grupa IV

Plener malarski pt. ” Jesienne Klimaty”
Artyści – Tamara i Natan – wzięli udział w XIII edycji pleneru malarskiego pt. „Jesienne Klimaty” Dzieci obejrzały scenkę z udziałem słonecznej jesieni i szarugi jesiennej, wysłuchały, czym charakteryzują się obie postacie. Po chwili artyści stali już przy sztaludze i tworzyli swoją pracę. Mogli przy tym podziwiać liście, które pięknie się mienią w słońcu i słuchać odlatujących ptaków. Farby klejowe pozwoliły na przyklejenie do obrazu kolorowych liści, które jeszcze bardziej pokazały jesienne klimaty. Po skończonej pracy przyszedł czas na zabawę wśród kolorowych liści, odebranie dyplomów oraz upominków i powrót do Naszego Przedszkola!

Spotkanie w bibliotece
Odwiedziliśmy pobliską bibliotekę. Wiemy, że najciekawsze książki znajdują się w dziale „literatura dziecięca”, na szczęście są na wyciągnięcie ręki! W bibliotece, choć cicho wcale nie musi być nudno… Rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce jesiennej, przyczepialiśmy na tablicy elementy związane z Panią Jesienią. Z krótkiego opowiadania dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta gromadzą zapasy na zimę i po co właściwie to robią, mieliśmy pomóc wiewiórce odnaleźć właściwą drogę do orzeszka. Zabawy z chustą animacyjną przeniosły nas do deszczowej krainy, w której nosiliśmy kalosze, tupaliśmy po ogromnych kałużach i chowaliśmy się przed deszczem pod potężnym kolorowym parasolem. Zmęczeni wędrówką wśród kropel przenieśliśmy się na zieloną łąkę, oczami wyobraźni oglądaliśmy obłoki a nasze brzuchy muskał wiatr, który przyniósł każdemu odznakę „Przyjaciel Biblioteki”.

Jesienny spacer
Wybraliśmy się na spacer, aby sprawdzić, czy nasze plakaty pokazują warstwy lasu. Narysowaliśmy korony drzew – te prezentowały się różnymi barwami, kiedy popatrzyliśmy w górę. Podszyt – widzieliśmy niższy, młody las, małe pojedyncze drzewka. Runo leśne – mchy, jagody i paprocie rosły nisko i prawie wcale nie docierało do nich światło. Ściółka – widzieliśmy dużo suchych liści, ale też gałązki i patyki, jednak najwięcej radości sprawiły nam owoce klonu, w których kryły się nasiona, a skrzydełka wydłużyły nasze nosy! Posłuchaliśmy dźwięków lasu i na krótką chwilę zamieniliśmy się w drzewa z szumiącymi koronami, byliśmy też dostojnymi wyprostowanymi sarenkami. Poświęciliśmy chwilę naszym płucom, czyste powietrze to jest coś, co lubimy najbardziej!

Spacer do apteki

Okazuje się, że dzieci z grupy IV doskonale wiedzą, co można kupić w aptece: „syrop na kaszel”, „witaminowe żelki”, „plasterki z opatrunkiem”, „krople do oczu”, „maść dla babci” to tylko kilka artykułów, które sześciolatki wymieniły, gdy Pani zapytała:, „Po co przychodzimy do apteki?”. Reprezentant grupy kupił opatrunki na drobne rany i zaczęliśmy zwiedzanie. Pani farmaceutka pokazała nam swoje główne stanowisko pracy, gdzie sprzedaje leki, poszliśmy do pomieszczenia, w którym stały wagi, moździerze, miarki, tam przygotowuje się leki na zamówienie i umieszcza w specjalnych pojemnikach. Widzieliśmy też magazyn leków, wszystkie stały na wysokich półkach, których nie byliśmy w stanie zliczyć. Mogliśmy zajrzeć do pomieszczania, w którym są sprawdzane recepty i zamawiane następne lekarstwa oraz inne potrzebne produkty. Podziękowaliśmy za pokazanie apteki a pani poczęstowała nas witaminowymi lizakami i życzyła nam zdrowia.

Zajęcia kulinarne „Szaszłyki owocowe”

Tydzień warzyw i owoców w grupie IV trwa! Dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych. Zadaniem małych kucharzy było przygotowanie owocowych szaszłyków. Zaczęliśmy od założenia fartuszków oraz okryć na włosy następnie przystąpiliśmy do mycia i osuszania owoców. Przystępując do krojenia owoców każdy pamiętał o zachowaniu ostrożności, kiedy szaszłyki wylądowały na talerzach można było skosztować witaminowych smakołyków.

„Tydzień warzyw i owoców”
Jesień do doskonały czas na warzywno-owocowe zbiory. 6-latki z grupy IV wzbogaciły swoją salę tworząc kącik pełen świeżych i pachnących warzyw. Dzieci poznawały ich nazwy, zastosowanie oraz dowiedziały się jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać. Nie zabrakło oczywiście zabaw z warzywami w roli głównej!

„Pasowanie na Starszaka”.
Na początku września w grupie IV odbyło się „Pasowanie na Starszaka”. Tego dnia 6-latki przyszły do przedszkola niecodziennie ubrane. Kolorowe peruki, różowe okulary czy zabawne nakrycia głowy oraz świetny humor towarzyszył dzieciom podczas zabaw. Na początku dzieci przeszły test wiedzy straszaka gdzie bez żadnych trudności udzielały odpowiedzi na zadane pytania. Następnie odbył się pokaz mody oraz zabawy z chustą animacyjną. Oczywiście nie zabrakło tego dnia tańców którym towarzyszyła skoczna muzyka. Na zakończenie wszyscy jednogłośnie złożyli przyrzeczenie: „Chcę dziś zostać starszakiem i prawdziwym przedszkolakiem. Wiem co czynić mi wypada, więc dziś przyrzeczenie wszystkim składam”.