grupa V

Wycieczka do TCEE w Sarbinowie
W piątek 23.06. starszaki wybrały się na wycieczkę do Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. „ Bliżej Morza Bałtyckiego”. Na początku spotkania dzieci poznały podstawowe informacje o Morzu Bałtyckim, określały jego położenie na mapie i globusie. Wykonując doświadczenia z wodą i solą dochodziły do samodzielnych wniosków na temat czy woda w Bałtyku jest słodka czy słona, czy zimna lub ciepła. Dzieci rozpoznawały skarby Bałtyku ukryte w skrzynce ze skarbami ( piasek , muszle, kamienie , bursztyny). A podczas oglądania prezentacji multimedialnej , dzieci poznały faunę i florę oraz zagrożenia dla Bałtyku . Na koniec spotkania dzieci wykonywały pracę plastyczną pt. „ Ekosystem Morza Bałtyckiego’. Na szarym arkuszu dzieci malowały plażę i fale morskie , kolorowały organizmy żyjące w Bałtyku, wycinały i naklejały je. Dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat podstawowych informacji na temat Morza Bałtyckiego oraz co jest w nim najcenniejsze i dlaczego trzeba go chronić.

Pożegnanie starszaków
„Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole, nową drogą pójdziemy odważnie…” tymi słowami nasze 6-latki zakończyły swoją edukację przedszkolną. Starszaki w odświętnych strojach rozpoczęły część artystyczną uroczystości polonezem, po czym recytowały wiersze i śpiewały piosenki żegnając się ze swoimi paniami i przedszkolem. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania. Pani Dyrektor dziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów w szkole, natomiast rodzicom dziękowała za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola. Następnie sześciolatki odebrały z rąk pani Dyrektor pamiątkowe tabloo, dyplomy oraz upominki. Były uśmiechy, uściski, serdeczności, nie obyło się również bez wzruszeń, albowiem pierwszy etap życia małych absolwentów już za nimi.
Również tradycyjnie starszaki zostały pożegnane przez pięciolatki. Obejrzały występ w wykonaniu młodszych kolegów i koleżanek, sami także zaprezentowali się w polonezie i piosenkach o tematyce szkolnej i wakacyjnej. Od pięciolatków otrzymały upominki- własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Z okazji zakończenia przedszkola pojawiła się dla naszych starszaków słodka niespodzianka – okazały i wspaniały tort.
Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie, dzieciom natomiast życzymy udanych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.

Dzieci z grupy III, IV i V na warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZS nr 7 w Koszalinie.

Dzieci z grupy III, IV oraz V dnia 14.06. 2017 r. wzięły udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez ZS nr 7- popularną ,,Budowlankę” w Koszalinie. Dzieci z grupy V uczestniczyły w zajęciu dotyczącym architektury krajobrazu. Prowadzący wyjaśnili najpierw przedszkolakom co kryje się pod pojęciem architektura krajobrazu oraz czym zajmuje się ta dyscyplina. Panie pokazały dzieciom opracowywane projekty i urządzone , zagospodarowane makiety ogrodów, działek, terenów przydomowych. Następnie sześciolatki zaprojektowały swoje ogródki oraz działki. Na kartkach pojawiły się narysowane przez nie kwiaty, krzewy, drzewa, a także oczka wodne. Dzieci miały okazję również własnoręcznie ozdobić doniczkę oraz posadzić w niej kwiatka- aksamitkę. To były bardzo ciekawe oraz pouczające dla naszych przedszkolaków warsztaty.


„ Zabawy matematycznych z rodzicami”
Dzieci spędzają dziś znaczną część wolnego czasu przed komputerem lub telewizorem. Wirtualna rozrywka może być pożyteczna, ale tylko wtedy, gdy stosowana jest z umiarem.. Jest wiele interesujących sposobów na zabicie nudy, a jednocześnie na rozwijanie u dziecka od najmłodszych lat różnorodnych umiejętności matematycznych. W czwartek w grupie sześciolatków odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców „ Popołudnie zabaw matematycznych z rodzicami”. Starszaki wykazały się umiejętnością przeliczania elementów w zakresie 10; dodawania i odejmowania na konkretach; rozwiązywały działania i rozpoznawały cyfry oraz utwalały swoją wiedzę z matematyki podczas zabaw ruchowych przy muzyce „ Let’s count”, „ One potato” i „ Czy znasz magiczną cyfrę siedem”. Takie spotkania łączą przyjemne z pożytecznym, pozwalają miło spędzić wspólny czas, stawiają intelektualne wyzwania i przynoszą satysfakcję zarówno dziecku jak i rodzicom.

Eurowizja dla mamy i taty

Zainspirowani muzyczno- aktorskim występem Lenki, Jagody, Michalinki i Wojtka na muzycznej scenie Teatru Variete Muza w Koszalinie pt. Bałtycki Najazd Gwiazd, dzieci z grupy V w przygotowały występ z okazji Święta mamy i taty pt.,, Eurowizja dla mamy i taty”. Zadaniem wykonawców było wcielenie się w role artystów ze świata muzyki poprzez imitację śpiewu na bazie playbacku, strój, choreografię oraz charakteryzację. Utwory muzyczne przeplatane były tekstem opisującym państwo z którego artyści pochodzą. Sześciolatki muzyczną podróż po Europie rozpoczęły od Niemiec i występem zespołu Boney M, Hiszpanię reprezentował zespół Las Ketchup, w stolicy Francji odbył się pokaz mody, natomiast Anglię reprezentowali chłopcy z zespołu Queen. Gwiazdy takie jak Romina Power i Al. Bano reprezentowały Włochy, Szwecję słynny zespół ABBA , a Polskę Zenek Martyniuk. Nasi reprezentanci perfekcyjnie wcielili się w role gwiazd estrady, wykazali się podczas występu dużym poczuciem rytmu, talentem i wdziękiem artystycznym oraz zupełnym brakiem tremy. Nasi rodzice bawili się wspaniale i nagrodzili małych artystów wielkimi brawami.

Wyjście do biblioteki
W środę 24.05. starszaki wybrały się do biblioteki. Niestety było to już ostatnie spotkanie i udział dzieci w lekcji bibliotecznej w tym roku szkolnym . Dzieci już wiedzą jakie są zasady korzystania z biblioteki, jak należy się zachować i jak dbać o książki. Pani Kasia przeczytała dzieciom książkę pt.” Kliknij mnie” a dzieci wykonywały różne czynności i polecenia związane z tekstem . Na koniec sześciolatki wykonały rysunki , które udekorowały bibliotekę i były jednocześnie podsumowaniem naszych wizyt.Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za wszystkie zdobyte wiadomości związane z rozwijaniem u dzieci zainteresowań czytelniczych.

