grupa IV

Dzień wiatru
21 czerwca pięciolatki z grupy IV uczestniczyły w Dniu wiatru. Zabawy rozpoczęliśmy metodą „burza mózgów”, przy pomocy której dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie „Co to jest wiatr?”. Wszystkie skojarzenia zostały zapisane na dużej kartce. Potem szukaliśmy przedmiotów (suszarka do włosów, wiatraczek, wachlarz), które wytwarzają podmuchy, przypominające wiatr, a ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe pozwoliły na naśladowanie dźwięków i siły wiatru. Nie zabrakło też rozmów o pozytywnych i negatywnych skutkach wiatru.

Afryka dla małego podróżnika
Na ostatnią wycieczkę, z cyklu dni tematycznych związanych z wielokulturowością, dzieci wybrały się do Afryki. Przedszkolaki poznały elementarne wiadomości dotyczące kultury, zwyczajów i codziennego życia mieszkańców Czarnego Lądu. Gorące rytmy afrykańskiej muzyki zachęcały do wspólnej zabawy. Dzieci grały na bębenkach i bawiły się przy śpiewie piosenek, m.in. „Simama ka”, „Dżungla”, „Murzynek malutki”. Przedszkolaki zainspirowane oryginalnymi afrykańskimi maskami, wykonały maski według własnego pomysłu. Bawiły się też w safari, wykorzystując maskotki oraz zestaw lego z figurkami afrykańskich zwierząt. Z zainteresowaniem oglądały książki i albumy, pogłębiając i utrwalając wiedzę o Afryce.
Dziękujemy rodzicom, którzy wzbogacili ten dzień, przynosząc bardzo ciekawe afrykańskie pamiątki, akcesoria, zabawki i książki.

Warsztaty w Zespole Szkół Nr 7
14 czerwca dzieci z gr. III, IV i V wybrały się do Zespołu Szkół Nr 7. 5-latki z gr. IV zostały zaproszone na warsztaty do pracowni komputerowej. Tam pod okiem swoich starszych kolegów z kl. I technikum cyfrowych procesów graficznych oraz ich opiekunów, wzbogacały swoją wiedzę techniczną. Przedszkolaki kolorowały różne obrazki związane z komputerem i jego akcesoriami. Poprzez ciekawe zabawy komputerowe rozwijały swoje umiejętności posługiwania się myszką. Dzieci dowiedziały się też, że komputer nie służy tylko do zabawy, ale jest wykorzystywany m. in. do tworzenia różnych prac graficznych: projektowania ulotek, folderów, wizytówek, plakatów itp. Wizyta w szkole zakończyła się słodkim poczęstunkiem, by dzieci miło wspominały to miejsce. Być może w przyszłości któryś z przedszkolaków zostanie uczniem tej szkoły?

„Przedszkolaczek ci ja”
10 czerwca na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Koszalinie odbył się Dziecięcy Przegląd Folklorystyczny „Przedszkolaczek ci ja, czyli zabawy z tańcem, muzyką i piosenką”. Uczestnikami były dzieci z koszalińskich przedszkoli. Celem przeglądu było rozwijanie wiedzy i zainteresowań polską kulturą i tradycjami, propagowanie twórczości ludowej oraz prezentowanie zdolności tanecznych naszych przedszkolaków. Pięciolatki z grupy IV w pięknych strojach zaprezentowały taniec mazurski „Szot” i piosenkę „Młynarz”. Dzieci doskonale poradziły sobie z występem na prawdziwej scenie, wypadły wspaniale, a przytupy słyszeli wszyscy rodzice. Mali tancerze otrzymali zasłużone brawa.
W nagrodę dzieci otrzymały dyplom i upominki oraz całuski od najbliższych. Brawo!
Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji występu dzieci.

Teatrzyk w wykonaniu rodziców
Z okazji Dnia Dziecka rodzice dzieci z grupy IV przygotowali niespodziankę dla swoich pociech oraz ich rówieśników z gr. III, wystawiając bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Rodzice wspaniale zagrali swoje role, bezbłędnie opanowali tekst, przygotowali ciekawe kostiumy i akcesoria. W role bajkowych postaci wcielili się: Czerwony Kapturek – mama Mateusza, Mama – mama Amelki, Babcia – mama Maksyma, Wilk – mama Agatki, Gajowy – tata Nikodema, Narrator– mama Natana, a podkład muzyczny przygotował tata Mateusza.
Przedstawienie dostarczyło dzieciom, a także aktorom wiele radości oraz pozytywnych wrażeń. Brawo Rodzice, takiego prezentu z okazji Dnia Dziecka nie można kupić w żadnym sklepie!

„Dzień Amerykański”
Grupa 5-latków bardzo lubi wspólne „podróże” przez kontynenty. Tym razem przedszkolaki wybrały się do Ameryki. Dzieci pomogły przygotować dekorację sali, a rodzice stroje i akcesoria nawiązujące do kultury amerykańskiej. Indianie tropili ślady „bladych twarzy”, omijając niebezpieczne węże. Kowboje sprawdzali swoje umiejętności w posługiwaniu się lassem. Wszyscy ogarnięci „gorączką złota” poszukiwali złotych bryłek. Nie zabrakło gry w piłkę nożną, z której słynie Brazylia oraz gorącej samby. Jednak największą niespodziankę sprawiła dzieciom mama Leny, która przez dwa lata mieszkała w Meksyku. Dzięki temu dzieci mogły poznać kilka zwrotów w języku, którym posługują się Meksykanie, posłuchać ludowej meksykańskiej piosenki „La Cucaracha”, poznać charakterystyczne dania oraz ciekawostki związane z kulturą tego kraju. Przedszkolaków najbardziej zainteresowały zabawki, które mama Leny przywiozła z Meksyku oraz loteryjka obrazkowa „Bingo”.
Dziękujemy mamie Leny za ciekawe zajęcie, przybliżające kulturę Meksyku oraz wszystkim rodzicom którzy zadbali o ciekawe przebrania i akcesoria związane z kulturą amerykańską.

Spotkanie w bibliotece
24 maja 4-latki z gr. IV odwiedziły Bibliotekę przy ul. Ruszczyca. Tematem spotkania były bajki, których bohaterami są dzieci. Mali czytelnicy z uwagą słuchali fragmentów bajek, po których musieli odgadnąć kto jest ich głównym bohaterem. W ten sposób rozpoczęli zdobywanie bajkowych punktów. Potem były zagadki słowne, pantomimiczne, rozpoznawanie bohaterów po atrybutach i ilustracjach. Dużo emocji wzbudziła zabawa przy słuchaniu bajki o Czerwonym Kapturku. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodką nagrodę oraz kolorowe baloniki.

Kosmiczna podróż z mamą i tatą
Z okazji zbliżającego się Święta Mamy i Taty dzieci z gr. IV zaprosiły swoich rodziców w niezwykłą podróż w kosmos. Przedszkolaki w kosmicznych strojach i w kosmicznej scenerii odwiedzały kolejne planety, zapraszając do zabawy wesołe Kosmoludki. Z tej odległej podróży dzieci przywiozły dla swoich mam małych pomocników. Każdy z robotów miał inną funkcję, ułatwiającą wykonywanie codziennych czynności, by wszystkie mamy mogły odpoczywać i bawić się ze swoimi pociechami. Występ zakończyła piosenka z życzeniami dla mamy i taty oraz wręczenie samodzielnie wykonanych prezentów.

