GRUPA IV

POMAGAMY LENCE
Sześciolatki poznały historię Lenki, podopiecznej fundacji „Kawałek Nieba”. Lenka cierpi na malformacje Chiariego i zespół Crouzona. Dzieci postanowiły, że chcą pomóc. W związku z tym przynosiły słodycze, które następnie włożyły do wiklinowego kosza i udekorowały go. W koszu łakoci swoje miejsce znalazł również plakat i słodziak podarowany przez przedszkolaków. Sześciolatki nagrały również film dla dziewczynki. Kosz łakoci przekazany zostanie mamie Lenki, a następnie wystawiony na aukcje, które będą trwać do 15.10.2018r. Całość pieniędzy przekazywana jest na rzecz Lenki.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wielkie zaangażowanie w akcje.

„KOLOROWO – OWOCOW0”
11.10.2018r. w sali sześciolatków unosiły się przepiękne zapachy. Wszystko to za sprawą mam Kai, Julii i Oliwiera, które zaprosiły dzieci do wspólnego przyrządzenia sałatki oraz szaszłyków owocowych. Po przebraniu się w fartuszki oraz wyszorowaniu rąk, wszyscy przystąpili do pracy. Owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki pod okiem rodziców, kroiły je i łączyły ze sobą. Na koniec odrobina jogurtu i można było wymieszać wszystkie składniki. Owocowe potrawy udały się znakomicie, były wyśmienite, a przede wszystkim w mgnieniu oka zniknęły ze stołu. Serdecznie dziękujemy zaproszonym mamom za fantastyczne spotkanie.

BIAŁO – CZERWONY MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ
11 października koszalińskie „Optymistyczne Przedszkola” wzięły udział w Biało – Czerwonym Marszu dla Niepodległej. Przedszkolaki spotkały się z panem Piotrem Jedlińskim prezydentem miasta Koszalina i innymi włodarzami miasta, z którymi wspólnie wypuściły biało – czerwone balony. Zorganizowany marsz był uczczeniem zbliżających się obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości. Sześciolatki miały okazję również spotkać się z Panem Senatorem piotrem Zientarskim i panią Bożena Kaczmarek pod Pomnikiem gen Kazimierza Pułaskiego – bohatera wojny o niepodległość USA w rocznicę jego śmierci.

ŚWIĘTO DRZEWA
10.10.2018r. sześciolatki obchodziły „Święto drzewa”. Dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania oraz nazywania roślin na podstawie cech charakterystycznych: drzew parkowych i leśnych po liściach, owocach, nasionach; drzew w sadach po owocach. Przedszkolaki poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z owych roślin, jak również preferowane zachowania w stosunku do nich. Każde dziecko zna budowę drzewa, ponadto może pochwalić się wiedzą, czym jest żywica, czy też słój. Największymi atrakcjami okazały się być eksperymenty i zabawy sensoryczno-plastyczne, które sprawiły, że uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków.
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, tego dnia, sześciolatki wraz z czterolatkami posadziły w ogrodzie przedszkolnym dąb dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

JESIENNY KOŁOBRZEG
05.10.2018r. sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Kołobrzegu. Okazało się, że to miasto jesienią jest jeszcze piękniejsze – urokliwe uliczki, port, molo, latarnia morska zrobiły wielkie wrażenie na przedszkolakach. Nie mniejszą atrakcją były zabawy na plaży, czy też drugie śniadanie zjedzone na ławeczce w parku. Dzieci m.in. doskonaliły umiejętność obserwacji fauny oraz flory nadmorskiego środowiska przyrodniczego, poszerzały słownictwo o nowe pojęcia. Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci sześciolatków na długo.

W POSZUKIWANIU ROŚLIN LECZNICZYCH
03.10.2018r. sześciolatki wybrały się na spacer w okolice przedszkola w towarzystwie rodziców Tosi – farmaceutów. Głównym celem wyjścia było poszukanie jak największej ilości roślin wykorzystywanych do produkcji leków. Przedszkolaki znalazły między innymi liście brzozy, koniczynę, krwawnik pospolity, mniszek lekarski. Rośliny te zostaną umieszczone w grupowym zielniku, który powstanie podczas najbliższego spotkania z mamą Antosi. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
28.09 dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę dla chłopców z okazji ich święta. Głośno zaśpiewały „sto lat”, złożyły życzenia, a następnie wręczyły upominki. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo zadowoleni 😉

AUTORZY KSIĄŻEK DLA DZIECI – WIZYTA W BIBLIOTECE
17.09 sześciolatki odwiedziły Filię nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem dzieci miały możliwość wysłuchania książki pt. „Tajemnica biblioteki”, która była wprowadzeniem do fantastycznych zajęć. Przedszkolaki wcieliły się w rolę detektywów: tworzyły rysopisy, poszukiwały brakujących puzzli ukrytych w zakamarkach biblioteki, odszyfrowywały hasła. Ponadto utrwalały pojęcia: autor, czytelnik, bibliotekarz, drukarnia, księgarnia. W ramach podziękować za poświęcony czas starszaki wręczyły Pani bibliotekarce laurkę.

PASOWANIE NA STARSZAKA
7 września 2018r. sześciolatki wzięły udział w niezwykle ważnym dla nich wydarzeniu – zostały pasowane na starszaka. Jednak zanim to nastąpiło, dzieci musiały odbyć „podróż sześciolatka”, podczas której m.in. udzielały odpowiedzi na pytania zawarte w quizie pt. „Tak, czy nie w Kodeksie Przedszkolaka”, brały udział w „wyścigu temperówek”, rozpoznawały przybory plastyczne ukryte w zaczarowanym pudełku, prezentowały swoją sprawność podczas „Wyścigów starszaków”. Największą radość sprawiła im jednak zabawa, w czasie której miały zawiązane oczy, a ich zadaniem było rozpoznanie za pomocą zmysłów swoich kolegów. Ostatecznie pani Kasia stwierdziła, iż wszystkie dzieci prezentują pożądane umiejętności, a w związku z tym są prawdziwymi starszakami. Po złożeniu uroczystej przysięgi przedszkolaki za pomocą ogromnej kredki zostały pasowane. Ponadto każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.