WYCIECZKA DO WŁOK

We wtorek 23.03 starszaki wybrały się na wycieczkę do stajni „Zagroda”. Stajnia ta położona jest w przepięknej okolicy, w miejscowości Włoki, kilka kilometrów od Koszalina. Wiele wrażeń dostarczyło dzieciom obcowanie ze zwierzętami i głaskanie koni. Każde dziecko miało możliwość przejażdżki na kucyku ,pod okiem doświadczonego instruktora. Również przejażdżka powozem, zaprzęgniętym w piękne holenderskie konie, dostarczyła wielu wrażeń zarówno dzieciom jak i ich paniom. Była również wspólna piknikowa uczta – kiełbaski z grilla. Na koniec oddaliśmy się szaleństwom na placu zabaw.
Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale bardzo uśmiechnięte i zadowolone.

„Dzień Godności” dla osób niepełnosprawnych

19. 05. w piątek dzieci z gr. V uczestniczyły w „Festiwalu umiejętności – Dzień
Godności osób z niepełnosprawnością intelektualną” , który odbył się na Rynku Staromiejskim. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Koszalinie .Obchody Dnia Godności rozpoczęły się kolorowym przemarszem uczestników ulicami miasta, który podkreśli znaczenie osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie. Dzieci obejrzały kiermasze wyrobów osób niepełnosprawnych, warsztaty artystyczno-twórcze „podziel się swoją pasją” (tworzenia biżuterii, rękodzieła unikalnego, malowania kamieni, plecionkarskie).
To spotkanie integracyjne było doskonałą lekcją edukacyjną i wychowawczą dla naszych wychowanków, ponieważ uczy dzieci szacunku, tolerancji i godności dla osób niepełnosprawnych.

Mój Magiczny Koszalin – konkurs wiedzy o Koszalinie

Dnia 11.05.2017 r. odbył się w Przedszkolu nr 7 w Koszalinie międzyprzedszkolny konkurs wiedzy na temat naszego miasta. Nasze przedszkole reprezentował Maciek U. z grupy V. Uczestnicy konkursu otrzymali test do wykonania, który zawierał 14 pytań dotyczących zabytków, ważniejszych miejsc, znajomości flagi i hymnu Koszalina. Trzeba było również wykazać się znajomością ,,Legendy o zbójcach z Góry Chełmskiej” G. B. Fijałkowskiego oraz dokończyć myśl organizatorów konkursu ,,Chciałbym, aby w Koszalinie było….”. Maciej rozwiązał test bezbłędnie, a jego marzeniem okazało się, aby w Koszalinie było lotnisko oraz ogłosiło, iż wszyscy zajęli I miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Maćkowi gratulujemy wiedzy na temat naszego miasta.

Tydzień Bibliotek-wycieczka starszaków do biblioteki

Dnia 11.05.2017 r. starszaki udały się do biblioteki przy ul. Ruszczyca z okazji święta bibliotek obchodzonego pod nazwą – Tydzień Bibliotek. Jak zwykle serdecznie przywitała nas pani Danusia, zaprzyjaźniona od lat bibliotekarka z naszym przedszkolem. Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od zagadek dotyczących literatury dziecięcej oraz zapoznania etapów powstawania książek. Następnie dzieci utrwaliły rodzaje literatury: naukowe, fantastyczne, przyrodnicze, komiksy, biografie itp. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła biografia znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego specjalnie przeznaczona dla dzieci, a także książka przeznaczona dla osób niewidomych pisana alfabetem Breil’a. To była bardzo ciekawa lekcja biblioteczna dla nas wszystkich.

Zakończenie koła korekcyjno- sportowego „ Mali Sportowcy”

Wychodząc naprzeciw potrzebom rozwojowym dzieci na temat różnorodnych form aktywności fizycznej dzieci, powstało kolo korekcyjno- sportowe „ Mali Sportowcy”.
W zajęciach brało udział `12 dzieci z grupy 5- latków. Udział w zajęciach miało na celu rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe oraz stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, zwiększenia sprawności i możliwości ruchowych. . Zabawy i zajęcia ruchowe dały swobodę i zapewniły spontaniczność. Zajęcia odbywały się wg. ustalonego harmonogramu i zawierały też ćwiczenia zapobiegające wadom postawy i ćwiczenia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki Również muzyka i atrakcyjne przybory zachęcały do udziału i wzbogaciły ich ofertę. Na zakończenie kółka dzieci otrzymały dyplom.

Mały Ratownik – podsumowanie projektu

5 .05. w piątek w klubie „ Na Pięterku” odbyło się podsumowanie I edycji Miejskiego Projektu Przedszkolnego „ Mały Ratownik”. Projekt edukacyjny został opracowany i przygotowany przez Przedszkole nr21. Celem projektu to edukacja dzieci w wieku przedszkolnym na temat standardów postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia człowieka; kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu życia człowieka. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr. V Kalina i Filip. Projekt składał się z trzech etapów; pierwszy z nich to było przeprowadzenie przez nauczycielkę zajęć i zabaw edukacyjnych z zakresu znajomości numerów alarmowych, imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania i wyposażenie apteczki. Drugi – to warsztaty z zakresu niesienia pierwszej pomocy i spotkanie z ratownikami medycznymi . Trzeci to udział w finale Projektu „ Mały Ratownik”, w którym dzieci wykazywały się wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat udzielania pierwszej pomocy. Kalina i Filip doskonale poradzili sobie z zadaniami. Na koniec stanęły przed praktycznym zadaniem związanym z udzielaniem pomocy czyli ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej. Za udział dzieci otrzymały nagrody rzeczowe oraz a przedszkole statuetkę i certyfikat.

Wyjście sześciolatków do Hospicjum

W piątek 28.04 starszaki odwiedziły Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego. Powodem wycieczki było przekazanie pieniędzy pochodzących ze zbiórki przeprowadzonej w naszym Przedszkolu 12.04, podczas akcji charytatywnej „ Pola Nadziei”. Wychowawczyni gr. V, na ręce Dyrektora Hospicjum pana Wojciecha Glińskiego, przekazała uzyskane fundusze.
Celem akcji „Pola Nadziei” jest szerzenie idei opieki hospicyjnej, uwrażliwianie dzieci i dorosłych na potrzeby chorych, krzewienie idei wolontariatu , pozyskiwanie funduszy na działalność hospicyjną mającą przełożenie na lepszą jakość i coraz szerszy zakres opieki nad nieuleczalnie chorymi.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W DZIAŁANIA NA RZECZ HOSPICJUM.

Wycieczka starszaków do SP nr 10.

W czwartek 27.04. sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 10.
Fakt pójścia do szkoły stanowi bardzo ważny moment w życiu dziecka i to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości zależy od stopnia jego dojrzałości szkolnej. Dlatego też ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem progu szkoły jest nawiązanie i systematyczne utrzymywanie kontaktów ze szkołą. Celem naszej wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie. Po przybyciu na miejsce przywitała nas Pani Ela, która oprowadziła dzieci po szkole i pokazała pomieszczenia : świetlicę , bibliotekę, salę gimnastyczną, gabinet pielęgniarki a nawet zobaczyliśmy gabinet Pani Dyrektor. W jednej z klas pierwszych w ławkach siedzieli nasi absolwenci, było to bardzo miłe spotkanie.

