GRUPA IV

CO WIEMY O POLSCE?
29.11.2018 dzieci z grupy IV i V wzięły udział w zmaganiach sześciolatków dotyczących wiedzy o naszym kraju pod hasłem „Co wiemy o Polsce?”. Quiz odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Koszalinie. Zmagania służyły wzmocnieniu działań wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem wychowania patriotycznego w związku z 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Podczas spotkania przedszkolaki prezentowały swoją wiedzę dot. Ojczyzny, układały puzzle, malowały za pomocą farb plakatowych bohaterów polskich bajek, przedstawiły układy taneczne do utworów o charakterze patriotycznym. Quiz zakończył się wręczeniem na ręce Pań nagród dla „małych wielkich Polaków”.

ANDRZEJKI
28.11.2018r. sześciolatki obchodziły Andrzejki. Na początku każdy starszak dostał „bilet” do krainy wróżb Czarownicy Alanny, która przygotowała dla nich 6 „kopert niespodzianek”. W pierwszej z kopert przedszkolaki znalazły list, gdzie Alanna ustaliła z dziećmi zasady obowiązujące podczas zabawy i podkreśliła, że andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa! I tak było – dzieci podczas wróżb m.in. poznały imiona swoich przyszłych partnerów, zawody, które będą wykonywały, kiedy dorosną, dowiedziały się, które z nich pierwsze zawrze związek małżeński. Ponadto uczestniczyły w zabawach tanecznych, zawodach pt. „Najdokładniej obrane jabłko”, za pomocą magicznej miotły sprzątały salę z kartek zapisanych nieudanymi zaklęciami czarownicy. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami oraz poczęstunkiem. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże… Pewne jest to, iż przyniosły one przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do fantastycznej zabawy!

UTRWALAMY ZNAJOMOŚĆ BARW NARODOWYCH
Sensoplastyka, czyli edukacja sensoryczno-plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Autorką metody jest Izabela Anna Stefańska. Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dbamy o usprawnienie ruchowe, wpływamy na rozwój mowy, poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, wspieramy również rozwój poznawczy. 27.11.2018r. w grupie sześciolatków odbyły się kolejne już zajęcia z cyklu „Sensoplastyka dla smyka”. Przedszkolaki spełniały się sensorycznie podczas tworzenia barw narodowych za pomocą farb plakatowych oraz piłeczek z wypustkami – było kolorowo, wesoło i bardzo brudno! Można zatem stwierdzić, iż powiedzenie „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci” jest jak najbardziej trafne – radości w sali grupy IV nie było końca!

W OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM
23.11.2018r. starszaki miały możliwość zwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego. Wizyta rozpoczęła się krótką pogadanką o tematyce astronomiczno – astronautycznej dla najmłodszych. Atrakcyjnym uzupełnieniem prelekcji był seans prezentacji ruchu gwiazd oraz innych ciał niebieskich po orbicie nieba, jak również zadania wykonywane z pomocą obrotowej mapy nieba gwieździstego nad Polską. Ponadto sześciolatki poznały nowe urządzenie – teleskop, przez który obserwowały najbliższe otoczenie. Mogły również zwiedzić najciekawsze zakamarki obiektu. W ramach podziękowań za niezwykle interesujące spotkanie, dzieci wręczyły swoim wykładowcom upominki symbolizujące obchody 40-lecia naszego przedszkola.

„DLA NIEPODLEGŁEJ” – WYSTĘP ARTYSTYCZNY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
20.11.2018r. starszaki z grupy IV oraz V gościły w Domu Pomocy Społecznej, gdzie zaprezentowały występ artystyczny w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie rozpoczęły tanecznym krokiem do utworu W. Kilara pt. „Polonez”, który zaprosił widownię w niezwykłą podróż po Polsce. Dzieci recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, zaprezentowały tańce oraz układy taneczne mówiące o wielkiej wartości, jaką jest dla nich ojczyzna. Podróż zakończyła się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Publiczność ze wzruszeniem i dumą nagrodziła dzieci gromkimi brawami. W ramach podziękowań za występ przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek. Starszaki z kolei złożyły na ręce gospodarzy skromne upominki dziękując za ciepłe przyjęcie. Była to niezwykła lekcja – nie tylko historii.

