GRUPA VI

Wiosenna gąsienica
W tym tygodniu w grupie VI rozmawialiśmy o ogrodzie, jego mieszkańcach i wiosennych roślinach. 11 marca podczas zajęć plastycznych sześciolatki samodzielnie wykonały gąsienice z kolorowych kółek. Inspiracją do działania była „Bajka o brzydkiej gąsienicy”. Podczas wycinania i klejenia przedszkolaki doskonaliły sprawność manualną. Końcowym etapem pracy było prezentowanie własnoręcznie wykonanej gąsienicy przed rówieśnikami.
 Zielony kącik przyrody

9 marca spacerując uliczkami osiedla dzieci odwiedziły kwiaciarnię, gdzie podziwiały kwiaty wiosenne: żonkile, krokusy i hiacynty. Pani florystyka podarowała nam doniczkę z hiacyntami, która zadomowiła się w naszej sali. 10 marca sześciolatki założyły zielony kącik przyrody. Działania rozpoczęliśmy od obejrzenia nasion kwiatowych, dzieci oceniły ich wielkość i barwę. Następnie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zapełniały doniczki ziemią i sadziły cebulkę. Podczas wykonywania tych czynności rozmawialiśmy o potrzebach roślin, a doniczki zostały umieszczone na parapecie. Teraz już sześciolatki wiedzą, że do naszej małej sali zawitała wiosna.
 
 
„Bawimy się w Picassa”
27 lutego w ramach realizacji projektu Świat plastyki” dzieci uczestniczyły w zajęciu pod tytułem „Bawimy się w Picassa”. Gościem w grupie była pani Jola, która przybliżyła sylwetkę malarza i wyjaśniła na czym polega wyjątkowość obrazów artysty. Po krótkim wstępie dzieci przystąpiły do działania i z kolorowych części układały portret na czarnym tle. A potem narysowały portret pastelami na papierze ściernym i w ten sposób powstały przepiękne i wyjątkowe prace.
 
„Jestem malarzem”
26 lutego sześciolatki naśladowały pracę malarza artysty – malowały prace plastyczne na sztalugach. Aby bardziej wczuć się w rolę ubrały koszule, nakrycia głowy i apaszki przyniesione z domu. Inspiracją do tworzenia prac były reprodukcje dzieł znanego angielskiego pejzażysty Johna Constable. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie pracy na całej powierzchni kartki, korzystanie z różnych kolorów farb oraz pędzli o różnej grubości. Dzięki zajęciu sześciolatki zdobyły nowe doświadczenie w zakresie twórczości plastycznej.
 
Zabawy kolorami
25 lutego w ramach realizacji projektu „Świat plastyki” sześciolatki uczestniczyły w zabawie plastycznej, podczas której mieszały kolory. Dzieci same proponowały, które barwy będą mieszać, po czym bardzo dokładnie łączyły farby i po kilku sekundach odkrywały nowy kolor. Taka zabawy w mieszanie kolorów to dla dzieci wielka frajda. Obserwowanie jak kolory się zmieniają nie tylko uczy, ale niezwykle pobudza wyobraźnię dziecka.
 
Kolorowa kapusta
24 lutego dzieci uczestniczyły w zabawie badawczej. Tym razem barwiły liście kapusty. Zadania sześciolatków to: rozpuścić w wodzie farbę, podciąć końcówki roślin i włożyć liscie kapusty pekińskiej do pojemników z rozpuszczaną farbą. Najtrudniejsze okazało się oczekiwanie na efekty, bo trwało kilka dni. Przedszkolaki codziennie sprawdzały wyniki swoich działań. Na tej podstawie wyciągnęli wnioski, kapusta pekińska najszybciej zmieniła kolor, a kolory intensywne są lepiej widoczne. Zabawa ta pokazała też, że rośliny piją wodę oraz że wszystko, co spożywamy wpływa na nasz organizm.
 

II tydzień ferii
Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od zabawy w teatr, a podstawą do zabawy było opowiadanie „Bajka o kocie i myszach”. Następnego dnia przedszkolaki uczestniczyły w dawnych zabawach z piosenkami: „Chusteczka haftowana”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Różyczka”, „Jawor”, „Stary niedźwiedź” czy „Karuzela”. Te piosenki zasługują na odświeżenie, bo dają wiele radości i są częścią naszej tradycji. 19 lutego sześciolatki wspólnie z rówieśnikami tworzyły zabawkę z kartonów. Dzieci kleiły, malowały i wycinały aż powstał samochód z marchewkami. 20 lutego dzieci uczestniczyły w zabawach z kolorową chustą animacyjną. Wiele zabaw zostało zaczerpniętych z Pedagogiki Klanzy: można ją było unosić do góry i opuszczać w dół naśladując wzburzone morze, wejść pod „parasol” i poczuć delikatny wiatr, kiedy podnosi się chustę do góry, a także szybko odnaleźć ulubiony kolor. Na zakończenie ferii dzieci uczestniczyły w dyskotece.
 

