WYDARZENIA 2018-19 GALERIA

Mikołajki pełne radości…

Dziś w przedszkolu nastał czas radosnego wyczekiwania…Na kogo? Oczywiście na świętego Mikołaja, który zawitał dzisiaj do naszych grzecznych przedszkolaków. Mimo ciężkiej i wyczerpującej pracy, jaką jest rozwożenie prezentów, znalazł czas, żeby pobawić się z naszymi przedszkolakami i obdarować ich wymarzonymi prezentami. Dzieci wzięły udział w różnych konkurencjach, zarówno sportowych, zręcznościowych jak i intelektualnych. Przenosiły na tackach prezenty, ciągnęły sanie, budowały komin, przeciągały linę siłując się z Mikołajem, a także odgadywały zagadki słowne, po dotyku oraz dopasowywały obrazki zabawek do ich cieni. Między czasie każda grupa miała okazję zatańczyć z najważniejszym gościem…świętym Mikołajem.. Po zabawie udały się do swoich sal, gdzie czekały już dla nich worki pełne prezentów. Zachwycone i szczęśliwe dzieci wraz ze swoimi prezentami udawały się do Mikołaja, żeby jeszcze raz podziękować mu za wspaniałe prezenty. To był dzień pełen wrażeń …. Dziękujemy święty Mikołaju.

„Mikołajki na Sportowo”
5 grudnia nasze 6-latki z g. IV, V i VI wzięły udział w imprezie mikołajkowej w Hala Widowiskowo-Sportowa Koszalin . Podczas zabawy najmłodsi wzięli udział w konkurencjach sportowych poprzedzonych taneczną rozgrzewką, którą poprowadzą Cheerleaders Pasja AZS Koszalin. W rolę opiekunów grup wcielili się zawodowi sportowcy: piłkarki ręczne Energa AZS Koszalin oraz koszykarze AZS Koszalin. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Świętym Mikołajem.. Każdy z uczestników otrzymał prezent.


„Kraina Śpiochów” – Wyjście do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego
03.12. Sześciolatki z grup IV i V uczestniczyły w spektaklu w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym pt. „Kraina Śpiochów”. Przedstawienie bardzo zainteresowało dzieci, gdyż dotyczyło radzenia sobie z „Nocnymi strachami”. Dzieci nagrodziły znakomitych aktorów gromkimi brawami.

CO WIEMY O POLSCE?” – QUIZ WIEDZY w Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego
29.11.2018 dzieci z grupy IV i V wzięły udział w zmaganiach sześciolatków dotyczących wiedzy o naszym kraju pod hasłem „Co wiemy o Polsce?”. Quiz odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Koszalinie. Zmagania służyły wzmocnieniu działań wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem wychowania patriotycznego w związku z 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Podczas spotkania przedszkolaki prezentowały swoją wiedzę dot. Ojczyzny, układały puzzle, malowały za pomocą farb plakatowych bohaterów polskich bajek, przedstawiły układy taneczne do utworów o charakterze patriotycznym. Quiz zakończył się wręczeniem na ręce Pań nagród dla „małych wielkich Polaków”

„DLA NIEPODLEGŁEJ” – WYSTĘP ARTYSTYCZNY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „ZIELONY TARAS”
20.11.2018r. starszaki z grup IV i V gościły w Domu Pomocy Społecznej, gdzie zaprezentowały występ artystyczny w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie rozpoczęły tanecznym krokiem do utworu W. Kilara pt. „Polonez”, który zaprosił widownię w niezwykłą podróż po Polsce. Dzieci recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, zaprezentowały tańce oraz układy taneczne mówiące o wielkiej wartości, jaką jest dla nich ojczyzna. Podróż zakończyła się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Publiczność ze wzruszeniem i dumą nagrodziła dzieci gromkimi brawami. W ramach podziękowań za występ przedszkolaki otrzymały słodki niespodzianki. Starszaki z kolei dziękując za ciepłe przyjęcie przekazały na ręce gospodarzy upominki symbolizujące obchody 40-lecia naszej placówki.
Była to niezwykła lekcja – nie tylko historii.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W związku z tym wszystkie grupy starszaków wzięły udział w zabawach mających na celu przybliżenie dzieciom ich praw. Kolorem symbolizującym ten dzień był kolor niebieski, dlatego kolor ten dominował w dekoracji oraz w ubraniach dzieci. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ

W listopadzie w naszym przedszkolu odbył się „Pokaz mody patriotycznej” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”. Podczas imprezy dzieci z wszystkich grup zaprezentowały się w strojach patriotycznych przygotowanych przez rodziców. Największą popularnością cieszyły się stroje ludowe oraz sportowe. Nie zabrakło przedstawicieli Wojska Polskiego oraz Elity Humanistycznej. Uroczystość zakończyła się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „MOJA MAŁA OJCZYZNA” oraz wręczeniem nagród w postaci dyplomu oraz książki „Historia Polski dla maluchów”. Wszyscy uczestnicy Pokazu Mody Patriotycznej otrzymali balony w kolorach symbolizujących Flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

„Moja mała Ojczyzna”
W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. W odpowiedzi na to w przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”. Wpłynęło 13 prac, które zostały wyeksponowane w holu. Wszystkie były wyjątkowe, pomysłowość przerosła nasze oczekiwania. Pojawiły się różne techniki: rysunek, malowanka, wyklejanka bibułą. W holu przedszkola zrobiło się bardzo uroczyście i świątecznie. We wszystkich pracach widoczny był duży wkład pracy całej rodziny. Trudno było wybrać najładniejszą, dlatego wszystkie zostały nagrodzone przez organizatorów. Każde dziecko otrzymało dyplom i książeczkę.

