GRUPA VI

 

Robimy sok owocowo – warzywny

W tym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu oraz potrzebie spożywania owoców i warzyw, jako dodatku do każdego posiłku. W związku z tym w środę 3 kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciu kulinarnym, tym razem przygotowywały sok owocowo – warzywny. Skład napoju: marchewki, jabłka, pomarańcze i kiwi. Przed przystąpieniem do działania sześciolatki przypomniały o walorach odżywczych warzyw i owoców oraz zapoznały się z zasadami działania i bezpieczeństwa podczas pracy z sokowirówką. Po kolei podchodziły i wrzucały do sokowirówki wybrane składniki i sok gotowy! Przygotowany sok bardzo smakował, ponieważ był wykonany przez dzieci i posiadał naturalne składniki.

Wiosenne kanapki

29 marca sześciolatki uczestniczyły w kolejnym zajęciu kulinarnym, tym razem było to  przygotowanie wiosennych kanapek. Wcześniej przypomniały o potrzebie spożywania warzyw, zawierających witaminy i minerały konieczne do rozwoju. Na stołach postawiono talerze ze zdrowymi produktami: sałatą, rzodkiewką, pomidorami, papryką oraz serem żółtym i wędliną. Dzieci samodzielnie decydowały o wyborze produktów i układały je na posmarowanych kromkach chleba. Kolorowe i zdrowe kanapki szybko znikały z talerzyków. Sześciolatki orzekły jednogłośnie, że takie śniadanie smakuje wyśmienicie i że trzeba je jeszcze kiedyś powtórzyć.

Dzień Wody i Ochrony Bałtyku

22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody i Ochrony Bałtyku. Z tej okazji dzieci z grupy VI uczestniczyły w „wodnych” zabawach. Na niebiesko ubrane sześciolatki dowiedziały się o znaczeniu wody dla roślin, zwierząt  i ludzi oraz o potrzebie i sposobach jej oszczędzania. Przedszkolaki rozpoznawały i nazywały odgłosy związane z wodą, rozwiązywały zagadki oraz przy użyciu kolorowej chusty tworzyły wzburzone i spokojne morze. Uczestniczyły też w zabawie badawczej, podczas której poznały właściwości wody oraz obserwowały zjawisko rozpuszczalności substancji w cieczy. Z ciekawością obejrzały filmy edukacyjne: „Oszczędzaj wodę” oraz „Morze Bałtyckie”, a na zakończenie namalowały pracę pt. „W głębinie morskiej”.

„Zdrowo jem, więcej wiem”

„Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych, który zimą realizowany był w naszej grupie. Głównym celem projektu jest uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W etapie zimowym zadania dotyczyły znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia. Poszczególne zadania to: pogadanka na temat tego, co jemy i jak aktywnie należy spędzać czas, udział w zajęciach ruchowych na Turkusowej Planecie, wykonanie pracy plastycznej pt. „Jestem Siłaczkiem”, poszukiwanie ciekawych zabaw na podwórko oraz przeprowadzenie kampanii promocyjnej projektu. Podczas realizacji dzieci zachęcały rówieśników do zabaw na powietrzu oraz do spożywania zdrowych produktów. Do pracy zostali zaproszeni również rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonywali zadania domowe. Zimowy etap został zakończony wystawą prac dzieci i informacjami zaprezentowanymi na holu przedszkola.

„Filmoniada”
21 marca dzieci uczestniczyły w otwarciu Festiwalu Dziecięcej Sztuki Filmowej „Filmoniada”, którego dokonał Prezydenta Miasta Koszalina. Następnie przedszkolaki w kolorowym korowodzie w towarzystwie znanych postaci bajkowych przeszły ulicami do CK 105. Na trasie czekały na nich niespodzianki: magiczna animacja i tańce przy muzyce. W CK 105 dzieci miały okazję wykonać pracę plastyczną na warsztatach plastycznych. Do przedszkola sześciolatki wracały pełne wrażeń.


Turniej w języku angielskim
20 marca w Przedszkolu nr 10 odbyła się IV Edycja „Turnieju wiedzy o bajkach i baśniach w języku angielskim”. Uczestnikami były 6-latki z koszalińskich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentowały dzieci z grupy VI – Martynka i Mateusz. Zadaniem sześciolatków było zaprezentowanie wiedzy na temat bajkowych postaci, zwierząt, kolorów oraz umiejętności przeliczania w języku angielskim. Przedszkolaki potrafiły opanować tremę i popisać się swoją wiedzą. Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.
Gratulujemy wspaniałego udziału w Turnieju.

