GRUPA II

Zabawy muzyczne z Color Piano

05.02. dzieci zostały zaproszone do zabawy muzycznej z nowym instrumentem Kolor Piano. Jest to kilku metrowa mata z zamontowanymi dźwiękami podobnie jak w pianinie i oznaczona kolorowymi figurami geometrycznym. Dzieci po zapoznaniu się z instrumentem ochoczo zabrały się do  muzycznych zabaw z figurami i ich dźwiękami, a nawet próbowały grać takie melodie jak ,,Wlazł kotek na płotek”.  Zabawy ciągle było mało i każdy chciał po kilka razy próbować. Nowy instrument okazał się dla dzieci  dużą, atrakcyjną  i muzyczną niespodzianką.

,,Poznajemy różne rodzaje sklepów”

W związku z realizowanym tematem ,,W sklepie” maluszki  przyniosły opakowania i pudełka po produktach. Zanim zorganizowany został w sali ,,kącik sklepowy” trzylatki wzięły udział w zajęciu dotyczącym różnych rodzajów sklepów. Na podstawie historii jaka się przydarzyła misiowi  i Ani przyporządkowywały odpowiednie produkty do rodzaju sklepu, rozpoznawały i  nazywały produkty. Poznały niebezpieczne sytuacje jakie mogą się zdarzyć  się w dużych sklepach i od kogo można uzyskać pomoc. W kąciku odgrywały scenki kupna i sprzedaży, używały zwrotów grzecznościowych:  ,,proszę” i ,,dziękuję”.

Karmniki dla ptaków – praca plastyczna

Wraz z nadejściem zimy realizujemy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich warunkach muszą zdobywać pożywienie. Dzisiaj maluszki z przygotowanych, gotowych elementów wykonały domek dla ptaków. Następnie z mozaiki geometrycznej każde dziecko ułożyło swój karmnik w kółku od sersa.

„Zdrowe śniadanko”

23 stycznia maluszki miały okazję zrobić sobie zdrowe śniadanie. Samodzielnie przygotowały dla siebie zdrowe kanapki! Po starannym umyciu rączek i zajęciu miejsc, wszyscy zabrali się do kulinarnej  pracy. Trzylatki tworzyły kolorowe kanapki dobierając swoje ulubione składniki. Okazało się, że najlepiej smakują dzieciom  kanapki zrobione przez siebie, które wyglądają  kolorowo i zawierają dużo witamin.

Dzień Babci i Dziadka

22.01. odbył się dzień Babci i Dziadka w naszej grupie. Uroczystość przygotowana przez maluchy okazała się być bardzo dużą atrakcją dla zaproszonych Babć i Dziadków. Poza programem artystycznym maluszki przygotowały też okolicznościowe upominki. Uroczystość odbyła się w atmosferze radości oklasków i wzruszeń.

Dzień Kubusia Puchatka

18.01. obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się pisarz Alan Aleksander Milne- twórca „ misia o bardzo małym rozumku”.  W związku z tym świętem odbyły się w grupie II misiowe zabawy. Niespodzianką dla dzieci okazał się list od Kubusia Puchatka, z którego  przedszkolaki dowiedziały  się, że mają zadania do wykonania. Po śladach zostawionych przez misia , ruszyły w drogę i zbierały słoiczki z miodem. W słoiczkach znajdowały się zadania  do wykonania dla dzieci, takie jak: udział w misiowej gimnastyce, odgadywanie zagadek, a także,, małe co nieco” czyli miodowy poczęstunek. Na zakończenie zabawy trzylatki otrzymały medal z  wizerunkiem Kubusia  Puchatka.

Bal  Karnawałowy

15 stycznia w przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Przedszkolaki od samego rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale. W naszej sali było można spotkać wróżki, królewny, motylki, biedronki, czarownice, policjantów, żołnierzy, spidermenów i wiele innych wspaniałych postaci. Tym razem zabawę prowadziły Klauni Kulki. W holu podczas pląsów zrobiło się bardzo bajkowo i kolorowo.

Karnawałowe przebieranki

Karnawał to czas, na który czekają najmłodsi. To moment, kiedy można przebierać się do woli. I dlatego też w dniach 13-17.01. w grupie odbyły się karnawałowe zabawy, które pozwoliły dzieciom przeistoczyć się w inne osoby. W sali były księżniczki, motylki, królewicze oraz inni bohaterowie bajek. Maluszki miały  możliwość wyboru z ,,Czarodziejskiego kuferka” elementu stroju, a następnie przebrane  wzięły udział w  zabawach tanecznych  w kółku, z balonikami, doskonaliły sprawność przechodząc pod linią. W tym dniu odwiedziły nas również czterolatki z grupy III i razem z nami zaśpiewały pokazywaną piosenkę. Na koniec zabawy maluszki ozdobiły bibułą karnawałowego balonika.

„Wesoła gimnastyka”
Maluszki ćwiczyły z wykorzystaniem chust i balonów. Taka gimnastyka to nie tylko dbałość o rozwój fizyczny  dzieci, ale i świetna zabawa.

