GRUPA IV

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji w grupach IV i V odbył się cykl zabaw poświęconych tematyce zdrowotnej. Starszaki rozpoczęły zajęcia wierszem pt. „Na zdrowie” B. Lewandowskiej, wzięły udział w Quizie dotyczącym nawyków prozdrowotnych, rozwiązywały zagadki. Nie zabrakło wspólnej gimnastyki przy muzyce oraz witaminowej niespodzianki w postaci jabłka i marchewki. Na zakończenie obie grupy wykonały Piramidę Zdrowia.

 

ŚWIĄTECZNE OPOWIASTKI – WIELKANOCNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z RODZICAMI

2.04 odbyło się spotkanie integracyjne  z rodzicami nawiązujące do Świąt Wielkiej Nocy. Integracja rozpoczęła się od wesołych zabaw w kole, dzięki którym uśmiech pojawił się zarówno na buziach dzieci, jak i rodziców. Po nich przyszedł czas na zabawę muzyczną z wykorzystaniem pałeczek, wyścigi „kurczaków” oraz uwielbiane przez starszaki zabawy z krzesłami pt. „Wycieczka do zoo” i „Biegnij po fanty”. Nie zabrakło również „Pościgu za ogonem węża „. Punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie zajączków, które zostaną przekazane na kiermasz świąteczny. 

 

PRIMA APRILIS – TEATRZYK NAUCZYCIELEK

1.04 jest dniem szczególnym dla wszystkich dzieci!  To dzień żartów i radości. W związku z tym Panie Kasia i Sylwia postanowiły urozmaicić przedszkolakom czas spędzany w przedszkolu. Pierwszą z niespodzianek był teatrzyk pacynkowy pt. „Prima Aprilis”, podczas którego dzieci musiały zgadywać, który z bohaterów zrobił psikusa innym. Gdy przedszkolaki już rozwiązały zagadkę, przystąpiły do wykonania niecodziennego zadania – w ogrodzie przedszkolnym musiały znaleźć czarodziejską różdżkę! Mimo tego, iż szukały bardzo długo- nic nie znalazły! Nie można znaleźć przecież czegoś, czego nie ma! I tym sposobem dzieci odkryły, że Panie zrobiły im Prima aprilisowego psikusa;))

 

VIII PRZEGLĄD PIOSENKI MORSKIEJ I TURYSTYCZNEJ „OPTYMISTYCZNYM SZLAKIEM”

29.03 w Centrum Rozrywki „Na pięterku” w Koszalinie odbył się VIII PRZEGLĄD PIOSENKI MORSKIEJ I TURYSTYCZNEJ „OPTYMISTYCZNYM SZLAKIEM”. Podczas konkursu naszą placówkę reprezentowała Oliwia z grupy IV, która zaśpiewała piosenkę Niestraszków „W góry”. Podczas Przeglądu nie zabrakło występów małych gospodarzy. Po wysłuchaniu utworów muzycznych wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy Oliwii udanego występu!

 

LAURKA DLA KOSZALINA

W ramach realizacji II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” 28.03.2019r. dzieci z grup III oraz IV wykonały na przedszkolnym placu wspólną, przeogromną laurkę zaadresowaną do miasta Koszalina – swojej „małej Ojczyzny”.  Celami zabawy było między innymi budzenie świadomości przynależności narodowej i poczucia więzi z najbliższym otoczeniem oraz rozwijanie zainteresowań pięknem naszej miejscowości. Wykonanie tego niesamowitego zadania dało dzieciom poczucie sprawstwa i dumy z faktu bycia Polakami <3

 

O PASJI DO KWIATÓW…

28.03.2019r. w grupie starszaków gościł tata Mai, który opowiedział dzieciom o jednej z wielu swoich pasji. Tym razem były to kwiaty doniczkowe! Sześciolatki z niesamowitym skupieniem słuchały o korzyściach, jakie czerpiemy z posiadania i hodowli kwiatów, czy też o procesie fotosyntezy. Ponadto dzieci poznawały różne odmiany kwiatów pochodzących z oddalonych zakątków świata – oglądały ich liście, starały się zapamiętać nazwy, odszukiwały w encyklopedii. Pan Piotr opowiedział również o właściwej pielęgnacji roślin doniczkowych prezentując wszystkie narzędzia oraz środki, jakie powinien posiadać ogrodnik. W ramach podziękowań za niezwykle pouczające spotkanie  dzieci podarowały gościowi bratka, którym obiecał się on opiekować wraz z córką.  Dziękujemy Panu Piotrowi za podjęcie próby „zaszczepienia” dzieci miłością do kwiatów!