„Twórcze zabawy w krainie zimy”

W tym roku ferie zimowe przebiegają pod hasłem „Twórcze zabawy w krainie zimy”. Trochę przewrotny tytuł zachęcał do udziału w różnych działaniach. W pierwszym tygodniu dzieci obejrzały teatrzyk pt. „Jaś i Małgosia” zaprezentowany w formie teatrzyku Kamishibai (papierowy teatr: kami – papier, shibai – teatr). Kolejnym działaniem były ćwiczenia, podczas których dzieci doskonaliły sprawność ruchową w pokonywania toru przeszkód. 12 lutego dzieci wykonywały prace plastyczne na temat „Zimo, gdzie jesteś?”. Do ich wykonania wykorzystano farby na bazie klejówki, do których dodano barwniki, a narzędziem było 10 palców. Pomysł zaczerpnięto z „Metody Dziesięciu Palców” R. F. Show. W kolejnym dniu dzieci uczestniczyły w zajęciu z wykorzystaniem Color Piano. Wygrywały różne dźwięki wspierając się na znakach figur geometrycznych. W ten sposób zagrały piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Natomiast 14 lutego dzieci świętowały Dzień Serca. W czasie zabaw tańczyły z balonikami, rozwiązywały zagadki, łączyły postaci bajkowe w pary oraz przekazywały rówieśnikom miłe słowa. Na zakończenie dzieci ozdobiły papierowe serduszka klockami z Darów Froebla, w ten sposób powstały wyjątkowe, kolorowe serduszka.
 

Zajęcie kulinarne – sok owocowo – warzywny

5 lutego w ramach rozmów o urządzeniach elektrycznych, które znajdują się w każdej kuchni, dzieci uczestniczyły w zajęciu kulinarnym, podczas którego przygotowały sok owocowo – warzywny.  Skład napoju: marchewki, jabłka i pomarańcze. Przed przystąpieniem do działania sześciolatki zadbały o czystość rąk i nałożyły fartuszki. Przypomniały też o walorach odżywczych warzyw i owoców oraz zapoznały się z zasadami działania i bezpieczeństwa podczas pracy z wyciskarką. Następnie samodzielnie pokroiły owoce, które później wrzucały do wyciskarki. Przygotowany sok bardzo smakował, ponieważ był wykonany samodzielnie przez dzieci i posiadał naturalne składniki.

Badanie właściwości lodu – zabawa badawcza

31 stycznia przedszkolaki badały właściwości lodu. Na początku dzieci ustaliły cechy zamarzniętych kostek lodu: zimna, twarda, przezroczysta, w środku biała. Jedną z zabaw była obserwacja kostek zanurzonych w zimnej lub letniej wodzie. Wnioski nasuwały się same: lód zmniejsza swoją objętość szybciej w letniej wodzie, a woda robi się chłodniejsza. Najciekawszym zadaniem było zabezpieczenie kostki lodu tak, aby jak najdłużej pozostała w takim stanie.  Dzieci w parach starały się wykorzystać różne przedmioty: chusteczki do nosa, woreczki, pudełka, słoik, plastykowe wiaderko, kartonowy pojemnik, a wyniki obserwowały przez lupy. Wszystkie zespoły świetnie poradziły sobie z zadaniem.

