Grupa III

 

 

Światowy Dzień Języka Angielskiego w grupie III

Z tej okazji dzieci mogły dowiedzieć się co nieco o jednym z anglojęzycznych krajów- Wielkiej Brytanii. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną i film animowany nawiązujący do cech charakterystycznych tego kraju. Zajęcia zakończyły się grami i zabawami utrwalającymi słownictwo.

 

„Dzień Ziemi świętujemy, dobre nawyki promujemy”- obchody Dnia Ziemi w grupie III

22 kwietnia wszyscy wiemy, że obchodzony jest Dzień Ziemi. Pięciolatki z grupy III również pamiętały i o Ziemię zadbały. Aktywnie uczestniczyły w obchodach porządkując najbliższe otoczenie, czyli ogród przedszkolny. Bardzo przejęte rolą „przyjaciół przyrody” posprzątały plac z najmniejszych i najtrudniej dostępnych odpadów. Ich bystre oczy nie przeoczyły żadnego śmiecia. Dzieci przypomniały sobie sposób segregacji śmieci. Do odpowiednich worków wrzucały  pasujące zanieczyszczenia.  A segregacja to pierwszy krok do recyklingu. Przedszkolaki poznały to trudne zagadnienie i za pomocą maszyny do recyklingu zobaczyły co można uzyskać z niektórych odpadów: papieru, szkła, czy butelki PET. Dzieci otrzymały na koniec tygodnia dyplomy „Przyjaciół przyrody’ za proekologiczną postawę i zdobytą wiedzę.

Powitanie wiosny w gr. III

21 marca pięciolatki z grupy III przywitały „Dzień wiosny”. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już dużo wcześniej. Na tę okoliczność dzieci przygotowały piosenkę i wierszyk, a także wraz z rodzicami przygotowały piękne, wiosenne stroje. Do sali zawitały bociany, żabki i inne wiosenne, kolorowe postaci. Dzień, na który czekali wszyscy był pełen wiosennych atrakcji. Pięciolatki naśladowały ruchem zwierzęta i kwitnące kwiaty, dekorowały drzewa kolorowymi kwiatkami oraz tańczyły do muzyki ze wstążkami. Dodatkowo siłowały się przeciągając linę w zabawie „Przedwiośnie”, gdzie jak to bywa o tej porze roku zima „kłuci” się z wiosną, a także klasyfikowały obrazki do odpowiedniej pory roku. Na koniec dzieci przebijały zielone balony i rozwiązywały wiosenne zagadki. Jak dobrze, że mamy już wiosnę….

Wiosna na talerzu- zajęcia kulinarne  w grupie III

Jak wiadomo, pierwszy posiłek dnia jest tym najważniejszym, dlatego pięciolatki samodzielnie przyrządziły swoje śniadanie. Grupa przygotowała kanapki, dekorując je zdrowymi i pysznymi warzywami. Ostatnim etapem było oczywiście zjedzenie zdrowego posiłku, które dostarczyło dzieciom energii na cały dzień.

 

Szaszłyki owocowe w grupie III

Pięciolatki z grupy III poznały tajniki zdrowia w okresie przedwiośnia. Wygląd zewnętrzny i czystość ciała to ważny element, ale zdrowie organizmu to rzecz najważniejsza. W okresie przedwiośnia ważne są posiłki, które dostarczają nam dużo witamin. Pięciolatki o tym wiedzą i miały okazję przygotować sobie takie danie. Świetnie poradziły sobie z dobraniem odpowiednich elementów do sporządzenia szaszłyków oraz przyswoiły sobie etapy pracy i bezpieczeństwa. Efektem końcowym było pyszne i zdrowe śniadanko. 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu w grupie III

Od 09. Lutego pięciolatki uczestniczyły w zabawach mających na celu przybliżenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci. Dzieci poznały zarówno korzyści jak i negatywne skutki działalności w Internecie. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z postawionymi im zadaniami a zabawy są doskonałym wprowadzeniem do pojęcia trudnego tematu jakim jest bezpieczeństwo w sieci

 

„Zimowy bal karnawałowy” w grupie III

W końcu nadszedł długo oczekiwany przez przedszkolaków bal karnawałowy. W tym roku wyjątkowy bo zimowy. Pięciolatki z grupy III przybyły nie tylko w dobrych humorach i z uśmiechem na twarzach, ale i w pięknych przebraniach o tematyce oczywiście zimowej. Dzieci na początku zaprezentowały swoje stroje karnawałowe. Przybyły Elzy, śnieżynki, królowe śniegu, pingwinki i bałwanki, przybył również i miś polarny. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach tematycznych, tanecznych i ruchowych.  Wszystko w zimowej i lodowej scenerii. W drugiej części balu nie zabrakło ulubionych dziecięcych przebojów, podczas których pięciolatki pląsały i bawiły się radośnie. Dodatkowo tego dnia czekał na dzieci uroczysty, słodki poczęstunek. Ach cóż to był za bal…..