 

PODRÓŻ W KOSMOS

27.03.2019r. starszaki „wyruszyły” w niesamowitą podróż, podczas której odkrywały tajemnice Kosmosu. Wczesnym rankiem dzieci odwiedziła mama Hani, która zaproponowała im wspólne wykonanie Układu Słonecznego. Przedszkolaki szybko zabrały się do pracy – za pomocą specjalnych gąbeczek, farb plakatowych, sztucznego śniegu oraz brokatu powstały przepiękne planety. Po skończonej pracy przyszedł czas na kosmiczne zagadki, „Wyścigi kosmitów na Księżycu”, poznanie stroju kosmonauty, zabawy matematyczne z wykorzystaniem rakiet, statków kosmicznych oraz naukę czytania. Po dzisiejszych zajęciach każdy przedszkolak może się pochwalić imponującą wiedzą dotyczącą wszechświata. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu rekwizytów, a także mamie Hani za poświęcony czas;)

 

4. DZIECIĘCY FESTIWAL SZTUKI FILMOWEJ
21.03 sześciolatki z grupy IV, V oraz VI wzięły udział w 4. Dziecięcym Festiwalu Sztuki Filmowej organizowanej przez CK 105 w Koszalinie. Po uroczystym otwarciu imprezy przez Prezydenta Miasta, wszystkie dzieci pomaszerowały kolorowym korowodem prowadzonym przez ulubionych bohaterów bajek w kierunku kina Kryterium. Trasa skrywała niespodzianki – pokaz magii, zabawy taneczne. Punktem kulminacyjnym imprezy były warsztaty plastyczne, które bardzo przypadły do gustu starszakom. Wszyscy bowiem byli zachwyceni.

„MAŁY RATOWNIK” – ZAJĘCIE EDUKACYJNE NA BASENIE
19.03.2019r. dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych na Basenie ZOS w Koszalinie. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wypoczynku nad wodą oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki wykazały się dużym zainteresowaniem, bacznie słuchały niezbędnych wskazówek oraz aktywnie uczestniczyły w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Była to niezwykle pouczająca lekcja dla przyszłych małych ratowników.

II MIEJSKI PRZEGLĄD RECYTATORSKI PRZEDSZKOLAKÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM
19.03.2019r. w Przedszkolu nr 21 odbył się II Miejski Przegląd Recytatorski Przedszkolaków w języku angielskim. Naszą placówkę reprezentował Antoś z grupy IV. Wygłosił on utwór nieznanego autora pt. „The spring”. Przegląd urozmaiciły występy artystyczne małych gospodarzy, które wywołały na twarzach uczestników wiele radości. Po wielkim oczekiwaniu jury ogłosiło wyniki konkursu. Wszystkie dzieci zdobyły pierwsze miejsce, otrzymały nagrody i upominki. Antoś ponadto został wyróżniony za akcent oraz stopień trudności wiersza i tym samym zdobył dodatkową nagrodę! Serdecznie gratulujemy!;)

XIII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KOSZALIŃSKICH POETÓW
18.03 w Przedszkolu nr 11 w Koszalinie odbył się XIII Przegląd Twórczości Koszalińskich Poetów. Podczas konkursu naszą placówkę reprezentował Oliwier z grupy IV, który wyrecytował wiersz Pani Stanisławy Schreuder pt. „Przedwiośnie”. Podczas przegladu nie zabrakło występów małych gospodarzy. Ponadto, koszalińskie poetki, które gościły na przeglądzie, odczytały swoje utwory. Dzieci były zachwycone. Po wysłuchaniu wierszy wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy Oliwierowi udanego występu!

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ
18.03.2019r. starszaki udały się do Centrum Ogrodniczego „Eldorado”. Mali badacze wzbogacali swoją wiedzę na temat pracy ogrodnika, poznawali za pomocą zmysłów różne, często dla nich nowe, gatunki roślin. Punktem kulminacyjnym wizyty było posadzenie w doniczkach kwiatów oraz cebulek, które sześciolatki mogły zabrać do przedszkola. Wszystkie dzieci zrobiły tzw. dobre wrażenie na pracownikach Centrum – wykazały się bowiem doskonałą znajomością nazw roślin oraz warzyw. Serdecznie dziękujemy za fantastyczną lekcję przyrody!

ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK
8.03 chłopcy przygotowali dla dziewczynek niespodzianki z okazji Dnia kobiet. Zapach tulipanów unosił się w grupie starszaków przez cały dzień, z kolei wesołe „sto lat”, upominki i słodkości wywołały wiele uśmiechu na buziach dziewczynek. Brawo chłopcy!:-)

SPOTKANIE Z KOSZALIŃSKĄ POETKĄ
W ramach realizacji II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” sześciolatki spotkały się z koszalińska poetką – Panią Stanisławą Schreuder, która zaprezentowała przedszkolakom swoje utwory literackie. Poetka przeczytała m.in. wiersze o naszym pięknym Koszalinie wspierając się ilustracjami zawartymi w książkach. Dzieci były zachwycone!