„Maszyny proste – kołowrotek” – zajęcie techniczne
W dobie szybkiego rozwoju techniki wiele uwagi należy poświęcić przygotowaniu dziecka do życia we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Poznawanie otoczenia, zwłaszcza technicznego, różnych urządzeń i maszyn bardzo pasjonuje dzieci.
5-latki z gr. IV poznały zasadę działania kołowrotka, wykorzystując ją do wykonania studni, windy, kolei linowej, pasa transmisyjnego i ruchomych schodów. Dzięki tym zajęciom przedszkolaki rozwijały myślenie przyczynowo-skutkowe, umiejętność komunikacji oraz pracy w zespole. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły własne maszyny z dostępnych materiałów i były dumne z uzyskanych efektów.

VII Festiwal Piosenki Optymistycznej
21 kwietnia w Przedszkolu nr 35 odbył się VII Festiwal Piosenki Optymistycznej. Uczestnikami były dzieci z koszalińskich przedszkoli oraz z przedszkola w Rosnowie. Cele spotkania to: popularyzacja dziecięcych piosenek, rozwijanie w dzieciach optymizmu i poczucia pewności siebie oraz promowanie uzdolnień muzycznych przedszkolaków. Naszą placówkę reprezentował Marcel G., który zaśpiewał piosenkę pt. „Fikający zuch”. Utwór zachęcał do codziennego gimnastykowania się i dbania o sprawność ruchową. Podczas swojego występu Marcel miał jeszcze jedno zadanie,
a mianowicie: pokazanie swojej sprawności ruchowej poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych (przysiady, skłony boczne, skręty tułowia). Za wykonanie piosenki został nagrodzony gromkimi brawami i otrzymał dyplom oraz upominki. Podczas obrad jury nasz pięciolatek udzielał wywiadu dziennikarzom z TV MAX.
Marcelowi gratulujemy świetnego występu, a rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu do udziału w Festiwalu.

Kolorowa kapusta
Czy ktoś widział niebieską czy pomarańczową kapustę? A dzieci z grupy pięciolatków nie tylko ją widziały, ale samodzielnie zmieniły jej kolor. Była to kolejna zabawa badawcza, w której dzieci wzięły udział. Do zabawy wykorzystaliśmy barwniki do jajek, kapustę pekińską i białe chryzantemy. Zadania dzieci to: rozpuścić w ciepłej wodzie barwnik, podciąć końcówki roślin i włożyć do pojemników kwiaty i liście kapusty pekińskiej. Najtrudniejsze okazało się oczekiwanie na efekty, bo trwało to kilka dni. Przedszkolaki codziennie sprawdzały efekty swoich działań. Na tej podstawie wyciągnęli wnioski, kapusta pekińska najszybciej zmieniła kolor, a na barwę kwiatów trzeba było czekać dłużej oraz kolory intensywne są lepiej widoczne. Zabawa ta pokazała też, że rośliny piją wodę oraz że wszystko, co spożywamy wpływa na nasz organizm.

Hodowla kryształków soli
Dzieci od urodzenia są ciekawymi badaczami i odkrywcami świata, uczą się poprzez działanie. Zabawy badawcze są okazją do pogłębiania wiedzy oraz kształtowania operacji umysłowych: analizy, syntezy, porównywania, uogólniania i umiejętności wyciągania wniosków. Poza tym rozwijają wytrwałość, cierpliwość, koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz umiejętność współdziałania w grupie. Pierwszym zadaniem dzieci było rozpuścić sól w ciepłej wodzie. Potem przelać wodę do małego słoiczka i włożyć do środka nitkę, a patyczek położyć na brzegu słoiczka. Wszystkie pięciolatki z ochotą wykonywały poszczególne zadania. Dzieliły się swoimi obowiązkami tak, aby każdy mógł wziąć udział w eksperymencie. Na gorąco dzieliły się wrażeniami i obserwacjami. Na efekty trzeba było jednak czekać około czterech tygodni, ale warto było, bo na brzegach słoiczka i na nitce pojawiły się kryształki soli.

Mazurki wielkanocne – zajęcie kulinarne
Mazurek to najbardziej charakterystyczne ciasto Świąt Wielkiej Nocy. Tego wypieku po prostu nie może zabraknąć na świątecznym stole. W grupie IV dzieci poznały przepis na mini mazurki z kruchego ciasta. Przedszkolaki samodzielnie wałkowały ciasto i wykrawały z niego foremką kształt jajka. Po upieczeniu mazurki ozdabiały lukrem, polewą czekoladową i bakaliami według własnego pomysłu. Takie kulinarne i artystyczne działanie sprawiło dzieciom wiele radości! Własnoręcznie przygotowane mini mazurki mogą być wspaniałym upominkiem dla bliskich, idealnie pasują też do koszyczka ze święconką. Wszystkie mazurki można było nie tylko podziwiać, ale też kupić na kiermaszu świątecznym w naszym przedszkolu.

Zajączki wielkanocne
W tym roku nasze przygotowania do Wielkanocy rozpoczęliśmy od wykonania elementów dekoracyjnych na kiermasz świąteczny. Przedszkolaki przekonały się, że można w prosty sposób zmienić zwykły papierowy kubeczek w oryginalnego wielkanocnego zajączka. Samodzielnie wykonane ozdoby sprawiły dzieciom wielką radość!

Jak wędruje prąd elektryczny – zajęcie badawcze
Wprowadzając dzieci do świata techniki, przez ostatnich kilka dni, wspólnie odkrywaliśmy tajemnice związane z elektrycznością. Wstępem do rozmowy o elektryczności był wiersz J. Tuwima „Pstryk”. Dzieci wypowiadały się na temat urządzeń elektrycznych, znajdujących się w różnych pomieszczeniach ich domów. Omówione zostały też zasady bezpiecznego korzystania z tego typu urządzeń. Tata Agatki, który interesuje się elektroniką, przeprowadził z przedszkolakami ciekawe zajęcie badawcze. Najpierw w oparciu o ilustracje wyjaśnił dzieciom, że są rożne źródła pozyskiwania energii. 5-latki dowiedziały się, że prąd mamy nie tylko z elektrowni węglowych, ale również ze źródeł odnawialnych, tj. wody, słońca, wiatru. Następnie nasz gość wspólnie z dziećmi skonstruował prosty obwód elektryczny, demonstrując świecącą się żarówkę, diodę, wiatraczek i brzęczyk. Podczas zajęcia z Tatą Agatki, przedszkolaki badały też jakie materiały są dobrymi przewodnikami prądu oraz poznały działanie elektromagnesu. Doskonałym utrwaleniem zdobytej w ten sposób wiedzy, były zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i programu „Tablit”.
Dzieci zafascynowane światem techniki, mogą w dalszym ciągu rozwijać swoje zainteresowania, próbując budować własne urządzenia elektryczne. Jest to możliwe dzięki tacie Oli, który udostępnił 5-latkom zestaw małego elektryka „Sekrety Elektroniki”.
Serdecznie dziękujemy Tacie Agatki za przeprowadzenie interesującego zajęcia o elektryczności oraz Tacie Oli za ciekawą pomoc dydaktyczną.

