grupa III

25.03.20

Jestem bardzo ciekawa czy wasze cebulki puściły nowe korzonki, a może pojawia się już szczypior? Jeśli cebulka nie wypuściła jeszcze szczypioru to od góry odetnijcie zeschnięte łuski i dalej obserwujcie (czekam na zdjęcia).

„Szczypiorek” – Danuta Gellnerowa

Włożyłam do ziemi cebulę
w zeszły wtorek,
teraz mam w doniczce
zielony szczypiorek.
Jeżeli przyjdziecie
do mnie mili goście,
to mnie o szczypiorek
zielony poproście.

W tym tygodniu zachęcam do poszukiwania różnych ciekawostek na temat cebuli.

Ciekawostki

 • Pierwsze wzmianki o cebuli odkryto na ścianach piramid egipskich. Zajmuje ona ważne miejsce w spisie pokarmów podawanych robotnikom budującym piramidy. Uznano ją wówczas za produkt „dodający chęci do pracy”.
 • W Starożytnej Grecji sportowcy jedli duże ilości cebuli. Wierzono, że wydatnie poprawia ona sprawność fizyczną.
 • Właściwości lecznicze i smakowo-aromatyczne cebuli doceniła medycyna i wszystkie kuchnie świata. Najpopularniejszą odmianą jest cebula żółta, można również kupić cebulę czerwoną, cebulę dymkę, cebulę cukrową czy szalotkę.
 • Do Polski najprawdopodobniej przywędrowała z zachodniej granicy:

„Przywieźli ją Niemce, w złocistej sukience, gdy ją rozdziewali, to nad nią płakali…”

 • Cebula jest nie tylko źródłem smaku. Dostarcza także ważnych składników odżywczych, zawiera m.in. dużą ilość witaminy C.

„Choć cebula jest jak kula,

warstwa w warstwę się otula,

jej z radością nie kroimy,

bo też płakać nie lubimy.

Witaminę C posiada,

a to zdrowie jest nie lada!

Już w starożytności wiedziano, że cebula działa wzmacniająco na organizm. Posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Jest dobra na przeziębienie, ponieważ działa przeciwkaszlowo i pomaga przy bólu  gardła. Zachęcam do zrobienia syropu z cebuli. Jego przygotowanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy pokrojoną w plastry lub kawałki cebulę wymieszać z miodem pszczelim i opcjonalnie sokiem z cytryny, a następnie odstawiać na 24 godziny w ciepłe miejsce. W tym czasie miksturę należy kilkakrotnie przemieszać, a po upływie doby przecedzić.

Właściwości soku z cebuli można wykorzystać nie tylko spożywając syrop. Zastosowanie okładów z plastrów cebuli ułatwia leczenie oparzeń i ran, a także zmniejsza obrzęki wywołane przez ukąszenia owadów.

Cebula jest popularna w kuchniach całego świata. Może stać się wspaniałym dodatkiem do kanapek, sałatek czy sera, jak również sosów, zup i mięs. Można ją przyrządzić duszoną lub smażoną z jajkiem. Bez względu na sposób przyrządzenia: gotowana, duszona, smażona pozostaje pełnowartościowa i nie traci swoich substancji odżywczych oraz witamin.

 • Ciasteczka cebulowe

Kto powiedział, że ciasteczka muszą być słodkie? Ja dziś zapraszam na ciasteczka cebulowe.. Niezwykle proste w wykonaniu.

SKŁADNIKI

1,5 szklanki mąki

1 łyżeczka soli

4 łyżki śmietany

1/2 kostki masła

2 cebule

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 żółtko

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Wszystkie sypkie produkty mieszamy. Dodajemy śmietanę, masło, pokrojoną w bardzo drobną kostkę cebulę. Zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy i literatką wykrawamy niewielkie kółeczka. Pieczemy w 180 stopniach około 20 minut.(przepis zaczerpnięty ze strony https://www.doradcasmaku.pl/przepis-ciasteczka-cebulowe-53480)

 

