grupa V

Zabawy ze świeżakami
Dzieci lubią przynosić do przedszkola zabawki z domu. Tym razem przybyły do nas znane wszystkim świeżaki. Nasze zabawy rozpoczęliśmy tańcami ze świeżakami oraz przedstawieniem każdej maskotki. A potem posegregowaliśmy je według kolorów, wielkości oraz gatunków. Nie zabrakło wypowiedzi dzieci na temat: Do czego potrzebne są świeżaki? Wynikało z nich, że bardzo potrzebują tych maskotek do różnych zabaw oraz do przytulania. Na koniec nadszedł moment pokazania do jakich zabaw można wykorzystać świeżaki.


„Stragan warzywno – owocowy”
O zdrowie należy dbać przez cały rok, wiedzą o tym wszystkie dzieci. Pamiętają też, że witamin należy szukać w owocach i warzywach, które można kupić na straganie. Dlatego sześciolatki z grupy V zaprosiły dzieci z grupy I na krótkie przedstawienie pt. „Stragan warzywno – owocowy”. Podczas niego starszaki zaprezentowali wiersze wychwalające zdrowotne walory warzyw i owoców. Przedstawiając swoją rolę posługiwali się samodzielnie zrobionymi kukiełkami. Krótki teatrzyk pozwolił na pokazanie umiejętności sześciolatków młodszym dzieciom. A, co najważniejsze, zachęcił dużych i małych do spożywania owoców i warzyw.

Zabawa andrzejkowa
29 listopada dzieci z grupy V wzięły udział w zabawie andrzejkowej, podczas której poznawały różne wróżby. Sześciolatki przebrane były w kolorowe, dyskotekowe stroje. „Hokus pokus czary mary, aby wróżby się spełniły złóżmy dary” – tą rymowanką rozpoczęliśmy zabawę, a do wody wrzuciliśmy 1 grosik. A potem dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki o dawnych zwyczajach i obrzędach związanych z „Andrzejkami”. Dzięki wróżbom mogły zajrzeć w swoją przyszłość i okazało się, że niektóre dzieci otrzymają dobre wiadomości lub prezent, wybiorą się w podróż lub spotka je coś miłego. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Wiele radości dała popularna zabawa taneczna z balonami oraz taniec – podawaniec z miotłą. Przedszkolaki bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość.


Zestaw ćwiczeń gimnastycznych
Jedną z wielu form aktywności w naszym przedszkolu są zajęcia gimnastyczne. Podczas nich dzieci ćwiczą różne partie mięśni, a także rozwijają koordynację ruchową. 23 listopada sześciolatki z grupy V uczestniczyły w wyjątkowych ćwiczeniach. Otóż, zajęcia te poprowadziła mama Mateusza. Dzieci bardzo chętnie wykonywały poszczególne ćwiczenia: slalom na czworakach, rzuty woreczkiem do celu, podrzucanie woreczka stopami, podskoki obunóż lub na jednej nodze oraz przechodzenie przez szarfę, a przy tym uważnie słuchały poleceń. Podczas różnych działań nie zabrakło okrzyków radości i zadowolenia z dobrze wykonanego zadania. Zajęcie zakończyły ćwiczenia wyprostne z szarfą. Ruch jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Ćwiczenia gimnastyczne wpływają na ogólny rozwój, dają dzieciom możliwość świetnej zabawy, a co najważniejsze uczą zasad zdrowego stylu życia.

Zajęcie kulinarne – przygotowanie kompotów
Jesień to czas przygotowań do zimy: ludzie zapełniają spiżarnie i piwnice owocowymi lub warzywnymi zapasami, a zwierzęta zbierają leśne owoce i szukają ciepłego legowiska na zimę. Na zajęciach z przyrody sześciolatki poszerzały swoją wiedzę na ten temat. Jednym
z tematów było przygotowanie kompotu do naszej spiżarni. Dzieci zostały podzielone na 5 zespołów. Drużynowy w każdym zespole przydzielał dzieciom kolejne czynności tak, aby każde dziecko mogło wykonać wybraną czynność – krojenie obranych owoców, wkładanie kawałków do słoiczka, wsypywanie cukru lub zalewanie wodą. W ten sposób powstało pięć słoiczków kompotu, które zasiliły grupową spiżarnię.