„Sałatkowy zawrót głowy”
4 kwietnia w Restauracji w Galerii Kosmos odbyły się IV Warsztaty Kulinarne, które stanowiły podsumowanie konkursu kulinarno – plastycznego „Sałatkowy zawrót głowy – zasady zdrowego odżywiania”. Organizatorem spotkania było Przedszkole nr 16. Konkurs był realizowany w ramach Miejskiego Programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”. Naszą placówkę reprezentowała Agatka z grupy IV. Konkurs składał się z dwóch etapów: I etap – wykonanie w domu sałatki i wysłanie zdjęcia do organizatorów, a II etap to udział w warsztatach kulinarnych. Podczas spotkania Agatka samodzielnie wykonała sałatkę z wybranych owoców (truskawki, jabłka, winogrona, maliny, banany) i posypała je ziarnami słonecznika, dyni i żurawin. Praca Agatki została wyróżniona, otrzymała za nią dyplom i nagrody.
Agatce gratulujemy wyróżnienia, a Rodzicom dziękujemy za pomoc w wykonaniu pracy konkursowej.

Mali ogrodnicy
Wiosna wokoło, drzewa wypuszczają liście, przyfrunęły ptaki, a w ogródkach coraz bardziej kolorowo. 27 marca dzieci z grupy IV zasadziły bratki przed naszym przedszkolem. Pięciolatki otrzymały narzędzia ogrodnicze, pasujące wielkością do ich wzrostu i zabrały się do pracy. W wykopanych dołkach dzieci posadziły bratki, a na koniec zagrabiły ziemię i podlały świeżo posadzone kwiaty. A potem wszyscy z radością spojrzeli na kolorową grządkę.
Serdecznie dziękujemy mamie Krzysia B. z grupy III za przekazanie pięknych bratków do przedszkola.

„Zabawa z wierszem”
28 marca Zuzia z gr. IV reprezentowała naszą placówkę w XI Optymistycznym Przeglądzie Recytatorskim pt. „Zabawa z wierszem”, który odbył się w Przedszkolu nr 12. Zuzia odważnie i z radością recytowała wiersz pt. „Królestwo Chicholandii” M. Szwonder. W nagrodę otrzymała m.in. dyplom i książkę z baśniami. Dodatkową atrakcją był występ dzieci z kółka teatralnego oraz słodki poczęstunek. Gratulujemy Zuzi udanego występu.

Zabawy matematyczne
27 marca w gr. IV mama Oli – nauczycielka matematyki w gimnazjum – przeprowadziła ciekawe zabawy matematyczne. Spotkanie rozpoczęło się od nauki matematycznego wierszyka o słonikach. Potem była zabawa z muchą, która poruszała się pod dyktando nauczyciela: w prawo, w lewo, na dół, do góry. Dzieci próbowały też odnaleźć właściwą drogę do słońca w zawiłym labiryncie. Przedszkolaki przekonały się, że nawet zwykłe rolki po papierze toaletowym oraz słomki do napojów mogą być wykorzystane do matematycznej zabawy. Z wielkim zainteresowaniem 5-latki obejrzały również inscenizację wierszyka w wykonaniu naszego gościa i małej asystentki – Oli. Na zakończenie wspólnie z niecierpliwym krasnalem Mądraskiem , dzieci rozwiązywały matematyczne zagadki.
Serdecznie dziękujemy mamie Oli za przygotowanie ciekawych zabaw, które rozwijały i utrwalały wiedzę z zakresu pojęć matematycznych.

Międzynarodowy Dzień Lasu
21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. Lasy są miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze. 21 marca pięciolatki wzięły udział w zajęciu poświęconym środowisku leśnemu. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą pt. „Rosną drzewa”, podczas której dzieci powoli „rosły i rozkwitały”. Rozwiązywanie zagadek i dopasowywanie zwierząt do ich pokarmu pokazało, że lasy są potrzebne nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Natomiast rozmowa „Co nam daje las?” uświadomiła, że przyroda daje nam bardzo wiele: świeże powietrze, możliwość odpoczynku, zbieranie owoców leśnych, obserwację przyrody oraz drewno potrzebne do różnych działań. Podczas tej zabawy dzieci znalazły w naszej sali wiele zabawek, które mają chociaż odrobinę drewna. Nie zabrakło informacji o ochronie i pielęgnacji lasów. Na zakończenie pięciolatki obiecały dbać o środowisko leśne, nie hałasować, nie łamać gałęzi i chronić wyjątkowe gatunki roślin oraz odwiedzać las razem z rodzicami. Wszystkim zabawom towarzyszyły odgłosy lasu: śpiew ptaków i szum drzew oraz piosenki przedszkolne.

W szkole na lekcji
16 marca pięciolatki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 3 na lekcję plastyki. Na początku nieśmiało dzieci usiadły w ławkach i rozejrzały się po klasie, w której mogły podziwiać prace plastyczne uczniów, plakaty przyrodnicze oraz zasady pisowni języka polskiego. A potem rozwiązywały zagadki, dzięki którym przypomniały nazwy wiosennych roślin. Ale wszystkich najbardziej intrygowały pojemniki i ozdoby na talerzykach. Okazało się, że były one przygotowane do wykonania małego stroika na Wielkanoc. Po wysłuchaniu objaśnienia dzieci powoli wsypywały ziemię do pojemników, siały nasionka owsa i ozdobiły kolorową bibułkę przyklejoną do pojemnika. Na koniec przygotowały małe jajeczka i umieściły je w ziemi. W nagrodę za wykonanie pracy dzieci odwiedziły magiczną salę, w której można było biegać, skakać, bawić się piłkami, „wykąpać się” w basenie z piłeczkami albo przejść po równoważni. Przed wyjściem do przedszkola dzieci odwiedziły jeszcze klasę II, którą zastaliśmy podczas wykonywania szkolnych zadań. W tej klasie przedszkolaki obejrzały pracę plastyczną, a był nim wehikuł czasu, dzięki któremu można było przenieść się o kilkaset lat. Czas spędzony w szkole szybko minął, ale dzieci obiecały, że kiedyś przyjdą tu znowu.
Serdecznie dziękujemy mamie Julii za przeprowadzenie lekcji oraz pokazanie dzieciom magicznej sali, a mamie Marcela G. za możliwość odwiedzenia uczniów podczas lekcji.

Podróż do Chin
W grupie 5-latków zorganizowany został cykl dni tematycznych związanych z poznawaniem kultur różnych stron świata. Jeden z takich dni związany był z poznawaniem kontynentu azjatyckiego. Już wcześniej dzieci przygotowały piękne chińskie lampiony, które zostały wykorzystane do dekoracji sali. W piątek nastrojowa chińska muzyka przeniosła dzieci do Kraju Żółtego Smoka. Przedszkolaki przebrane w stroje nawiązujące do kultury Chin obserwowały zaparzanie zielonej i białej herbaty, a w sali utworzony został herbaciany kącik. Przedszkolaki poznały sposób posługiwania się pałeczkami i samodzielnie próbowały chwycić nimi kawałki warzyw. Dzieci rysowały też patyczkiem na tacy z ryżem, oglądały książki i ilustracje tematyczne oraz krótką lekcję języka chińskiego dla dzieci. Na zakończenie wykonały taniec z wachlarzami, które przygotowały wcześniej, samodzielnie malując na nich chińskie znaki.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zadbali o piękne stroje dla dzieci oraz wzbogacili ten dzień, przynosząc różne akcesoria związane z tematyką Azji.