 Zachęcam do angażowania dzieci w działania kulinarne z cebulą w roli głównej. Jeśli nie lubicie piec to może wspólnie ugotujecie prostą zupę cebulową (https://www.calzonella.com/2019/03/zupa-cebulowa-z-parmezanem.html). Inną propozycją jest zebranie i zaprezentowanie swoich ulubionych cebulowych przepisów w formie książeczki kulinarnej „Dania z cebuli” (dziecko może wykonać rysunki lub przykleić wycięte z gazetek reklamowych obrazki potrzebnych produktów). Jestem bardzo ciekawa efektów waszych wspólnych działań. Proszę o przesyłanie zdjęć na adres e-mail p22jolaj@wp.pl

Pozdrawiam serdecznie J. Januszek

 

Załączniki

Wierszyk dla dzieci – Cebula Tomasz Waberski

Oj przydatna jest gosposi
Cioci Ani, mamie Zosi
I choć byś był mega silny
Mądry, zgrabny, strasznie pilny
W kuchni do łez doprowadzi
Tatę Piotra, mamę Madzi
Przy siekaniu, obieraniu
Nie zapomnisz o płakaniu
Posadź w ziemi damę tą
Parę dni podlewaj ją
Wiesz kochany co powstanie
Pyszny szczypior na śniadanie

Wierszyk dla dzieci – Cebula i Szczypior  Arkadiusz Łakomiak

Żalił się szczypior (głośno, na dworze),
że żyć z cebulą dłużej nie może.

– Mam tego dosyć, dzisiaj odchodzę!
Razem nie będzie nam już po drodze.
Pójdę do rzepy, naszej sąsiadki
(tylko spakuję swoje manatki).

– Och, ty szczypiorku, wątły łobuzie…
jeśli odejdziesz, to będziesz tchórzem.
Czy ty naprawdę jesteś tak ślepy,
chcesz mnie zostawić dla jakiejś rzepy?

Co ty w niej widzisz? Pomyśl troszeczkę.
Wygląda jakby połknęła beczkę,
ciągle się śmieje i jest niemądra;
zarozumiała, smarkata flądra.

Myśli, że jest z niej wielka królewna,
a to roślina zwykła, pastewna.
Ja, co innego, piękna cebula…
mogłabym zostać i żoną króla.

Było nam pięknie (prawie jak w raju).
Wszyscy wokoło cię podziwiają,
wyrosłeś dumny na mojej głowie.
Czemu więc zmykasz? Proszę, odpowiedz.

– Ależ złociutka, po co te żale?
Nie pasujemy do siebie wcale!
Za naszą przyjaźń zbyt wiele płacę,
gdyż ja przez ciebie codziennie płaczę.

Długo nie trwały jednak te waśnie,
dochodzą słuchy, że wrócił właśnie.
Już nie odejdzie (miejmy nadzieję)
Bo bez cebuli, on nie istnieje.

„Cebula i burak”, piosenka https://youtu.be/cqauLx6dlJA

Cebulka cebulka
okrągła jak kulka
Buraczka spotkała
potańcować chciała

Buraczek buraczek
miał czerwony fraczek
Z cebulką tańcował
nóżek nie żałował.

 

19.03.20

Projekt badawczy „Cebula” – realizacja marzec/kwiecień

Wiosna to doskonały czas na porozmawianie z dziećmi o budzącej się do życia przyrodzie. Ze względu na zaistniałą sytuację i potrzebę pozostawania w domu zachęcam do włączenia się w realizację projektu badawczego „Cebula”. Projekt jest odpowiedzią na wzmożone wiosenne zainteresowanie dzieci przyrodą. Przedszkolaki  poznają warunki niezbędne do życia roślin poprzez samodzielną hodowlę szczypioru. Celem projektu jest także wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez zwrócenie uwagi na walory smakowe i odżywcze warzyw, a zwłaszcza cebuli.

W ramach projektu „Cebula” zachęcam do skorzystania z poniższych pomysłów.