„Niemcy – nasi sąsiedzi”
17 listopada „wybraliśmy się w podróż” za naszą zachodnią granicę. Mieliśmy na sobie ubrania w kolorach niemieckiej flagi, stroje związane z Bawarią i drużyną piłkarską. Przez cały dzień poznawaliśmy kulturę sąsiadów zza Odry. Obejrzeliśmy prezentację, przedstawiającą m. in. najbardziej znane miejsca i zabytki. W sali utworzyliśmy kącik niemiecki, w którym wyeksponowaliśmy swoje pamiątki, zdjęcia i książki przyniesione z domu. Słuchaliśmy też bajki braci Grimm o Tomciu Paluszku i muzyki poważnej niemieckich kompozytorów: Johana Sebastiana Bacha i Ludwika von Beethovena. Chłopców najbardziej zainteresowały marki niemieckich samochodów, a szczególnie mercedesy, dla których zbudowali niemieckie autostrady. Na zakończenie samodzielnie wykonaliśmy sałatkę ziemniaczaną, a potem biesiadowaliśmy przy wspólnym stole.

Inspirujące spotkanie w gr. V
Dzisiaj mieliśmy kolejne spotkanie z mamą Maksyma, która w ciekawy sposób przybliża 6-latkom literaturę dziecięcą. Tym razem pani Patrycja jako szef kuchni, przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Franklin i ciasteczka”. Jej bohater razem ze swym przyjacielem piekli ciasteczka, które były tak dobre, że trudno im się było powstrzymać przed ich zjedzeniem, a przecież piekli je dla swoich bliskich. Na szczęście przepis był bardzo prosty, a pieczenie to przecież wspaniała zabawa. Franklin z przyjacielem upiekli więc kolejne partie ciasteczek, by sprawić radość najbliższym. My też będziemy mogli przygotować słodką niespodziankę swojej rodzinie, bo pani Patrycja dała nam przepis na bananowe babeczki z czekoladą.
Dziękujemy mamie Maksyma za przeczytanie inspirującej bajeczki oraz wspaniały przepis na babeczki. Z niecierpliwością czekamy już na kolejne spotkanie.

Wycieczka do drukarni
16 listopada odwiedziliśmy drukarnię Głosu Koszalińskiego. Dzięki uprzejmości pana Pankowskiego, mogliśmy zobaczyć krok po kroku, jak powstaje gazeta w XXI wieku. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy jak tworzy się matryce do druku. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas ogromna maszyna, która niezwykle szybko drukowała, rozcinała i składała gazety. Serdecznie dziękujemy za ciekawą prezentację pracy w drukarni oraz za wspaniałe prezenty w postaci gazetek oraz płyt VCD z serii „Byli sobie wynalazcy”

Obchody Święta Niepodległości w gr. V
Zbliżające się Święto Niepodległości, było okazją do zaprezentowania rodzicom montażu słowno – muzycznego o treści patriotycznej. Dzieci ubrane w biało- czerwone stroje z kotylionami na piersi z dumą i radością śpiewały o swoim pięknym kraju.6 -latki wspólnie z rodzicami odśpiewały cały Hymn Polski, stojąc pięknie w postawie na baczność. Deklamowane wiersze nawiązywały do symboli narodowych oraz obchodów 11 Listopada. Na zakończenie uroczystości dzieci zatańczyły pięknego i żywego krakowiaka.

Patriotyczna wystawa
Przygotowując się do Święta Niepodległości starszaki m.in. poprzez zajęcia plastyczne utrwalały symbole narodowe. Dzieci samodzielnie wykonały biało-czerwone kotyliony oraz malowały palcami godło Polski. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicach w szatni, tworząc piękną patriotyczną dekorację.

Wyprawa do Grecji
Przez kilka dni mieliśmy typową jesienną pluchę, dlatego starszaki z gr. V postanowiły wybrać się w tygodniową podróż do słonecznej Grecji. Swoją przygodę rozpoczęły 16 października, wchodząc do odmienionej dekoracją sali w pięknych strojach, nawiązujących do kultury greckiej. Starszaki poznały podstawowe informacje dotyczące Grecji, oglądając prezentację multimedialną oraz pamiątki z podróży. Nauczyły się też kilku prostych zwrotów w języku greckim. Potem samodzielnie wykonały sałatkę grecką, poznając smak oliwek i sera fety. Na zakończenie poniedziałkowego spotkania z Grecją dzieci zatańczyły Zorbę.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zadbali o piękne stroje dla dzieci oraz wzbogacili naszą zabawę ciekawymi akcesoriami, zdjęciami i książkami związanymi z Grecją.