Malowanie nitką
Wystarczyły farby plakatowe, kawałki nici, muliny, włóczki, by stworzyć fantazyjne, abstrakcyjne kompozycje. Trudno było przewidzieć efekt końcowy, gdyż wzory układane na kartce były „sprasowywane” dłonią, a na koniec dzieci wyciągały nitkę poza kartkę. W ten sposób 5-latki poznały nową technikę plastyczną. Każdy był wręcz zachwycony swoją pracą, a wyobraźnia podpowiadała różne tytuły wykonanych obrazów.

Kącik krawiecki
Wycieczka do zakładu krawieckiego zachęciła dzieci do utworzenia w naszej sali nowego kącika tematycznego. Każdego dnia był on wzbogacany o nowe akcesoria, którymi na co dzień posługuje się w pracy krawcowa. Dzieci przynosiły z domu różnorodne guziki, nici, ozdobne taśmy, miary krawieckie, kawałki materiałów, żurnale oraz piękne, drewniane organizery. Przedszkolaki chętnie bawiły się w nowym kąciku, przyjmując rolę klienta, projektanta, krawca. Miały też okazję do porównywania długości tasiemek, wstążek, nici, przeliczania i segregowania guzików według różnych cech.
Dziękujemy rodzicom, którzy zadbali o to, by nasz kącik krawiecki był bogato wyposażony.

Krawiecka pasja Babci Krysi
W piątek dzieci z niecierpliwością czekały na zapowiedzianego wcześniej gościa – babcię Marcela, której pasją jest m.in. krawiectwo. Pani Krysia przywiozła do przedszkola dwie maszyny do szycia, by dzieci mogły porównać ich wygląd i działanie. Zanim jednak rozpoczął się pokaz różnorodnych ściegów, dzieci próbowały swoich sił w nawlekaniu nitki do igły w maszynie. Ta na pozór prosta czynność wymagała nie tylko dużej precyzji, ale przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały, jak różnorodne są ściegi w zależności od ustawień pokrętła w maszynie. Jednak najbardziej były zdziwione, że maszyna może nie tylko zszywać materiał, ale też pięknie go obrabiać, obcinając zbędny kawałek tkaniny. Babcia Krysia każdemu z dzieci wykonała na kolorowej wstążce dziurkę do przypinania guzików. Potem w domu każdy razem z rodzicem, próbował przyszyć wybrany guzik . W ten sposób wspólnymi siłami wykonana została pomoc do zajęć dydaktycznych, do wykorzystania na zajęciach z pojęć matematycznych oraz zajęciach tanecznych. Serdecznie dziękujemy Babci Krysi za podzielenie się z przedszkolakami swoją pasją oraz zainspirowanie dzieci do zabaw tematycznych.

W zakładzie krawieckim
Tematyka ostatniego tygodnia związana była z zawodem krawcowej, dlatego udaliśmy się do Zakładu Krawieckiego „Jamades” przy ulicy Zwycięstwa. Właścicielka zakładu – pani Barbara Perzyna w interesujący sposób zapoznała dzieci z kolejnymi etapami powstawania ubrania. Wizyta rozpoczęła się od pomieszczenia, w którym klienci mogą kupić materiał. Potem dzieci oglądały żurnale, wybierając ciekawe wzory ubrań. Pani krawcowa pokazała jak należy zmierzyć każdego klienta, by wykonać dobry wykrój, na wielkim stole krawieckim. Następnie dzieci obserwowały, jak skrojony materiał był obrabiany i zszywany, poznając działanie profesjonalnych maszyn do szycia. Na zakończenie dzieci oglądały gotowe ubrania uszyte przez krawcową.

Dzień matematyki
Matematyka otacza nas wszędzie i okazuje się, że ma swoje święto, które przypada na 12 marca. To okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Aby uczcić ten dzień w grupie IV zorganizowany został Dzień matematyki. Pięciolatki wzięły udział w zabawach: „Połącz figury w pary” czy „Policz kropki”. Do tej zabawy dzieci zostały podzielone na zespoły. Każda drużyna dobierała karteczki z kropkami tak, aby uzyskać odpowiednią ilość kropek, np. 5 lub 6. Dużo radości dała zabawa ruchowa „Dotknij podłogi”. Utrudnieniem była liczba punktów dotykowych: 2,3,4. Zabawa ta pobudziła kreatywność dzieci, a pozostałe zabawy doskonaliły umiejętności matematyczne – przeliczanie, porównywanie, wnioskowanie i współpracę w grupie. Na zakończenie pięciolatki układały znane figury, a wykorzystały do tego patyczki do liczenia oraz kolorowe nitki. W ten sposób utrwaliły kształty figur geometrycznych i umiejętność ich odwzorowywania.

Wiosna w kąciku przyrody
Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a w przedszkolnym ogrodzie kiełkują żonkile. Pięciolatki postanowiły przyspieszyć nadejście wiosny i założyły zielony ogródek w swojej sali. Na początku dzieci obejrzały cebulki tulipanów i hiacynta oraz nasiona rzeżuchy, astrów, rudbekii i majeranku. Potrafiły ocenić ich wygląd, wielkość, a nawet zapach. Narzędzia ogrodnicze: łopatki, mały sekator i „pazurki” bardzo dzieci zainteresowały. Do pracy zaangażowały się wszystkie pięciolatki, chętnie wrzucały ziemię do skrzynki i doniczek, a potem sadziły i siały kwiaty oraz warzywa (fasolę, cebulę, ziemniaki, buraki, pietruszkę). Podczas wykonywania tych czynności rozmawialiśmy o potrzebach roślin: podlewaniu, spryskiwaniu oraz obserwacji ich wzrostu. Na koniec dzieci przygotowały metryczki naszych upraw i włożyły do pojemników, a skrzynkę i doniczki umieściły w kąciku przyrody.

Zabawa w Lodowych Krainach
W lutym mróz mocno szczypie nas w nosy i niektórzy narzekają na taką pogodę. Jednak 5-latki nie boją się zimna, dlatego odwiedziły dwie Lodowe Krainy. Przez cały tydzień przedszkolaki zgłębiały tajemnice związane z najzimniejszymi miejscami na naszej planecie. Na Antarktydzie dzieci „spotkały się” z pingwinami, a na Biegunie Północnym z Inuitami. Podsumowaniem zdobytych wiadomości była wspólna zabawa w krainach wiecznych lodów. Dzieci samodzielnie przygotowały dekorację sali oraz opaski na głowę, doskonaląc sprawność manualną oraz pracę w zespole. Przekonały się, że życie w najzimniejszych rejonach świata jest niezwykle trudne. Chłopcy zbudowali stację badawczą i bawili się w naukowców na Antarktydzie. 5-latki przeprowadziły doświadczenie, które pomogło im zrozumieć rolę warstwy tłuszczu, która chroni skórę przed zimnem. Mogły też porównać jak zmieniło się życie Inuitów dzięki technice. W efekcie wspólnych działań powstały prace plastyczne, które zostały zaprezentowane w holu przedszkola.