Wprowadzenie:

 • Zgadnij co to? – rozwiązanie zagadki o cebuli – propozycje do wyboru:
 • Rośnie w ogrodzie albo w polu i z tego właśnie słynie, że gdy ją zaczniesz krajać, to łzy ci z oczu płyną. (CEBULA)
 • Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? Więc gdy je pokroić się chce, to chronić trzeba oczy swe. (CEBULA)
 • Sto sukienek noszą wszędzie, gdy je zdejmą, płakać będziesz! (CEBULA)
 • Co to za pękata pani – sukienki szeleszczą na niej. Kto z sukienek ją rozdziewa, to potokiem łzy wylewa. (CEBULA)

 

 • siatka wiedzy

Wydrukuj kolorowankę z cebulą lub narysuj ją wspólnie z dzieckiem. Możesz też na kartce papieru przykleić płatek kosmetyczny, a dziecko palcem umoczonym w zielonej farbie domaluje szczypiorek. Następnie zapytaj dziecko co wie o cebuli i zapisz jego odpowiedzi, prowadząc strzałki od wykonanej wcześnie cebuli. Innym kolorem zapisz to czego dziecko chce się o cebuli dowiedzieć.(np. co można zrobić z cebuli, jakiego jest koloru, ile warstw ma cebula)

 • przeczytaj utwór pt. „Cebuli los” Barbary Szelągowskiej

 

Płakała cebula nad losem cebulim:
– Czemu nikt się nie chce do mnie choć przytulić?
Czemu wszystkim z oczu łzy ciągle wyciskam?
Czemu na mnie patrzą z daleka – nie z bliska?
Nikt mnie tu nie lubi! – Czy jestem paskudna?
Nikt ze mną nie gada! – Może jestem nudna?
Tak bardzo bym chciała by mnie ktoś pokochał…
– Pewnie,
– Jeszcze czego!
– Uciekaj!
– Wynocha!
Pomidor zasapał – tak to być nie może!
Wstydźcie się ziemniaki! Wstydź się kalafiorze!
Nie płacz już cebulko – cichutko powiada
Na twoje zmartwienia tylko jedna rada:
Wskakuj do doniczki, zakop się z powrotem…

Warzywa myślały co się stanie potem…

Minął poniedziałek. Ledwie minął wtorek…
– Co to?
– To z cebuli kiełkuje SZCZYPIOREK!

 • zabawy badawcze z cebulą
 • „Tajemniczy worek” (lub pudełko) – umieść w worku różne warzywa, w tym oczywiście cebulę – dziecko z zamkniętymi oczami wyjmuje warzywo z worka i po dotyku rozpoznaje je.
 • Jeśli masz w domu rożne cebule to wyeksponuj je w jednym miejscu, by dziecko mogło porównać ich kształt i kolor. Jeśli nie to możesz posłużyć się obrazkami z Internetu.
 • Pozwól dziecku obrać cebulę. Niech zobaczy, że pierwsza skórka jest bardzo cienka, przykładając ją w stronę okna. Następnie przekrój cebulę, by zobaczyć jak wygląda jej środek. Cebula posiada warstwy, które można ostrożnie rozłożyć i wspólnie z dzieckiem policzyć. Między każdą grubszą warstwą jest cienka, przezroczysta warstwa. Dotknijcie jej – przykleja się – dzieje się tak za sprawą soku cebuli. Może dziecko spróbuje kawałek cebuli i powie jaki ma smak? Jeśli w czasie pracy dziecko zacznie pocierać oczy –  może to być moment, by wyjaśnić mu, że sok z cebuli drażni oczy i powoduje łzawienie. Może wymyślicie sposób, aby temu zapobiec, np. zakładając okulary pływackie.

PAMIETAJ! NIE WYRZUCAJ ŁUPIN Z CEBULI, BO TO NATURALNY BARWNIK, KTÓRY BĘDZIE NAM POTRZEBNY W DALSZYCH DZIAŁANIACH.

 • „Wiosna na parapecie – domowy szczypior” (proszę wybrać jedną z propozycji)

 

propozycja I – w słoiku z gazą

przygotuj słoik;

przykryj go kawałkiem gazy, ale nie naciągaj jej tylko utwórz wgłębienie wewnątrz słoika;

gazę do brzegów słoika przymocuj za pomocą gumki recepturki lub sznurka;

w powstałym wgłębieniu umieść cebulę;

nalej wody do słoika tak, by korzenie cebuli były zanurzone; 

ustaw słoik na kuchennym parapecie;

uzupełniaj wodę w słoiku, gdy jej ubędzie.