XII FESTIWAL PIOSENKI BAJKOWEJ
16.11.2018r. w Zespole Szkół nr 2 odbył się XII Festiwal Piosenki Bajkowej organizowany przez nasze przedszkole. Podczas konkursu wystąpiła Ula, która reprezentowała naszą placówkę. Dziewczynka zaśpiewała piosenkę N. Nykiel „Pół kroku stąd” z disneyowskiego filmu pt. „Viana – skarb oceanu”. Ponadto wszystkie sześciolatki wcieliły się w bajkowych bohaterów – lalki: Barbie, Ken. Starszaki zaprezentowały układ taneczny do piosenki Aqua pt. „Barbie girl” przed zgromadzoną publicznością. Dzieci, podczas występu wywołały na twarzach gości moc uśmiechu i wiele pozytywnych emocji, w skutek czego otrzymały wielkie brawa. Pani dyrektor w ramach podziękowania wręczyła przedszkolakom drobne upominki. Był to „bajeczny” dzień.

MOJA OJCZYZNA SŁOWEM MALOWANA
13.11.2018r. w Przedszkolu nr 35 odbył się konkurs recytatorski pod patronem Senatora Rzeczpospolitej Polskiej Piotra Zientarskiego pt. „Moja ojczyzna słowem malowana”. Naszą placówkę reprezentowała Julia, która wygłosiła wiersz autorstwa K. Bayer i A. Wacławskiego pt. „Niepodległość” do utworu muzycznego W. Jarosińskiego pt. „Polonez dla Niepodległej”. Mała artystka otrzymała w podziękowaniu za występ dyplom oraz upominek. Serdecznie gratulujemy😉

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
Przedszkole nr 22 włączyło się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie polskich szkół wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Punktualnie o wyznaczonej godzinie 6-latki wraz z wszystkimi zebranymi w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 im. S. Lema zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasz rekord biliśmy wspólnie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i młodzieżą ZS nr 2. Wspomogli nas także zaproszeni goście : pan Przemysław Krzyżanowski- zastępca Prezydenta Miasta Koszalina, pan Robert Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Po „Mazurku Dąbrowskiego” wszyscy wspólnie zaśpiewali „Marsz pierwszej brygady”. Nasze starszaki wzięły też udział w marszobiegu ulicami Koszalina. Dziękujemy serdecznie dyrekcji , kadrze i uczniom ZS nr 2 za to mogliśmy wspólnie pokazać swoją radość z okazji 100 urodzin naszej Ojczyzny.

„JESIENNE KLIMATY” – PLENER MALARSKI
7.11.2018r. Kaja i Filip wzięli udział w XIV plenerze malarskim pt. „Jesienne klimaty”, który odbył się w Przedszkolu nr 13 „Mała Akademia” w Koszalinie. Na początku sześciolatki obejrzały scenkę z udziałem kolorowej jesieni oraz szarugi jesiennej, dzięki której poznały charakterystyczne cechy obu postaci. Po chwili artyści stali już przed sztalugami i w skupieniu tworzyli swoje prace używając jedynie farb klejowych. Towarzyszył im śpiew ptaków, szelest liści, piękne, jesienne promienie słońca. Po zakończonej pracy przyszedł czas na zabawę liśćmi, poczęstunek, odebranie dyplomów oraz upominków. Dziękujemy serdecznie organizatorom za fantastyczną zabawę.

„CZERWONY KAPTUREK” – TEATRZYK NAUCZYCIELEK
25.10.2018r. przedszkolaki z grup III i IV obejrzały kolejny już freblowski teatrzyk cieni w wykonaniu nauczycielek. Tym razem był to „Czerwony Kapturek”. Dzieci z ogromnym skupieniem śledziły przygody bohaterów utworu. Wesoły spektakl m.in. przypomniał dzieciom o tym, iż nie należy ufać nieznajomym, przybliżył piękno krajobrazu leśnego. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach integracyjnych – wykorzystując dary F. Froebla układały postacie występujące w bajce, uczyły się współpracy, odczuwały swoją przynależność do społeczności przedszkolnej.