KODOWANIE NA DYWANIE
1.03 starszaki uczestniczyły w kolejnych już zajęciach z wykorzystaniem maty edukacyjnej „Kodowanie na dywanie”. Tym razem dzieci wykonały dwa dyktanda graficzne – powstały kwiaty i kraby. Ponadto podjęły próbę ułożenia 100 kolorowych kubeczków w określony przez nauczycielkę sposób. Dzieci doskonaliły m.in. umiejętność logicznego myślenia, ale przede wszystkim dobrze się bawiły;)

NIESAMOWITY ŚWIAT DINOZAURÓW
27.02 sześciolatki poznawały dinozaury. Dzieci wcielając się w rolę panteologów dokonywały niesamowitych odkryć – wydobywały dinozaury ze skał, odkopywały z piasku ich zagubione szkielety, ratowały jajo pterodaktyla z zamarzniętej były lodu. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi takich jak młotki, pędzle, czy też lupy. Ponadto starszaki miały możliwość odszukania poprawnych nazw przyniesionych z domu eksponatów w encyklopedia oraz czaspismach, przeniesienia w „butach tyranozaura” jaja diplodoka, czy też zbudowania szkieletów przedstawicieli różnych gatunków dinozaurów przy użyciu tablicy multimedialnej. Nie zabrakło także wykonania wspólnej pracy plastycznej, czy też utrwalenia zapisów graficznych liter. Radości na twarzach dzieci nie było końca!

DOKARMIAMY PTAKI
Zima to czas, kiedy sześciolatki rozmawiają o zwierzętach oraz ptakach, a także pomagają im w przetrwaniu. 21.02 starszaki wybrały się już po raz kolejny do przedszkolnego ogrodu, aby zapełnić karmniki. Dzieci uwielbiają pomagać.

ENGLISH SONGS
20.02.2019r. W Centrum Kultury 105 odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej „English Songs” organizowany przez Przedszkole nr 12. Naszą placówkę reprezentowała Ala, która zaśpiewała znany i lubiany przez dzieci utwór J. Timberlake’a pt. „Can’t stop the feeling”. Celem przeglądu było m.in. rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, doskonalenie zdolności wokalnych. Jury po wysłuchaniu utworów prezentowanych przez wszystkich uczestników stwierdzilo, iż każde z nich zasługuje na zajęcie najwyższego miejsca na podium. Serdecznie gratulujemy Ali 😉

W LESIE
18.02.2019r. sześciolatki wybrały się na spacer do pobliskiego lasu. Celem wyjścia było m.in. przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie podczas zimy, uświadamianie dzieciom, iż świeże powietrze jest ważne dla zdrowia. Nie obyło się także bez zabaw na placu ukrytym w lesie 😉

PRZEDSZKOLAK RATOWNIK
Sześciolatki wzięły udział w II edycji programu edukacyjnego „Przedszkolak ratownik”. Program realizowany jest przez Straż Miejską w Koszalinie oraz ZORD Koszalin. Dzieci miały okazję poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy. Wszystkie dzieci wykonywały zabieg resuscytacji na specjalnie przygotowanym fantomie. Ponadto starszaki utrwalały telefoniczne numery alarmowe, uczyły się układać w pozycji bezpiecznej, a także prawidłowo opatrywać rany oraz udzielać pomocy w przypadku zakrztuszenia.

ODWIEDZINY PIPPI
25.01 grupę sześciolatków odwiedziła Pippi, która przeczytała dzieciom swoją ulubioną bajkę o Pinokiu. Przedszkolaki po wysłuchaniu utworu literackiego rozwiązywały zagadki słowne, brały udział w zabawie pt. „Kalambury”, wykonywały papierowe czapeczki, wykazywały się umiejętnością pisania – na plecach Pippi pozostawiały pamiątkowe autografy. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dziękujemy mamie Oliwiera za zaangażowanie w przygotowanie zajęć.