Podsumowanie XI edycji Ogólnomiejskiego Programu „ Edukacji Przeciwpożarowej”

W środę 26.04 w Hali Widowiskowo- Sportowej odbyło się podsumowanie XI edycji Ogólnomiejskiego Programu” Edukacja Przeciwpożarowa”, w których rywalizowały ze sobą dzieci z koszalińskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowała 10 –osobowa drużyna 6 latków. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem zawodników i przemarszem po hali sportowej. Drużyny reprezentujące poszczególne placówki, wzięły udział w niełatwych konkurencjach sportowych jak: przeskoki obunóż przez wąż strażacki, slalom między pachołkami oraz dzieci wykazały się znajomością numeru telefonicznego do Straży Pożarnej . Nagrodą za udział w zawodach było otrzymanie pucharu, Certyfikatu, gry edukacyjnej i klocków konstrukcyjnych.
Gratulujemy naszej drużynie za udział w zawodach a kibicom za doping.

Wycieczka starszaków do biblioteki
19.04. dzieci z grupy V wybrały się po raz kolejny na wycieczkę do biblioteki , której celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci. Na miejscu przywitała nas zaprzyjaźniona z nami bibliotekarka, Pani Marzenka, która przypomniała dzieciom o zasadach zachowania się w bibliotece. Następnie przeczytała dzieciom bardzo wesołą historyjkę pt. „ Naciśnij mnie”. Dzieci wysłuchały jej w skupieniu i odpowiadały na pytania związane z treścią książeczki. Następnie pani bibliotekarka pozwoliła dzieciom, aby poczuły się jak prawdziwy czytelnik i mogły samodzielnie korzystać z biblioteki. Zainteresowania dzieci okazały się bardzo zróżnicowane i część starszaków oglądała czasopisma, książki i komiksy, inne grały w gry planszowe, układały puzzle lub rysowały.

,,Jestem Małym Polakiem” – Turniej Wiedzy o Polsce
10 kwietnia 2017 r. odbyła się XI Edycja Turnieju Wiedzy o Polsce „ Jestem Małym Polakiem”, organizowanego przez Przedszkole nr 16. Turniej odbył się w Centrum Rozrywki ,, Na Pięterku”, a uczestniczyli w nim sześcioletni reprezentanci koszalińskich przedszkoli oraz przedszkola w Mścicach. Nasze przedszkole reprezentowali: Gabrysia Ch. i Damian z grupy V. Turniej rozpoczął się występem dzieci z Przedszkola nr 16. Następnie uczestnicy otrzymali do rozwiązania siedem zadań, wśród których znalazło się m.in. układanie puzzli przedstawiających herb Koszalina i godło Polski, wzięli udział w quizie dotyczącym zagadnień naszej ojczyzny, rozpoznawali znane zabytki oraz zaznaczali na mapie Polski rzeki oraz miasta. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat legend i zabytków Polski, symboli ojczystych oraz znajomością mapy. Rozpoznanie hymnu Polski z pośród innych melodii również nie sprawiło naszym zawodnikom większej trudności. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji członkowie Jury udali się na naradę, a uczestnicy na słodki poczęstunek. Każda drużyna była na podium i każda została nagrodzona dyplomem oraz upominkiem.

„ Potyczki sześciolatków”

Ruch to ulubiona forma spędzania czasu dzieci. Zabawy ruchowe nie tylko uczą dzieci odpowiedniej koordynacji ruchowej, wyzwalają ich energię i wspomagają rozwój, ale są też świetną integracją z rówieśnikami.  Dlatego sześciolatki przyjęły zaproszenie od organizatorów  ze S.P. nr 3 w Koszalinie i wzięły udział w zabawach sportowych pod hasłem „ Potyczki sześciolatków”, dzieci rywalizowały ze starszakami z Przedszkola nr 3 i 34. Celem spotkania było rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej. Przedszkole reprezentował 10- osobowy zespół, którego skład zmieniał się w trakcie konkurencji. Naszym zmaganiom towarzyszył okrzyk: „ Wszyscy ćwiczymy chłopcy i dziewczyny, tu nie ma ściemy przegrać nie możemy”. Starszaki brały udział w takich konkurencjach, jak: bieg z pałeczką, przejście przez szarfę, czworakowanie, rzuty do celu, bieg slalomem, , przejście pod płotkami. Nasza drużyna zebrała największą liczbę punktów i zdobyła pierwsze miejsce, ale komisja sędziowska postanowiła , przyznać I miejsca wszystkim drużynom. . Dzieci były bardzo dumne z siebie i wiedzą ,że nie zawsze liczy się wygrana , ale dobry humor i zabawa!

„Lekcja z ratownictwa medycznego”
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci , sześciolatki postanowiły przystąpić do miejskiego projektu przedszkolnego „ Mały ratownik”, organizowanego przez Przedszkole nr 21. Jednym z etapów realizacji w/w projektu jest zapoznanie się dzieci z karetką pogotowia, jej wyposażeniem , pracą ratownika medycznego i zapoznanie się z wyposażeniem apteczki.
23. 03. na dziedziniec przedszkola przyjechała karetka pogotowia na sygnale. Sześciolatki poprzez bezpośrednią obserwację mogły obejrzeć pojazd i jego wyposażenie, wysłuchać ratownika medycznego , który opowiadał o swojej pracy oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Spotkanie miało na celu oswojenie dzieci z sytuacjami stresowymi, poznanie prawidłowego zachowania wymagającego udzielenia pierwszej pomocy i co najważniejsze podjąć się tej pomocy osobie poszkodowanej.

Wycieczka do Straży Pożarnej
Dzieci z z grupy V przystąpiły do XI edycji Ogólnomiejskiego Programu Przeciwpożarowego pod hasłem ” Edukacja Przeciwpożarowa” ,pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina a organizatorem jest Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Przedszkole nr 9.
Celem programu jest kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się, upowszechnianie wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach zagrożenia wśród dzieci oraz podniesienie ich świadomości z zakresu edukacji przeciwpożarowej.
Realizując w/w program sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Na miejscu dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka ,obejrzały wozy i sprzęt strażacki , utrwaliły numery alarmowe na policję , pogotowie i straż pożarną.
Udział w programie pokazuje, jak ważne jest aby nasze dzieci miały świadomość różnych niebezpieczeństw, bo rozwijanie samokontroli to podstawa kształtowania właściwego stosunku do bezpieczeństwa własnego i innych.

II Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej
21.03. sześciolatki uczestniczyły w II edycji Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej organizowanym przez Centrum Kultury 105, które przygotowało nową ofertę kulturalną dla dzieci. Jej celem jest promocja sztuki filmowej wśród widzów najmłodszych. Festiwal to szereg ciekawych projekcji filmowych i wydarzeń powiązanych ze sztuką filmową, w których nasze sześciolatki wzięły udział w charakterze gości. Przed Ratuszem odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu przez Prezydenta Miasta Koszalina i aktorkę Barbarę Kurdej- Szatan. Następnie kolorowy korowód dzieci przebranych za ulubione postaci z bajek przeszedł ulicą Zwycięstwa, by w Kinie Kryterium wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych Sześciolatki wzięły udział w zajęciach plastycznych, na których rozwijały swoją wyobraźnię i kreatywność , podczas wykonywania prac plastycznych różnymi technikami. Zrobiły sobie zdjęcia w Fotobudce Pix Pix ( to cyfrowy automat), , która automatycznie fotografuje i dzieci odebrały pasek z odbitkami w kolorze. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia Festiwalu było spotkanie z Teatrem „ Kompania Marzeń”- to laboratorium Pana Kleksa, podczas którego aktorzy eksperymentowali z dziećmi.
22.03., w drugim dniu trwania Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej, sześciolatki wzięły udział w wystawie interaktywnej pn. „ Akademia Odkrywców- Tajemnice Fizyki”. Wystawa składała się z zestawu instalacji do samodzielnego eksperymentowania i poznawania zagadnień fizycznych i technicznych, co dało szansę dzieciom na nowatorską formę edukacji i poznawanie świata przez samodzielne doświadczenia. Wystawa miała ułatwić dzieciom zrozumienie świata i pokazać , że nauka i technika są integralną częścią codzienności. Po wystawie dzieci wzięły udział w seansie filmowym i obejrzały film pt. „ Akademia Pana Kleksa- Wysłannicy z Bajdocji” Organizatorzy przygotowali prezenty dla uczestników Festiwalu , które dzieci otrzymały po wyjściu z kina.

Bałtycki Najazd Gwiazd- konkurs muzyczno-aktorski w Teatrze Variete Muza.
18 marca 2017r. na muzycznej scenie Teatru Variete Muza w Koszalinie wystąpiły dzieci z grupy V: Lenka, Jagoda, Michalina i Wojtek w muzyczno-aktorskim konkursie pt. ,,Bałtycki Najazd Gwiazd”, którego organizatorem było Przedszkole nr 34. W konkursie uczestniczyło 13 reprezentantów z koszalińskich oraz 4 reprezentantów z przedszkoli z poza Koszalina. Zadaniem wykonawców było wcielenie się w artystów ze świata muzyki poprzez imitację śpiewu na bazie playbacku, strój, choreografię oraz specjalną charakteryzację. Mali artyści naśladowali takie gwiazdy jak: Rominę Power i Al. Bano, Marylę Rodowicz, Shakirę, Zenka Martyniuka, Michaeal Jacksona, Madonnę, zespół ABBA czy też Danutę Rinn. Nasi reprezentanci perfekcyjnie wcielili się w role gwiazd z zespołu Bonny M w piosence ,,Gotta Go Home”, wykazali się podczas występu poczuciem rytmu, talentem i wdziękiem artystycznym oraz zupełnym brakiem tremy. Publiczność i młodzi artyści bawili się wspaniale. Nasi reprezentanci za udział w konkursie otrzymali nagrody dla siebie, pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę dla przedszkola. Serdecznie gratulujemy!

Wycieczka sześciolatków do Obserwatorium
Sześciolatki wybrały się do Obserwatorium astronomicznego w Koszalinie.
Celem budowy i uruchomienia Obserwatorium jest popularyzacja wiedzy i zagadnień dotyczących astronomii wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Koszalina.
Podczas tej wycieczki dzieci mogły m.in. poszerzyć swoją wiedzę na temat kosmosu, Układu Słonecznego, nazwy planet , korzystać z różnego rodzaju teleskopów, zapoznać się z działaniem obrotowej kopuły co sprawiło im ogromną radość.

Zakładamy zielony ogródek w gr. V

W związku z podejmowanymi działaniami proekologicznymi oraz zdrowotnymi, dzieci z gr. V postanowiły, założyć w swojej sali zielony ogródek. Przyniosły nasiona rzeżuchy, kopru, owsa, kiełki rzodkiewki i nasiona kwiatów oraz cebulę, pietruszkę, ziemniaki, buraki i chętnie zaangażowały się w pracę dotyczącą zakładania kącika. Teraz pozostaje nam jedynie pielęgnowanie, doglądanie oraz obserwowanie wzrostu naszych roślin. Dzieci uczą się odpowiedzialności, a także uzmysławiają sobie fakt, że aby coś osiągnąć trzeba w to włożyć trochę pracy i wysiłku.

„Zabawy małego chemika w gr. V”

Dzięki różnego rodzaju eksperymentom dzieci zaczynają lepiej rozumieć świat. Co ważniejsze, wciąż chcą dowiadywać się więcej. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach badawczych, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę o otaczającym świecie. Dziewczynki Michalina, Gabrysia i Kalina przyniosły z domu zestawy „ Małego chemika”, które wykorzystaliśmy do doświadczeń. Sześciolatki obserwowały w probówkach rozpuszczanie w wodzie i reakcję barwników spożywczych, sodę, pieprz. Dzieci miały okazję zbadać kwasowość i zasadowość substancji z użyciem papierka lakmusowego oraz obserwowały erupcję wulkanu , do którego potrzebny jest ocet, soda oczyszczona i barwniki spożywcze. Wymienione doświadczenia można przeprowadzić w bezpieczny sposób , używając do nich materiałów nie stwarzających zagrożenia, które można znaleźć z łatwością w domu.
Zabawy sprawiły dzieciom wiele radości a przy tym sporo sie dowiedziały.

VI Powiatowy Przegląd Piosenki Morskiej i Turystycznej

6 marca w Centrum Rozrywki „Na pięterku” miał miejsce VI Powiatowy Przegląd Piosenki Morskiej i Turystycznej, pn. „Optymistycznym szlakiem”. Nasze przedszkole reprezentowała Oliwia z grupy V, która zaprezentowała piosenkę, pt. „Pojedziemy na wycieczkę”. Utwór ten nawiązuje tematyką do wyjazdu przedszkolaków na wycieczkę. Nasza artystka odważnym krokiem zajęła scenę i przedstawiła swoje umiejętności wokalne przed szerszą publicznością. Poradziła sobie znakomicie, wykazując się poczuciem rytmu i wdziękiem scenicznym. Za udział w przeglądzie, podobnie jak inne dzieci, otrzymała nagrody dla siebie, przedszkola oraz pamiątkowy dyplom. Po zmaganiach wokalnych na uczestników czekał słodki poczęstunek i napoje. Oliwce dziękujemy za godne reprezentowanie naszego przedszkola oraz serdecznie gratulujemy nagrody.