DO PODUSZKI ŚREDNIAKOM
17.10.2018r. czterolatki zaprosiły Lenę z gr. IV, aby poczytała im do snu. Lenka wybrała jedną z ulubionych książek przedszkolaków – „Tupcio Chrupcio – wizyta u dziadków”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworu czytanego przez swoją starszą koleżankę. Z kolei Lenka była zachwycona, gdyż udało jej się „utulić” średniaków do snu. W ramach podziękowań, pani Sylwia wręczyła dziewczynce drobny upominek;)

NA POCZCIE
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Pocztówkowe przedszkole”, 19.10.18r. sześciolatki wybrały się do I Urzędu Pocztowego w Koszalinie. Starszaki m. in. poznały „drogę, jaką musi pokonać list, aby trafić od nadawcy do odbiorcy”, dowiedziały się czym są skrytki oraz datownik, miały możliwość obejrzenia urządzeń, które wykorzystywane są do pracy na poczcie. Dzieci oglądały także klaser, który okazał się być tam perełką, poznały pojęcie: filatelista, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę. Przy okazji sześciolatki wysłały przygotowane wcześniej pocztówki do placówek w całym kraju. W podziękowaniu za możliwość spotkania starszaki przygotowały wielki znaczek pocztowy, który zawiśnie w urzędzie. Dziękujemy mamie Leny za pomoc w zorganizowaniu spotkania, słodki poczęstunek, a także upominki dla dzieci.

POMAGAMY LENCE
Sześciolatki poznały historię Lenki, podopiecznej fundacji „Kawałek Nieba”. Lenka cierpi na malformacje Chiariego i zespół Crouzona. Dzieci postanowiły, że chcą pomóc. W związku z tym przynosiły słodycze, które następnie włożyły do wiklinowego kosza i udekorowały go. W koszu łakoci swoje miejsce znalazł również plakat i słodziak podarowany przez przedszkolaków. Sześciolatki nagrały również film dla dziewczynki. Kosz łakoci przekazany zostanie mamie Lenki, a następnie wystawiony na aukcje, które będą trwać do 15.10.2018r. Całość pieniędzy przekazywana jest na rzecz Lenki.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wielkie zaangażowanie w akcje.

„KOLOROWO – OWOCOW0”
11.10.2018r. w sali sześciolatków unosiły się przepiękne zapachy. Wszystko to za sprawą mam Kai, Julii i Oliwiera, które zaprosiły dzieci do wspólnego przyrządzenia sałatki oraz szaszłyków owocowych. Po przebraniu się w fartuszki oraz wyszorowaniu rąk, wszyscy przystąpili do pracy. Owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki pod okiem rodziców, kroiły je i łączyły ze sobą. Na koniec odrobina jogurtu i można było wymieszać wszystkie składniki. Owocowe potrawy udały się znakomicie, były wyśmienite, a przede wszystkim w mgnieniu oka zniknęły ze stołu. Serdecznie dziękujemy zaproszonym mamom za fantastyczne spotkanie.

BIAŁO – CZERWONY MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ
11 października koszalińskie „Optymistyczne Przedszkola” wzięły udział w Biało – Czerwonym Marszu dla Niepodległej. Przedszkolaki spotkały się z panem Piotrem Jedlińskim prezydentem miasta Koszalina i innymi władzaami miasta, z którymi wspólnie wypuściły biało – czerwone balony. Zorganizowany marsz był uczczeniem zbliżających się obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości. Sześciolatki miały okazję również spotkać się z Panem Senatorem Piotrem Zientarskim i panią Bożena Kaczmarek pod Pomnikiem gen Kazimierza Puławskiego – bohatera wojny o niepodległość USA w rocznicę jego śmierci.