Wiosna w ogrodzie
15 marca w grupie VI był dniem ogrodniczym. Już od rana w „Klubie Ciekawskich” sześciolatki oglądały nasiona różnych roślin, oceniały ich wygląd, wielkość i barwę, przy tym korzystały z lupy, a wnioski zapisały w dzienniczkach klubowiczów. Następnym działaniem było założenie zielonego ogródka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zapełniały doniczki ziemią i sadziły cebulkę lub fasolkę. Podczas wykonywania tych czynności rozmawialiśmy o potrzebach roślin, a doniczki zostały umieszczone na parapecie. Jednak najważniejszym wydarzeniem było wyjście do sklepu ogrodniczego „Plon”, gdzie dzieci obejrzały asortyment sklepu oraz mogły podziwiać kwitnące, wiosenne rośliny w ogrodzie. Najbardziej podobały się bratki, które przyciągały wzrok swoimi barwami. Sześciolatki wysłuchały też krótkiej pogadanki o warunkach jakich potrzebują kwiaty, aby mogły się rozwijać. Do przedszkola dzieci wracały pełne wrażeń.

Aktywny przedszkolak
W poniedziałek 4 marca naszymi gośćmi były studentki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Pani Agnieszka rozmawiała z dziećmi na temat zdrowego stylu życia, spożywania właściwych produktów, dających dużo energii i siły do zdobywania sprawności fizycznej. Przypomniała, że witaminy ukryte w owocach i warzywach wpływają również na nasz wygląd, wzmocnienie mięśni i kości. Oprócz tego ważny jest aktywnie spędzony czas z rodziną na świeżym powietrzu. Panie Natalia i Marta przeprowadziły ćwiczenia przy muzyce, podczas których dzieci bawiły się wyśmienicie. Po skończonych ćwiczeniach sześciolatki ugasiły pragnienie wodą.

Pasje i zainteresowania
Przez cały tydzień od 25.II. do 1.III. w naszej grupie rozmawialiśmy o zainteresowaniach i pasjach. Dzieci mogły poznać niektóre z nich uczestnicząc w zajęciach z zaproszonymi gośćmi lub je organizując. Taką zabawą był pokaz mody, podczas którego sześciolatki mogły zaprezentować się przed młodszymi kolegami. Z kolei osoby zaproszone dzieliły się z dziećmi swoimi pasjami, aby zachęcić choć trochę do rozszerzenia zainteresowań przedszkolaków. Pasje na które zostali zaproszeni goście to plastyka, przyroda nieożywiona, zumba i kolekcjonowanie. Podsumowaniem tygodnia była prezentacja zainteresowań dzieci przed rówieśnikami. Pojawiły się zainteresowania: taniec, plastyka, zamiłowanie do zwierząt i sport. Mam nadzieję, że takie działania zostaną w pamięci dzieci i wpłyną na podejmowanie wyborów zainteresowań w przyszłości.

Spotkanie ze zwierzętami
W piątek gościem w naszej grupie była pani Bogumiła Tiece, która działa aktywnie na rzecz zwierząt będąc Inspektorem w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami, ratuje czworonogi porzucone przez właścicieli lub takie, które zostały pozbawione odpowiedniej opieki. Sześciolatki wysłuchały opowieści o trudnej, czasami tragicznej doli czworonogów i ponoszeniu odpowiedzialności przez ludzi za znęcanie się nad zwierzętami. Nie był to jedyny gość, ponieważ w zerówce pojawiły się dwa zwierzątka: piesek Muszka oraz biała tchórzofretka. Czworonogi bardzo spodobały się dzieciom i pozwoliły na okazanie im sympatii poprzez głaskanie. Pani Bogumiła wytłumaczyła dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność i miłość do zwierząt. Serdecznie dziękujemy za bardzo pouczającą i kształtującą wrażliwość dzieci wizytę.