Pomagamy ptakom
Za oknem naszej sali wisi piękny karmnik, wykonany przez Dziadka Julii. Dzieci uczą się systematycznego dbania , by ptaki, które się do niego zlatują miały zawsze odpowiedni pokarm. Jednak co zrobić, kiedy nie mamy takiego drewnianego karmnika, a chcemy pomóc ptakom przetrwać zimę? Na to pytanie dzieci musiały samodzielnie znaleźć odpowiedź, odczytując instrukcję obrazkową. Na początku musiały przygotować sobie miejsce pracy, gromadząc niezbędne materiały i przybory. Potem ustaliły kolejne czynności i podzieliły się zadaniami. Efektem końcowym wspólnej pracy był karmnik wykonany z rolek papieru. Ostatnia grupka dzieci musiała tak manipulować konstrukcją, by karmnik wisiał prosto. Podczas wykonywania tego zadania 5-latki uczyły się działać zgodnie z instrukcją, używały określeń: najpierw, potem, później, na końcu oraz zdobyły doświadczenia związane z wagą.

Dzień Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to najbliższe, po rodzicach, osoby dla dziecka. To oni znajdują czas dla wnuków i wnuczek, kiedy rodzice pracują. 26 stycznia pięciolatki z grupy IV zaprosiły Babcie i Dziadków na występ z okazji ich święta. Zaproszeni goście z uwagą oglądali
i słuchali prezentowanych wierszy i piosenek. O tym, że występ się podobał, świadczyły brawa, które dzieci otrzymywały po każdym wystąpieniu. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki i bardzo mocno uściskały Babcię i Dziadka.

Ciepło – zimno
Czym jest ciepło, w jaki sposób je utrzymać, co zrobić żeby nie zmarznąć na podwórku, czym mierzymy temperaturę? To pytania, na które pięciolatki szukały odpowiedzi podczas kolejnych zabaw badawczych. Przedszkolaki są doskonałymi obserwatorami i potrafiły podzielić się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób odczytywać temperaturę na termometrze, a termometr przyniesiony z podwórka szybko zmienił temperaturę z ujemnej na dodatnią. Nie zabrakło zabawy w poszukiwanie ukrytego przedmiotu, czyli „Ciepło, zimno”. Najciekawszą i najzabawniejszą częścią zabawy było przygotowanie zimowego ubioru dla dzieci, ale wykorzystać można było tylko szaliki, golfiki i kominy. Efekt był bardzo zabawny.

Dokarmiamy ptaki zimą
Zima to trudny okres dla zwierząt i ptaków, wszystko zasypane śniegiem i trudno im dotrzeć do pożywienia. Podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o sytuacji ptaków w zimie. Przedszkolaki poznały gatunki zimujące w naszym klimacie (sikorka, gil, wróbel, wrona), dowiedziały się, jakiego pożywienia potrzebują oraz o konieczności dokarmiania ich. Celem tych zajęć było przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na potrzeby skrzydlatych przyjaciół. Karmnik na przedszkolnym podwórku szybko zapełnił się drobnymi ziarenkami, a przyniesione kule łoju z różnymi nasionami zostały powieszone na gałązkach drzewa. Okazało się, że niektóre dzieci pamiętają o ptakach i dokarmiają je koło swojego domu.

Prezenty prosto z serca
Jak co roku w styczniu dzieci planują prezenty dla swoich babci i dziadków. Oczywiście pomysłów jest zawsze dużo i najczęściej pojawia się propozycja wykonania laurki. Jednak tym razem dzieci, stwierdziły, że ich dziadkowie są wyjątkowi i dlatego zasługują na specjalny słoneczny medal. Babcia natomiast lubi kwiatki, więc 5-latki postanowiły samodzielnie wykonać kolorowy wazonik. Oba prezenty ulepione zostały z masy solnej i ozdobione farbami, koralikami, cekinami, łupinkami orzeszków i wzorkami, które dzieci odciskały przy pomocy klocków i patyczków. Babcia i dziadek z pewnością docenią talent swoich wnuków oraz wysiłek jaki włożyły, próbując samodzielnie wiązać wstążki przy medalach i pakować wazoniki.

Dziadek – majsterkowicz
13 stycznia gościliśmy Dziadka Julii, który sprawił, że nasza sala zamieniła się w warsztat stolarski. Dzieci mogły poznać nie tylko wygląd, ale również zastosowanie różnych narzędzi. Przyglądały się z jaką precyzją nasz gość, przy pomocy wyrzynarki potrafi wyciąć serce z twardego kawałka sklejki. Potem pomagały je wygładzić, używając papieru ściernego. Obserwowały jak szybko, przy pomocy wiertarki można zrobić otwory. Przedszkolaki mogły samodzielnie wypróbować jak działa mała wiertarko – wkrętarka. Próbowały też samodzielnie przybijać gwoździe młotkiem, mierzyły przy pomocy rozwijanej miarki i poznały zastosowanie poziomicy. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały jak powstaje karmnik dla ptaków, który na zakończenie spotkania został powieszony na drzewku w naszym ogrodzie. Wszyscy obiecali, że będą pamiętać o dokarmianiu ptaków przez całą zimę. Serdecznie dziękujemy Dziadkowi Julii za ciekawe zajęcie.

Zabawy badawcze – lód
Zima to idealna pora roku, by pokazać dzieciom najciekawsze zagadnienia związane z zimnem i lodem. 12 stycznia w grupie IV przedszkolaki badały właściwości lodu. Na początku dzieci jednogłośnie ustaliły, że lód to zamarznięta woda. A potem metodą „burza mózgów” wymieniały, gdzie można go znaleźć: lodowisko, lody na patyku, mrożonki. Jedną z zabaw była obserwacja zabarwionych kostek lodu zanurzonych w letniej wodzie. Wnioski nasuwały się same: lód zmniejsza swoją objętość, a woda jest chłodniejsza. Kolejnym zadaniem było wydobycie zakrętki zamarzniętej w kostce lodu. Do tego celu dzieci wykorzystały narzędzia z kącika majsterkowicza: stukały młotkiem, wierciły śrubokrętem, próbowały przeciąć obcęgami. Każdy miał inny, ciekawy pomysł. Ale najciekawszym zadaniem było zabezpieczenie kostki lodu tak, aby jak najdłużej pozostała w takim stanie. Dzieci podzielone na zespoły starały się wykorzystać różne przedmioty: chusteczki do nosa, ręcznik papierowy, woreczki, pudełka, słoik, plastykowe wiaderko. Wszystkie zespoły świetnie poradziły sobie z zadaniem. Nasze zabawy zakończyły się oglądaniem zdjęć lodowców szelfowych znalezionych w internecie.