,,Walentynkowe przyjaźnie” w grupie V

Dzień św. Walentego czyli popularnie tak zwane Walentynki są obchodzone w naszym kraju od niedawna. Tradycja ta przybyła do nas ponad 10 lat temu, ale bardzo szybko przyjęła się w naszym kraju. W grupie V odbyły się zabawy pod tytułem ,,Walentynkowe przyjaźnie” .W sali dominował czerwony kolor – na czerwono ubrane były wszystkie dzieci, a czerwone serca i balony zdobiły salę. W tym dniu nie zabrakło konkursów, tańca i śpiewu – było radośnie i wesoło. Starszaki przygotowały również piękne walentynkowe prace plastyczne-składane z puzzli oraz wykonane w trzech zespołach serca , a także walentynkowe prezenty dla mamy i taty. Sześciolatki omawiały także takie pojęcia jak miłość, przyjaźń, koleżeństwo wypowiadali się także jak można obchodzić walentynki oraz w jaki sposób można sprawiać innym radość.

Konkurs na układanie puzzli w grupie V

Układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne. Uczy koncentracji, wytrwałości, współpracy w zespole oraz rozwija takie cechy jak: spostrzegawczość, analizę i syntezę wzrokową. W grupie V odbył się w trzech etapach konkurs w układaniu puzzli. Drużyny dwuosobowe miały za zadanie ułożyć w jak najkrótszym czasie obrazek składający się z 90 elementów. Najlepsi w swojej grupie trzykrotnie okazali się: I miejsce : Wojtek Sz. i Marcel P. ; II miejsce – Gabrysia Ch. , Kalina D. , Oliwia Gryz, Maciek U. III miejsce – Michalina D., Jagoda, Marta S., Kalina D. Wszyscy uczestnicy zabawy dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Konkurs dotyczący układania puzzli miał na celu popularyzowanie układania puzzli jako ciekawej formy, miłej zabawy i efektywnego spędzania czasu wolnego.

„ Noworoczne wariacje na sportowo” w SP 10

31.01. starszaki wzięły udział w zabawach sportowych pod hasłem „ Noworoczne wariacje sportowe” organizowanych przez SP nr 10. Uczestnikami zawodów sportowych były również zaproszone dzieci 5 i 6 letnie z Przedszkola nr 3,7, 19, 34 i 22. Głównym celem zawodów było wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci przez udział w poszczególnych konkurencjach sportowych; wyrabianie zdolności nawiązywania i pogłębiania kontaktów z innymi oraz rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami. Na miejscu spotkała nas miła niespodzianka , ponieważ spotkaliśmy naszych absolwentów z grupy , a obecnie uczniów kl. I. Po uroczystym otwarciu zawodów przez panią Dyrektor SP 10 rozpoczęła się wspólna zabawa. Dzieci wzięły udział w takich konkurencjach jak: wyścigi rzędów, slalom z piłką, przejście przez tunel, przez szarfę, bieg po kolorowych kamieniach, skoki przez przeszkody. Drużyny składały się z 8 osób, ale wszystkie dzieci wzięły udział wymieniając się między sobą w konkurencjach. Na koniec imprezy sportowej Komisja Sędziowska ogłosiła punktację końcową i wszystkie drużyny otrzymały I miejsce, puchar i słodkie nagrody dla uczestników, gdyż nie liczyła się rywalizacja ale udział i dobra zabawa. Gratulujemy naszym sześciolatkom sportowego ducha i gry fair play!

„Święto Babci i Dziadka” w starszakach

Styczeń zwykle kojarzy się nam ze śniegiem i mrozem, ale dla naszych przedszkolaków i ich Najbliższych miesiąc ten ma szczególne znaczenie, bowiem 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka.
Dziadkowie to wyjątkowe osoby, które zawsze mają czas na zabawę ze swoimi wnukami, opowiadanie bajek czy pójście na spacer. Dlatego tak niecierpliwie nasze przedszkolaki czekają na te święta, aby złożyć życzenia seniorom rodu i obdarować ich laurkami.
Dzieci z naszej grupy 19.01. gościły swoich dziadków w Przedszkolu. Przedstawiając program artystyczny pt. „ Zmartwienie śnieżynek”, wręczając im przygotowane samodzielnie upominki, które są dla naszych babć i dziadków dowodem miłości wnucząt, świadectwem ich pamięci, tego, że babcia i dziadek są potrzebni . Dzieci wyrażały swoją wdzięczność za ich trud i sprawiły, że dziadkowie poczuli się wyjątkowo. Występy małych artystów, tańce , sprawiły radość jednocześnie wnukom jak i dziadkom.
Od lat przekonujemy się, iż Babcie i Dziadkowie to najwdzięczniejsza publiczność, o czym świadczy, że każdy występ oklaskiwany był gromkimi brawami, a na niejednym policzku seniorów pojawiły się łzy prawdziwego wzruszenia.

no images were found

Wyjście starszaków do biblioteki

We wtorek 10.01. sześciolatki wybrały się do biblioteki ,aby uczestniczyć w „ Lekcji bibliotecznej”. Na miejscu przywitała dzieci pani Marzenka- bibliotekarka. Na początku spotkania pani przypomniała dzieciom zasady korzystania z biblioteki. Następnie starszaki wysłuchały opowiadania pt. „ Zima, której nie było” i kolejno odpowiadały na zadawane pytania dotyczące treści utworu. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotycząca obecnej pory roku- zimy. Starszaki wiedzą jak należy się odpowiednio ubrać stosownie do warunków panujących na podwórku zimą, wiedzą jakie zwierzęta zasypiają lub nie , a które ptaki przylatują lub zostają u nas na zimę. Następnie dzieci swoją wiedzę , spostrzeżenia dotyczące zimy przedstawiły w pracach plastycznych, z których zorganizowano wystawkę w przedszkolu dla rodziców.

Wyjście sześciolatków do Hospicjum

W czwartek sześciolatki wybrały się do Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, aby przekazać przed świętami, dary zebrane podczas zbiórki charytatywnej w przedszkolu. Na ręce Pana Dyrektora dzieci wręczyły kartkę świąteczną z życzeniami dla personelu oraz podopiecznych, własnoręcznie upieczone pierniczki oraz zaśpiewały świąteczne piosenki. Za swój występ dzieci otrzymały słodki poczęstunek wraz z Podziękowaniem dla Przedszkola nr 22 za wrażliwość serca i wspieranie podopiecznych w ich trudnych sytuacjach życiowych.