„Eksperymenty z balonami”- doświadczenia w grupie III

Balony wykorzystywane są zazwyczaj do zabaw lub podczas uroczystości, jako element dekoracyjny. Tym razem pięciolatki z grupy III wykorzystały balony do odkrywania świata. Podczas eksperymentów dzieci odpowiadały na różne pytania, np. Czy można przebić balon, tak, aby nie uszło z niego powietrze? Lub czy można napompować balona przy użyciu butelki? Najpierw obserwowały, a potem same próbowały swoich sił, aby zrozumieć i odpowiedzieć na wszystkie stawiane tego dnia pytania. Z wielkim zachwytem przyjmowały zachowania balonów. Największe jednak emocje wzbudziło przekłucie balona wykałaczką. Kto by pomyślał, że balon nie pęknie.  

„Dzień babci i dziadka”- życzenia pięciolatków z grupy III

Pięciolatki z grupy III przygotowały krótki występ, aby uczcić święto ich kochanych dziadków. Przedszkolaki swój szacunek do starszych osób, a zarazem ich babć i dziadków okazały recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc walczyka. Z tej również okazji wykonały upominki „serduszkowe obrazki”, które w dowód miłości wręczyły swoim ukochanym dziadkom.

„Miłość do dziadków”- zabawy tematyczne w gr. III

W ramach omawiania tematu tygodniowego 5- latki z grupy III rozmawiały o miłości do swoich dziadków i babć. Podjęły się dyskusji: Jak uczcić zbliżające się święto dając tzw. „prezent od siebie”. Stworzyły wspólnie na ten temat mapę myśli. W zabawie ruchowej pokazały symbol miłości za pomocą swoich ciał oraz okazały miłość na różne sposoby. Spróbowały swoich sił rysując kontur serca, najpierw przy użyciu tablicy multimedialnej, potem na kartce.  Swoje serduszka wycięły i nakleiły na plakat o tym samym kształcie. Na koniec przedszkolaki układały serca według wzoru doskonaląc analizę i syntezę wzrokową.

„Kulka do karmnika”-  pięciolatki z gr. III pomagają ptakom

Przedszkolaki z grupy III wiedzą, że okres nadchodzącej zimy jest trudny dla ptaków zimujących w Polsce, dlatego postanowiły przygotować pokarm dla ptaków do przedszkolnego karmnika. Dzieci rozpoznawały i próbowały nazwać prezentowane ziarna, takie jak kukurydza, sorgo, pszenica, słonecznik. Następnie łączyły składniki wsypując poszczególne ziarna do misce.  Następnego dnia gotową masę umieściły przy karmniku. Zajęcia uświadomiły konieczność pomagania zwierzętom i wzbudziły troskę o nie w tym ciężkim dla nich czasie. Brawo pięciolatki. 

 

„Mikołaju, Mikołaju”- zabawy mikołajkowe w grupie III

Pomimo okoliczności Mikołajki 2020 nie zostały odwołane. Święty Mikołaj nie zapomniał o naszym przedszkolu i w tym roku również znalazł czas, żeby odwiedzić nasze przedszkolaki. Pięciolatki z grupy III tradycyjnie ubrane na czerwono i w mikołajkowych czapkach rozpoczęły zabawę od rozwiązania zagadki do kogo należy znaleziony w sali worek. Po rozpakowaniu z niego poszczególnych rzeczy nie miały wątpliwości, że należy do Św. Mikołaja. Ruszyły więc na jego poszukiwanie. Potem wzięły udział w zabawach „Raz, dwa, trzy Mikołaj patrzy”, sprawdziły czy nadają się na pomocników Mikołaja biorąc udział w zabawach zręcznościowych „Pomocnicy Świętego Mikołaja” i „Biegu z prezentem”. Następnie pokazały się z jak najlepszej strony w „Quizie o Św. Mikołaju”, gdzie wykazały się znakomitą wiedzą. Nie zabrakło również „Mikołajkowych zaprzęgów”, podczas których wesoło poruszały się po sali. Ale najważniejszym momentem było nadejście długo oczekiwanego gościa. Pukanie do okna przyniosło lekką niepewność, która przerodziła się w niesamowitą radość i szczęście. Pięciolatki zaprezentowały przygotowany na tę okoliczność wierszyk i piosenkę. Szczęśliwe pożegnały Mikołaja, który zostawił dla dzieci worki pełne prezentów. W tym dniu dzieci również obejrzały e-spektakl teatralny „Elfy Trzy”-Teatru Kultureska. To był dzień pełen wrażeń ….    