Lodowe figurki
Dzieci z gr. IV zdobyły nowe doświadczenie plastyczne, tworząc nietypowe figurki. Były bardzo zdziwione, że zamiast masy solnej czy gliny, otrzymały gumowe rękawiczki, silikonowe foremki, kolorowe zakrętki, bibułę i wodę. Na efekty swojej pracy musiały jednak trochę poczekać, bo ich dzieła zostały zamrożone. Odkrywanie gotowych figurek było niezwykle emocjonujące. Wszystkie formy posłużyły do zabawy w projektowanie lodowego ogrodu. Dzieci mogły w praktyczny sposób poznać właściwości lodu, obserwując m. in. proces topnienia i powolne uwalnianie zamrożonych w lodzie elementów. Dzięki barwnikom z bibuły lodowe figurki miały przepiękne kolory, które rozpływały się i mieszały, tworząc ciekawe, barwne efekty. Nasz ogród powoli zaczynał pływać po bajkowym jeziorze. Dzieci stwierdziły, że jest on bardzo tajemniczy. Duże wrażenie na przedszkolakach zrobił też różowy wulkan, który obudził się, gdy dzieci polały go octem. Biała piana niczym lawa zaczęła spływać po jego bokach. Wszystkie działania i obserwacje związane z naszym lodowym ogrodem sprawiły dzieciom ogromną radość. Zachęcamy wszystkich do kreatywnej zabawy i własnych doświadczeń z kolorem, kształtem i temperaturą.

Zegar pór roku
Pierwszy tydzień nowego roku był dobrą okazją do dalszego kształtowania u dzieci poczucia ciągłości czasu. W szczególny sposób skupiliśmy się na wykazaniu rytmicznego następstwa pór roku. Doskonałym utrwaleniem zdobytych wiadomości było zbiorowe wykonanie zegara pór roku. Poprzez działanie plastyczne dzieci utrwalały charakterystyczne cechy każdej z pór roku, uczyły się współdziałania i w praktyczny sposób wyciągnęły wnioski, dotyczące powtarzalności – rytmu.

Wesołych Świąt
Miniony tydzień był czasem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z obchodzeniem świąt, poznawały tradycje dawniejsze i współczesne, słuchały kolęd. Wykonały też świąteczną dekorację w naszej szatni. Sympatyczne renifer ki przesyłają wszystkim, którzy odbierają dzieci życzenia Wesołych Świąt!

Rysowanie węglem
Zajęcia plastyczne to ulubiona działalność dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem 5-latki mogły wzbogacić swój warsztat artystyczny o doświadczenie rysowania węglem. Dzieci przekonały się, że węglem rysuje się podobnie jak ołówkiem, ale pozostawia on inne ślady na kartce i szybko się ściera. Przy rysowaniu można uzyskać kreski o różnych walorach od jasnej do czarnej. Wykonane przez dzieci obrazki przedstawiały pracę w kopalni. Nowa technika plastyczna spodobała się wszystkim 5-latkom, rysunki były bardzo wyraziste, bo biel kartki pięknie kontrastowała z czernią węgla.

Świat dinozaurów
Olbrzymie gady z epoki dinozaurów przerażają i fascynują do dzisiaj. Czasami w kopalniach górnicy odnajdują ciekawe bryły węgla z odbitymi liśćmi paproci lub drobnymi zwierzętami, a spacerowicze przynoszą znad morza bursztyny z wtopionymi owadami. Postanowiłam przybliżyć dzieciom mieszkańców Ziemi sprzed milionów lat. Do zajęć wykorzystałam książki, z których dzieci mogły dowiedzieć się, jak wyglądały i żyły dinozaury, a wyszukane w Internecie dźwięki odgłosów wprowadziły wszystkich w nastrój Parku Jurajskiego. Zabawy w naśladowanie głosów i ruchu dinozaurów pobudziły kreatywność i wyobraźnię dzieci. Metoda „burza mózgów” pozwoliła na wysnucie przedszkolnej teorii na temat wyginięcia gadów. Na koniec dzieci pokolorowały obrazki: zbiorowo lub indywidualnie, a efekty można było obejrzeć na utworzonej w naszej sali wystawie.


Jaki jest węgiel?
W tym tygodniu rozmawiamy o trudnej i odpowiedzialnej pracy górników. Dzieci dowiedziały się, gdzie wydobywa się węgiel, jakie kopaliny występują w naszym kraju.
13 grudnia pięciolatki wzięły udział w zabawach badawczych pt. „Jaki jest węgiel?”. Zadaniem przedszkolaków było zaobserwowanie właściwości węgla. Dzieci obserwowały węglową bryłkę przez lupę, moczyły ją w wodzie, polewały płynem do mycia naczyń, określały ciężar, próbowały młotkiem rozbić ją na mniejsze kawałki oraz sprawdzały czystość rąk po jej dotknięciu. Po tych działaniach dzieliły się wrażeniami z obserwacji. Okazało się, że dzieci trafnie nazywały swoje obserwacje, a czasami nie mogły powstrzymać swoich emocji. Takie zajęcia zachęcały pięciolatki do aktywności.

Spotkanie przy choince w gr. IV
13 grudnia dzieci zaprosiły swoich rodziców na świąteczne spotkanie przy choince. Przedszkolaki wprowadziły wszystkich zebranych gości w klimat Świąt Bożego Narodzenia, śpiewając radosne piosenki w języku polskim i angielskim. Stało się już tradycją, że w naszej grupie choinka ubierana jest w ozdoby wykonane własnoręcznie. W tym roku dzieci wspólnie z rodzicami zrobiły przepiękne „ażurowe” bombki, które przypominały płatki śniegu. Na choince zawisły jeszcze samodzielnie wykonane przez dzieci biało-czerwone łańcuchy, a całość oświetliły czerwone lampki. Dziękujemy Wszystkim, którzy sprawili, że nasza choinka jest wyjątkowa!

Serce za odwagę
Dzieci z gr. IV przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji przedświątecznej pt. „SERCE ZA ODWAGĘ”, której celem jest przygotowanie kartek świątecznych dla Weteranów Wojennych. Organizatorami akcji są Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Beneficjentami akcji będą żołnierze Podziemia Niepodległościowego, którzy walczyli zbrojnie o wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób dzieci złożą podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny. Oddadzą hołd osobom, dzięki którym na co dzień mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.

Teatrzyk cieni
Wszystkie dzieci bardzo lubią oglądać teatrzyki, a jeszcze więcej radości sprawia im zabawa w teatr. Okres późnej jesieni to doskonały czas na urozmaicenie dziecięcych zabaw o teatrzyk cieni. W grupie 5-latków dzieci przekonały się, że każdy może stworzyć sobie taki teatrzyk. Wystarczy prześcieradło, lampka i postaci wycięte z papieru. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic! Zabawa w teatrzyk cieni to doskonała okazja do rozwijania mowy, zwłaszcza tworzenia dialogów. Przy okazji przedszkolaki odkrywają zjawiska z dziedziny fizyki, związane ze światłem. Warto taki teatrzyk zorganizować również w domu i kreatywnie spędzać długie wieczory.