Wizyta w gabinecie weterynarza „VET – COR” Gabinet weterynaryjny
1 marca dzieci wybrały się do gabinetu weterynarza. Celem wizyty było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postawy opiekuńczej wobec zwierząt oraz uświadomienie, że zwierzęta też chorują i wymagają leczenia. Pani weterynarz przekazała wiadomości dotyczące pielęgnacji zwierząt domowych oraz przypomniała ważne zasady w kontaktach ze zwierzętami. Pokazała też podstawowe narzędzia medyczne, opowiedziała do czego służy: aparat USG, stetoskop oraz mikroskop. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały naklejki dzielnego pacjenta. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Moda, to jest to!
W tym tygodniu rozmawiamy o pasjach, hobby i naszych zainteresowaniach. 25 lutego dzieci uczestniczyły w zabawie w pokaz mody pt. „Moda, to jest to!”. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwe modelki lub modele. Przy rytmicznej muzyce przedszkolaki prezentowały stroje na różne okazje: wakacyjne, uroczyste, dyskotekowe. Dodatkami do strojów były maskotki i ozdoby. Trzeba też dodać, że każde dziecko miało kilka kreacji i wszystkie zostały zaprezentowane na naszym pokazie. Wszyscy świetnie się bawili, a maluszki, które oglądały pokaz mody na widowni, nagradzały sześciolatki brawami. Chętne trzylatki również wzięły udział w naszej zabawie.
Dziękuje serdecznie rodzicom za pięknie przygotowane stroje z wdziękiem prezentowane na pokazie przez dzieci.

Bal wielokulturowości
22 lutego dzieci uczestniczyły w Balu, który związany był z akcją UNICEF „Wszystkie kolory świata”. Na początku dziewczynki wspólnie z rówieśnikami zaprezentowały laleczki uszyte w domu wspólnie z mamą. Najbardziej dzieciom podobały się tańce z różnych krajów: Francji, Grecji, nawet z Afryki i oczywiście, z Polski.

Sałatka owocowa energii doda
Piątek 22 lutego okazał się pysznym dniem, ponieważ dzieci samodzielnie przygotowały sałatkę owocową. Znalazły się tu: jabłka, gruszka, mandarynki, kiwi oraz banany. Po przypomnieniu wartości odżywczych owoców, starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków
i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Podczas krojenia owoców dzieci pamiętały o zachowaniu środków ostrożności. W naszych działaniach pomagała mama Weroniki Rz., która udzielała przedszkolakom praktycznych rad. Własnoręcznie przygotowana sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło wielu wrażeń smakowych i dotykowych.

Na Turkusowej planecie
Turkusowa planeta jest wyjątkowa – mieszkańcy są bardzo zdrowi, bo właściwie się odżywiają i dużo ruszają. Na ostatnich zajęciach ruchowych dzieci zamieniły się w mieszkańców planety i wykonywały ćwiczenia z użyciem szarf, piłeczek, woreczków i ringo. Naśladowały też dyscypliny sportowe, które lubią. Przy okazji uświadomiły sobie jaki jest wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. Zajęcie było kolejnym zadaniem z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który realizujemy w naszej grupie.

Spotkanie z leśnikiem
Jak należy dbać o zwierzęta i ptaki leśne zimą? Czym można je dokarmiać? Na takie pytania odpowiadał pan leśnik z Nadleśnictwa Manowo. Dzieci nie tylko bardzo uważnie słuchały opowieści, ale również popisały się wiedzą na temat mieszkańców naszych lasów. Po spotkaniu sześciolatki udały się na podwórko przedszkolne, aby wsypać pokarm do karmnika i powiesić kulki pokarmowe dla sikorek.

Dzień serca
W dniu 14 lutego dzieci z grupy VI świętowały Dzień Serca. Tego dnia zapanował kolor czerwony, ponieważ sześciolatki miały na sobie czerwone elementy stroju. Uroczystość rozpoczęła się od zabawy muzyczno – ruchowej „Szukam przyjaciela”, a potem dzieci rozpoznawały buźki wyrażające emocje: radość, smutek, gniew, złość. Określały, które z nich są pozytywne, a które negatywne. Nie zabrakło przysłów, mówiących o sercu i uczuciach, które nad nim panują; w czasie wesołej muzyki dzieci dopasowały postacie bajkowe, łącząc je w pary. Na zakończenie dzieci ozdobiły papierowe serduszka.

Spotkanie z ratownikiem medycznym
13 lutego przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z ratownikiem medycznym, podczas którego poznały podstawowe zasady pierwszej pomocy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu edukacyjnego realizowanego przez Straż Miejską oraz ZORD. Dzieci utrwalały telefoniczne numery alarmowe, uczyły się układać drugą osobę w pozycji bezpiecznej, wykonywały resuscytację na fantomie. Dowiedziały się też, jak opatrywać rany i udzielać pomocy w przypadku zakrztuszenia.


Dzień Babci i Dziadka
Nadszedł długo wyczekiwany dzień, na który dzieci czekały z wielką niecierpliwością. 23 stycznia grupę VI odwiedzili Babcie i Dziadkowie. Zaproszeni goście z uwagą oglądali i słuchali prezentowanych wierszy i piosenek. O tym, że występ podobał się, świadczyły brawa, które dzieci otrzymywały po każdym wierszu. Na zakończenie krótkiego spotkania dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki i bardzo mocno uściskały Babcię i Dziadka.

