grupa IV

Kolędowanie
Przedszkolaki z grupy IV ponownie odwiedziły Koszalińskie Muzeum. Tym razem zapoznały się ze zwyczajem kolędowania. Krótka prezentacja pozwoliła zobaczyć jak kolędowanie wyglądało kiedyś i z czego zrobione były atrybuty kolędników. Dzieci dowiedziały się, że kolędowanie to odwiedzanie domów i składanie życzeń domownikom. Poprzebierani w kolorowe stroje ludzie chodzili z zwierzętami, zabierali też gwiazdę turonia, konia, bociana, towarzyszył im śpiew, w zamian za życzenia, przyjmowane, jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami. Wszystkie dzieci miały możliwość przebrania się w stroje: pastuszka, króla, diabła, anioła, cygankę, Żyda, turonia, śmierci oraz bociana, Wcielanie się w role przyniosło jak zawsze dużo emocji.


Andrzejki
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dlatego 29 listopada w grupie IV zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki według dawnych wierzeń to noc która miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości… W dzisiejszych czasach Andrzejki są okazją do wesołych zabaw przy muzyce i wróżbach. 6-latki miały okazję dziś „poznać” swoją bliską i daleką przyszłość za pomocą kart, magicznego drzewa, przekuwania serduszek z imionami czy losowaniu magicznej gwiazdy. Dzisiejsze wróżby przeplatane były tańcami w towarzystwie wróżek i czarodziei. Mimo, że na dzisiejsze wróżby należy patrzeć z „przymrużeniem oka” i traktować jako fajną zabawę, to z pewnością 6-latki z niecierpliwością będą czekały na kolejną zabawę Andrzejkową!

Tydzień Edukacji Globalnej
W minionym tygodniu odbyła się 19 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Hasłem przewodnim tygodnia było: Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!? Ideą TEG jest zapoznanie dzieci z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Dlatego w grupie IV odbyły się pogadanki, filmy edukacyjne oraz inne ciekawe zajęcia poprzez które 6-latki zrozumiały ideę Edukacji Globalnej

Turniej Wiedzy o Przyrodzie
Starszaki wzięły udział w Turnieju Wiedzy o Przyrodzie. Na początku zaśpiewały piosenką z repertuaru dziecięcego pt. „Śmieciu precz”. Na rozgrzewkę były zadania dźwiękowe, drużyny odgadywały odgłosy zwierząt. Przydatna okazała się wiedza z ekologii, dzieci miały odpowiednio posegregować śmieci i odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania z tego zakresu. Wiersz pt. „Wycieczka” W. Ścisłowskiego przedstawiły w formie scenki dzieci z gr.V, a załogi wymieniały złe zachowania dzieci w lesie, mówiły jak one by się zachowały będąc w podobnej sytuacji. Konkurencje dotyczyły wiedzy zdobytej z zakresu przyrody, roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach czy warunków atmosferycznych występujących w poszczególnych porach roku. Dzieci naradzały się i zdobywały punkty dla swoich zespołów. Nad poprawnością udzielanych odpowiedzi czuwała komisja Pani Dyrektor oraz Panie z Ligii Ochrony Przyrody, które podliczyły punkty wszystkich drużyn. Dzieci wykazały się wiedzą z zakresu przyrody, umiały współpracować ze wszystkimi członkami zespołu, konkurs miał na celu kształtowanie postawy proekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci środowiskiem przyrodniczym. Wszyscy otrzymali Legitymacje LOP, dyplomy Przyjaciela Przyrody, grupa dostała w nagrodę dużą lupę, którą będziemy wykorzystywać na zajęciach przyrodniczych.

Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Patriotyzm w pieśni zaklęty”
18 listopada w Klubie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odbył się IX Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Patriotyzm w pieśni zaklęty”. Przegląd już po raz dziewiąty zorganizowało Przedszkole nr 13 Mała Akademia, Wojskowa Komenda Uzupełnień i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Nasze Przedszkole reprezentowali : Zuzia, Natan i Mateusz z gr. IV ,którzy wspaniale zaśpiewali pieśń „Marsz Pierwszej Brygady”. Gratulujemy wspaniałego występu!