KABARETON DLA BABCI I DZIADKA
24.01 starszaki zaprosiły swoich dziadków na kabareton, który przygotowały z okazji ich święta. Wesołe scenki, moc życzeń, tańce takie jak „Zorba”, „Kankan”, czy też orkiestra do muzyki ludowej pt. „Michałek” wywołały na twarzach gości wiele radości, a nawet łzy wzruszenia. Sześciolatki wręczyły także swoim dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki- śnieżne kule. Było to niesamowite spotkanie dwóch pokoleń;)

Z PRZEPISU BABCI
17.01 grupę sześciolatków odwiedziła siostra Piotrka wraz z koleżankami, które zaproponowały dzieciom wspólne wykonanie tradycyjnej sałatki warzywnej „z przepisu babci”. Starszaki po starannym umyciu dłoni i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, szybko zabrały się do pracy. Ola, zdradziła dzieciom, iż do sałatki należy dodać „super tajny” składnik – jabłko. Zaskoczeniem też okazało się wrzucenie do miski ogórków konserwowych, gdyż zazwyczaj w rodzinnych domach sześciolatki dodają ogórki kiszone. Po wykonaniu pracy, nastał czas degustacji. I tutaj zaskoczenie! Cała miska sałatki znikała w oczach! „Przepis babci” okazał się niezawodny. Dziękujemy za poświęcony czas 😉

SMACZNA CHOINKA – TEATRZYK NAUCZYCIELEK
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki z gr. III i IV obejrzały teatrzyk pacynkowy pt. „Smaczna choinka” wykonany przez nauczycielki. To opowieść o Królewnie Śnieżce, która wraz ze swoimi leśnymi przyjaciółmi postanowiła ozdobić świąteczne drzewko pomimo niesprzyjających okoliczności. Na szczęście wszystko się udało – choinka była „smaczna”. Spotkanie skończyło się wspólnym świątecznym tańcem, którego głównym bohaterem była choinka i ozdabianiem sylwet drzewek przy użyciu darów Froebla.

W FABRYCE BOMBEK
19.12.2018r. sześciolatki odwiedziły fabrykę bombek „Glass Color” w Koszalinie. Dzieci obserwowały kolejne etapy powstawania szklanych ozdób choinkowych. Z zachwytem przyglądały się wydmuchiwaniu różnych kształtów bombek, ich koloryzacji, dekorowaniu. Każdy przedszkolak miał możliwość pomalowania bombek, które zdobią obecnie przedszkolną choinkę. W prezencie dzieci otrzymały bombkę ze swoim imieniem.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Od tygodnia w grupie IV trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia: dzieci utrwalają wiedzę dotyczącą zwyczajów oraz tradycji świątecznych, pieką pierniki, dekorują je, ozdabiają drzewko, a także salę przedszkolną. Wszystko sprawia sześciolatkom niesamowitą radość. 13.12.2018r. odbyło się świąteczne spotkanie z rodzicami, które rozpoczęło się ciepłymi życzeniami odczytanymi przez Lenę oraz Julię. Dziewczynki wykazały się niezwykłą odwagą oraz umiejętnością czytania, co było dużym zaskoczeniem dla wielu zebranych. Po gromkich brawach wszystkie dzieci wręczyły swoim bliskim własnoręcznie przyozdobione pierniczki, po czym wspólnie zaśpiewały piosenkę Anny Marii Jopek „Anioł z Bogiem”.Sfinalizowaniem występu było zaproszenie wszystkich gości na wspólny poczęstunek zorganizowany przez rodziców oraz wspólna zabawa.

PIERNIKOWE SZALEŃSTWO
11.12 w sali sześciolatków unosił się zapach korzennych przypraw. Wszystko to za sprawą zaproszonych mam i cioci, które w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, upiekły z dziećmi pierniki. Po przygotowaniu stanowiska pracy, umyciu rąk i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, dzieci wraz z gośćmi z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy – wyrabiały, a następnie wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. W efekcie powstały cztery blaszki pierników w kształcie reniferów, gwiazdek, serduszek, itp. Pod czujnym okiem szefowej kuchni pierniczki nabrały koloru piekąc się w piekarniku. Serdecznie dziękujemy mamie Oliwiera i Franka, a także cioci Oliwiera za „pysznie” spędzony czas.

ODWIEDZINY ŚNIEŻYNKI
10.12 w grupie IV pojawił się niecodzienny gość – Śnieżynka, która przeczytała dzieciom bajkę o tematyce świątecznej, przygotowała zimowe zagadki, a także fantastyczne zabawy z wykorzystaniem gazet, „foto-budki” i innych wesołych gadżetów. Ponadto osłodziła starszakom spotkanie lizakami, które same poszukiwały wśród śnieżnych kul. Dziękujemy mamie Oliwiera za poświęcony czas i wielkie zaangażowanie w przygotowanie zajęcia;)

