grupa V

Święto drzewa
Święto Drzewa obchodzimy 10 października. Jego celem jest podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej dzieci, poznawanie znaczenia drzew w środowisku, popularyzacja znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcenie do działań na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia dzieci wzięły udział w przyrodniczej zabawie. Próbowały swoich sił w dopasowaniu liści i owoców do ilustracji drzew leśnych (dąb, świerk, klon), rozpoznawały odgłosy ptaków i zwierząt żyjących w lesie oraz rozwiązywały zagadki. Na koniec zabawy dzieci złożyły ekologiczne obietnice, że będą dbały o drzewa w swoim otoczeniu. Wykonanie plastycznej pracy zbiorowej podsumowało nasze zabawy. Mam nadzieję, że wprowadzone działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwienie dzieci na otaczającą przyrodę.

Pouczające spotkanie z Króliczkiem Różusiem
W piątkowy poranek do naszej sali zawitał wesoły Króliczek Różuś, który wraz z Dobrą Wróżką zabrał dzieci do Krainy Bajek. Starszaki z wielkim zainteresowaniem słuchały książki pt. „Odważny Hipcio” z serii „Budowanie charakterów”. Przygody afrykańskich zwierząt, które po raz pierwszy szły do szkoły były bardzo pouczające. Dzieci mogły się przekonać, że odwaga nie jest równoznaczna z siłą a odważne zachowanie wcale nie oznacza dokonywania rzeczy niezwykłych. Być odważnym to postępować właściwie i sprawiedliwie.
Serdecznie dziękujemy mamie Maksyma, która w zabawnym przebraniu Króliczka Różusia przeczytała dzieciom bardzo ciekawą i pouczającą historię.

Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe
28 września mieliśmy pierwsze w tym roku szkolnym zajęcie kulinarne. Smaczne i zdrowe owoce sezonowe wykorzystaliśmy do wykonania kolorowych szaszłyków. Pokroiliśmy jabłka, gruszki, śliwki i morele, które potem na przemian z winogronami nałożyliśmy na patyczki. Gotowe szaszłyki wbiliśmy w jabłko, tworząc owocowe jeżyki. Taka witaminowa przekąska jest lepsza od słodyczy!

W Krainie Literek
Pod koniec września rozpoczęliśmy naszą podróż po Krainie Literek. Pierwszą literką jaką tam spotkaliśmy było „o” – „zwariowane o”, które „w głowie miało pstro”. Tak przedstawiła je w swojej piosence pani Mirosława Gawryłkiewicz. Śpiewając fragm. piosenki kreśliliśmy kształt poznanej literki, układaliśmy go z szarf, drucików kreatywnych, a także z owoców, ogórków i orzechów. Każdy z nas wykonał portret literki „o” wg własnego pomysłu. Powstały też owocowe obrazy, które tworzyliśmy w małych grupkach.

„Razem weselej” – urodziny gr. V
Stało się już tradycją, że we wrześniu obchodzimy urodziny naszej grupy. Świętowaliśmy po raz trzeci i niestety ostatni, bo za rok będziemy już w różnych szkołach. Sami zadbaliśmy o wystrój naszej sali, przygotowując zabawne portrety klaunów. Wspólnie wykonaliśmy też tort urodzinowy, ozdabiając go szlaczkami. Przeglądając zdjęcia wspominaliśmy ciekawe wydarzenia z poprzednich lat. Były oczywiście zabawy przy muzyce, zabawy integracyjne oraz słodki poczęstunek.