 

„Wyprawa do krainy św. Mikołaja”- zabawa matematyczna w gr. III

 W ramach przedświątecznych zajęć należących do edukacji matematycznej pięciolatki z grupy III wzięły udział w  konstruowaniu gry matematycznej. Celem dzieci -Elfów było dotrzeć jak najszybciej do domu świętego Mikołaja. Gracze Elfy rzucali kolejno kostką do gry i przesuwali się o tyle pól ile wypadło oczek na kostce. Gra pozwoliła doskonalić i rozwijać takie umiejętności, jak: liczenie w zakresie do 6, logiczne myślenie, przestrzeganie reguł gry oraz odporność emocjonalną. Zabawa tak się spodobała dzieciom, że jeszcze długo trwała rywalizacja kro pierwszy dotrze do Mikołaja.

 

„O buraczku nieboraczku”- Dzień buraka w grupie III

24 listopada przypada Święto Buraka. Z tej okazji pięciolatki z grupy III poświęciły chwilę uwagi temu cennemu w witaminy warzywu. Burak był bohaterem wiersza i zagadki dotykowej. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie mamy rodzaje buraka i jak można go podać. Na koniec wzięły udział w procesie powstanie soku z buraka. Okazało się, że różowy sok bardzo dzieciom posmakował i chętnie prosiły o dokładki.

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W grupie III  odbyły się zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Dzieci przypomniały sobie jakie są ich prawa, następnie wspólnie z nauczycielem wyrecytowały fragment wiersza J. Poloczka pt.: ”Mam prawo do…”. Pięciolatki brały również udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz tańczyły do utworu M. Jeżowskiej:„ Wszystkie dzieci nasze są” . Ostatnim etapem zajęć była praca plastyczna „Jak się dzisiaj czujesz?”, dzieci przelały swoje emocje na kartkę.

no images were found

 

Dzień Guzika- zabawy matematyczne kształtujące umiejętność klasyfikacji w grupie III

Klasyfikacja odgrywa istotną rolę w procesie kształtowania pojęć u dzieci. Im lepiej dziecko klasyfikuje, przyporządkowuje, układa pewne elementy rzeczywistości, tym lepiej radzi sobie w codziennych sytuacjach, rozumie zmieniające się zjawiska i potrafi je nazwać. Szczególnie przydatne w tym zakresie  okazały się guziki, które świetnie wkomponowały się w kształtowanie umiejętności klasyfikacji.  Pięciolatki klasyfikowały i definiowały za sprawą kartoników określających cechy guzików. Zadaniem dzieci było  posegregować guziki ze względu na kolor, wielkość i ilość dziurek. Po stworzeniu zbiorów elementów spełniających określony warunek nie mogło zabraknąć słownego wymienienia ważnych cech guzików, co składa się na definiowanie. Przedszkolaki musiały spośród wszystkich guzików odszukać taki, który uwzględniał trzy cechy: kolor, wielkość i dziurki. To nie było proste zadanie, ale dzieci poradziły sobie z nim świetnie. Na koniec nie zabrakło oczywiście stałego elementu, czyli aktywności rozwijającej sprawność motoryki małej. Pięciolatki układały guziki na szablonach różnych szlaczków. 

 

Jesienne porządki w ogrodzie przedszkolnym

Piękny, słoneczny jesienny dzień skłonił pięciolatki do prac ogrodowych, podczas których z wielkim zaangażowaniem grabiły liście. Dzieci bardzo poważnie podeszły do swojego zadania, mając na uwadze potrzebę dbania o najbliższe otoczenie, ale i bezinteresowną pomoc przy pracach ogrodowych. Mimo dużego wysiłku prace te przyniosły wiele radości i satysfakcji.