XII FESTIWAL PIOSENKI BAJKOWEJ
16 listopada odbył się kolejny , już dwunasty Festiwal Piosenki Bajkowej.Po raz trzeci uroczystość odbyła się w zaprzyjaźnionym Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie .Dzieci z dwunastu przeszkoli z powiatu koszalińskiego zaprezentowało piosenki z ulubionych bajek i dobranocek.Imprezę uświetniły występy 6-latków z gr.IV i V. z Przedszkola nr 22. Dzieci z grupy VI wcieliły się natomiast w role krasnoludków- pomocników królewny Śnieżki. Na Festiwalu gościliśmy również podopiecznych i ich wychowawców z zaprzyjaźnionego OREW Koszalin.Nasze zaproszenie przyjęli też goście :pani Renata Zmysłowska i pan Arkadiusz Podgórski z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie, pani Iwona Łotysz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie ,pani Bożena Sobkowiak dyrektor ZS nr 2, dyrektorki przedszkoli z Koszalina i Mścic, rodzice , koszalińskie media. Bardzo dziękujemy za obecność na naszej uroczystości i wspaniałe kibicowanie małym artystom. Dziękujemy serdecznie Kostiumowo.pl za wypożyczenie strojów do dekoracji


Rekord dla Niepodległej

Przedszkole nr 22 włączyło się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie polskich szkół wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Punktualnie o wyznaczonej godzinie nasze 6-latki wraz z wszystkimi zebranymi w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 im. S. Lema zaśpiewały „Jeszcze Polska nie zginęła”. Nasz wspólny rekord biliśmy wspólnie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i młodzieżą ZS nr 2 .Wspomogli nas także zaproszeni goście :pan Przemysław Krzyżanowski- zastępca Prezydenta Miasta Koszalina, pan Robert Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Po „Mazurku Dąbrowskiego” wszyscy wspólnie zaśpiewali „ Marsz pierwszej brygady”. Nasze starszaki wzięły też udział w marszobiegu ulicami Koszalina. Dziękujemy serdecznie dyrekcji , kadrze i uczniom ZS nr 2 za to mogliśmy wspólnie pokazać swoją radość z okazji 100 urodzin naszej Ojczyzny.

100-lecie odzyskania niepodległości -świętowanie z rodzicami
8 listopada dzieci z gr. IV i V zaprosiły d0o wspólnego świętowania swoich bliskich: rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków. Przybyli goście obejrzeli uroczysty występ naszych 6-latków a następnie wspólnie z nimi zaśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości
7 listopada odbyła się uroczystość Narodowego Święta Niepodległości z udziałem zaproszonych gości. Nasze zaproszenie przyjęli: pan Krzysztof Stobiecki –dyrektor wydziału Edukacji Urzędu, , Miejskiego w Koszalinie, pani Bożena Kaczmarek –dyrektor biura senatora Piotr Benedykt Zientarski i członek Rady osiedla „Wspólny Dom”, pani Iwona Łotysz – konsultant ds. edukacji elementarnej CEN w Koszalinie, pani Grażyna Małkiewicz – Prezes Zarządu Okręgu LOP oraz dyrektor Studium Języków Obcych Contract , pani Maria Gwizdała-Czekałowska, przewodniczącą Komisji Rewizyjnej okręgu LOP, pani Bożena Sobkowiak- dyrektor ZS nr 2 im St. Lema w Koszalinie wraz z uczennicami, pan Piotr Młodecki -przewodniczący Rady Rodziców Przedszkola nr 22. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny zaprezentowały tańce narodowe: Polonez, Krakowiak oraz wzruszające układy taneczne. Wszystkie przedszkolaki dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Optymistyczna flaga dla Niepodległej
5.11 rodzice i dzieci uczestniczyły w akcji pt. „Optymistyczna flaga dla Niepodległej”, która zorganizowana została z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polegała ona na stworzeniu, przez całą społeczność przedszkolną, flagi Polski. Rodzice wraz z dziećmi wycinali serduszka (w kolorze białym oraz czerwonym) przy stanowiskach stworzonych w holu przedszkola, a następnie przyklejali je w wyznaczonym na arkuszu papieru miejscu. W ten sposób powstała przepiękna „Optymistyczna flaga”. Celem akcji było m. in. rozwijanie szacunku do ziemi ojczystej, utrwalanie świadomości patriotycznej, budzenie ciekawości poznawczej i zainteresowania własnym krajem, integracja społeczności przedszkolnej. Serdecznie dziękujemy za wielkie zaangażowanie i udział w akcji😉

