostanie z nami na dłużej?

„Spotkanie przy choince”

Okres przedświąteczny w przedszkolu to czas intensywnych przygotowań do świąt. Jest to czas w którym staramy się na różne sposoby przekazywać dzieciom wartości świątecznych tradycji i obyczajów.
Dzieci z grupy III zaprezentowały się w programie artystycznym gdzie królowały piosenki, wiersze i kolędy. Na zakończenie przedszkolaki wraz z rodzicami mieli okazję wykonać świąteczną bombę, która weźmie udział w kiermaszu na terenie naszegoprzedszkola.
Dzisiejsza uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wrażeń oraz upłynęła w niezwykle miłej atmosferze.

„Andrzejki”

30.11 w naszej grupie odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci tego dnia poszerzyły swoją wiedzę na temat zwyczaju tego święta. Dzisiejszymi atrakcjami były min. wróżby i konkursy. W czasie andrzejkowej zabawy nie mogło zabraknąć wróżenia z butów, przebijania balonów, przepowiadania przyszłości. Wszystko odbyło się oczywiście z przymrużeniem oka, tak aby wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni! Dzisiejsze andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przebrania dla swoich pociech!

X Festiwal Piosenki Bajkowej

25 listopada dzieci z grupy III reprezentowały nasze przedszkole podczas X Festiwalu piosenki Bajkowej, który odbył się w Zespole Szkół nr 2 im Stanisława Lema w Koszalinie.Pięciolatki zaśpiewały Hymn Przedszkola oraz zatańczyły marynarski układ taneczny „Calineczka”

„Latawce”

Dzieci z grupy III wspólnie z panią wykonały grupowy latawiec. Na samym początku zajęć 5-latki poznały podstawowe narzędzia które są niezbędne do wykonania latawca. Młotek, gwoździe, kombinerki, papier ścierny, sznurek oraz listewki były to rzeczy niezbędne do wykonania naszego dzisiejszego dzieła. Przedszkolaki miały również okazję obejrzenia jak mogą wyglądać latawce, jaki mogą mieć kształt czy kolor. Na zakończenie dzisiejszego dnia dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały swoje małe latawce które były bardzo kolorowe, miały oczy, buzie i kolorowe sznureczki. Teraz zostało nam tylko przetestowanie latawcy na wietrze!

„Jesienny spacer po koszalińskim parku”

Korzystając z pięknej pogody 5-latki z grupy III wybrały się na spacer po koszalińskim parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie. Spacerując parkowymi alejkami mijały Amfiteatr, Filharmonię, fontannę czy też mostek nad rzeką Dzierżęcinką. Przedszkolakom udało się rozpoznać niektóre drzewa, nazwać ich owoce, porównać liście.
Na zakończenie pieszej wędrówki dzieci jednogłośnie stwierdziły, że nasz park jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno przyjemnie spędzić czas!

„Jesienne spotkanie w bibliotece”

W poniedziałek dzieci z grupy III odwiedziły bibliotekę. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom pór roku, a także uświadomienie o pięknej porze roku jaką jest jesień. Wspólnie spędzone chwile wypełniła dzieciom książka o leśnych zwierzętach, które szukają mieszkania na zimę. Oczywiści nie zabrakło zabaw- dzieci wzięły udział w jesiennym quizie, ponadto układały serce z kasztanów oraz celowały ziemniakiem do celu. A wszystkie te działania przypominały dzieciom o złotej, pięknej polskiej jesieni.

„Moja zabawka- mały majsterkowicz”

4 października został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci i Rodziców z grupy III pt. „Moja zabawka-mały majsterkowicz”. Celem konkursu plastyczno-technicznego było min. rozwijanie wyobraźni i pomysłowości oraz inspirowanie dzieci do aktywności twórczej. Rodzice wraz z dziećmi wykazali się bardzo dużą kreatywnością dlatego wszystkie prace konkursowe zdobyły I miejsce. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie wręczone zostały dyplomy oraz upominki.Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie!

„Sałatka jarzynowa ”

W środę 5-latki z gr. III zmieniły się w kucharzy, by przygotować zdrową i pyszną sałatkę jarzynową. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Podczas robienia sałatki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. Myjemy nie tylko ręce ale również warzywa przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Takie zajęcia urozmaicają życie przedszkolaka, pozwalają na pokazanie swoich możliwości i umiejętności.Na początku dzieci poznały przepis na sałatkę , zapoznały się ze wszystkimi potrzebnymi składnikami. Podczas zabawy miały za zadanie z pośród wszystkich produktów wybrać te o których była mowa w przepisie. Ubrani w kolorowe fartuszki i chusteczki samodzielnie z wielkim zaangażowaniem pokroiły składniki. Kolorowe kosteczki trafiały do wielkiej miski, następnie mieszały i doprawiały sałatkę. Podczas krojenia marchewek, ziemniaków, ogórków i innych warzyw zachowaliśmy podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Gdy sałatka była gotowa, wspólnie usiedliśmy by ją spróbować . Świetnie się bawiliśmy, a jeszcze lepiej najedliśmy. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą. Ten dzień był bardzo smaczny.