Sporty zimowe

W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, a dzieci czekają na prawdziwy śnieg. Aby przywołać zimę sześciolatki postanowiły zorganizować „Zimową Olimpiadę sportową”. 30 stycznia Olimpiadę rozpoczął przemarsz uczestników, którzy prezentowali flagi wybranych państw: Polski, Brazylii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, chłopcy nieśli flagę olimpijską. A potem odbył się „Turniej jazdy figurowej na lodzie”. Można było występować solo lub parami.  Łyżwiarze prezentowali własne układy taneczne przy muzyce Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów” lub J. Straussa „Polka Trisch – Trasch”. Na naszym „lodowisku”, uczestnicy  pokazywali różne podskoki, kroczki, piruety i „jaskółki”. Natomiast 31stycznia sześciolatki rozegrały mecz hokejowy. Dwie drużyny: niebieska i zielona rywalizowały o zdobycie celnych bramek. Było bardzo energicznie i głośno, dzieci świetnie współdziałały w akcjach podbramkowych. Wynik meczu 4:2. Potem sześciolatki wystąpiły w biathlonie. W przedszkolnych warunkach był to bieg wokół wyznaczonej trasy i rzut woreczkiem do pojemnika w postawie stojącej i klęczącej. Następnie skoki narciarskie, czyli przejście po kamieniach i na koniec – zeskok. Na zakończenie rozgrywek sportowych odbyło się wręczenie medali oraz pożegnanie z Olimpiadą zimową. Podczas zabaw dzieci wykazały się kreatywnością, umiejętnością współdziałania, obserwacji oraz wiedzą związaną ze sportem zimowym.

W bibliotece – „Bajka o czasie”

24 stycznia sześciolatki odwiedziły bibliotekę przy ulicy Ruszczyca. Pani Ania zainteresowała dzieci książkami, w których można znaleźć informacje o starych i nowych zegarach. Na początku spotkania wysłuchały fragmentów książki „Bajka o czasie”. Podczas słuchania przedszkolaki mogły poznać poranne zwyczaje mieszkańców Zegarowa Dolnego i Zegarowa Górnego. Natomiast dźwiękowe zagadki pomogły utrwalić wiedzę na temat różnych zegarów. Najbardziej przedszkolakom podobała się część plastyczna, podczas której dzieci wykonały zegar.

Badamy wnętrze zegara

W ramach realizacji projektu „Zegary odmierzają czas” 24 stycznia sześciolatki badały wnętrze zegara – budzika. Przy pomocy lup mogły przyjrzeć się bliżej mechanizmowi, który wprawia w ruch wskazówki zegara. Przy okazji poszerzyły słownictwo o pojęcia: tarcza zegarowa, trybiki, wskazówki, mechanizm.

Dzień Babci i Dziadka

Sześciolatki z wielką niecierpliwością czekały na ten dzień. 23 stycznia dzieci powitały Babcie i Dziadków, którzy przybyli do swoich wnuków. Zaproszeni goście z uwagą oglądali i słuchali prezentowanych wierszy i piosenek. O tym, że występ podobał się, świadczyły brawa, które dzieci otrzymywały po każdym wierszu, a w oczach gości pojawiły się łzy radości. Na zakończenie krótkiego spotkania dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki i bardzo mocno uściskały Babcię i Dziadka.

Bal karnawałowy

15 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal karnawałowy. Tego dnia dzieci były przebrane w bajkowe stroje, przygotowane przez rodziców w domu. Muzyka zapraszała do tańca, tworzenia „pociągów” i „węży”. Niektóre piosenki, znane dzieciom, śpiewali wszyscy. Razem z dziećmi bawili się Klauni, którzy rozbawiali małych tancerzy. A potem przyszła pora na pozowanie do zdjęć, które wykonywał pan fotograf. Będą one przypominać o wspaniałych chwilach i radosnej atmosferze.

List od Mikołaja

Na początku grudnia dzieci narysowały obrazki dla Mikołaja. Były one podziękowaniem za prezenty i przyjemności, które otrzymują od tej wyjątkowej osoby. Wszystkie rysunki zostały włożone do dużej koperty i wysłane do Mikołaja. Niespodziewanie, 19 grudnia listonosz przyniósł list od Mikołaja. Każde dziecko otrzymało małą kopertę z listami (w języku angielskim i języku francuskim) oraz obrazek do pokolorowania. Dzieci bardzo się ucieszyły, że Mikołaj znalazł czas na napisanie listu do przedszkolaków. 

Ubieramy choinkę przed Ratuszem

19 grudnia dzieci z dużym zaangażowaniem i przejęciem ubierały choinkę na placu przed Ratuszem. Przedszkolaki odwiedził Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który złożył życzenia świąteczne wszystkim dzieciom. Śnieżynka umilała pobyt przedszkolaków zapraszając do śpiewania przy choince, a  Elfinka częstowała słodkościami.  Jednak najbardziej wyczekiwaną osobą był Mikołaj, który po przybyciu na Rynek Staromiejski obejrzał kolorowo przystrojone choinki. Na zakończenie spotkania sześciolatki pozowały do zdjęcia z Mikołajem.