Spacer do pobliskiej Poczty Polskiej.
Mieliśmy okazje zobaczyć jak odbiorca odbiera wielki karton – to przesyłka pocztowa. Pani, która pracuje na poczcie pokazała nam też mniejsze kartony i koperty różnych wielkości, które również były przesyłkami. Kupiliśmy kilka znaczków, aby móc wysłać kolejne pocztówki do zaprzyjaźnionych Przedszkoli w całej Polsce, jeszcze tylko wypiszemy kartki, wrzucimy do magicznej czerwonej skrzynki i teraz już wszyscy wiemy, co się z nimi dalej dzieje. Najwięcej frajdy mieliśmy przy tworzeniu własnych znaczków, dostaliśmy stemple, prawdziwy tusz, gąbeczkę i mieliśmy chwilę na stworzenie jedynego oryginalnego – naszego – znaczka. Borys, jako filatelista pewnie miał na nie chrapkę, ale to nasza pamiątka…

Dzień Niepodległości
9.11. grupa IV przygotowała występ z okazji „Dnia Niepodległości”. Szacunek i miłość do Ojczyzny najmłodsi wyrazili poprzez recytację wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym. Przedszkolaki w atmosferze powagi uczciły to jakże ważne dla każdego Polaka święto. Obchody 11 listopada nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej.

Jesienne porządki
Dzieci z grupy IV wyszły dziś, jak co dzień na podwórko przedszkolne, jednak tym razem miały inny niż zwykle cel. Grabienie jesiennych liści. Przedszkolaki rozwijały ogólną sprawność fizyczną, ruchową i motoryczną. Wykonały też godny pochwały czyn społeczny, który przyczynił się ogólnego wizerunku placówki. Dzieci dowiedziały się, że zgrabione przez nich liście trafią na kompost, ale mogą też posłużyć do okrycia roślin przed mrozami. Dzisiejszy nietypowy pobyt na świeżym powietrzu pozwolił uwrażliwić przedszkolaki na piękno przyrody w różnych porach roku.

„Cztery pory tradycji”
Dziś grupa IV odwiedziła Muzeum w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej. Dzieci wzięły udział w programie edukacyjnym „Cztery pory tradycji”, który poświęcony był zwyczajom i obrzędom obchodzonym przez cały rok. Tematem przewodnim „lekcji” był „Wieczór wróżb”. 6-latki miały okazję zapoznać się z mniej znanymi kabałami andrzejkowymi oraz wziąć udział w zabawach utrwalających zdobyte informację.

Plener malarski pt. ” Jesienne Klimaty”
Artyści – Tamara i Natan – wzięli udział w XIII edycji pleneru malarskiego pt. „Jesienne Klimaty” Dzieci obejrzały scenkę z udziałem słonecznej jesieni i szarugi jesiennej, wysłuchały, czym charakteryzują się obie postacie. Po chwili artyści stali już przy sztaludze i tworzyli swoją pracę. Mogli przy tym podziwiać liście, które pięknie się mienią w słońcu i słuchać odlatujących ptaków. Farby klejowe pozwoliły na przyklejenie do obrazu kolorowych liści, które jeszcze bardziej pokazały jesienne klimaty. Po skończonej pracy przyszedł czas na zabawę wśród kolorowych liści, odebranie dyplomów oraz upominków i powrót do Naszego Przedszkola!

Spotkanie w bibliotece
Odwiedziliśmy pobliską bibliotekę. Wiemy, że najciekawsze książki znajdują się w dziale „literatura dziecięca”, na szczęście są na wyciągnięcie ręki! W bibliotece, choć cicho wcale nie musi być nudno… Rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce jesiennej, przyczepialiśmy na tablicy elementy związane z Panią Jesienią. Z krótkiego opowiadania dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta gromadzą zapasy na zimę i po co właściwie to robią, mieliśmy pomóc wiewiórce odnaleźć właściwą drogę do orzeszka. Zabawy z chustą animacyjną przeniosły nas do deszczowej krainy, w której nosiliśmy kalosze, tupaliśmy po ogromnych kałużach i chowaliśmy się przed deszczem pod potężnym kolorowym parasolem. Zmęczeni wędrówką wśród kropel przenieśliśmy się na zieloną łąkę, oczami wyobraźni oglądaliśmy obłoki a nasze brzuchy muskał wiatr, który przyniósł każdemu odznakę „Przyjaciel Biblioteki”.