 

Obchody Święta Niepodległości w grupie III

W tym roku przedszkolnym ze względu na sytuację epidemiologiczną obchody Święta Niepodległości nie mogły mieć uroczystego charakteru. Wyjątkowo dla dzieci przygotowany został koncert online, który pozwolił dzieciom aktywnie uczestniczyć w przygotowanym programie.  Dzieci zostały aktywnie włączone do wspólnego muzykowania, śpiewania i świętowania. Dzieci odsłuchały pieśni patriotyczne, poznały postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, utrwaliły symbole narodowe Polski, poznały strój Ułana i osłuchały się z brzmieniem trąbki, na której grał Trębacz Teatru Roma. Forma, w jakiej odbył się w tym roku koncert patriotyczny również pozwolił dzieciom kształtować i rozwijać postawy patriotyczne oraz miłość i przywiązanie do kraju ojczystego.

 

Dzień makaronu w grupie III

Pięciolatki z grupy III obchodziły w poniedziałek „Dzień makaronu”, który w kalendarzu ma swoje święto 25 października.  To święto posłużyło przedszkolakom do nieco innej aktywności niż kulinarnej, a mianowicie do rozwijania sprawności motoryki małej. Oprócz zabawnego wiersza Wandy Chotomskiej, pt. „Makaron”, który rozpoczął dzisiejsze świętowanie, dzieci poznały historię makaronu, dowiedziały się skąd pochodzi i jakie są najpopularniejsze jego rodzaje. Dzieliły się swoimi skojarzeniami dotyczącymi poszczególnych makaronów oraz obejrzały ciekawy filmik z procesu powstawania makaronu. Przy okazji omawiania piramidy zdrowego żywienia, wskazały miejsce makaronu, jako ważnego składnika zdrowej diety. Na koniec zobaczyły, że makaron może posłużyć, jako nietypowa zabawka. Zaproponowane „makaronowe zabawy” były przykładem, na to, że do dobrej, dydaktycznej zabawy, wspierającej nie tylko motorykę małą i percepcję wzrokową, nie są potrzebne kosztowne pomoce. Zabawy te przyniosły wiele radości, a także sprawiły, że dzieci zapomniały o swoich trudnościach trenując obszary wymagające wsparcia i stymulacji.

 

Dzień Bezpiecznego komputera

Z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera pięciolatki obejrzały film edukacyjny  o najprostszym        i najczęstszym sposobie zabezpieczenia komputera oraz konsekwencjach jakie może nieść          za sobą brak takiej ochrony. Grupa zapoznała się również z najbardziej rozpoznawalnymi elementami komputera. Ostatnim etapem zajęć było pokolorowanie obrazka według upodobań dzieci.  

no images were found

 

5- latki w świecie kodowania- inicjatywa społeczna w ramach CodeWeek

12 października pięciolatki z grupy III przeniosły się w świat programowania. Wspólnie, podczas zabaw zgłębiały tajniki kodowania rozwijając logiczne myślenie i zadaniowe podejście do stawianych problemów. Rozpoczynając tematykę jesienną miały dwa zadania. Pierwsze zadanie obejmowało odnalezienie właściwego miejsca na planszy dla każdego kartonika, biorąc pod uwagę kolor liści i ich ilość. Drugie wymagało bardziej skomplikowanego zadania, a mianowicie ułożenie kodu, czegoś w rodzaju instrukcji prowadzącej do osiągnięcia celu (czyli dokładniej drogi z przedszkola do parku). Zabawa była następstwem wiersza, pt. „Jesienny bukiet”, który dzieci wysłuchały na początku zajęć. Dzieci poradziły sobie świetnie ze stawianymi im zadaniami. Wykazały się logicznym myśleniem i umiejętnością tworzenia kodów. Poprawność każdego kodu była później sprawdzona przez inne dziecko. Dodatkowo, żeby bardziej zrozumieć na czym polega kodowanie, programowanie poznały przykłady z życia codziennego, gdzie często nieświadomie wykonujemy pewne czynności według określonego schematu- sekwencji, np. przechodzenie na drugą stronę ulicy: zawsze patrzymy w lewo, prawo, lewo lub podczas ubierania się na spacer, najpierw zakładamy buty, potem kurtkę, czapkę i szalik.  Dzieci w zabawach przekonały się jak bardzo precyzyjny powinien być kod, aby można było osiągnąć zamierzony cel. (2q3JTfGsA7pXCu-)

 