„Moja Pani z przedszkola” – przedszkolny konkurs plastyczny
W związku z Dniem Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „Moja Pani z przedszkola”, którego celem było m. in: rozwijanie oraz popularyzacja plastycznej twórczości dzieci, skierowanie uwagi na rzeczy ważne z perspektywy przedszkolaka. Konkurs adresowany był do wszystkich dzieci uczęszczających do naszej placówki. 15.10.2018r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Decyzja jury była bardzo trudna, gdyż wszystkie prace były piękne, wyjątkowe, jak również kreatywne. Dlatego też jury przyznało wszystkim uczestnikom konkursu pierwsze miejsce. Pani dyrektor wręczyła przedszkolakom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Dzieci były zachwycone.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
2 października jest Międzynarodowym Dniem bez Przemocy. Dlatego dzieci z gr. IV i V wzięły udział w zabawach integracyjnych oraz teatralnych mających na celu propagowanie takich wartości jak szacunek do drugiego człowieka, pomoc, dobroć. Dzieci wzięły również udział w przemarszu osiedlowymi ulicami w celu propagowania tego ważnego dnia.

Teatrzyk pt.” Magia słów”
1.10 w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z teatru „Horyzont” Wystawione przedstawienie nosiło tytuł „MAGIA SŁÓW”. W spektaklu wzięło udział dwóch aktorów, którzy kreowali cztery bajkowe postacie: Króla – mądrego i statecznego; Królewicza Artura – grzecznego, odpowiedzialnego i wrażliwego; Zająca Milusia – psotnego, wesołego i trochę chytrego oraz Rumburaka – podstępnego, kłamliwego i złośliwego.
Dzięki temu spektaklowi dzieci poznały i utrwaliły magiczne słowa: „ proszę, dziękuję, przepraszam” oraz dowiedziały się, że nie należy kłamać, dokuczać i rozrabiać. Bardzo ważnym wątkiem wychowawczym była też przestroga dla dzieci, aby nie nawiązywały kontaktu z nieznajomymi, nic od nich nie brały i nie oddalały się od opiekunów.
Przedstawienie bardzo podobało się Przedszkolakom

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września dzieci z wszystkich grup świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Swą przygodę zaczęły od przyklejenia do balona przyrzeczeń, który po odliczeniu do 10, poleciał wysoko w górę. Tym sposobem słowa przysięg na pewno zostaną spełnione. „Korowód z transparentami” był kolejną atrakcją przygotowaną dla naszych super przedszkolaków – w rytm ulubionych melodii spacerowały przez bajkową bramą. Nie zabrakło także wyścigów rzędów, układania puzzli, czy też wspólnego tańca, który wywołał na buziach naszych pociech wiele radości. Na koniec każde dziecko otrzymało medal wzorowego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie, przyniosła wielką radość oraz moc niezapomnianych wrażeń.

Zakończenie zbiórki kasztanów i żołędzi

Dzieci wraz z rodzicami włączyły się do akcji zbierania kasztanów i żołędzi ,zorganizowanej przez naszą placówkę. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i zapałem przynosiły zebrane w parku i lesie, podczas rodzinnych spacerów, dary jesieni. Z dnia na dzień przybywało karmy dla mieszkańców lasu oraz rosło zadowolenie dzieci.
W środę 03.10 zakończyła się zbiórka kasztanów i żołędzi i zostały one przekazane panu leśniczemu ,który odebrał je osobiście , ale wcześniej w grupie czterolatków odbyła się pogadanka leśniczego z dziećmi na temat „ Las i jego mieszkańcy”.
Przeprowadzona zbiórka miała na celu uświadomienie przedszkolakom , że dokarmianie zwierząt przez leśniczych, pomoże im przetrwać trudne zimowe dni. Dziękujemy wszystkim , którzy przyłączyli się do akcji .

Dzień Edukacji Narodowej

Choć minęło już tyle lat od momentu kiedy rozpoczęła swoją działalność Komisja Edukacji Narodowej, to do dzisiejszych czasów przetrwała tradycja obchodzenia popularnie zwanego Dnia Nauczyciela. Mimo iż potoczna nazwa wskazuje, że tego dnia świętują tylko nauczyciele, to jednak tak naprawdę jest to święto wszystkich pracowników oświaty.
W uroczystości wzięły udział dzieci z naszego przedszkola, pani dyrektor, personel oraz przedstawiciele Rady Rodziców Dla nikogo nie zabrakło życzeń, każdy otrzymał powinszowania w formie wierszowanej oraz piosenki czy tańca przygotowanego przez czterolatki, a na koniec każdy pracownik otrzymał pamiątkową laurkę. Następnie pani Dyrektor pogratulowała pracownikom przedszkola osiągnięć i zaangażowania oraz złożyła życzenia.
Dzień Edukacji Narodowej przypomina Nam i dzieciom o trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczycieli i o tym , ze większość dnia spędzają wspólnie, stąd nawiązują się sympatie i przyjaźnie między nauczycielami a ich podopiecznym.