90-LECIE LOP
7 grudnia 2018 roku w auli Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie, odbyła się uroczystość z okazji obchodów 90-lecia Ligi Ochrony Przyrody w Koszalinie. W programie zaplanowano m.in. występ artystyczny „100 lat Niepodległej” w wykonaniu naszych 6-latków. Dzieci przygotowała pani Katarzyna Kotlarek, która również w imieniu naszej placówki przekazała życzenia , gratulacje oraz upominek na ręce, prezesa zarządu koszalińskiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody pana Andrzeja Bezmiana. Podczas uroczystości odbyła się również prezentacja historii Ligi Ochrony Przyrody w Koszalinie, oraz wręczenie odznaczeń przyznanych przez Ministra Środowiska i odznak honorowych LOP. Ogłoszono również wyniki konkursów: „Kwiaty Polskie” i „Najlepiej pracujące koło Ligi Ochrony Przyrody w Okręgu Koszalińskim w roku szkolnym 2017/18”, w którym to nasze Przedszkole nr 22 zajęło zaszczytne II miejsce – opiekunem koła była pani Katarzyna Widyńska – gratulujemy!

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO
05.12.2018r. starszaki wzięły udział w mikołajkowych zawodach sportowych zorganizowanych w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie. Tanecznym krokiem, w świątecznych czerwonych czapkach dzieci przygotowywały się do sportowych zmagań. Towarzyszyły im przy tym dźwięki świątecznych przebojów. Każdy sześciolatek dumnie pokonał tor przeszkód przygotowany przez zawodników AZS Koszalin. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały prezent od Świętego i Śnieżynek!

SERCE ZA ODWAGĘ
04.12.2018r. sześciolatki przyłączyły się do III edycji ogólnopolskiej akcji przedświątecznej pt. „Serce za odwagę”, której celem jest przygotowanie kartek świątecznych dla Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Organizatorami akcji są Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. W ten symboliczny sposób dzieci złożą podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny. Oddadzą hołd osobom, dzięki którym na co dzień mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.

DZIADEK Z PASJĄ
30.11.2018r. grupę sześciolatków odwiedził dziadek Olka, który przyniósł nieznaną dotąd dzieciom maszynę i cały stos styropianu. Gość opowiedział przedszkolakom o jednej ze swoich pasji – tworzeniu dekoracji, ozdób i innych cudownych rzeczy ze styropianu. Zaprezentował ją także w praktyce. Dzieci wraz z gościem tworzyły świąteczne dekoracje, które następnie ozdabiały za pomocą brokatów zgodnie ze wskazówkami prowadzącego. Ponadto sześciolatki otrzymały prezent w postaci samodzielnie wykonanej gry edukacyjnej. Zajęcie zrobiło na starszakach ogromne wrażenie – dziewczynki spełniały się podczas zdobienie, chłopcy zafascynowani byli wspólnymi robótkami! Serdecznie dziękujemy dziadkowi Olka za niezwykle interesujące spotkanie.

CO WIEMY O POLSCE?
29.11.2018 dzieci z grupy IV i V wzięły udział w zmaganiach sześciolatków dotyczących wiedzy o naszym kraju pod hasłem „Co wiemy o Polsce?”. Quiz odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Koszalinie. Zmagania służyły wzmocnieniu działań wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem wychowania patriotycznego w związku z 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Podczas spotkania przedszkolaki prezentowały swoją wiedzę dot. Ojczyzny, układały puzzle, malowały za pomocą farb plakatowych bohaterów polskich bajek, przedstawiły układy taneczne do utworów o charakterze patriotycznym. Quiz zakończył się wręczeniem na ręce Pań nagród dla „małych wielkich Polaków”.

ANDRZEJKI
28.11.2018r. sześciolatki obchodziły Andrzejki. Na początku każdy starszak dostał „bilet” do krainy wróżb Czarownicy Alanny, która przygotowała dla nich 6 „kopert niespodzianek”. W pierwszej z kopert przedszkolaki znalazły list, gdzie Alanna ustaliła z dziećmi zasady obowiązujące podczas zabawy i podkreśliła, że andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa! I tak było – dzieci podczas wróżb m.in. poznały imiona swoich przyszłych partnerów, zawody, które będą wykonywały, kiedy dorosną, dowiedziały się, które z nich pierwsze zawrze związek małżeński. Ponadto uczestniczyły w zabawach tanecznych, zawodach pt. „Najdokładniej obrane jabłko”, za pomocą magicznej miotły sprzątały salę z kartek zapisanych nieudanymi zaklęciami czarownicy. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami oraz poczęstunkiem. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże… Pewne jest to, iż przyniosły one przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do fantastycznej zabawy!