„Rodzina razem w kuchni”
18 stycznia w Przedszkolu nr 16 odbyło się zakończenie II edycji konkursu fotograficznego realizowanego w ramach Miejskiego Programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz” „Rodzina razem w kuchni”. Celami konkursu było: zacieśnianie więzi i relacji rodzinnych oraz poszerzenie wiadomości dotyczących zdrowego żywienia. Lena wraz z rodzicami wykonała zadanie konkursowe w domu: przygotowała potrawę, a zdjęcie z działań kulinarnych dostarczyła do organizatorów. Na podsumowującym spotkaniu uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, którymi były akcesoria kuchenne. Na uczestników czekał zdrowy poczęstunek, a w holu przedszkola wystawa prac konkursowych.
Serdecznie dziękuję rodzicom za poświęcony czas, a Lence gratulujemy udziału w konkursie.

Bal karnawałowy
14 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal karnawałowy. Tego dnia dzieci były przebrane w kolorowe i bajkowe stroje, przygotowane przez rodziców w domu. Muzyka zapraszała do tańca, tworzenia „pociągów” i „węży”. Niektóre piosenki, znane dzieciom, śpiewali wszyscy. A potem przyszedł czas na pozowanie do zdjęć, które wykonywał pan fotograf. Tłem do zdjęć była sala balowa. Będą one przypominać o wspaniałych chwilach
i radosnej atmosferze.

U zegarmistrza
9 stycznia dzieci z grupy VI odwiedziły pracownię zegarmistrza, aby lepiej dowiedzieć się na czym polega jego praca. Pan Witek w ciekawy sposób opowiedział o zegarach i o swojej pracy. Sześciolatki miały też okazję obejrzeć różne narzędzia, jakich używa pan zegarmistrz podczas naprawiania zegarów, a więc lupy, pęsety, różne rodzaje śrubokrętów. Ponadto miały możliwość obserwować, jak wygląda mechanizm zegara od środka. Ciekawość wzbudziły duże zegary wiszące na ścianach, a zwłaszcza zegar z kukułką. Dzięki takim wycieczkom dzieci poznają lepiej środowisko społeczne oraz pracę ludzi różnych zawodów.

List od Mikołaja
Przed świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy VI narysowały obrazki dla Mikołaja. Były one podziękowaniem za prezenty i przyjemności, które otrzymują od tej wyjątkowej osoby. Niespodziewanie, 21 grudnia listonosz przyniósł list od Mikołaja. Każde dziecko otrzymało małą kopertę z listami (w języku angielskim i języku francuskim) oraz obrazek do pokolorowania. Dzieci bardzo się zdziwiły i ucieszyły, że Mikołaj znalazł czas na napisanie do przedszkolaków.


W wytwórni bombek

Bombki to najbardziej znane świecidełka, które wieszamy na choinkę. 19 grudnia sześciolatki odwiedziły wytwórnię bombek Glass Color w Koszalinie. Dowiedziały się, jak przebiega proces tworzenia ozdób. Najpierw obserwowały w jaki sposób modeluje się kształt bombki, potem barwienie i ozdabianie. Z wielkim zaciekawieniem przyglądały się jak pracownice wytwórni malowały wzory. Podczas zwiedzania dzieci mogły samodzielnie ozdobić bombkę. W prezencie każde dziecko otrzymało bombkę ze swoim imieniem.


Spotkanie edukacyjne w muzeum
18 grudnia wybraliśmy się do muzeum na spotkanie edukacyjne pt.: „Kolędnicy”. Pani z muzeum w ciekawy sposób opowiedziała o dawnym zwyczaju przebierania się i chodzenia z kolędą. Grupy przebierańców pojawiały się we wsi w jednym wybranym dniu. Chodzono z turoniem, kozą, konikiem, bocianem, kogutem. Nie zabrakło Cyganki, Anioła czy Diabełka. Jednak najciekawszym momentem było przebranie się w przygotowane stroje: Bociana, Cyganki, Króla, Diabła i Aniołka. Przedszkolaki bardzo chętnie nakładały na siebie wybrane stroje. Do przedszkola dzieci wracały pełne wrażeń.