Jesienny spacer
Wybraliśmy się na spacer, aby sprawdzić, czy nasze plakaty pokazują warstwy lasu. Narysowaliśmy korony drzew – te prezentowały się różnymi barwami, kiedy popatrzyliśmy w górę. Podszyt – widzieliśmy niższy, młody las, małe pojedyncze drzewka. Runo leśne – mchy, jagody i paprocie rosły nisko i prawie wcale nie docierało do nich światło. Ściółka – widzieliśmy dużo suchych liści, ale też gałązki i patyki, jednak najwięcej radości sprawiły nam owoce klonu, w których kryły się nasiona, a skrzydełka wydłużyły nasze nosy! Posłuchaliśmy dźwięków lasu i na krótką chwilę zamieniliśmy się w drzewa z szumiącymi koronami, byliśmy też dostojnymi wyprostowanymi sarenkami. Poświęciliśmy chwilę naszym płucom, czyste powietrze to jest coś, co lubimy najbardziej!

Spacer do apteki

Okazuje się, że dzieci z grupy IV doskonale wiedzą, co można kupić w aptece: „syrop na kaszel”, „witaminowe żelki”, „plasterki z opatrunkiem”, „krople do oczu”, „maść dla babci” to tylko kilka artykułów, które sześciolatki wymieniły, gdy Pani zapytała:, „Po co przychodzimy do apteki?”. Reprezentant grupy kupił opatrunki na drobne rany i zaczęliśmy zwiedzanie. Pani farmaceutka pokazała nam swoje główne stanowisko pracy, gdzie sprzedaje leki, poszliśmy do pomieszczenia, w którym stały wagi, moździerze, miarki, tam przygotowuje się leki na zamówienie i umieszcza w specjalnych pojemnikach. Widzieliśmy też magazyn leków, wszystkie stały na wysokich półkach, których nie byliśmy w stanie zliczyć. Mogliśmy zajrzeć do pomieszczania, w którym są sprawdzane recepty i zamawiane następne lekarstwa oraz inne potrzebne produkty. Podziękowaliśmy za pokazanie apteki a pani poczęstowała nas witaminowymi lizakami i życzyła nam zdrowia.

Zajęcia kulinarne „Szaszłyki owocowe”

Tydzień warzyw i owoców w grupie IV trwa! Dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych. Zadaniem małych kucharzy było przygotowanie owocowych szaszłyków. Zaczęliśmy od założenia fartuszków oraz okryć na włosy następnie przystąpiliśmy do mycia i osuszania owoców. Przystępując do krojenia owoców każdy pamiętał o zachowaniu ostrożności, kiedy szaszłyki wylądowały na talerzach można było skosztować witaminowych smakołyków.

„Tydzień warzyw i owoców”
Jesień do doskonały czas na warzywno-owocowe zbiory. 6-latki z grupy IV wzbogaciły swoją salę tworząc kącik pełen świeżych i pachnących warzyw. Dzieci poznawały ich nazwy, zastosowanie oraz dowiedziały się jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać. Nie zabrakło oczywiście zabaw z warzywami w roli głównej!

„Pasowanie na Starszaka”.
Na początku września w grupie IV odbyło się „Pasowanie na Starszaka”. Tego dnia 6-latki przyszły do przedszkola niecodziennie ubrane. Kolorowe peruki, różowe okulary czy zabawne nakrycia głowy oraz świetny humor towarzyszył dzieciom podczas zabaw. Na początku dzieci przeszły test wiedzy straszaka gdzie bez żadnych trudności udzielały odpowiedzi na zadane pytania. Następnie odbył się pokaz mody oraz zabawy z chustą animacyjną. Oczywiście nie zabrakło tego dnia tańców którym towarzyszyła skoczna muzyka. Na zakończenie wszyscy jednogłośnie złożyli przyrzeczenie: „Chcę dziś zostać starszakiem i prawdziwym przedszkolakiem. Wiem co czynić mi wypada, więc dziś przyrzeczenie wszystkim składam”.