Spotkanie z ratownikiem medycznym

18 grudnia dzieci z grupy VI uczestniczyły w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na początku sześciolatki wysłuchały pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych – 997 i 112.  W części praktycznej dowiedziały się jak wygląda pozycja boczna bezpieczna i pod okiem ratownika ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Spotkanie było związane z realizacją programu edukacyjnego „Przedszkolak Ratownik”, którego organizatorem jest Dyrekcja Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

„W oczekiwaniu na święta”

17 grudnia odbyło się spotkanie przy choince pt. „W oczekiwaniu na święta”. Dzieci zaprezentowały krótkie przedstawienie, w swoich rolach spisały się doskonale. W nastrój świąteczny wprowadziła piosenka „Jingle bels”, a potem pojawiły się postacie bajkowe: Skrzaty, Zima, Śnieżynka i Bałwanek. Wszyscy obecni poczuli też, że święta są obchodzone w innych krajach, ponieważ Nicola zaśpiewała piosenkę w języku angielskim, a Jordan – w portugalskim. Niespodzianką dla rodziców był świąteczny upominek – aniołek z masy solnej, który wykonały dzieci. Za swój występ sześciolatki otrzymały zasłużone brawa. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z rodzicami nakleiły gwiazdkę na papierową choinkę.

Serdecznie dziękuję rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci i za wspólnie spędzony czas.

Toruńskie pierniki

16 grudnia sześciolatki uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników, których organizatorem byli GH Forum i Muzeum Żywego Piernika z Torunia. Podczas spotkania dzieci wysłuchały historii piernika opowiedzianej przez Mistrza Piernikarskiego. Natomiast Wiedźma Korzenna wprowadziła przedszkolaki w świat wypieku i zapachów korzennych. Dzieci poznały składniki do pierników: cynamon, gałkę muszkatołową, pieprz czarny, imbir, miód chełmiński i mąkę. Ale najważniejszym punktem warsztatów było zgodne z recepturą średniowieczną – własnoręczny wyrób pierników. Niepowtarzalny kształt nadano im dzięki drewnianym formom piernikowym. Całe spotkanie okraszone było gawędą w staropolskim języku, który zaciekawiał dzieci, ponieważ nie znały niektórych słów (niewiasta, odziej się). Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak otrzymał swój wypiek oraz przepis na pierniki.

Przedszkolaki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

12 grudnia sześciolatki zostały zaproszone do PWSZ, gdzie została przeprowadzona akcja pod hasłem „Zdrowy przedszkolak”. Dzieci wzięły udział w badaniu wad postawy: badanie stóp, kolan, kręgosłupa i klatki piersiowej. Aby uatrakcyjnić dzieciom pobyt członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fizjoterapeutów „Fizjofan” zorganizowali zabawy integracyjne, sprawnościowe i szybki kurs tańca zumby. Końcowym zadaniem była konkurencja przeciągania liny, a uczestnikami byli chłopcy kontra dziewczynki.

Warsztaty w „Castoramie” Koszalin

10 grudnia był wyjątkowy dla sześciolatków, a sprawiła to wycieczka do „Castoramy” na warsztaty pt. „Majsterkowo”. Podczas spotkania pracownicy „Castoramy” przedstawili prezentację pt. „Czy wiesz, skąd bierze się deska?”. Dzięki niej dzieci poznały drogę drewna od sadzenia drzew poprzez produkcję desek do dostarczenia ich do sklepu oraz poszerzyły słownictwo o nowe pojęcia: zalesienie, dłużyca. Podczas części praktycznej sześciolatki dekorowały torbę wykonaną z materiału; przy użyciu odpowiednich farb i pędzli powstały bardzo ciekawe kompozycje. A potem odwiedziły wszystkie działy i poznały asortyment sklepu. Przedszkolaki najbardziej były zainteresowane ozdobami świątecznymi. Celem ogólnopolskiego projektu „Majsterkowo” jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej. Organizowane warsztaty prowadzone są w różnych blokach tematycznych dla dzieci ze szkół. Ze względu na małą ilość dzieci w grupie nasze sześciolatki mogły uczestniczyć w warsztatach.  

Mikołajki

6 grudnia do naszego przedszkola przybył wyjątkowy i wyczekiwany gość – Mikołaj. Dzieci w czerwonych czapeczkach wspólnie z rówieśnikami tańczyły na holu, uczestniczyły w zabawach i konkursach oraz pozowały do zdjęć z Mikołajem. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały upominki. Ten dzień na pewno zostanie na długo w pamięci.

