Grupa III

„Mydło lubi, kiedy woda jest gorąca”- eksperyment w grupie III

Pierwszy tydzień pobytu dzieci w przedszkolu po długiej przerwie poświęcony był kształtowaniu nawyków  higienicznych i prawidłowemu myciu rąk. Dlatego pięciolatki przeprowadziły ważny eksperyment, który dowiódł, że bakterie nie lubią mydła i ciepłej wody. Dzieci analizowały, wyciągały wnioski i same próbowały rozpuścić mydło w zimnej i ciepłej wodzie.

Dzień Przedszkolaka w grupie III

Pięciolatki z gr. III uczestniczyły dzisiaj w obchodach swojego święta „Dnia Przedszkolaka”. Na początek wzięły udział w quizie wiedzy o przedszkolu zdobywając punkty – kredki. Następnie zatańczyły do piosenki „Czekolada”, ponieważ każdy wie, co wszystkie przedszkolaki uwielbiają najbardziej. Tego dnia recytowały wierszyk o „Mądrym przedszkolaku” i przypomniały sobie zasady kodeksu przedszkolaka. Zatańczyły również do piosenki „Witaminki”, bo wiedzą, że silne i zdrowe przedszkolaki, to taki, które jedzą dużo owoców i warzyw. Aktywnie uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną oraz poruszały wszystkimi częściami ciała do piosenki „Radosne części ciała”. Na koniec pozowały do zdjęć ze śmiesznymi emblematami. Wszystkiego najlepszego przedszkolaki…

Dzień Uśmiechu w grupie III

Pięciolatki z grupy III wzięły udział w obchodach Dnia bez przemocy świętując Dzień Uśmiechu. Tego dnia na buziach wszystkie dzieci gościł uśmiech i radość. Dzieci wypowiadały się na temat uśmiechu: kiedy się uśmiechają, a kiedy nie, czy lubią kiedy ktoś się do nich uśmiecha i kto się do nich najczęściej uśmiecha. Rozwiązywały zagadki, które odsłoniły duży uśmiech. Tym samym przedszkolaki dowiedziały się, o jakie święto chodzi. Wykonały pracę plastyczną „uśmiechnięte słoneczka”, która posłużyła do ekspresji ruchowej przy piosence „ Słoneczko dzisiaj późno wstało. Rytmizowały głoski śmiechu do popularnej melodii Panie Janie oraz ułożyły z kasztanów uśmiechniętą minę. Aby każdy tego dnia poczuł uśmiech na swojej twarzy dzieci obejrzały krótki filmik o śmiesznych zwierzątkach oraz ku uciesze pięciolatków wzięły udział w procesie przygotowywania ciasteczek owsianych. Uśmiechy na twarzach dzieci mówią same za siebie.

 

Soczek warzywno- owocowy

05 października w poniedziałek w grupie III odbyły się zajęcia kulinarne: „ Sok owocowo-warzywny”. W pierwszej części zajęć dzieci próbowały odgadnąć jakie urządzenie stoi na stoliku i do czego służy, następnym korkiem było zapoznanie ich z poszczególnymi etapami przygotowania produktów do wytworzenia soku. Sam proces powstawania soku był dla dzieci bardzo interesujący, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk, który wydawała wyciskarka podczas jego produkcji. Zajęcia zakończyły się wypiciem przez dzieci gęstego soczku marchewkowo-jabłkowego, który im bardzo zasmakował. Pamiętajmy o codziennej dawce witamin dla naszych Pociech, zwłaszcza teraz w sezonie grypowym.

 

„Sprintem do maratonu”- VI Ogólnopolski Maratom Przedszkolaków w grupie III

W środę ( 07 października) pięciolatki z grupy III wzięły udział w inicjatywie sportowej, której celem było przebiec określony dystans. Pięciolatki miały zadanie pokonać odcinek 100 metrów szybkim biegiem. Wszystkie przedszkolaki otrzymały numer startowy i z niecierpliwością czekały na moment startu. Oczywiście nie zabrakło rozgrzewki. Nic tak nie pobudza do biegu, jak szybka i skoczna muzyka. Dzieci podczas przygotowań rozgrzewały wszystkie partie mięśni: ramion, nóg, brzucha i grzbietu. Zaraz po tym udały się na linię startu, gdzie w małych grupkach pokonały dystans maratonu. Po wielkich emocjach i super zabawie dzieci otrzymały zasłużone brawa i dyplomy.

 

5- latki w świecie kodowania- inicjatywa społeczna w ramach CodeWeek

12 października pięciolatki z grupy III przeniosły się w świat programowania. Wspólnie, podczas zabaw zgłębiały tajniki kodowania rozwijając logiczne myślenie i zadaniowe podejście do stawianych problemów. Rozpoczynając tematykę jesienną miały dwa zadania. Pierwsze zadanie obejmowało odnalezienie właściwego miejsca na planszy dla każdego kartonika, biorąc pod uwagę kolor liści i ich ilość. Drugie wymagało bardziej skomplikowanego zadania, a mianowicie ułożenie kodu, czegoś w rodzaju instrukcji prowadzącej do osiągnięcia celu (czyli dokładniej drogi z przedszkola do parku). Zabawa była następstwem wiersza, pt. „Jesienny bukiet”, który dzieci wysłuchały na początku zajęć. Dzieci poradziły sobie świetnie ze stawianymi im zadaniami. Wykazały się logicznym myśleniem i umiejętnością tworzenia kodów. Poprawność każdego kodu była później sprawdzona przez inne dziecko. Dodatkowo, żeby bardziej zrozumieć na czym polega kodowanie, programowanie poznały przykłady z życia codziennego, gdzie często nieświadomie wykonujemy pewne czynności według określonego schematu- sekwencji, np. przechodzenie na drugą stronę ulicy: zawsze patrzymy w lewo, prawo, lewo lub podczas ubierania się na spacer, najpierw zakładamy buty, potem kurtkę, czapkę i szalik.  Dzieci w zabawach przekonały się jak bardzo precyzyjny powinien być kod, aby można było osiągnąć zamierzony cel. (2q3JTfGsA7pXCu-)