 

propozycja II – w słoiku

Kiedy nie masz w domu gazy też możesz wyhodować szczypior: dobierz odpowiednio rozmiar słoika i cebuli, tak by opierała się ona na brzegach słoika a tylko jej korzenie znajdowały się wewnątrz niego;

nalej wody do słoika tak, by korzenie cebuli były zanurzone;

 

propozycja III – Doświadczenie z trzema słoikami i cebulą.

Przygotuj 3 słoiki oraz 3 cebule i ustaw je wg instrukcji:

1.Cebula ma światło, ciepło i wodę

2.Cebula ma światło, ciepło ale nie ma wody

3.Cebula ma wodę i ciepło ale nie ma światła (zrób z papieru stożek, którym przykryjesz słoik z cebulą).

 

Prowadźcie obserwacje cebuli i notujcie swoje spostrzeżenia np. w formie rysunkowej lub dokumentujcie zachodzące zmiany za pomocą zdjęć.

 

Inne propozycje w ramach realizacji projektu:

 

 • Podczas liczenia warstw cebuli można dziecku wyjaśnić znaczenie słów „ubierać się na cebulkę”. Może mały przedszkolak spróbuje się tak ubrać, doskonaląc umiejętności w zakresie samoobsługi – zapinanie guzików, zasuwanie zamka. (Proponuję krótki filmik „Poznajemy najzdrowsze warzywa na świecie – Ubu poznaje świat” https://youtu.be/R2EwtRLFtM4 )
 • Cebulowe łuski mogą posłużyć też do zabawy oddechowej – dziecko przy pomocy słomki (lub bez) próbuje zdmuchnąć łuski ze stołu (należy zwracać uwagę na nabieranie powietrza przez nos).
 • Jeśli macie kilka cebulek to dziecko może porównać ich wielkość i ustawić je od najmniejsze do największej (lub odwrotnie) i przeliczyć je.
 • Cebulę można też wykorzystać do zabaw ruchowych, np. rodzinna sztafeta – przenoszenie cebuli na łyżce, cebulowy slalom – toczenie cebuli pomiędzy przeszkodami, przekładanie cebuli pod kolanem raz jednej, raz drugiej nogi.
 • Zachęcam do tworzenia mobilnych kompozycji z wykorzystaniem cebuli oraz innych warzyw lub przedmiotów użytkowych (i utrwalania ich na zdjęciach). Można też przemienić cebulę w kukiełkę, wykorzystując plastelinę i kolorową bibułę lub zwykłe chusteczki higieniczne.

 

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ Z CEBULI?

Już w krótce zamieszczone zostaną kolejne propozycje działań.

 

Będzie nam bardzo miło jeśli zechcecie Państwo aktywnie włączyć się w realizację projektu badawczego „Cebula” i podzielić się z nami zdjęciami z prowadzonych działań. Zdjęcia proszę przesyłać na adres e-mail p22jolaj@wp.pl  Będą one zamieszczane jedynie na facebooku i stronie naszego przedszkola.

Pozdrawiam,

Jolanta Januszek

 

Załączniki:

Piosenka do słuchania „Cebula bywa uszczypliwa” słowa M. Łochocka

Piosenka w wykonaniu przedszkolaków: https://youtu.be/5cHRbXebs8s

 

Spódniczek żółtych i fartuszków
cebula dużo ma na brzuszku:
siedem czy osiem albo dziewięć –
tego dokładnie nie wiem.

Gdy żółtą ma suknię cebula,
jak kula wesoło się kula,
lecz kiedy jest biała, to bywa
zgryźliwa niby pokrzywa.

Oj!

Niech tylko zrzuci swe spódnice,
od razu zmienia się w złośnicę –
kto ją przekroi, musi płakać
przez cebulowy zapach.

Gdy żółtą ma suknię cebula,
jak kula wesoło się kula,
lecz kiedy jest biała, to bywa
zgryźliwa niby pokrzywa.