„Robimy sok- witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

Wszyscy doskonale wiedzą jak bogate w witaminy są soki owocowe. Dlatego dziś dzieci z grupy III zrobiły sok owocowy. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniami:sokowirówką i blenderem ich działaniem oraz zasadami bezpiecznej obsługi. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok był już gotowy! Wszystkim bardzo smakował własnoręcznie zrobiony soczek!

„Owocowe zabawy „- grupa III

W środę popołudniu w sali 5 – latków królowały owoce. Dzieci poznały owoce krajowe i egzotyczne .Oglądając je określały ich kolor, kształt, pochodzenie oraz sposoby wykorzystania. Podczas zabawy z magiczny pudełkiem , dzieci z zawiązanymi oczami za pomocą zmysł dotyku i zapachu musiały odgadnąć co to za owoc. Układały owoce od największego do najmniejszego, przeliczały ich ilość, wskazywały gdzie jest więcej a gdzie mniej. Dzieci świetnie poradziły sobie z grupowaniem owoców według koloru i kształtu .Udało się również stworzyć owocowego ludka, który zachęcał dzieci do jedzenia owoców . Na zakończenie każdy spróbowały wybrany przez siebie owoc . Owoce znikały szybciej niż cukierki .

„ Przyjaciel”- rodzice czytają dzieciom gr III
We wtorek do naszej grupy zawitała Mama Mateuszka. Przeczytała dzieciom piękną książkę o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Dzieci wypowiadały się na temat przyjaźni: kto to jest przyjaciel, jaki powinien mieć cechy, czy warto mieć przyjaciela . Wysłuchały one również opowiadania o niedźwiadku, który przygotowywał się do zbliżającej zimy. Dzieci słuchały uważnie opowiadania ,gdyż pięknie opowiedziały co robią niedźwiadki by przetrwać zimę . W nagrodę dzieci od Mamy Mateusza otrzymały Odznaki Przyjaciela i łakocie , my za to wręczyliśmy kwiatka i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy .

„W krainie muzyki”

28.09. w grupie III odbyły się zabawy z muzyką. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania o „Zaczarowanej krainie” następnie wzięły udział w zabawach muzycznych których to głównym celem było ukazanie dzieciom jak ważną rolę pełni muzyka w naszym życiu. 5-latki za pomocą kolorowej gamy poszukiwały najwyższych i najniższych dźwięków. Przedszkolaki poznały również adapter, płyty winylowe, kasety magnetofonowe. Wysłuchały bajki obserwując jak działa adapter. Dzisiejsze zabawy zakończyliśmy „dyskoteka” której to rytm wybijał kolorowy projektor.

„Rodzice czytają dzieciom „ – gr. III

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.We wtorek grupę III odwiedziła mama Tamary. Przeczytała dzieciom dwie wspaniałe książki „Mama mu buduje” i „ Basia i alergia”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przeczytanych utworów, w podziękowaniu wręczyły laurkę. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku . Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i pogodnej atmosferze.Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój mowy, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

„Wyjście do biblioteki”

W poniedziałek grupa III wybrała się do biblioteki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się co trzeba zrobić, żeby zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. Panie zapoznały przedszkolaków ze zbiorami w bibliotece i przeczytały dzieciom bakę o „magicznych kropkach”. Panie bibliotekarki zachęcały naszych podopiecznych do odwiedzania biblioteki w przyszłości, bo „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Na zakończenie zajęć bibliotecznych 5-latki otrzymały kolorowy prezent- wiatraczek.

Wyjście na skrzyżowanie

W ramach realizacji tematu tygodniowego pt. „Ruch drogowy” dzieci z grupy III wybrały się na spacer w pobliżu przedszkola w obecności policjantów. Dzieci oglądały pobliskie skrzyżowania, przejścia dla pieszych oraz rozpoznawały niektóre znaki drogowe. Dzieci zdobyły wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość obejrzeć radiowóz oraz posiadany na wyposażeniu sprzęt policyjny. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpiecznego poruszania się 5-latki wręczyły własnoręcznie wykonane kwiatki.