„Bajka o srebrnej gwiazdce”
Mimo przygotowań świątecznych rodzice dzieci z naszej grupy znaleźli czas, aby 17 grudnia obejrzeć przedstawienie pt. „Bajka o srebrnej gwiazdce”. Dzieci w roli zwierzątek spisały się doskonale, pamiętały swoje kwestie. W nastrój świąteczny wprowadziły piosenki poznane na zajęciach. Krótki występ zakończyła kolęda „Przybieżeli do Betlejem”. Niespodzianką dla rodziców był świąteczny upominek – aniołek, który wykonały dzieci. Tę samą bajkę obejrzały trzylatki, które odwiedziły naszą grupę 18 grudnia. Za swój występ sześciolatki otrzymały zasłużone brawa.Serdecznie dziękuję Rodzicom za przygotowanie strojów i wspólnie spędzony czas.

Ubieramy choinkę
14 grudnia dzieci z grupy VI z dużym zaangażowaniem i przejęciem ubierały choinkę na placu przed Ratuszem. W strojeniu drzewka pomagał Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który również złożył życzenia świąteczne dzieciom. Śnieżynka umilała pobyt przedszkolaków zapraszając do tańca wokół choinki, a Mikołaj częstował słodkościami.

Zajęcie kulinarne
W grupie VI sześciolatki chętnie uczestniczą w zajęciach kulinarnych. W poniedziałek 10 grudnia dzieci w kolorowych fartuszkach przygotowały pierogi z nadzieniem ziemniaczano – serowym. W naszych poczynaniach uczestniczyły dwie mamy: Weroniki i Leny, które wspierały przedszkolaki fachowymi radami. Dzieci z wielkim skupieniem i zaangażowaniem wałkowały ciasto, wykrawały formy do napełnienia oraz nakładały farsz i lepiły brzegi pierożków. Uformowane pierożki trafiły do garnka w przedszkolnej kuchni. Ugotowane bardzo smakowały, niektóre sześciolatki prosiły o dokładki. Okazało się, że wiele dzieci w domu uczestniczy w kuchennych czynnościach i pomaga w przygotowaniach do posiłków. Dzięki takim zajęciom dzieci poznają różne produkty i przybory kuchenne, przełamują brak wiary we własne możliwości oraz odczuwają radość z wykonania działań wspólnie z rówieśnikami.
Serdecznie dziękuję Paniom za poświęcony czas i kulinarne rady w czasie zajęcia.

W urzędzie pocztowym
W piątek 7 grudnia sześciolatki wybrały się na pocztę, aby przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych. Dzięki temu dzieci poznały tajniki pracy pocztowca oraz drogę listu lub paczki od nadawcy do adresata. Dowiedziały się też jak przebiega ich sortowanie, stemplowanie i gdzie umieszczane są przesyłki, po które przychodzą niektórzy klienci. Okazało się, że w urzędzie pocztowym można również załatwić wiele innych spraw, na przykład założyć lokatę, wziąć kredyt lub kupić gazetę. Przy okazji wycieczki wysłaliśmy samodzielnie narysowane listy do rodziców i do Mikołaja w podziękowania za prezenty. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do przedszkola pełne miłych wrażeń.

„Zdrowo jem, więcej wiem”
„Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych. Dziewiątą edycję projektu prowadzi Fundacja BOŚ, a Honorowy Patronat objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser – Duda. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Od września 2018 roku grupa VI przystąpiła do realizacji tego projektu, który będzie trwał cały rok szkolny. W etapie jesiennym zadania dotyczyły znaczenia warzyw i owoców oraz spożywania wody w codziennej diecie. Poszczególne zadania to: przygotowanie przedstawienia „Na straganie”, wykonanie plakatu zapraszającego na przedstawienie i promującego picie wody, przeprowadzenie doświadczenia w poszukiwanie wody w przyrodzie oraz przeprowadzenie kampanii promocyjnej. Do pracy zostali zaproszeni również rodzice, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu. Jesienny etap został zakończony wystawą prac dzieci i informacjami zaprezentowanymi na holu przedszkola.

Mikołajki
5 grudnia sześciolatki uczestniczyły w imprezie miejskiej w Hali Widowiskowo – Sportowej, gdzie spotkały się rówieśnikami z koszalińskich przedszkoli. Zanim przyjechał najbardziej wyczekiwany gość, dzieci brały udział w tanecznej rozgrzewce, a potem w konkurencji sportowej. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się na widok Mikołaja, który podchodził do nich i wręczał słodkie upominki. Natomiast w naszym przedszkolu sześciolatki w biało – czerwonych czapkach powitały Mikołaja 6 grudnia. Nasz gość przybył samochodem i przywiózł ciekawe prezenty. Dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach: rozwiązywały zagadki, budowały komin z dużych klocków, ciągnęły linę. Imprezę zakończyła zabawa w pociąg, który zawiózł dzieci do sali, a tam był worek z prezentami. Mikołaj obiecał, że odwiedzi wszystkie dzieci w ich domach.