UTRWALAMY ZNAJOMOŚĆ BARW NARODOWYCH
Sensoplastyka, czyli edukacja sensoryczno-plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Autorką metody jest Izabela Anna Stefańska. Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dbamy o usprawnienie ruchowe, wpływamy na rozwój mowy, poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, wspieramy również rozwój poznawczy. 27.11.2018r. w grupie sześciolatków odbyły się kolejne już zajęcia z cyklu „Sensoplastyka dla smyka”. Przedszkolaki spełniały się sensorycznie podczas tworzenia barw narodowych za pomocą farb plakatowych oraz piłeczek z wypustkami – było kolorowo, wesoło i bardzo brudno! Można zatem stwierdzić, iż powiedzenie „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci” jest jak najbardziej trafne – radości w sali grupy IV nie było końca!

W OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM
23.11.2018r. starszaki miały możliwość zwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego. Wizyta rozpoczęła się krótką pogadanką o tematyce astronomiczno – astronautycznej dla najmłodszych. Atrakcyjnym uzupełnieniem prelekcji był seans prezentacji ruchu gwiazd oraz innych ciał niebieskich po orbicie nieba, jak również zadania wykonywane z pomocą obrotowej mapy nieba gwieździstego nad Polską. Ponadto sześciolatki poznały nowe urządzenie – teleskop, przez który obserwowały najbliższe otoczenie. Mogły również zwiedzić najciekawsze zakamarki obiektu. W ramach podziękowań za niezwykle interesujące spotkanie, dzieci wręczyły swoim wykładowcom upominki symbolizujące obchody 40-lecia naszego przedszkola.

„DLA NIEPODLEGŁEJ” – WYSTĘP ARTYSTYCZNY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
20.11.2018r. starszaki z grupy IV oraz V gościły w Domu Pomocy Społecznej, gdzie zaprezentowały występ artystyczny w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie rozpoczęły tanecznym krokiem do utworu W. Kilara pt. „Polonez”, który zaprosił widownię w niezwykłą podróż po Polsce. Dzieci recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, zaprezentowały tańce oraz układy taneczne mówiące o wielkiej wartości, jaką jest dla nich ojczyzna. Podróż zakończyła się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Publiczność ze wzruszeniem i dumą nagrodziła dzieci gromkimi brawami. W ramach podziękowań za występ przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek. Starszaki z kolei złożyły na ręce gospodarzy skromne upominki dziękując za ciepłe przyjęcie. Była to niezwykła lekcja – nie tylko historii.

XII FESTIWAL PIOSENKI BAJKOWEJ
16.11.2018r. w Zespole Szkół nr 2 odbył się XII Festiwal Piosenki Bajkowej organizowany przez nasze przedszkole. Podczas konkursu wystąpiła Ula, która reprezentowała naszą placówkę. Dziewczynka zaśpiewała piosenkę N. Nykiel „Pół kroku stąd” z disneyowskiego filmu pt. „Viana – skarb oceanu”. Ponadto wszystkie sześciolatki wcieliły się w bajkowych bohaterów – lalki: Barbie, Ken. Starszaki zaprezentowały układ taneczny do piosenki Aqua pt. „Barbie girl” przed zgromadzoną publicznością. Dzieci, podczas występu wywołały na twarzach gości moc uśmiechu i wiele pozytywnych emocji, w skutek czego otrzymały wielkie brawa. Pani dyrektor w ramach podziękowania wręczyła przedszkolakom drobne upominki. Był to „bajeczny” dzień.

MOJA OJCZYZNA SŁOWEM MALOWANA
13.11.2018r. w Przedszkolu nr 35 odbył się konkurs recytatorski pod patronem Senatora Rzeczpospolitej Polskiej Piotra Zientarskiego pt. „Moja ojczyzna słowem malowana”. Naszą placówkę reprezentowała Julia, która wygłosiła wiersz autorstwa K. Bayer i A. Wacławskiego pt. „Niepodległość” do utworu muzycznego W. Jarosińskiego pt. „Polonez dla Niepodległej”. Mała artystka otrzymała w podziękowaniu za występ dyplom oraz upominek. Serdecznie gratulujemy😉

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
Przedszkole nr 22 włączyło się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie polskich szkół wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Punktualnie o wyznaczonej godzinie 6-latki wraz z wszystkimi zebranymi w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 im. S. Lema zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasz rekord biliśmy wspólnie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i młodzieżą ZS nr 2. Wspomogli nas także zaproszeni goście : pan Przemysław Krzyżanowski- zastępca Prezydenta Miasta Koszalina, pan Robert Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Po „Mazurku Dąbrowskiego” wszyscy wspólnie zaśpiewali „Marsz pierwszej brygady”. Nasze starszaki wzięły też udział w marszobiegu ulicami Koszalina. Dziękujemy serdecznie dyrekcji , kadrze i uczniom ZS nr 2 za to mogliśmy wspólnie pokazać swoją radość z okazji 100 urodzin naszej Ojczyzny.