 

Dzień Bezpiecznego komputera

Z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera pięciolatki obejrzały film edukacyjny  o najprostszym        i najczęstszym sposobie zabezpieczenia komputera oraz konsekwencjach jakie może nieść          za sobą brak takiej ochrony. Grupa zapoznała się również z najbardziej rozpoznawalnymi elementami komputera. Ostatnim etapem zajęć było pokolorowanie obrazka według upodobań dzieci.  

no images were found

 

Dzień makaronu w grupie III

Pięciolatki z grupy III obchodziły w poniedziałek „Dzień makaronu”, który w kalendarzu ma swoje święto 25 października.  To święto posłużyło przedszkolakom do nieco innej aktywności niż kulinarnej, a mianowicie do rozwijania sprawności motoryki małej. Oprócz zabawnego wiersza Wandy Chotomskiej, pt. „Makaron”, który rozpoczął dzisiejsze świętowanie, dzieci poznały historię makaronu, dowiedziały się skąd pochodzi i jakie są najpopularniejsze jego rodzaje. Dzieliły się swoimi skojarzeniami dotyczącymi poszczególnych makaronów oraz obejrzały ciekawy filmik z procesu powstawania makaronu. Przy okazji omawiania piramidy zdrowego żywienia, wskazały miejsce makaronu, jako ważnego składnika zdrowej diety. Na koniec zobaczyły, że makaron może posłużyć, jako nietypowa zabawka. Zaproponowane „makaronowe zabawy” były przykładem, na to, że do dobrej, dydaktycznej zabawy, wspierającej nie tylko motorykę małą i percepcję wzrokową, nie są potrzebne kosztowne pomoce. Zabawy te przyniosły wiele radości, a także sprawiły, że dzieci zapomniały o swoich trudnościach trenując obszary wymagające wsparcia i stymulacji.

 

W tym roku przedszkolnym ze względu na sytuację epidemiologiczną obchody Święta Niepodległości nie mogły mieć uroczystego charakteru. Wyjątkowo dla dzieci przygotowany został koncert online, który pozwolił dzieciom aktywnie uczestniczyć w przygotowanym programie.  Dzieci zostały aktywnie włączone do wspólnego muzykowania, śpiewania i świętowania. Dzieci odsłuchały pieśni patriotyczne, poznały postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, utrwaliły symbole narodowe Polski, poznały strój Ułana i osłuchały się z brzmieniem trąbki, na której grał Trębacz Teatru Roma. Forma, w jakiej odbył się w tym roku koncert patriotyczny również pozwolił dzieciom kształtować i rozwijać postawy patriotyczne oraz miłość i przywiązanie do kraju ojczystego.

 

Jesienne porządki w ogrodzie przedszkolnym

Piękny, słoneczny jesienny dzień skłonił pięciolatki do prac ogrodowych, podczas których z wielkim zaangażowaniem grabiły liście. Dzieci bardzo poważnie podeszły do swojego zadania, mając na uwadze potrzebę dbania o najbliższe otoczenie, ale i bezinteresowną pomoc przy pracach ogrodowych. Mimo dużego wysiłku prace te przyniosły wiele radości i satysfakcji.

 

Dzień Guzika- zabawy matematyczne kształtujące umiejętność klasyfikacji w grupie III

Klasyfikacja odgrywa istotną rolę w procesie kształtowania pojęć u dzieci. Im lepiej dziecko klasyfikuje, przyporządkowuje, układa pewne elementy rzeczywistości, tym lepiej radzi sobie w codziennych sytuacjach, rozumie zmieniające się zjawiska i potrafi je nazwać. Szczególnie przydatne w tym zakresie  okazały się guziki, które świetnie wkomponowały się w kształtowanie umiejętności klasyfikacji.  Pięciolatki klasyfikowały i definiowały za sprawą kartoników określających cechy guzików. Zadaniem dzieci było  posegregować guziki ze względu na kolor, wielkość i ilość dziurek. Po stworzeniu zbiorów elementów spełniających określony warunek nie mogło zabraknąć słownego wymienienia ważnych cech guzików, co składa się na definiowanie. Przedszkolaki musiały spośród wszystkich guzików odszukać taki, który uwzględniał trzy cechy: kolor, wielkość i dziurki. To nie było proste zadanie, ale dzieci poradziły sobie z nim świetnie. Na koniec nie zabrakło oczywiście stałego elementu, czyli aktywności rozwijającej sprawność motoryki małej. Pięciolatki układały guziki na szablonach różnych szlaczków. 

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W grupie III  odbyły się zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Dzieci przypomniały sobie jakie są ich prawa, następnie wspólnie z nauczycielem wyrecytowały fragment wiersza J. Poloczka pt.: ”Mam prawo do…”. Pięciolatki brały również udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz tańczyły do utworu M. Jeżowskiej:„ Wszystkie dzieci nasze są” . Ostatnim etapem zajęć była praca plastyczna „Jak się dzisiaj czujesz?”, dzieci przelały swoje emocje na kartkę.

no images were found