Grupa V

 

Obchodzimy „Święto Ziemi” 

Zabawy ruchowe

 

Zajęcia plastyczno-techniczne pt. „Stworek z recyklingu”

 

„Logo-głoski” – zabawy i ćwiczenia językowe

 

„Dzień Języka Ojczystego” – występ na podstawie tekstu „Kaczka dziwaczka”. Zabawy pt. Tworzymy słowa”

 

„Zimowe drzewa” – drugi etap pracy

„Zimowe drzewa” – praca plastyczna

 „Tłusty czwartek”

 

„Zimowa zabawa badawcza”

Kryształy, czyli lodowe sople. Rozwijanie kreatywności w tworzeniu „Niepękających baniek mydlanych”

 

„Kolorowy dzień”

Zabawy matematyczne inspirowane kolorem.

„Jestem bezpieczny na drodze”

Sześciolatki w przedstawieniu pt. „Jestem bezpieczny na drodze” w słowach piosenki: „Deskorolka, hulajnoga, już bezpieczna każda droga” podsumowały wiadomości o ruchu drogowym.

„Logopiątek” 

Zabawy artykulacyjne i oddechowe z elementami logorytmiki dla gr. V i VI

„Deszczowa chmura”

Listopadowy eksperyment z wodą. Kreatywne połączenie zajęć i twórczego poznawania świata. 

„Młodzi odkrywcy”

Eksperymenty inspirowane doświadczeniami Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tym razem „Pienisty potwór” i „Cytrynowa lawa”.

„Światowy Dzień Mycia Rąk”

Sześciolatki uczestniczyły w obchodach „ Światowego Dnia Mycia Rąk”. Celem obchodów  jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia  ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Dzieci dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest mycie rąk, wykonały doświadczenie z pieprzem i mydłem  oraz wykonały pracę plastyczną. „Światowy Dzień Mycia Rąk”  pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

„Dzień bezpiecznego komputera” 

12 października  w grupie sześciolatków obchodziliśmy „ Dzień Bezpiecznego Komputera”. Dzieci  uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. .  W oparciu o  bajkę pt. „Telewizor z komputera” ,przedszkolaki dowiedziały się jak we właściwy sposób posługiwać się komputerem.  Dzięki głównej bohaterce – Myszce- dzieci z pewnością pamiętać będą o konieczności korzystania z komputera wyłącznie pod opieką dorosłych. Starszaki dowiedziały się również o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z komputera.

„Kto soki pije, ten długo żyje!” – degustacja soku 

 Z myślą o pysznych witaminkach sześciolatki postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok  z marchewki , jabłka, buraka bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa.  Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem.

„ Dzień Bez Przemocy”  

 Sześciolatki  uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych  z okazji przypadającego 2 października „ Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy”,  mających na celu kształtowanie relacji międzyludzkich opartych na tolerancji i szacunku. Podczas wspólnych zabaw uczyły się rozpoznawania emocji, dowiedziały się, że każdy człowiek, czy duży, czy mały ma swoje prawa. Uczyły się radzenia sobie w sytuacjach trudnych bez stosowania przemocy. Ogromną radość sprawiły wspólne zabawy przeciw agresji, podczas których chętnie ze sobą współpracowały.

„ Dzień Głośnego Czytania” 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada  29 września, jest kolejną okazją do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy. Tego dnia , dzieciom z gr V pani Magda, nauczycielka przedszkola, przeczytała dzieciom bajkę pt.„ Czterej muzykanci z Bremy”. Po jej wysłuchaniu dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych książek , czytanych przez rodziców w domu oraz kolorowały ilustrację do bajki„ O krasnoludkach”. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

Pola Nadziei” – udział w akcji charytatywnej

Nasze przedszkolaki włączyły się do Ogólnopolskiej kampanii „ Pola Nadziei”.  Dzieci -„wolontariusze” z grupy V ,stworzyły w ogrodzie przedszkolnym POLE NADZIEI, sadząc cebulki żonkili , które są międzynarodowym symbolem nadziei Celem akcji jest nie tylko zbieranie środków pieniężnych dla Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, ale także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci  na potrzeby chorych. Mamy nadzieję , że naszym poletkom żonkilowym uda się przeczekać bezpiecznie zimę , a wiosną ucieszy nas widok żółtych „ Pól Nadziei” przy przedszkolu.

” Jestem bezpieczny”- zajęcia edukacyjne

Pod takim hasłem sześciolatki utrwalały wiedzę z zakresu bezpieczeństwa . Wiedzą jak należy poruszać się po chodniku, przechodzić przez jezdnię , znają zasady bezpiecznej zabawy w sali i na podwórku. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. ” Bezpieczne zachowania”

” Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

Sześciolatki ” Dzień Przedszkolaka” świętowały na podwórku. Były zabawy taneczne przy muzyce, zabawy sportowe oraz zumba.