„Kraina śpiochów”
3 grudnia dzieci po raz pierwszy wybrały się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na przedstawienie pt. „Kraina śpiochów”. Była to historia Królewny Śpioszki, która nie mogła spać, bo bała się koszmarów sennych. Nadworni lekarze i mieszkańcy próbowali pomóc dziewczynce, ale nie znajdowano lekarstwa. Dopiero Stworek Głodomorek, żywiący się koszmarami sennymi, pomógł Królewnie. Bajka była okraszona wesołymi piosenkami i tańcami. Dzieci były zachwycone bajką, reagowały bardzo żywiołowo na humorystyczne sceny, nagradzając aktorów brawami. Zaciekawienie budził również sam budynek teatru, a pytań było wiele. Uważam, że pierwsze wyjście do teatru było bardzo udane.

Andrzejkowe wróżby
29 listopada dzieci wzięły udział w zabawie andrzejkowej, podczas której poznawały różne wróżby. Sześciolatki przebrane były w kolorowe, dyskotekowe stroje. Najpierw dzieci wysłuchały pogadanki o dawnych zwyczajach i obrzędach związanych z „Andrzejkami”, a potem same mogły zajrzeć w swoją przyszłość. Dzięki wróżbom dowiedziały się, kim zostaną jak będą dorośli – okazało się, że wśród naszych sześciolatków są przyszli sportowcy, hodowcy zwierząt, nauczyciele, architekci, miłośnicy porządku i artyści. Niektóre sześciolatki wywróżyły sobie, co czeka je w niedalekiej przyszłości albo czego powinny się wystrzegać. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Wiele radości dała popularna zabawa taneczna z krzesełkami i pląsy z balonami. Były też tradycyjne zabawy ludowe: wędrówki butów i poszukiwanie imion przyszłych przyjaciół. Przedszkolaki bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość.

W zakładzie krawieckim
W ramach poznawania zawodów dzieci odwiedziły zakład krawiecki. Bardzo uważnie obejrzały zakład, dowiedziały się w jaki sposób bierzemy miarę, zaciekawiły je maszyny do szycia. Jednak najwięcej uwagi poświęciły wytworom wykonanym z kolorowych szmatek. Były tam aniołki, kotki, sowy, zegar ścienny oraz lalki w fantazyjnych ubrankach.

Dzień kredki
Powszechnie wiadomo, że kredki są najczęściej i najchętniej wykorzystywane do rysowania. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają wyobraźnię i pozwalają na wyrażenie swoich myśli i uczuć. 22 listopada dzieci obchodziły Dzień kredki.
W kolorowych czapeczkach przypominających kredki, wysłuchały wiersza o tajemniczych wędrówkach kolorowych kredek, które czasami robiły różne psoty. Podczas rozmowy podzieliły się swoimi pomysłami odpowiadając na pytanie: Co ciekawego można nimi narysować?. Na tablicy pojawiły się kartki w kolorach tęczy, a na dywanie ułożone tęcze z kredek ołówkowych. Dzieci dowiedziały się też, że w przedszkolu najczęściej stosowane są kredki świecowe, ołówkowe i pastele. Na zakończenie, wykorzystując wszystkie rodzaje kredek, narysowały kolorowy obrazek.


„Na straganie”
14 listopada dzieci z grupy VI zaprosiły rodziców na montaż słowno – muzyczny pt. „Na straganie”. Piosenka „Plac zabaw” rozpoczęła występ, a potem znane wiersze „Pan Pomidor” i „Na straganie” wprawiły widzów w dobry nastrój. Każde dziecko trzymało w ręce symbol swojej roli – rysunkowy wizerunek warzywa lub owocu. Na zakończenie sześciolatki zaśpiewały i zatańczyły przy piosence – zabawie „Cebula i Buraczek”. Za swój występ mali artyści zostali nagrodzeni brawami. Na gości czekała jeszcze niespodzianka – słoiczek kompotu owocowego, który dzieci robiły w październiku. A 15 listopada do obejrzenia naszego przedstawienia zaprosiliśmy dzieci z grupy II. Maluszki w ciszy i skupieniu oglądały występ, a na koniec biły brawa małym aktorom.