„Sprintem do maratonu”- VI Ogólnopolski Maratom Przedszkolaków w grupie III

W środę ( 07 października) pięciolatki z grupy III wzięły udział w inicjatywie sportowej, której celem było przebiec określony dystans. Pięciolatki miały zadanie pokonać odcinek 100 metrów szybkim biegiem. Wszystkie przedszkolaki otrzymały numer startowy i z niecierpliwością czekały na moment startu. Oczywiście nie zabrakło rozgrzewki. Nic tak nie pobudza do biegu, jak szybka i skoczna muzyka. Dzieci podczas przygotowań rozgrzewały wszystkie partie mięśni: ramion, nóg, brzucha i grzbietu. Zaraz po tym udały się na linię startu, gdzie w małych grupkach pokonały dystans maratonu. Po wielkich emocjach i super zabawie dzieci otrzymały zasłużone brawa i dyplomy.

 

Soczek warzywno- owocowy

05 października w poniedziałek w grupie III odbyły się zajęcia kulinarne: „ Sok owocowo-warzywny”. W pierwszej części zajęć dzieci próbowały odgadnąć jakie urządzenie stoi na stoliku i do czego służy, następnym korkiem było zapoznanie ich z poszczególnymi etapami przygotowania produktów do wytworzenia soku. Sam proces powstawania soku był dla dzieci bardzo interesujący, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk, który wydawała wyciskarka podczas jego produkcji. Zajęcia zakończyły się wypiciem przez dzieci gęstego soczku marchewkowo-jabłkowego, który im bardzo zasmakował. Pamiętajmy o codziennej dawce witamin dla naszych Pociech, zwłaszcza teraz w sezonie grypowym.

 

Dzień Uśmiechu w grupie III

Pięciolatki z grupy III wzięły udział w obchodach Dnia bez przemocy świętując Dzień Uśmiechu. Tego dnia na buziach wszystkie dzieci gościł uśmiech i radość. Dzieci wypowiadały się na temat uśmiechu: kiedy się uśmiechają, a kiedy nie, czy lubią kiedy ktoś się do nich uśmiecha i kto się do nich najczęściej uśmiecha. Rozwiązywały zagadki, które odsłoniły duży uśmiech. Tym samym przedszkolaki dowiedziały się, o jakie święto chodzi. Wykonały pracę plastyczną „uśmiechnięte słoneczka”, która posłużyła do ekspresji ruchowej przy piosence „ Słoneczko dzisiaj późno wstało. Rytmizowały głoski śmiechu do popularnej melodii Panie Janie oraz ułożyły z kasztanów uśmiechniętą minę. Aby każdy tego dnia poczuł uśmiech na swojej twarzy dzieci obejrzały krótki filmik o śmiesznych zwierzątkach oraz ku uciesze pięciolatków wzięły udział w procesie przygotowywania ciasteczek owsianych. Uśmiechy na twarzach dzieci mówią same za siebie.

 

Dzień Przedszkolaka w grupie III

Pięciolatki z gr. III uczestniczyły dzisiaj w obchodach swojego święta „Dnia Przedszkolaka”. Na początek wzięły udział w quizie wiedzy o przedszkolu zdobywając punkty – kredki. Następnie zatańczyły do piosenki „Czekolada”, ponieważ każdy wie, co wszystkie przedszkolaki uwielbiają najbardziej. Tego dnia recytowały wierszyk o „Mądrym przedszkolaku” i przypomniały sobie zasady kodeksu przedszkolaka. Zatańczyły również do piosenki „Witaminki”, bo wiedzą, że silne i zdrowe przedszkolaki, to taki, które jedzą dużo owoców i warzyw. Aktywnie uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną oraz poruszały wszystkimi częściami ciała do piosenki „Radosne części ciała”. Na koniec pozowały do zdjęć ze śmiesznymi emblematami. Wszystkiego najlepszego przedszkolaki…

 

„Mydło lubi, kiedy woda jest gorąca”- eksperyment w grupie III

Pierwszy tydzień pobytu dzieci w przedszkolu po długiej przerwie poświęcony był kształtowaniu nawyków  higienicznych i prawidłowemu myciu rąk. Dlatego pięciolatki przeprowadziły ważny eksperyment, który dowiódł, że bakterie nie lubią mydła i ciepłej wody. Dzieci analizowały, wyciągały wnioski i same próbowały rozpuścić mydło w zimnej i ciepłej wodzie.