„JESIENNE KLIMATY” – PLENER MALARSKI
7.11.2018r. Kaja i Filip wzięli udział w XIV plenerze malarskim pt. „Jesienne klimaty”, który odbył się w Przedszkolu nr 13 „Mała Akademia” w Koszalinie. Na początku sześciolatki obejrzały scenkę z udziałem kolorowej jesieni oraz szarugi jesiennej, dzięki której poznały charakterystyczne cechy obu postaci. Po chwili artyści stali już przed sztalugami i w skupieniu tworzyli swoje prace używając jedynie farb klejowych. Towarzyszył im śpiew ptaków, szelest liści, piękne, jesienne promienie słońca. Po zakończonej pracy przyszedł czas na zabawę liśćmi, poczęstunek, odebranie dyplomów oraz upominków. Dziękujemy serdecznie organizatorom za fantastyczną zabawę.

„CZERWONY KAPTUREK” – TEATRZYK NAUCZYCIELEK
25.10.2018r. przedszkolaki z grup III i IV obejrzały kolejny już freblowski teatrzyk cieni w wykonaniu nauczycielek. Tym razem był to „Czerwony Kapturek”. Dzieci z ogromnym skupieniem śledziły przygody bohaterów utworu. Wesoły spektakl m.in. przypomniał dzieciom o tym, iż nie należy ufać nieznajomym, przybliżył piękno krajobrazu leśnego. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach integracyjnych – wykorzystując dary F. Froebla układały postacie występujące w bajce, uczyły się współpracy, odczuwały swoją przynależność do społeczności przedszkolnej.

DO PODUSZKI ŚREDNIAKOM
17.10.2018r. czterolatki zaprosiły Lenę z gr. IV, aby poczytała im do snu. Lenka wybrała jedną z ulubionych książek przedszkolaków – „Tupcio Chrupcio – wizyta u dziadków”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworu czytanego przez swoją starszą koleżankę. Z kolei Lenka była zachwycona, gdyż udało jej się „utulić” średniaków do snu. W ramach podziękowań, pani Sylwia wręczyła dziewczynce drobny upominek;)

NA POCZCIE
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Pocztówkowe przedszkole”, 19.10.18r. sześciolatki wybrały się do I Urzędu Pocztowego w Koszalinie. Starszaki m. in. poznały „drogę, jaką musi pokonać list, aby trafić od nadawcy do odbiorcy”, dowiedziały się czym są skrytki oraz datownik, miały możliwość obejrzenia urządzeń, które wykorzystywane są do pracy na poczcie. Dzieci oglądały także klaser, który okazał się być tam perełką, poznały pojęcie: filatelista, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę. Przy okazji sześciolatki wysłały przygotowane wcześniej pocztówki do placówek w całym kraju. W podziękowaniu za możliwość spotkania starszaki przygotowały wielki znaczek pocztowy, który zawiśnie w urzędzie. Dziękujemy mamie Leny za pomoc w zorganizowaniu spotkania, słodki poczęstunek, a także upominki dla dzieci.

POMAGAMY LENCE
Sześciolatki poznały historię Lenki, podopiecznej fundacji „Kawałek Nieba”. Lenka cierpi na malformacje Chiariego i zespół Crouzona. Dzieci postanowiły, że chcą pomóc. W związku z tym przynosiły słodycze, które następnie włożyły do wiklinowego kosza i udekorowały go. W koszu łakoci swoje miejsce znalazł również plakat i słodziak podarowany przez przedszkolaków. Sześciolatki nagrały również film dla dziewczynki. Kosz łakoci przekazany zostanie mamie Lenki, a następnie wystawiony na aukcje, które będą trwać do 15.10.2018r. Całość pieniędzy przekazywana jest na rzecz Lenki.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wielkie zaangażowanie w akcje.

„KOLOROWO – OWOCOW0”
11.10.2018r. w sali sześciolatków unosiły się przepiękne zapachy. Wszystko to za sprawą mam Kai, Julii i Oliwiera, które zaprosiły dzieci do wspólnego przyrządzenia sałatki oraz szaszłyków owocowych. Po przebraniu się w fartuszki oraz wyszorowaniu rąk, wszyscy przystąpili do pracy. Owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki pod okiem rodziców, kroiły je i łączyły ze sobą. Na koniec odrobina jogurtu i można było wymieszać wszystkie składniki. Owocowe potrawy udały się znakomicie, były wyśmienite, a przede wszystkim w mgnieniu oka zniknęły ze stołu. Serdecznie dziękujemy zaproszonym mamom za fantastyczne spotkanie.