„Jaki jest węgiel?”

4 grudnia dzieci uczestniczyły w zabawie badawczej „Jaki jest węgiel?”. Poprzez działania sześciolatki sprawdzały właściwości kopaliny: rozpuszczalność, wagę, twardość, zapach i wygląd. Na koniec zabawy wyciągnęły wnioski: jest czarny, zostawia brudne ślady, twardy, błyszczący, nie rozpuszcza się w wodzie i nie ma zapachu.

„Mikołajki na sportowo”

5 grudnia dzieci uczestniczyły w imprezie na Hali Widowiskowo – Sportowej. Patronat nad nią objął Prezydent Miasta Koszalina P. Jedliński. Sportowo ubrane przedszkolaki wykonały zadanie – bieg z piłką koszykową. Wyjątkowym gościem był Mikołaj, który podarował dzieciom słodkie upominki.

Andrzejkowe wróżby

29 listopada dzieci z grupy VI wzięły udział w zabawie andrzejkowej, podczas której poznawały różne  wróżby. Sześciolatki przebrane w kolorowe, dyskotekowe stroje wysłuchały pogadanki o dawnych zwyczajach i obrzędach związanych z „Andrzejkami”, a potem same mogły zajrzeć w swoją przyszłość. Dzięki wróżbom dowiedziały się, kim zostaną jak będą dorośli – okazało się, że wśród dzieci są: podróżnik, muzyk, sportowiec, lekarz, kelner, miłośniczka porządku i malarka. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Wiele radości dała popularna zabawa taneczna z krzesełkami i pląsy z balonami. Były też tradycyjne zabawy ludowe: wędrówki butów i poszukiwanie imion przyszłych przyjaciół. Przedszkolaki bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość.

Festiwal Piosenki Bajkowej

26 listopada odbył się XIII Festiwal Piosenki Bajkowej. Sześciolatki w przebraniu Smerfów witały przybyłych gości i wręczały informację o występach przedszkolaków. Ze swojego zadania wywiązały się znakomicie.

„Zaczarowane drzewo”

Michaela i Alan wykonali prace na konkurs plastyczny „Zaczarowane drzewo”. Za tajemnicze i pełne czarodziejskiej mocy drzewa otrzymali wyróżnienia. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 20. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi, dostrzeganie piękna natury i znaczenia ochrony środowiska poprzez wykorzystanie materiałów ekologicznych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i zdobywanie wiedzy na drodze poszukiwań. Gratulujemy sukcesu!

Kolorowe dźwięki

Zajęcia w przedszkolu wymagają ciągłych poszukiwań i stosowania nowych metod. Jedną z takich metod są kolorowe dźwięki. Na grającym urządzeniu dzieci mogły naciskać klawisze z narysowanymi figurami, aby wydobyć dźwięki, współpracowały w parach, zapamiętywały kolejne figury, aby samodzielnie je odszukać. Zabawa bardzo zainteresowała sześciolatki.

Poznajemy narzędzia

Sześciolatki coraz bardziej zgłębiają wiedzę na temat budowania domów. Tym razem poznawały wybrane narzędzia, których używa się podczas precyzyjnych działań. Nasz gość – pan Andrzej zademonstrował narzędzia: śrubokręt, kombinerki, klucz oraz wyrzynarkę, wiertarkę i wkrętarkę. Opowiedział też o konieczności dbania o bezpieczeństwo podczas korzystania z niektórych urządzeń na budowie.

Zabawy z Bobem Budowniczym

21 listopada dzieci uczestniczyły w zabawach pod hasłem „Bob Budowniczy”. Dzięki rodzicom dzieci były przebrane w „odzież budowlaną” i wyposażone w akcesoria: kaski, słuchawki i komplety narzędzi. Zabawy rozpoczął pokaz mody budowlanej, podczas której sześciolatki prezentowały swoje stroje i narzędzia. Przedszkolaki pochwaliły się też umiejętnością chodzenia po równoważni, wygrywały rytm przy pomocy młotków, naśladowały przybijanie gwoździ, wkręcanie śrubek oraz prezentowały tańce – budowlańce. Nie zabrakło zagadek i oglądania prezentacji komputerowej „Najdziwniejsze domy świata”. A potem cały dywan zamienił się w teren budowy. Wszyscy budowali dom z dużych klocków, a ponieważ wymagały one remontów chłopcy i dziewczynki korzystali z różnych narzędzi.

Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji zabaw.