ŚWIĘTO DRZEWA
10.10.2018r. sześciolatki obchodziły „Święto drzewa”. Dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania oraz nazywania roślin na podstawie cech charakterystycznych: drzew parkowych i leśnych po liściach, owocach, nasionach; drzew w sadach po owocach. Przedszkolaki poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z owych roślin, jak również preferowane zachowania w stosunku do nich. Każde dziecko zna budowę drzewa, ponadto może pochwalić się wiedzą, czym jest żywica, czy też słój. Największymi atrakcjami okazały się być eksperymenty i zabawy sensoryczno-plastyczne, które sprawiły, że uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków.
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, tego dnia, sześciolatki wraz z czterolatkami posadziły w ogrodzie przedszkolnym dąb dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

JESIENNY KOŁOBRZEG
05.10.2018r. sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Kołobrzegu. Okazało się, że to miasto jesienią jest jeszcze piękniejsze – urokliwe uliczki, port, molo, latarnia morska zrobiły wielkie wrażenie na przedszkolakach. Nie mniejszą atrakcją były zabawy na plaży, czy też drugie śniadanie zjedzone na ławeczce w parku. Dzieci m.in. doskonaliły umiejętność obserwacji fauny oraz flory nadmorskiego środowiska przyrodniczego, poszerzały słownictwo o nowe pojęcia. Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci sześciolatków na długo.

W POSZUKIWANIU ROŚLIN LECZNICZYCH
03.10.2018r. sześciolatki wybrały się na spacer w okolice przedszkola w towarzystwie rodziców Tosi – farmaceutów. Głównym celem wyjścia było poszukanie jak największej ilości roślin wykorzystywanych do produkcji leków. Przedszkolaki znalazły między innymi liście brzozy, koniczynę, krwawnik pospolity, mniszek lekarski. Rośliny te zostaną umieszczone w grupowym zielniku, który powstanie podczas najbliższego spotkania z mamą Antosi. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
28.09 dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę dla chłopców z okazji ich święta. Głośno zaśpiewały „sto lat”, złożyły życzenia, a następnie wręczyły upominki. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo zadowoleni 😉

AUTORZY KSIĄŻEK DLA DZIECI – WIZYTA W BIBLIOTECE
17.09 sześciolatki odwiedziły Filię nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem dzieci miały możliwość wysłuchania książki pt. „Tajemnica biblioteki”, która była wprowadzeniem do fantastycznych zajęć. Przedszkolaki wcieliły się w rolę detektywów: tworzyły rysopisy, poszukiwały brakujących puzzli ukrytych w zakamarkach biblioteki, odszyfrowywały hasła. Ponadto utrwalały pojęcia: autor, czytelnik, bibliotekarz, drukarnia, księgarnia. W ramach podziękować za poświęcony czas starszaki wręczyły Pani bibliotekarce laurkę.

PASOWANIE NA STARSZAKA
7 września 2018r. sześciolatki wzięły udział w niezwykle ważnym dla nich wydarzeniu – zostały pasowane na starszaka. Jednak zanim to nastąpiło, dzieci musiały odbyć „podróż sześciolatka”, podczas której m.in. udzielały odpowiedzi na pytania zawarte w quizie pt. „Tak, czy nie w Kodeksie Przedszkolaka”, brały udział w „wyścigu temperówek”, rozpoznawały przybory plastyczne ukryte w zaczarowanym pudełku, prezentowały swoją sprawność podczas „Wyścigów starszaków”. Największą radość sprawiła im jednak zabawa, w czasie której miały zawiązane oczy, a ich zadaniem było rozpoznanie za pomocą zmysłów swoich kolegów. Ostatecznie pani Kasia stwierdziła, iż wszystkie dzieci prezentują pożądane umiejętności, a w związku z tym są prawdziwymi starszakami. Po złożeniu uroczystej przysięgi przedszkolaki za pomocą ogromnej kredki zostały pasowane. Ponadto każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.