Spotkanie z fryzjerką
13 listopada, w ramach poznawania zawodów, odbyło się spotkanie z fryzjerką. Podczas spotkania dzieci obejrzały akcesoria potrzebne do pracy, a były nim lokówki, prostownica, suszarki, różne rodzaje grzebieni i nożyczek. Kolejną atrakcją było testowanie lokówki, oglądanie palet z kolorowymi pasemkami i doczepianych pasemek włosów. Dziewczynki prosiły o zrobienie loków lub warkoczyków. Pani Wioleta zaprosiła małe klientki do uczesania i już po chwili wszystkie miały piękne fryzury. Chłopcom zaproponowała żel do ułożenia włosów. Wszystkie uczesania podobały się dzieciom.

Narodowe Święto Niepodległości
W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, 6 listopada w grupie VI odbyło się spotkanie z Rodzicami. Na początku dzieci zaśpiewały piosenkę przedszkolną „Mój dom”, a potem zadeklamowały wiersze „Katechizm polskiego dziecka” i „Niepodległość”. Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, wszyscy przystąpili do wykonania prac plastycznych związanych z naszym krajem. Dzieci mogły wypełnić kontury mapy Polski rysunkami według swojego pomysłu lub wykonać chorągiewkę w barwach narodowych. Wspólna praca była świetną okazją do wytłumaczenia dzieciom pojęcia patriotyzmu oraz do rozmów o symbolach narodowych naszej Ojczyzny.
Serdecznie dziękuję Rodzicom za poświęcony czas i wspólne świętowanie.

Zapasy na zimę
W tym tygodniu rozmawiamy o przygotowaniu ludzi, zwierząt i ptaków do zimy. Podczas rozmów dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i obserwacjami. Spiżarnia to ciekawe miejsce zapełnione zapasami owocowo – warzywnymi. 24 października sześciolatki przygotowały kompoty w słoiczkach. Dzieci pokroiły jabłuszka, a potem włożyły je do słoiczków. Następnie do owoców wsypały cukier i wlały wodę. Tak przygotowane przetwory zaniosły do przedszkolnej kuchni, aby pani kucharka spasteryzowała słoiczki. W przygotowaniu kompotów pomagała mama Martynki, która dobrą radą wspierała małych kucharzy. Serdecznie dziękuję za udział w zajęciu i poświęcony czas.

Jesienne prace w ogrodzie
Czas spędzony na świeżym powietrzu jest niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. A jeżeli połączymy go z wykonaniem prac użytecznych, to będzie podwójna korzyść. W słoneczne, czwartkowe przedpołudnie 18 października, dzieci wybrały się do naszego małego ogródka przed wejściem do przedszkola, aby posadzić cebulki kwiatowe. Z wielką ochotą i zapałem zakasały rękawy i ruszyły do pracy, która okazała się również wspaniałą zabawą. Podczas działania, dzieciom towarzyszył wspaniały humor, a efekty ich pracy zobaczymy wiosną.

Spotkanie z dietetyczką
19 października dzieci uczestniczyły w spotkaniu z dietetyczką. Pani Agnieszka opowiedziała bajkę o dziewczynce, która lubiła niezdrowe przekąski i jakie były tego skutki. Dowiedziały się też, jakich produktów należy spożywać więcej, a jakich mniej, w których produktach ukryte są witaminy i minerały wpływające na prawidłowy rozwój oraz co wpływa na nasze zdrowie. Podczas działania praktycznego dzieci segregowały produkty na zdrowe i na te, których należy unikać. Spotkanie zakończyła degustacja rumianych jabłuszek.

Światowy Dzień Drzewa
10 października sześciolatki uczestniczyły w zabawach z okazji Światowego Dnia Drzewa. Jego celem jest podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej dzieci, poznawanie znaczenia drzew w środowisku, popularyzacja znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcenie do działań na rzecz ochrony środowiska. Dzieci pięknie przebrane wzięły udział w przyrodniczej zabawie. Próbowały swoich sił w segregowaniu owoców drzew leśnych, rozpoznawały odgłosy ptaków i zwierząt żyjących w lesie, rozwiązywały zagadki oraz tańczyły przy znanych piosenkach. Na koniec zabawy dzieci złożyły ekologiczne obietnice, że będą chronić zwierzęta i rośliny i zachowywać spokój i czystość w lesie. Serdecznie dziękuję rodzicom za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci


Jesienny park
W tym roku możemy delektować się piękną złotą jesienią. Jeszcze lepiej, gdy można podziwiać zmiany w przyrodzie w naturalnym środowisku. 11 października dzieci z grupy VI wybrały się na dłuższy spacer do parku miejskiego. Przejazd miejskim autobusem pozwolił na obserwowanie mijanych budynków, a potem w parku można było podziwiać coraz bardziej kolorowe liście na drzewach. Malownicze zakątki naszego parku były powodem do okrzyków zachwytu przedszkolaków. Dzieci obserwowały pływające ptaki: kaczki i łabędzie i fruwające gołębie oraz wodną fontannę, a zmęczone mogły ugasić pragnienie obok znanej fontanny. Budynek Filharmonii zaintrygował dzieci, a pomnik „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” był pretekstem do krótkiej rozmowy o historii naszego miasta. Jednak najwięcej pytań dotyczyło różnych kłódek na barierkach urokliwego mosteczku. Powrót pieszo zmęczył spacerowiczów, ale humory dopisywały aż do przedszkola.