Edukacja przeciwpożarowa

20 listopada sześciolatki uczestniczyły w podsumowaniu realizacji Programu „Edukacja przeciwpożarowa” na Hali Widowiskowo – Sportowej. Patronat nad nim objął Prezydent Miasta Koszalina. Celem programu było kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się, upowszechniania wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach zagrożenia wśród dzieci oraz podniesienie ich świadomości z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Imprezę rozpoczął przemarsz 10 osobowych drużyn oraz przywitanie przez Prezydenta Miasta. Mali sportowcy bezbłędnie wykonali dwie konkurencje sportowe (przechodzenie po wężu strażackim i wrzucanie woreczków do kółek, toczenie piłek slalomem) oraz zaznaczanie drogi ewakuacji w labiryncie. Sportowym zmaganiom przyglądały się pięciolatki, które z wielkim zaangażowaniem kibicowały starszym kolegom. Na koniec organizatorzy podsumowali wyniki, a uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody.
Gratulujemy udziału w konkurencjach sportowych!

Wszystkie dzieci mają swoje prawa

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świata” – to myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy zwrócił uwagę na to, że dzieci też powinny mieć swoje prawa. Natomiast Ludwik Rajchman przyczynił się do powstania „Konwencji o Prawach dziecka”, która  20.11.1989r. została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. 19 listopada dzieci z grupy VI uczestniczyły w zajęciu na temat praw dziecka. Dowiedziały się, że mają prawo do życia w rodzinie, rozwoju intelektualnego, tożsamości, opieki medycznej, swobodnych myśli, sumienia i wyznania, informacji oraz ochrony przed szkodliwymi informacjami, a także wszelkimi formami wyzysku. Dziecko ma również prawo do nauki, wszechstronnego rozwoju, wypoczynku i czasu wolnego.  Aby przybliżyć tak trudny temat, przedszkolaki obejrzały prezentację komputerową i film animacyjny. Dobierały też obrazki do poszczególnych praw oraz ustalały czy przedmioty należą do praw, czy do zachcianek. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały obrazki z wybranymi prawami.

Spotkanie z architektem

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Budujemy dom”, a 19 listopada dzieci uczestniczyły w spotkaniu z architektem – tatą Stasia z grupy V. Nasz gość wyjaśnił, że architekt to osoba zajmująca się projektowaniem budynków, domów, otoczenia oraz przestrzeni miejskiej. Opowiedział też o zasadach projektowania budynków, doboru materiałów budowlanych, pracach budowlanych oraz potrzebnych maszynach i urządzeniach. Sześciolatki obejrzały plany budowy domu, poznały sposoby zaznaczania na planie różnych instalacji. Podczas spotkania przedszkolaki usłyszały odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: Jak długo buduje się dom, dlaczego dachy są spadziste lub płaskie, czemu niektóre domy mają piwnice lub jak założyć ogród koło domu.

Serdecznie dziękujemy Panu architektowi za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

„Koszalin – moja mała Ojczyzna”

Lena z naszej grupy wykonała pracę plastyczną na konkurs pt. „Koszalin – moja mała Ojczyzna”. Za narysowaną Kaplicę św. Gertrudy uzyskała I miejsce i otrzymała dyplom i upominki. Organizatorem konkursu plastycznego było Przedszkole nr 16. Celem konkursu było ukazanie piękna naszego miasta, rozbudzanie zainteresowań dzieci zabytkami i architekturą Koszalina oraz kształtowanie postaw patriotycznych.  Gratulujemy sukcesu!

Zdrowe i kolorowe kanapki

To kolejne zajęcie kulinarne w grupie, tym razem dzieci przygotowywały smaczne i kolorowe kanapki. Przed przygotowaniem posiłku dzieci umyły ręce, a potem przypomniały o potrzebie spożywania warzyw, zawierających witaminy i minerały konieczne do rozwoju. Na stołach stały talerze ze zdrowymi produktami: sałatą, rzodkiewką, pomidorami, ogórkami oraz serem żółtym i wędliną. Sześciolatki samodzielnie decydowały o wyborze produktów i układały je na posmarowanych kromkach chleba. Zasada była prosta – cała przygotowana kanapka powinna zostać zjedzona. Można śmiało powiedzieć, że dzieci zadanie wykonały doskonale. W czasie przygotowania kanapek sześciolatki kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

„Patriotyzm w pieśni zaklęty”

9 listopada troje sześciolatków (Nicole, Lena Ł. i Jordan) uczestniczyło w XI Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, którego organizatorem było Przedszkole nr 13 „Mała Akademia”. Pomimo tego, że to był pierwszy występ na scenie, to dzieci z wielkim zapałem, werwą, siłą głosu i bez tremy zaprezentowały piosenkę pt. „Pierwsza kadrowa”. We wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych pomagali Rodzice i rodzeństwo naszych przedszkolaków. Spotkanie uświetnił występ Orkiestry Wojskowej, która zagrała wiązankę pieśni żołnierskich. Na zakończenie uroczystości mali patrioci otrzymali dyplomy i upominki. Wręczania upominków dokonali wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski i Senator Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Ziętarski. Gratulujemy wspaniałego występu!