 

Świąteczne łańcuchy

Aby choinka maluszków była bardziej strojna, trzylatki ozdobiły ją własnoręcznie wykonanym łańcuchem. Dzieci kleiły niebieskie i białe paski papieru w kółka, a następnie łączyły je w łańcuch. Okazało się, że zrobienie choinkowego łańcucha wcale nie jest takie  łatwe. Efektem wspólnej pracy był długi łańcuch na przedszkolną choinkę.

Świateczne spotkanie

17 grudnia w naszej grupie odbyło się mikołajkowe spotkanie, podczas ktorego rodzice mieli okazję zobaczyć występy sceniczne swoich pociech,jak również wziac czynny udział w zabawach ruchowych z dziećmi.Nie zabrakło również inspirujących, kreatywnych zajęć plastycznych , podczas których trzylatki wraz z rodzicami przygotowywały kolorowe ozdoby świąteczne. Wykonanymi pracami udekorowano grupową choinkę. Spotkanie przebiegło w radosnej,świątecznej atmosferze, w której nie zabrakło uśmiechu i chwil wzruszenia.

Ozdoby choinkowe

12 grudnia Maluszki gościły Babcię Ivanka. Hobby Pani Ireny to tworzenie rozmaitych ozdób choinkowych. Babcia naszego przedszkolaka pokazała dzieciom piękne , własnoręcznie udekorowane bombki. Dla dzieci Pani Irenka przywiozła styropianowe bombki oraz materiały plastyczne. W trakcie wizyty wyjaśniła dzieciom jak można bombki ozdobić. Bardzo dziękujemy Babci Ivanka za odwiedziny i bardzo ciekawe spotkanie.

Ozdoby świąteczne

Już po raz drugi odwiedziła w naszą grupę mama Jasia. Tym razem przygotowała masę porcelanową z której dzieci wykonywały ozdoby na choinkę. Maluszki ochoczo zabrały się do pracy. Po wyrobieniu masy paluszkami, wycinały foremkami: choinki, serca, dzwonki oraz ozdabiały je cekinami. Ozdoby po wyschnięciu ozdobią choinkę w naszej sali. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcie i zapraszamy do naszej grupy.

Zabawy trzylatków w salonie zabaw ,,Frajda”

Dnia 02.12. maluchy wybrały się na wycieczkę do salonu zabaw dziecięcych ,,Frajda”. Dla najmłodszych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz możliwość radosnej zabawy. Na zabawie dzieci spędziły dwie godziny w labiryntach, torach przeszkód, na zjeżdżalniach i basenie z piłeczkami. Dodatkowo trzylatki  mogły się bawić przygotowanymi zabawkami jak: samochody, domki, itp.  Grupa odpoczęła po zabawie w specjalnym pomieszczeniu pijąc soczek i jedząc owoce. Dzieci zmęczone, ale radosne i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

,,Cała Polska Czyta Dzieciom’- odwiedziny mamy Ivanka

Naszą grupę odwiedziła mama Ivanka. Przeczytała książeczkę o Reniferku. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadania i oglądały ilustracje książki. Na koniec nasz gość rozdał dzieciom kolorowanki niespodzianki z bohaterem książeczki. Bardzo dziękujemy mamie Ivanka za włączenie się w akcję.

Pasowanie trzylatków

W czwartek 28.11. w naszym przedszkolu odbyła się ważna uroczystość. W poczet przedszkolaków przyjęto 3-latki Jednak zanim do tego doszło maluszki musiały wykazać się wieloma umiejętnościami. Udowodniły, że prawdziwy przedszkolak potrafi tańczyć, śpiewać, mówić wierszyki, wie już dużo o zdrowiu, potrafi bawić się zgodnie oraz szanować zabawki. Następnie  Pani Dyrektor dokonała oficjalnego pasowania 3-latków – jak nakazuje tradycja – wielkim ołówkiem. Każdy nowo pasowany przedszkolak otrzymał upominek- maskotkę jeżyka w birecie oraz pamiątkowy dyplom.

,,Cała Polska czyta dzieciom”- wizyta mamy Jasia

Popierając akcję „Cała Polska czyta dzieciom” w grupie II rozpoczęła  się seria spotkań „Rodzice  czytają dzieciom”. Głośne czytanie dziecku już od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji, buduje więź między dorosłym i dzieckiem. 27.11.odwiedziła dzieci z grupy  II mama Jasia. Pani Ania pracuje w bibliotece i w związku z tym przyniosła i zaprezentowała dzieciom  wiele ciekawych, śmiesznych książeczek, które bardzo zainteresowały nasze trzylatki. Przedszkolaki były zachwycone nie tylko tym, że pani Ania czytała różne historie, ale również zabawami przygotowanymi  dla dzieci. Maluszki układały bajkowe puzzle, skacząc nazywały kolory, przechodziły przez kolorowy tunel. Bardzo dziękujemy i zachęcamy pozostałych rodziców do odwiedzenia nas w naszym przedszkolu w celu głośnego czytania dzieciom.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka odbyły się zajęcia plastyczne z użyciem koloru niebieskiego. Z różnorodnych materiałów plastycznych dzieci tworzyły różnorodne kompozycje. Następnie wraz z dziećmi z grupy III i IV  z niebieskimi balonikami wzięły udział w przemarszu dookoła przedszkola.