Wycieczka do piekarni
13 października wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni „Krakowiak”. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy piekarza, poznając etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Oglądaliśmy również maszyny i urządzenia, które pomagają w pracy piekarzowi. Największe wrażenie wywarł na nas ogromny piec, który miał wiele poziomych półek i wielkie łopaty do wsadzania pieczywa. Pracownicy piekarni pokazali nam też w jaki sposób robi się słodkie rogaliki, a kilku z nas spróbowało swoich sił w ich zwijaniu. Na zakończenie wizyty w piekarni zostaliśmy poczęstowani różnorodnymi, pysznymi ciasteczkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

Święto drzewa
Święto Drzewa obchodzimy 10 października. Jego celem jest podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej dzieci, poznawanie znaczenia drzew w środowisku, popularyzacja znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcenie do działań na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia dzieci wzięły udział w przyrodniczej zabawie. Próbowały swoich sił w dopasowaniu liści i owoców do ilustracji drzew leśnych (dąb, świerk, klon), rozpoznawały odgłosy ptaków i zwierząt żyjących w lesie oraz rozwiązywały zagadki. Na koniec zabawy dzieci złożyły ekologiczne obietnice, że będą dbały o drzewa w swoim otoczeniu. Wykonanie plastycznej pracy zbiorowej podsumowało nasze zabawy. Mam nadzieję, że wprowadzone działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwienie dzieci na otaczającą przyrodę.

Pouczające spotkanie z Króliczkiem Różusiem
W piątkowy poranek do naszej sali zawitał wesoły Króliczek Różuś, który wraz z Dobrą Wróżką zabrał dzieci do Krainy Bajek. Starszaki z wielkim zainteresowaniem słuchały książki pt. „Odważny Hipcio” z serii „Budowanie charakterów”. Przygody afrykańskich zwierząt, które po raz pierwszy szły do szkoły były bardzo pouczające. Dzieci mogły się przekonać, że odwaga nie jest równoznaczna z siłą a odważne zachowanie wcale nie oznacza dokonywania rzeczy niezwykłych. Być odważnym to postępować właściwie i sprawiedliwie.
Serdecznie dziękujemy mamie Maksyma, która w zabawnym przebraniu Króliczka Różusia przeczytała dzieciom bardzo ciekawą i pouczającą historię.

Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe
28 września mieliśmy pierwsze w tym roku szkolnym zajęcie kulinarne. Smaczne i zdrowe owoce sezonowe wykorzystaliśmy do wykonania kolorowych szaszłyków. Pokroiliśmy jabłka, gruszki, śliwki i morele, które potem na przemian z winogronami nałożyliśmy na patyczki. Gotowe szaszłyki wbiliśmy w jabłko, tworząc owocowe jeżyki. Taka witaminowa przekąska jest lepsza od słodyczy!

W Krainie Literek
Pod koniec września rozpoczęliśmy naszą podróż po Krainie Literek. Pierwszą literką jaką tam spotkaliśmy było „o” – „zwariowane o”, które „w głowie miało pstro”. Tak przedstawiła je w swojej piosence pani Mirosława Gawryłkiewicz. Śpiewając fragm. piosenki kreśliliśmy kształt poznanej literki, układaliśmy go z szarf, drucików kreatywnych, a także z owoców, ogórków i orzechów. Każdy z nas wykonał portret literki „o” wg własnego pomysłu. Powstały też owocowe obrazy, które tworzyliśmy w małych grupkach.

„Razem weselej” – urodziny gr. V
Stało się już tradycją, że we wrześniu obchodzimy urodziny naszej grupy. Świętowaliśmy po raz trzeci i niestety ostatni, bo za rok będziemy już w różnych szkołach. Sami zadbaliśmy o wystrój naszej sali, przygotowując zabawne portrety klaunów. Wspólnie wykonaliśmy też tort urodzinowy, ozdabiając go szlaczkami. Przeglądając zdjęcia wspominaliśmy ciekawe wydarzenia z poprzednich lat. Były oczywiście zabawy przy muzyce, zabawy integracyjne oraz słodki poczęstunek.