Serdecznie dziękuję Rodzicom za poświęcony czas i wspólne, patriotyczne świętowanie.

W teatrze

28 października sześciolatki wybrały się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”. Z balkonu było widać całą scenę i można było doskonale śledzić akcję bajki. Spektakl dzieciom bardzo się podobał, więc w drodze powrotnej do przedszkola dzieliły się swoimi wrażeniami.

Wycieczka patriotyczna po naszym mieście

Postawy patriotyczne takie, jak: wychowanie w miłości do Ojczyzny, kultywowanie polskich tradycji i szacunek do znanych postaci z historii Polski, które ukształtujemy w dzieciach w wieku przedszkolnym towarzyszą im przez całe życie. Mając to na uwadze oraz odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej do udziału w akcji „Szkoła pamięta”25 października dzieci z grupy VI wybrały się na wycieczkę patriotyczną po naszym mieście. Przed wyruszeniem na wędrówkę starszaki przypomniały symbole narodowe oraz wysłuchały opowiadania R. M. Grońskiego „Sztandar”, które opowiada o bohaterskiej postawie młodego partyzanta, ukrywającego sztandar swojego oddziału. Spacerując po mieście przedszkolaki poznały miejsca, które poświęcone są ludziom, którzy zapisali się w historii Polski oraz są wyrazem szacunku dla ich dokonań i życia. Obejrzały pomniki poświęcone „Żołnierzom poległym na polu chwały”, „Mężczyznom, kobietom i dzieciom wywiezionym do łagrów północy dalekiego wschodu Kazachstanu”, stanęły pod pomnikiem Jana Pawła II oraz „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” (poświęcony zmaganiom o Pomorze). Pogoda nam dopisała i dlatego podczas przerwy w wędrówce przedszkolaki obserwowały jesień w parku. Natomiast 22 października dzieci obejrzały miejsca poświęcone poległym żołnierzom radzieckim, które znajdują się na Cmentarzu komunalnym. Z takich wypraw do przedszkola starszaki wracały zmęczone, ale z nową wiedzą i chęciami do dalszych spacerów.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Pasowanie na starszaka

24 października w grupie VI odbyła się uroczystość „Pasowania na starszaka”. Świadkami tej uroczystości byli rodzice przedszkolaków. Dzieci w galowych strojach z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, a także z uśmiechem odpowiadały na trudne pytania „Prawda czy fałsz”. A rodzice nagradzali brawami swoje pociechy. Najważniejszym punktem spotkania było złożenie przyrzeczenie przez dzieci. Pani dyrektor dokonała pasowania przy pomocy dużego ołówka. Każde dziecko otrzymało kuferek z przyborami szkolnymi. Na potwierdzenie tego wydarzenia dzieci wspólnie z rodzicami nakleiły odrysowane dłonie na dużej kartce. Serdecznie dziękuję Rodzicom za przygotowanie przepięknych strojów galowych dla dzieci.

W Straży Pożarnej

W ramach realizacji Miejskiego Programu Przedszkolnego „Edukacja Przeciwpożarowa” 22 października sześciolatki z grupy VI uczestniczyły w wycieczce do Straży Pożarnej. Podczas spotkania dzieci zwiedziły garaże, w których mogły obejrzeć strój strażaka, poznać wyposażenie, a także zasiąść za kierownicą samochodu strażackiego. Podczas prezentacji sprzętu Jordan odważnie wziął udział w pokazie umieszczania  i przenoszenia na noszach  poszkodowanego wyniesionego z pożaru czy wypadku. Po zwiedzaniu przedszkolaki w strojach strażackich wysłuchały pogadanki oraz obejrzały bajki edukacyjne, z których dowiedziały się o niebezpieczeństwach czyhających w domu, w przedszkolu oraz w lesie. Strażacy wyjaśnili dzieciom, jak należy zachowywać się w sytuacji zagrożenia, w jakich okolicznościach można wezwać pomoc, a dzieci utrwaliły numery alarmowe. Na zakończenie sześciolatki uczestniczyły w symulacji ewakuacji z zadymionego pomieszczenia. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

W sklepie warzywniczym

Podsumowując tydzień warzywno – owocowy 21 października dzieci uczestniczyły w spacerze do sklepu warzywniczego. Przedszkolaki bez zachęcania nazywały i wskazywały znane okazy. Mogły też poszerzyć wiedzę o rzadziej kupowane: granat, seler naciowy, bakłażan oraz papryczkę chili.