Spotkanie z ratownikiem medycznym

We wtorek w gr. V odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy . Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.
Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy przy pomocy swoich pluszaczków przyniesionych z domu. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie, wyposażeniem apteczki i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

Starszaki pieką pierniczki

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy upiec z dziećmi pierniczki, aby poczuć magię nadchodzących świąt nie tylko w domu, ale także w przedszkolu. Poniedziałkowe przedpołudnie 19 grudnia sześciolatki spędziły bardzo pracowicie. „Jak powstają pierniki ?”- o tym dzieci miały okazję dowiedzieć się od zaproszonego gościa. A był nim pan Robert, prywatnie tata Oliwii, który z zawodu jest kucharzem. Panie z pomocą pana Roberta przygotowały poszczególne produkty potrzebne do wyrobienia ciasta: mąkę, jajka, miód, cukier, masło, sodę i przyprawy do pierników oraz stolnicę, wałek i wagę do odważenia produktów. Gotowe ciasto musiało troszeczkę „odpocząć”, po czym można je było rozwałkować. Na to tylko czekały dzieci, bo najprzyjemniejszy moment w przygotowaniu pierników to wykrawanie ciasteczek przeróżnymi foremkami .Później smakołyki w kształcie serduszek, misiów, gwiazdek, zostały upieczone w przedszkolnej kuchni, a ich aromatyczny zapach roznosił się po całym przedszkolu Po upieczeniu i wystudzeniu cieszyliśmy się ich pysznym zapachem i smakiem. Pozostało jeszcze ozdobić pierniczki lukrem, kolorowymi posypkami i gotowe! Bardzo dziękujemy tacie Oliwki za tak „ pysznie” spędzony czas.

Starszaki ubierają choinkę u Prezydenta

16 grudnia starszaki wybrały się na koszaliński Rynek Staromiejski aby wspólnie z innymi przedszkolakami ubrać wybraną przez siebie choinkę. Wcześniej, wspólnie z paniami, wykonały ozdoby choinkowe. Na miejscu przywitał wszystkie dzieci i oficjalnego otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego dokonał Prezydent Miasta Koszalina ,Pan Piotr Jedliński . Przy ubieraniu choinek małym przedszkolakom pomagał Mikołaj, Śnieżynka i przedstawiciele władz naszego miasta. Każde z dzieci zostało obdarowane słodkim upominkiem.


,, Gatunki zagrożone w naszym otoczeniu”- konkurs LOP

16 grudnia wzięliśmy udział w uroczystości wręczenia nagród dla uczestników konkursu „Gatunki zagrożone w moim otoczeniu” w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży gatunki flory i fauny zagrożonych zmniejszeniem liczebności w moim środowisku. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkól nr 2 w Koszalinie. Nasze przedszkole reprezentowała jako laureatka konkursu Jagoda z gr. V. W swojej pracy przedstawiła zwierzęta chronione i zagrożone zmianami w środowisku naszych lasów takie jak : wilk, zając bielak, bocian czarny, niedźwiedź oraz rysia. Gratulujemy.

„ Zmartwienie śnieżynek”- występ świąteczny

Grudzień ze Świętami Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres roku, czas wyjątkowy, kiedy śpiewamy kolędy, składamy życzenia i wręczamy prezenty bliskim Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem w przedszkolu. Dlatego 15 grudnia dzieci z gr. V zaprosiły swoich rodziców, aby wspólnie radować się nadchodzącymi świętami. Dzieci prezentowały swoje umiejętności sceniczne przedstawiając wiersze i piosenki o tematyce świątecznej w programie pt. „ Zmartwienie śnieżynek”.
Popołudnie upłynęło w miłej i przedświątecznej atmosferze.

Polskie Radio Dzieciom

W ramach projektu „Ambasadorzy Polskiego Radia Dzieciom” , w którym uczestniczy nasze przedszkole 30 listopada Oliwia i Gabrysia z gr.V udzieliły telefonicznego wywiadu „na żywo” dla Polskiego Radia Dzieciom na temat „Andrzejek” organizowanych w przedszkolu i tradycji z tym związanych , było trudno ze względu na słabą słyszalność, ale i tak dziewczynkom poszło świetnie, gratulujemy…

dzieci_05_b0275e25-8258-4d28-ae47-dcb87ca1e688


,,Taneczna Abrakadabra” – Powiatowy Przegląd Taneczny

W czwartek, 1 grudnia 2016 r. w Przedszkolu nr 3 w Koszalinie odbył się po raz pierwszy Powiatowy Przegląd pt: „Taneczna Abrakadabra”. Wśród uczestników były pary taneczne z koszalińskich przedszkoli nr. 3, 13, 16, 22 i 35, a także z Przedszkola Gminnego w Boninie. Ekspertkami były p. Iwona Wyszyńska nauczyciel rytmiki ze Szkoły Muzycznej i p. Nicoletta Zissopoulou-Sobczak instruktor tańca z Pałacu Młodzieży. Nasze przedszkole reprezentowali Gabrysia Ch. oraz Damian B. z grupy V w utworze pt: ,,Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Nasi reprezentanci oczarowali zgromadzoną publiczność i za swój występ otrzymali gromkie brawa oraz upominki i pamiątkowy dyplom. Brawo Gabrysia i Damian!

Zabawa andrzejkowa w starszakach
W środę 30 listopada sześciolatki uczestniczyły w tradycyjnej zabawie andrzejkowej. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego ludowego święta. Na tę okazję dzieci poprzebierały się w różne stroje. Były czarownice, czarodzieje, ale nie zabrakło również i wróżek. U każdego można było wypatrzyć czarodziejską różdżkę, bo to przecież czas czarów i magii. Udekorowana sala i andrzejkowe stroje wprowadziły wszystkich w tajemniczą atmosferę i magiczny nastrój. Oprócz dobrej zabawy przy muzyce, gdzie dzieci zaprezentowały swoje stroje i miały okazję poszaleć i powróżyć sobie przyszłość. Pięciolatki wrzucały monetę do wody, by ich marzenia się spełniały. Starszaki odgadywały jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, co ich czeka- wybierając gwiazdy z wróżbą, rzucały kostkami, aby z pomocą liter alfabetu oraz cyfr dowiedzieć się czym będą się zajmować oraz ustawiały buty w kierunku wyjścia z sali. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Okazało się, że wróżby to dobra zabawa.

Zabawy matematyczne w gr. V
W zdobywaniu doświadczeń matematycznych ogromne znaczenie mają ćwiczenia , który rozwijają umiejętności dziecka i pozwalają mu pokonać kolejne etapy edukacji matematycznej. Organizowane sytuacje edukacyjne sprawiają, że ćwiczenie dziecięcego liczenia poprzez różnorodne zabawy umożliwiające manipulowanie oraz wykorzystanie każdej życiowej sytuacji do wzbogacania liczby doświadczeń matematycznych bardzo pomagają w zdobywaniu kompetencji intelektualnych i umiejętności matematycznych. Sześciolatki z grupy V wzięły udział w zabawach matematycznych według programu E. Gruszczyk – Kolczyńskiej. Starszaki świetnie poradziły sobie z liczeniem dźwięków ze słuchu, z zadaniami z figurami geometrycznymi, rozróżnianiem stron prawo-lewo i przeliczaniem elementów w określonych kierunkach, , a także z dodawaniem i odejmowaniem, wykorzystując podczas tych działań różnorodne pomoce. Była to zarazem świetna zabawa, ale i dobra okazja do rozwijania oraz utrwalania zdolności oraz umiejętności matematycznych.