W piekarni
5 października wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały pogadanki na temat etapów powstawania pieczywa oraz produktów potrzebnych do wypieku. Oglądały również maszyny i urządzenia, które pomagają w pracy piekarzowi. Największe wrażenie na dzieciach wywarł ogromny piec, który miał wiele poziomych półek oraz pomieszczenie do wzrostu ciasta chlebowego. Na zakończenie wizyty w piekarni sześciolatki zostały poczęstowane pysznymi ciasteczkami.

Witaminy na patyku
Przez cały tydzień dzieci uczestniczyły w rozmowach o warzywach i owocach: jakie posiadają walory smakowe, gdzie rosną, jak wyglądają, a zwłaszcza ile w nich jest witamin. 4 października dzieci wzięły udział w zajęciu kulinarnym, podczas którego samodzielnie przygotowywały szaszłyki owocowe. Pokrojone owoce (jabłka, banany, winogrona, mandarynki) nakładały na patyczki. Jednak najważniejszy był etap końcowy, czyli spożywanie szaszłyków, które bardzo dzieciom smakowały.

Zabawy dożynkowe
„Oto dla was bochen chleba, krójcie skarb ten cenny tak, aby było dużo kromek i dla wszystkich wystarczyło”. Tak zaczęły się nasze Dożynki. To słowa dziecka – rolnika, który przekazał chleb dzieciom – gospodarzom. Tego dnia dziewczynki były ubrane w kwieciste sukienki, a chłopcy w strojach piekarza lub kucharza. Oczywiście, wcześniej sześciolatki wysłuchały pogadanki na temat żniw i zwyczajów dożynkowych oraz obejrzały ilustrację wieńca dożynkowego. Nie zabrakło kosza z warzywami z ogrodu. A potem dzieci rozwiązywały zagadki, tańczyły w korowodzie przy dźwiękach krakowiaka i bawiły się przy piosenkach „Młynarz”, „Mało nas” oraz „Ojciec i ja”. Na koniec wspólnie wykonały pracę na temat wieniec dożynkowy.

Smakowite ciasteczka
28 września dzieci po raz pierwszy w przedszkolu uczestniczyły w zajęciu kulinarnym, czyli przygotowały ciasteczka do pieczenia. Podczas nich poznały zasady postępowania: najważniejsze to czyste ręce, właściwe korzystanie z foremek i odpowiedni strój – fartuszek. Poszerzały też wiedzę o różnych produktach dodawanych do ciasta oraz rozwijały zmysły smaku, zapachu, dotyku i wzroku. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem wykrawały foremkami różne motywy ciasteczek. Przygotowane ciasteczka trafiły do przedszkolnego piekarnika. Kiedy były już wystudzone można było je spróbować i ocenić wspólną pracę. Smakowało wszystkim dzieciom. Dzięki zajęciom kulinarnym dzieci nabywają umiejętności posługiwania się przyborami oraz wiary we własne możliwości, dlatego warto zachęcać je do uczestniczenia w takich czynnościach.


Wycieczka do Sarbinowa

Słońce i piękna pogoda – to było potrzebne, aby wycieczka mogła się odbyć. 19.09. dzieci wybrały się na wycieczkę do Sarbinowa. Początek był nieoczekiwany: dzieci zostały powitane przez małe kotki, co wprawiło je w bardzo wesoły nastrój. A potem w mini zoo
w „ Ranczo w dolinie” sześciolatki mogły obserwować i karmić zwierzęta: konie, kozy, owce, lamy oraz ptactwo domowe. Po śniadaniu na powietrzu dzieci uczestniczyły w jeździe konnej. Pobyt zakończył się spacerem promenadą i plażą.

Dzień Przedszkolaka
20 września dzieci wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka. Zabawy zaczęły się od przyklejenia przyrzeczenia do balona. Potem były wyścigi rzędów, podczas których dzieci przenosiły wodę z wiaderka do innego pojemnika, układały puzzle oraz tańczyły przy wesołej, rytmicznej muzyce. Spotkanie zakończyło wręczenie medali wzorowego przedszkolaka.