Szaszłyki owocowe

Przez cały tydzień dzieci uczestniczyły w rozmowach o warzywach i owocach: jakie posiadają walory smakowe, gdzie rosną, jak wyglądają, a zwłaszcza ile w nich jest witamin.15 października dzieci wzięły udział w zajęciu kulinarnym, podczas którego samodzielnie przygotowywały szaszłyki owocowe. Pokrojone owoce (jabłka, banany, winogrona, kiwi) nakładały na patyczki. Jednak najważniejszy był etap końcowy, czyli spożywanie szaszłyków, które bardzo dzieciom smakowały.

Święto Drzewa

10 października sześciolatki uczestniczyły w zabawach z okazji Światowego Dnia Drzewa. Jego celem było podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej dzieci, poznawanie znaczenia drzew w środowisku, popularyzacja znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcenie do działań na rzecz ochrony środowiska. Dzieci w zielonych perukach wzięły udział w przyrodniczej zabawie. Próbowały swoich sił w segregowaniu owoców drzew leśnych, rozwiązywały zagadki oraz tańczyły przy znanych piosenkach. Na koniec zabawy dzieci wykonały pracę – jesienne drzewo, a na podwórku przedszkolnym przytulały się do drzew. 

W ogrodzie botanicznym

8 października dzieci uczestniczyły w zajęciu przyrodniczym w Niegoszczy. Dzięki zmysłom  poznawały świat roślin: wąchały, smakowały i oglądały. Poznały liście mięty, smak i zapach pomidorów, piołunu i pelargonii. Obejrzały też wspaniałą kolekcję kaktusów.

Wycieczka do PGK w Sianowie

27 września dzieci uczestniczyły w wycieczce do PGK w Sianowie. Pracownik oprowadził przedszkolaki po składowisku odpadów. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami segregacji odpadów, prasowania makulatury, plastików oraz składowania stłuczki szklanej. Obejrzały też maszyny, które przerzucają duże ilości odpadów.

Sadzimy drzewa

W naszym przedszkolu podczas zajęć przyrodniczych dzieci poszerzają wiedzę na temat znaczenia drzew dla ludzi i zwierząt, doskonalą umiejętności rozpoznawania roślin w środowisku naturalnym oraz uczą się dostrzegać emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej. Dbając o rozwój tych wartości 26 września przedszkolaki z gryp V i VI zasadziły drzewka na przedszkolnym podwórku. Po skończonej pracy obiecały, że będą o nie dbać i sprawdzać, czy szybko rosną.

Smakołyki z jabłek

26 września sześciolatki uczestniczyły w zajęciu kulinarnym, podczas którego przygotowały jabłkową przekąskę z ciasta francuskiego. Przygotowanie wypieków odbywało się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Z dużym zaangażowaniem dzieci kroiły obrane owoce, mieszały z cukrem i szczyptą cynamonu, a potem formowały smakołyki. Ze wszystkimi czynnościami dzieci świetnie sobie poradziły. Następnie blaszki z ciasteczkami trafiły do przedszkolnej kuchni. Jednak najważniejsza była degustacja, wszystkim dzieciom wypieki smakowały. Okazało się, że wiele dzieci w domu uczestniczyło w kuchennych zmaganiach i takie czynności nie były im obce.

Spotkanie z policjantem

Pan Policjant przypomniał zasady ruchu drogowego.  Chętne dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w zakresie zasad właściwego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia radiowozu, a ciekawe przedszkolaki mogły zasiąść za kierownicą. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaskowy znaczek.

Dzień Przedszkolaka

20 września dzieci uczestniczyły w zabawach z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Przejście przez kolorową bramę wprowadziło sześciolatki w świat zabawy. Wszystkim była potrzebna dawka pozytywnej  energii. Na zakończenie wspaniałego dnia każdy uczestnik otrzymał medal wzorowego przedszkolaka.