BIAŁO – CZERWONY MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ
11 października koszalińskie „Optymistyczne Przedszkola” wzięły udział w Biało – Czerwonym Marszu dla Niepodległej. Przedszkolaki spotkały się z panem Piotrem Jedlińskim prezydentem miasta Koszalina i innymi władzaami miasta, z którymi wspólnie wypuściły biało – czerwone balony. Zorganizowany marsz był uczczeniem zbliżających się obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości. Sześciolatki miały okazję również spotkać się z Panem Senatorem Piotrem Zientarskim i panią Bożena Kaczmarek pod Pomnikiem gen Kazimierza Puławskiego – bohatera wojny o niepodległość USA w rocznicę jego śmierci.

ŚWIĘTO DRZEWA
10.10.2018r. sześciolatki obchodziły „Święto drzewa”. Dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania oraz nazywania roślin na podstawie cech charakterystycznych: drzew parkowych i leśnych po liściach, owocach, nasionach; drzew w sadach po owocach. Przedszkolaki poznały wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z owych roślin, jak również preferowane zachowania w stosunku do nich. Każde dziecko zna budowę drzewa, ponadto może pochwalić się wiedzą, czym jest żywica, czy też słój. Największymi atrakcjami okazały się być eksperymenty i zabawy sensoryczno-plastyczne, które sprawiły, że uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków.
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, tego dnia, sześciolatki wraz z czterolatkami posadziły w ogrodzie przedszkolnym dąb dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

JESIENNY KOŁOBRZEG
05.10.2018r. sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Kołobrzegu. Okazało się, że to miasto jesienią jest jeszcze piękniejsze – urokliwe uliczki, port, molo, latarnia morska zrobiły wielkie wrażenie na przedszkolakach. Nie mniejszą atrakcją były zabawy na plaży, czy też drugie śniadanie zjedzone na ławeczce w parku. Dzieci m.in. doskonaliły umiejętność obserwacji fauny oraz flory nadmorskiego środowiska przyrodniczego, poszerzały słownictwo o nowe pojęcia. Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci sześciolatków na długo.

W POSZUKIWANIU ROŚLIN LECZNICZYCH
03.10.2018r. sześciolatki wybrały się na spacer w okolice przedszkola w towarzystwie rodziców Tosi – farmaceutów. Głównym celem wyjścia było poszukanie jak największej ilości roślin wykorzystywanych do produkcji leków. Przedszkolaki znalazły między innymi liście brzozy, koniczynę, krwawnik pospolity, mniszek lekarski. Rośliny te zostaną umieszczone w grupowym zielniku, który powstanie podczas najbliższego spotkania z mamą Antosi. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
28.09 dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę dla chłopców z okazji ich święta. Głośno zaśpiewały „sto lat”, złożyły życzenia, a następnie wręczyły upominki. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo zadowoleni 😉

AUTORZY KSIĄŻEK DLA DZIECI – WIZYTA W BIBLIOTECE
17.09 sześciolatki odwiedziły Filię nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem dzieci miały możliwość wysłuchania książki pt. „Tajemnica biblioteki”, która była wprowadzeniem do fantastycznych zajęć. Przedszkolaki wcieliły się w rolę detektywów: tworzyły rysopisy, poszukiwały brakujących puzzli ukrytych w zakamarkach biblioteki, odszyfrowywały hasła. Ponadto utrwalały pojęcia: autor, czytelnik, bibliotekarz, drukarnia, księgarnia. W ramach podziękować za poświęcony czas starszaki wręczyły Pani bibliotekarce laurkę.

PASOWANIE NA STARSZAKA
7 września 2018r. sześciolatki wzięły udział w niezwykle ważnym dla nich wydarzeniu – zostały pasowane na starszaka. Jednak zanim to nastąpiło, dzieci musiały odbyć „podróż sześciolatka”, podczas której m.in. udzielały odpowiedzi na pytania zawarte w quizie pt. „Tak, czy nie w Kodeksie Przedszkolaka”, brały udział w „wyścigu temperówek”, rozpoznawały przybory plastyczne ukryte w zaczarowanym pudełku, prezentowały swoją sprawność podczas „Wyścigów starszaków”. Największą radość sprawiła im jednak zabawa, w czasie której miały zawiązane oczy, a ich zadaniem było rozpoznanie za pomocą zmysłów swoich kolegów. Ostatecznie pani Kasia stwierdziła, iż wszystkie dzieci prezentują pożądane umiejętności, a w związku z tym są prawdziwymi starszakami. Po złożeniu uroczystej przysięgi przedszkolaki za pomocą ogromnej kredki zostały pasowane. Ponadto każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.