Kolorowe czary – mary
Za oknem szaro i ponuro a w naszej sali mali czarodzieje bawią się kolorami, poznając nowe techniki plastyczne. Rysowanie mazakami na chusteczkach higienicznych, pozwoliło dzieciom odkryć barwy składowe jednego koloru. Spryskując swój obrazek wodą przedszkolaki obserwowały jak pięknie rozmywają się barwy. Poszarzałe jesienne liście nabrały kolorów w pracach wykonanych techniką zwaną frotaż. Smutny widok za oknem ożywiły witrażyki wykonane z woreczków strunowych. Mali artyści niczym czarodzieje mogli malować bez pędzla, samymi palcami, które cały czas pozostawały czyste!

Figuraki – występ dla rodziców
24 listopada dzieci z gr. IV zaprezentowały swoim rodzicom program artystyczny pt. Figuraki. Występ był podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości matematycznych, dotyczących figur geometrycznych. W niezwykłej krainie wypełnionej figurami mieszkały koła kwadraty, prostokąty i trójkąty, które potrafiły pięknie zaprezentować swoje charakterystyczne cechy wyglądu. Potem podczas wspólnej zabawy z rodzicami przedszkolaki udowodniły, że nawet z zamkniętymi oczami rozpoznają wszystkie figury a ich kształty potrafią pokazać przy pomocy swoich ciał. Wykazały się też pomysłowością, tworząc własne figuraki w pracy plastycznej.
Rodzice przekonali się, że ich pociechy znają wszystkie figury wręcz śpiewająco!

5-latki w świecie figur
23 listopada 5-latki z gr. IV zaprosiły swoich rówieśników z gr. III do świata figur. Spotkanie rozpoczęło się od występu artystycznego, prezentującego poprzez wiersze i piosenki, charakterystyczne cechy koła, trójkąta, prostokąta i kwadrata. Zdobytą wiedzę dzieci miały okazję wykorzystać w praktyce m. in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały kształty figur w różnych przedmiotach w sali i na obrazkach. Na zakończenie dzieci z obu grup wspólnie układały obrazy z różnorodnych figur geometrycznych, tworząc ciekawy świat Figuraków.

Jesienne spotkanie w bibliotece
18 listopada dzieci z gr. IV po raz kolejny odwiedziły bibliotekę przy ul Ruszczyca. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania opowiadania o jeżyku Igiełce. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Potem dzieci rozwiązywały zagadki, dotyczące jesiennych skarbów, które pięknie prezentowały się na bibliotecznym stoliku. Wspaniale poradziły sobie z wyborem ilustracji związanych z aktualną porą roku, tworząc piękny jesienny obraz na sztaludze. Jesienne dary posłużyły też do wspólnych zabaw. Przedszkolaki ułożyły piękne serce z kasztanów, a potem ziemniakami celowały do obręczy. Dzieci przekonały się, że książki nie tylko wzbogacają wiedzę, ale też stanowią inspirację do ciekawych zabaw.

„Fascynujący świat robotów”
W trzecim tygodniu listopada do sali gr. IV zawitał mały robot, rozbudzając zainteresowania dzieci światem techniki. 5-latki porównywały różne ilustracje robotów i wspólnie zastanawiały się nad tym, jakie czynności mogłyby one wykonywać. Dzieci samodzielnie zaprojektowały małego robota, rysując go na folii aluminiowej. Naśladowały też mowę robotów, dzieląc wyrazy na sylaby. „Programowały” robota, utrwalając liczebniki główne oraz kolory w języku angielskim. Wykonywały specyficzny taniec robotów przy muzyce elektroniczne. Tworzyły też metalową muzykę, używając aluminiowych foremek do babeczek, metalowych trójkątów, łyżek itp.
Jednak najbardziej fascynującym dniem był piątek (18.11.16.), bo zamiast zabawek kupionych w sklepie, dzieci przynosiły do przedszkola unikatowe roboty wykonane wspólnie z rodzicami na konkurs grupowy pt . „Mój przyjaciel robot”. Celem konkursu było:
• Rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej
• Konstruowanie prac przestrzennych z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów
• Kreatywne spędzenie czasu rodziców z dziećmi
Dzieci prezentowały swoje roboty, opowiadając z czego zostały wykonane oraz jakie czynności potrafią wykonać. Przekonały się, że można mieć niezwykłą zabawkę, zrobioną z najzwyklejszych, dostępnych w każdym domu przedmiotów i materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Wyobraźnia dzieci i członków ich rodzin (przy wykonywaniu robotów uczestniczyli też dziadkowie, rodzeństwo, wujkowie, ciocie) była ogromna! Małe robociki i wielkie roboty miały niezwykłe funkcje. Niektóre roboty świeciły białymi lub kolorowymi światełkami, np. mrugając oczkami, a nawet były zdalnie sterowane i potrafiły poruszać się. Wszystkie roboty pięknie prezentują się teraz w holu naszego przedszkola, zachęcając dzieci i rodziców z innych grup do wspólnej zabawy w konstruowanie zabawek, których nie można kupić w żadnym sklepie.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom z gr. IV, którzy podjęli konstrukcyjne wyzwanie i wspólnie z dzieckiem kreatywnie spędzili czas. Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomem oraz nagrodami, które ufundowała mama Mateusza. Serdecznie dziękujemy naszej wspaniałej Sponsorce!

Zabawy badawcze z wodą
16 listopada pięciolatki przeprowadzały eksperymenty, których głównym bohaterem była woda. Cztery zespoły badały, dlaczego niektóre przedmioty toną, a inne unoszą się na wodzie. Dzieci wrzucały do wody różne przedmioty: klocki drewniane, plastykowe zakrętki, metalowe pokrywki, papier, chusteczki do nosa, szyszki, patyczki. Obserwacje pozwoliły na wyciągnięcie wniosków. Nie zabrakło rozmowy o potrzebie wody w przyrodzie
i konieczności jej oszczędzania.

Dzień wynalazcy
15 listopada dzieci z grupy IV wzięły udział w Dniu wynalazcy. Przedszkolaki poznały sylwetki niektórych wynalazców. Byli nimi: bracia Wright, A. G. Bell, T. Edison, którzy skonstruowali – samolot, telefon, żarówkę. Dzieci były zaciekawione oglądając dawny aparat fotograficzny, telefon komórkowy, kalkulator oraz zdjęcia pierwszego radia i telewizora. Atrakcją było samodzielne mielenie ziarenek pieprzu w drewnianym młynku. Jednym z zadań było połączenie zdjęć przedmiotów dawnych i współczesnych: samochody, pociągi, samoloty. Na zakończenie dzieci wcieliły się w wynalazców różnych pojazdów. Z wielkim zaangażowaniem konstruowały ciekawe pojazdy z klocków, które zmieniały swoje przeznaczenie w zależności od pogody.

Robimy kanapki
15 listopada w grupie IV było wyjątkowe śniadanie, ponieważ dzieci samodzielnie wykonywały kanapki. Przed śniadaniem na stole pojawiły się: posmarowane pieczywo, warzywa (ogórek, sałata), wędlina i kiełki. Posiłek poprzedzony był przygotowaniami: myciem rąk, pogadanką na temat sposobu robienia kanapek oraz zachowania się przy stole z produktami. Pięciolatki kolejno podchodziły do stołu i tworzyły swoje kanapki, które znikały bardzo szybko. Niektóre dzieci ponawiały swoje działania. Takie śniadanie podobało się dzieciom, ponieważ mogły pokazać swoją samodzielność, a na kanapkach mogły położyć te produkty, które im smakują.