Starszaki za kulisami BTD
Po obejrzeniu przedstawienia „ Strażniczka Magicznego Lasu”, starszaki miały możliwość wejścia za kulisy i zapoznanie się z funkcjonowaniem , wyposażeniem teatru oraz z pracą aktora . Dzieci zobaczyły miejsce dla inspicjenta, scenę na zapleczu, garderobę aktorów i magazyn kostiumów i rekwizytów. Miały okazję spotkania się z aktorami w/w przedstawienia i porozmawiania z nimi o trudnej roli aktora. Sześciolatkom temat„ „aktorstwa” jest dość bliski, ponieważ same często wcielają się w role aktorów przy okazji różnych występów w przedszkolu.VIII Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej

19 listopada 2016 r. w auli Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem: „Patriotyzm w pieśni zaklęty”. Przegląd już po raz ósmy zorganizowało Przedszkole nr 13 . Nasze przedszkole reprezentowały sześciolatki- Marta i Wojtek, które wykonały piosenkę pt. „Jestem Polakiem”. Młodzi artyści zaprezentowali w swoich występach wysoki poziom wokalny i sceniczny, dostarczając odbiorcom wielu wrażeń artystycznych. Poprzez takie uroczystości chcemy ukazać dzieciom doniosły moment odzyskania niepodległości, wychowywać je w duchu patriotyzmu.
Dzieci otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy małym artystom.

Wycieczka starszaków do Sanepidu

W piątek sześciolatki wybrały się na wycieczkę do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Zajęcia odbyły się w ramach cyklu podejmowanych działań pod hasłem ,,Poznajemy zawody rodziców”. W sanepidzie pracuje mama Kalinki, Pani Justyna , która przybliżyła dzieciom podstawowe zasady higieny oraz skutki jej nieprzestrzegania. Zanim przystąpiliśmy do zwiedzania sanepidu , dzieci musiały ubrać odpowiedni strój- kitel, dla przestrzegania podstawowych zasad higieny. Pani Justynka przeprowadziła z przedszkolakami pogadankę na temat zdrowia i czynników na nie wpływających oraz zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci wykazały się sporą wiedzą dotyczącą tematu spotkania, chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Starszaki zwiedziły laboratoria: badania wody, żywności, chemiczne, biologiczne oraz mikrobiologii. Obserwowały pod mikroskopem kolonie bakterii oraz sprawdzały kwasowość, obojętność i zasadowość wybranych produktów. Na koniec spotkania dzieci otrzymały naklejkę „ pogromców bakterii” oraz Dyplom „ małego chemika”. Wszystkim dzieciom bardzo podobała się wycieczka. Może niektóre z nich zostaną chemikami lub mikrobiologami? Bardzo dziękujemy mamie Kalinki za umożliwienie wycieczki.

„ Laboratorium małego naukowca – zabawy z powietrzem”.

We wtorek w grupie starszaków odbyły się kolejne zabawy badawcze z cyklu „ Laboratorium małego naukowca”. Tematem naszych badań było powietrze, które konieczne jest do życia ludziom, zwierzętom i roślinom. Do doświadczenia potrzebny nam był sprzęt techniczny, jak: suszarka , odkurzacz, pompka do rowerów i dmuchania balonów oraz takie rekwizyty, jak: słomka , kubek z wodą, wachlarz, bańki mydlane, piórka, chustki. Poprzez zajęcia poznawczo- badawcze nasze przedszkolaki miały okazję doświadczać, eksperymentować oraz poznawać tajemnice powietrza. Pragniemy, aby możliwość eksperymentowania w naszym przedszkolu było dla dzieci interesującym wyzwaniem oraz przygodą, która poszerzy ich wiedzę i umiejętności.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W GRUPIE V

09.11. listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości dzieci z grupy V zaprosiły do przedszkola swoich rodziców, nagrodzili swoje pociechy wielkimi brawami.

„ Laboratorium małego naukowca- co to jest para wodna”

W grupie sześciolatków rozpoczął się cykl zajęć pod hasłem:- „ Laboratorium małego naukowca”. Podczas tych zajęć dzieci będą wykonywały różnorodne doświadczenia i eksperymenty , próbując wyciągać samodzielnie wnioski. Pierwszym tematem naszych badań była – para wodna. Do doświadczenia potrzebny był dzbanek z wodą, czajnik elektryczny i lusterka. Pod opieką nauczycielki dziecko nalewało powoli do czajnika wodę i włączyło go. Podczas pracy urządzenia wszystkie dzieci bardzo uważnie obserwowały, co się dzieje nad jego wylotem. Po zagotowaniu wody zbliżyły się powoli z lusterkiem do „szyjki” czajnika i przyglądały się z zaciekawieniem, co się dzieje na jego powierzchni.
W głosie dzieci było słychać radość i zadowolenie z udanego doświadczenia. Starszaki bez trudu szybko doszły do wniosku, że podczas gotowania woda zamienia się w parę wodną.
Dzieci chętnie eksperymentują, pod opieką dorosłych i są bacznymi obserwatorami. Na dodatek mają frajdę podczas doświadczania

Święto Drzewa w grupie V
Celem obchodzenia uroczystości Święta Drzewa jest podnoszenie świadomości dotyczącej ochrony środowiska, poznawania znaczenia drzew w biosferze, popularyzacji znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska. W naszej przyrodniczej zabawie wzięły udział dzieci 6 letnie. Wprowadzeniem do zabaw było wysłuchanie wiersza pt: ,, Polskie drzewa” oraz rozmowa na temat jego treści. Następnie sześciolatki próbowały swoich sił w konkurencjach przyrodniczych takich jak: dopasowywanie liści i owoców do ilustracji drzew, dokonywanie podziału na zwierzęta na żyjące w lesie i w gospodarstwie, dopasowanie zwierząt leśnych do domów w których żyją, a także rozpoznawanie odgłosów ptaków i zwierząt żyjących w lesie. Dzieci poszerzyły wiadomości na temat znaczenia drzew w środowisku- produkcja mebli, papieru, książek oraz wykonały ,,Jesienne drzewo” na którym umieściły swoje dłonie odbite w farbie. Na koniec przyrodniczej zabawy dzieci złożyły ekologiczną obietnicę: nie łamać gałęzi drzew, dbać o lasy, dbać o zwierzęta, segregować śmieci oraz nie zanieczyszczać środowiska. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że, w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

Wycieczka na skrzyżowanie

Sześciolatki ,po spotkaniu z panią Policjant, wybrały się na wycieczkę na skrzyżowanie , aby utrwalić swoje wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i zapamiętać wszystkie ważne informacje , o których mówiła mama Maćka. Po drodze dzieci utrwalały sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, obserwowały sygnalizatory świetlne, znaki, przejścia dla pieszych i ruch uliczny. Rozpoznawały i nazywały nadjeżdżające auta , a znaki drogowe porównywały do znanych dzieciom figur geometrycznych. Aby wszystko to o czym mówiliśmy na dłużej utkwiło starszakom w pamięci i dbając o lepszą widzialność , szczególnie w okresie jesiennym, każde dziecko otrzymało odblaskową kamizelkę. Należy więc dzieci przygotować do bezpiecznego zachowania się na drodze tak, aby unikały zagrożeń i nie powodowały ich swoim zachowaniem. Należy zawsze pamiętać, że są one jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. Zapewnienie im bezpieczeństwa możliwe jest tylko przy wspólnym działaniu: rodziców, przedszkola i policji.