Karmimy ptaszki
Wraz z nastaniem chłodów dzieci karmiły ptaszki pokarmem przyniesionym do przedszkola przez rodziców Jasia. Dzięki inicjatywie rodziców dzieci mogły namacalnie zapoznać się z różnymi rodzajami karmy dla ptaków.

„Kłopoty wiewiórki Basi” – teatrzyk w grupie

Maluszki z wielkim zainteresowaniem  obejrzały teatrzyk w swojej sali pt.,, Kłopoty wiewiórki Basi”. Najpierw poznały wygląd wiewiórki, dowiedziały się w jakim środowisku przyrodniczym żyje oraz co jest jej przysmakiem. Po wysłuchaniu historii jaka zdarzyła się Basi, dowiedziały się również, że wiewiórki również robią zapasy na zimę. Trzylatki tańczyły do piosenki pt.,,Wiewióreczka mała”, liczyły kasztany,wzięły udział w zabawie ruchowej ,,Wiewiórki do dziupli”, kolorowały sylwetki wiewiórki.

Prace plastyczne

Wraz z nastaniem jesieni trzylatki chętnie uczestniczyły w jesiennych zabawach plastycznych takich jak: malowanie i odbijanie liści, kolorowanie wiewiorki i jeżyka.Trzylatki wzięły udział również  w Plenerze Twórczym pt.,,Koszalin moje miasto”. Celem spotkania było przedstawienie Koszalina w formie plastycznej oraz  rozwijanie wrażliwości plastycznej przedszkolaków. Zadaniem maluszków  było pomalowanie farbami domów znajdujących się w naszym mieście. Praca wykonana przez maluszki stanowiła tło makiety Koszalina .

Dzień marchewki

2.10.2019 r. maluszki obchodziły marchewkowe święto. Dzieci miały okazję do wspólnej zabawy zarówno z prawdziwą marchewka, jak i obcowania z różnymi środkami dydaktycznymi o tematyce,, marchewkowej”. Każdy przedszkolak uczestniczył we wspólnym przygotowaniu soku z marchewki, mając jednocześnie okazję do spróbowania go. Dzieci wykonały również marchewkowe prace plastyczne, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, których tematem przewodnim była marchewka.

Kodeks Przedszkolaka

W drugim tygodniu września dzieci tworzyły tzw. Kodeks Przedszkolaka. Maluszki wraz z nauczycielką ustalały zasady i normy obowiązujące w przedszkolu, poznawały swoje prawa, ale także obowiązki. Wszystkie ustalenia zawarte zostały na specjalnej planszy, która powieszona jest w sali trzylatków.  Ponadto maluszki wykonały „Drzewo umów” odbijając swoje dłonie zamoczone w kolorowych farbach. Edukacja sensoryczno-plastyczna sprawiła dzieciom wiele radości.

Dbamy o zęby

18.09 maluszki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawały etapy mycia zębów. Po wysłuchaniu utworu literackiego ilustrowanego pacynkami o chorym ząbku Grzesia, trzylatki szybko zorientowały się,  że dbanie o zęby jest niezwykle istotne. Z magicznego pudła wybrały przedmioty niezbędne do mycia zębów: szczotka, pasta, kubek. Następnie dzieci starały się umyć zęby Grzesia – bohatera wiersza. Do tego celu maluszki wykorzystały wielki model edukacyjny. Po długim wyczekiwaniu przyszedł czas na kształtowanie umiejętności dbania o własne zęby. Szczotki i pasty poszły w ruch. Radości nie było końca!;) 

Pierwsze wyjście na plac zabaw

Ulubionym, a zarazem wyczekiwanym punktem w planie przedszkolnego dnia maluszków są wyjścia na plac zabaw. Dzieci uwielbiają korzystać ze sprzętu terenowego, integrować się podczas zabaw w berka, jak również odkrywać przyrodę w czasie zbierania liści lub kwiatów. Nie można ukryć, iż pobyt na świeżym powietrzu sprzyja adaptacji maluszków w przedszkolu;) 

Dni adaptacyjne

Rozpoczęcia edukacji przedszkolnej to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. W sierpniu przedszkolaki, w towarzystwie rodziców i przyszłych opiekunów, wzajemnie się poznawały, uczestniczyły w pierwszych wspólnych zabawach, a także odkrywały zakątki przedszkolnej sali. Dzięki wspólnej zabawie zniknęły wszelkie bariery. Z kolei u dzieci i rodziców pojawił się uśmiech na twarzy. Choć to dopiero pierwsze kroki w nowym, nieznanym miejscu, to były one wyjątkowo udane.