Na placu budowy – dzień z Bobem Budowniczym

W piątek 28 października sala grupy IV zamieniła się w wielki plac budowy. Już od rana zjeżdżały się różne zabawkowe maszyny budowlane. Jednak zanim rozpoczęła się praca, dzieci zostały przeszkolone przez Tatę Marcela Cz., który pracuje na budowie. Dzieci dowiedziały się jaki ubiór obowiązuje na budowie, ze względu na bezpieczeństwo pracy. Słuchały bajki związanej z tematem oraz poznawały nazwy różnych maszyn budowlanych, na podstawie encyklopedii o pojazdach. Dowiedziały się też do czego służą różne narzędzia wykorzystywane w budownictwie. Jednak największe wrażenie zrobiła na dzieciach prawdziwa, ogromna koparka, która przyjechała na plac przedszkolny.
Po takim przygotowaniu dzieci zabrały się do pracy. Na początku mali architekci projektowali budynki i tworzyli makietę, planując rozmieszczenie placów zabaw i terenów zieleni. Następnie do pracy przystąpiła ekipa budowlana. Nad wszystkim czuwał kierownik budowy, który przydzielał poszczególne zadania. Dzieci uczyły się pracy w zespole oraz dzielenia się przyniesionymi narzędziami i pojazdami. Poprzez zabawę oraz informacje z książek przedszkolaki wzbogaciły swoje słownictwo oraz wiedzę techniczną, m.in. dowiedziały się jak działa dźwig, jaka jest rola gąsienicy w pojazdach. To był ciekawy i pracowity dzień.

Dziękujemy Tacie Marcela Cz., który niczym Bob Budowniczy przybliżył dzieciom pracę na budowie, zorganizował przyjazd prawdziwej koparki oraz sprezentował dzieciom encyklopedię o pojazdach.
Gorące podziękowania dla wszystkich Rodziców, którzy zadbali o strój dzieci nawiązujący do tematu zabawy, wyposażyli dzieci w narzędzia, pojazdy budowlane i książeczki o Bobie Budowniczym.

W Krainie Zegarów

Grupa 5-latków przez cały tydzień wędrowała po krainie zegarów, poznając sposoby odmierzania czasu od najdawniejszych po współczesne. Dzieci próbowały samodzielnie wykonać zegar słoneczny, jednak ze względu na pochmurną pogodę, słońce musiały zastąpić światłem z latarki. W sali został utworzony kącik zegarmistrza, w którym każdego dnia przybywało coraz więcej zegarów. Przedszkolaki rysowały wybrane eksponaty oraz samodzielnie projektowały zegary wykorzystując plastikowe zakrętki i plastelinę. Słuchały też piosenki o tym jak u zegarmistrza gra zegarowa muzyka. Później bawiły się wesoło, naśladując na instrumentach perkusyjnych brzmienie różnych zegarów – tych dużych i tych całkiem maleńkich. Przeprowadzane były także eksperymenty z mijającym czasem. Dzieci odmierzały czas za pomocą klepsydry oraz określały czas trwania różnych czynności poprzez śledzenie wskazówek zegara (stąd – dotąd) np. podczas zabawy, sprzątania, jedzenia posiłków. Próbowały też odczytywać pełne godziny na zegarze, licząc uderzenia starego zegara z wahadłem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i Dziadkom, którzy wzbogacali kącik zegarmistrza o ciekawe eksponaty.

Jesienny spacer
Korzystając z bezdeszczowej pogody, 12 października dzieci z grupy IV wybrały się na jesienny spacer. Założeniem naszej wędrówki była obserwacja drzew jesienią, nazwanie zmian, które następują w przyrodzie. Najprzyjemniejszą czynnością było zbieranie kolorowych, klonowych liści. Do przedszkola każde dziecko przyniosło kolorowy bukiet, a pani Ewa zrobiła z nich jesienne różyczki, które ozdobiły kącik przyrody.

Makieta skrzyżowania
W pierwszym tygodniu października w gr. IV dominowała tematyka związana z ruchem drogowym. Podsumowaniem zajęć było
wykonanie wspólnej pracy plastyczno-technicznej: makiety skrzyżowania. Konstruowanie makiety rozpoczęło się od wytyczenia ulic. Znalazły się na niej również budynki, plac zabaw, różnorodne pojazdy oraz znaki drogowe. Podczas wykonywania makiety dzieci uczyły się planowania przestrzennego oraz zgodnej współpracy. Efekty wspólnego działania 5-latków można podziwiać w holu przedszkola.


„Poznajemy bibliotekę”- gr. IV
7 października przedszkolaki z gr, IV odwiedziły bibliotekę – filia nr 4. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z biblioteką i zawodem bibliotekarza. Wstępem do rozmowy o bibliotece było wysłuchanie książeczki pt. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Dzieci poznały wielbicielkę książek – panią Sowę, która miała wspaniały księgozbiór. Śledziły też poczynania małego skrzata, który postanowił zorganizować w lesie wypożyczalnię książek. Następnie panie bibliotekarki oprowadziły dzieci po bibliotece i wyjaśniły, w jaki sposób przedszkolaki mogą zostać jej czytelnikami. Spotkanie zakończyła wesoła zabawa z książką pt. „Naciśnij mnie”.


Robimy kompoty – zajęcie kulinarne w gr. IV

Kompot to tradycyjny polski napój, który ostatnio bardzo często zastępowany jest przez niezbyt zdrowe kartonikowe napoje. Jesienią drzewa w sadach i ogrodach uginają się pod ciężarem dojrzałych i soczystych owoców. Warto wykorzystać to naturalne bogactwo smaków i zatrzymać je na dłużej, robiąc przetwory na zimę. Pięciolatki z gr. IV najchętniej zjadają jabłka, dlatego właśnie z nich chciały wykonać kompoty. Bezbłędnie, nawet z zamkniętymi oczami, potrafiły rozpoznać jabłka wśród innych owoców. Każde dziecko samodzielnie wykonywało poszczególne czynności, poznając w sposób praktyczny proces przetwórczy, związany z wykonywaniem kompotów. Na zakończenie słoiki zostały pięknie ozdobione i umieszczone w kąciku przyrody, tworząc mini spiżarnię. Wszystkie dzieci były dumne z efektu swojej pracy, a zdobyte umiejętności mogą teraz wykorzystać w domu.

Urodziny w grupie IV

Minęły już dwa lata odkąd po raz pierwszy spotkaliśmy się w przedszkolu, tworząc jedną z grup maluszków. Postanowiliśmy więc uroczyście świętować drugie urodziny naszej grupy. Od rana wspólnie dekorowaliśmy salę, m.in. utworzyliśmy piękną girlandę z samodzielnie ozdobionych trójkątów, które przyczepiliśmy do sznurka małymi klamerkami. Jednak największym wyzwaniem było wykonanie piętrowego tortu. Dzięki współpracy i naszym sprawnym rączkom, poradziliśmy sobie z tym zadaniem wyśmienicie! Potem była już tylko urodzinowa dyskoteka, zdjęciowa zgaduj-zgadula i występy artystyczne. Nie zabrakło też urodzinowych niespodzianek i prezentów, które sprawiły nam wiele radości.