Spotkanie z Panią Policjant w gr. V

W czwartek sześciolatki odwiedził niecodzienny gość – Pani Policjant. Prywatnie, mama Maćka , Pani Magda. Zajęcia odbyły się w ramach cyklu podejmowanych działań pod hasłem ,,Poznajemy zawody rodziców” .Dzieci bardzo uważnie najpierw wysłuchały wiersza pt.
„ Kolorowe znaki”, a następnie wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, odpowiedniego oznakowania ubrania, roweru, unikania obcych ludzi .Największą jednak atrakcją tego spotkania było oglądanie i „ zwiedzanie” radiowozu. Dzieci mogły dotknąć, nacisnąć każdego przycisku, jaki znajdował się w środku i usłyszały dźwięk sygnału policyjnego auta.Wizyta pani policjant w przedszkolu wzbudziła wśród dzieci duży entuzjazm i zainteresowanie. Dzieci otrzymały w prezencie znaczek odblaskowy i słodkie” małe co nieco” . Bardzo dziękujemy Pani Magdzie za spotkanie.

Wycieczka sześciolatków do biblioteki

Grupa V nawiązała współpracę z Biblioteką przy ul. Struga, filia nr 9 i rozpoczęła cykliczne spotkania . We wtorek 04.10 sześciolatki wybrały się na pierwszą w tym roku szkolnym „ Lekcję biblioteczną”. Głównym celem było oswojenie dzieci z tym ważnym i przyjaznym miejscem oraz zapoznanie z regulaminem czytelnika. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały różne pomieszczenia biblioteki: czytelnię, kąciki komputerowe, kąciki twórcze ( plastyczne). Następnie pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom teatrzyk KAMISHIBAI. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Szukając Marudka” i „ Groszki”, składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszył wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Dzieci i panie były zachwycone! Na koniec dzieci oglądały wybrane przez siebie książki i czasopisma.. Wszyscy wiemy jakie znaczenie ma dla dzieci kontakt z książką, a wiek przedszkolny jest najbardziej naturalnym czasem, w którym należy czytać dzieciom, jak najwięcej.

Robimy soki w przedszkolu
Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Tym razem było to zrobienie przez dzieci soku jabłkowo- marchewkowego i z owoców cytrusowych, jak : grejpfrut, limonka, cytryna, pomarańcza .Soki owocowe i warzywne stają się w przedszkolach coraz bardziej popularne i to nie tylko ze względu na swoje walory odżywcze i smakowe, lecz także ze względu na swoje właściwości lecznicze, profilaktyczne i odmładzające. Dzieci z grupy V doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o jarzynowo- owocowych witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Zanim przedszkolaki przystąpiły do pracy, zapoznane zostały z wyglądem i zasadami obsługi elektrycznej sokowirówki i elektrycznej wyciskarki, jednocześnie uświadomione, jak wielkie niebezpieczeństwa mogą im grozić w przypadku zabaw z prądem. Następnie, znając zasady przygotowania posiłków, najpierw same dokładnie wymyły ręce, później warzywa i owoce, a potem już ubrane w ochronne fartuszki mogły przystąpić z zapałem do pracy. Dzieci, przejęte poważnym zadaniem, wrzucały do sokowirówki i wyciskarki produkty i z wielkim zainteresowaniem obserwowały wytwarzany sok. Degustacja samodzielnie wykonanego soku przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów. Taka dawka witamin dla wzmocnienia odporności organizmu na pewno przyda się dzieciom, jak i dorosłym.

Wycieczka sześciolatków do piekarni

Dzieci z gr. V wybrały się 23. września na wycieczkę do piekarni „ Krakowiak”.Przedszkolaki, podczas wycieczki, miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły również maszyny i urządzenia ,które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zagniatania ciasta na rogaliki ,bułeczki i chleb.W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na starszakach ogromny piec, który miał wiele poziomych półek. Dzieci dowiedziały się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Słodką przyjemność sprawiło dzieciom delektowanie się pysznymi rogalikami z marmoladą, które zostały przygotowane w piekarni specjalnie dla nich.Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

Wycieczka dzieci z gr. V do Kołobrzegu

Przepiękna pogoda we wrześniu sprawiła , że sześciolatki wybrały się na wyjątkową wycieczkę do Kołobrzegu. Podczas jazdy dzieci ciekawie przyglądały się widokom, zaobserwowały zwierzęta, które pasły się na łące a w oddali widać było wiatraki. Na miejscu naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania portu. W porcie dzieci zachwycały się statkami wycieczkowymi, widziały okręt wojenny , statek turystyczny płynący na Bornholm. i obserwowały wpływające i wypływające statki. Oczywiście, weszliśmy na molo, skąd przedszkolaki mogły obserwować fale morskie, które opływały brzeg. Największą atrakcją było wejście do latarni morskiej. Dzieci dzielnie pokonały schody i dotarły na sam szczyt, skąd roztaczał się piękny widok na port i miasto. Obok latarni znajduje się muzeum minerałów , w którym sześciolatki obejrzały m.in. największą 150 kg. muszlę w Polsce. Spacerkiem po plaży zakończyliśmy naszą wycieczkę. Pełni wrażeń , choć zmęczeni wróciliśmy do przedszkola.

,,Jestem starszakiem” -zabawy integracyjne w grupie V

13 września dzieci z grupy V ubrane w odświętnych strojach wzięły udział w zabawach integracyjnych z okazji przejścia do grona najstarszych przedszkolaków, a także przyjęcia nowo przybyłych dzieci do naszej grupy. Wspólna zabawę starszaki rozpoczęły od korowodu marszowego przy piosence „Marsz przedszkolaków”. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zadania dotyczące wiadomości, których nauczyły się podczas pobytu w przedszkolu z zakresu przyrody, matematyki i mowy itp. W doskonałych humorach dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych, przeplatanych piosenkami i tańcami. Na zakończenie starszaki przyrzekły zawsze być uśmiechniętym, wesołym, sympatycznym dla kolegów i koleżanek, słuchać mamy, taty i pań, a swoje przyrzeczenie przypieczętowały odbiciem ręki w farbie plakatowej i naklejeniem wizytówki ze swoim imieniem.